Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Εχει νόημα τελικα νά βαζουμε γράσσο , αν καθε φορά μετα το κυνήγι ή το σκοπευτηριο το ξεβιδώνουμε ,λαδώνουμε και το καθαρίζουμε ;
Εγω αυτο κανω παντα οπότε δεν εχει και νόημα. Και που πηρα μια φορα ενά γρασσακι απο το airgun ,δεν το χρησιμοποιώ.
Καποτε ο οπλουργος ο Μάνώλης μου ειπε τι γράσσο και μπούρδες, πάρτε ενα σωληνάκι βαζελίνη κάι ξεμπερδεψτε. Αυτο απ οτι μου ειπε του το ειχαν πει και στην Ιταλία στη Beretta.
Τελος παντων ,το άναφερω επειδή το θυμήθηκα.
 
Ένα τεστάκι σε δυο λαδακια τριπλής δράσης (καθαρισμός -λίπανση - αντισουριακο )

Ο λόγος για το sonax και το ac 90 που πήρα δοκιμάστηκα πρόσφατα !
Και τα δυο κοντά στα 6€

έβαλα δυο βέργες σίδερο στην γλάστρα στης 20/10 ψεκασμένη η μια με το ένα κ η άλλη το άλλο !

A91CFC23-B7B9-4331-8322-30DFB4867761.jpeg

χθες 2/11 είχαμε τα παρακάτω αποτελέσματα !
Το sonax αντισκουριακα κέρδισε με διαφορά !!
Το sonax το χρησιμοποιώ χρόνια σε κάννη εξαρτήματα κτλ και κάνει άριστα και τα τρία που υπόσχεται ..
Μόνο αρνητικό η κάπως δυσάρεστη μυρωδιά του

E5591F1B-AFC1-4CB3-BE4C-5DAFF175F870.jpeg
 
Έρχεται και το επόμενο τεστακι ...
Δυο εξειδικευμένα λάδια όπλων .
Με μια σημαντική διαφορά ..
Το g96 έχει 13€ και το browning κοντά στα 7,5€ στα ίδια ml
Για να δούμε ... καλό είναι να θυμηθώ να τα δω κ αυτά στης 13 μέρας για να τα δούμε σε σχέση με τα «απλά»

A9F0B144-19DC-4610-9BF5-89A0E4C432D4.jpeg
 
Ναι αλλά αν τα ποσοστα υγρασίας στο χώμα δεν ειναι τα ιδια με του προηγούμενου 13ημέρου ;
Ασχέτως αν ποτίζεται η γλάστρα η οχι. Γιατι δεν τα βάζεις όλα ταυτόχρονα ρε πατριωτ ;
Λες πατριώτη η βέργα που θα την πιάνει ποιο πολύ η σκιά της ελιάς στην γλάστρα να επιβαρυνθεί ??
χαχαχα .yel.
θα με βάλεις να πριονίζω βέργες μες την νύχτα ρε πατριώτη ...?
 
Επανέρχομαι .
Το τεστ τρέχει και μετά 4 προϊόντα όπως ζήτησε ο πατριώτης !
F73AFEBD-320F-40EC-A018-4EAEDBA9C404.jpeg

με την ευκαιρία έκανα κ ένα υπολογισμό του κόστος για κάθε προϊόν , φυσικά όλα υπολογισμένα σε τιμή λίτρου.
κάθε συσκευασία είναι διαφορετική όποτε να ξέρουμε ποσο πραγματικά πληρώνουμε το περιεχόμενο ;)

* εντυπωσιακή η τιμή του g96 παντως:oops:

53633244-ECD5-49FD-81A6-8AF738B4D3CB.jpeg
 
Αναμένουμε Χρηστάρα,,,και εγώ με βλέπω να ξανα γυρναω πάλι στο sonax,έχω την εντύπωση πως μένει καλύτερα στην επιφάνεια των μετάλλων απο το AC90

αυτο παρατήρησα και εγώ Παύλο για αυτό μπήκα στην πρίζα να κάνω το τεστ !
Χρησιμοποιώ εκτεταμένα σπρέι τριπλής δράσεις , να δούμε πως θα τα πάει το sonax σε σχέση με τα εξειδικευμένα .
Όπως και να έχει τα εξειδικευμένα θα μείνουν πάντα για το τελευταίο ψέκασμα .. έτσι για την μυρωδιά !!
Για κάποιον που καθαρίζει πάντα το όπλο του το κόστος τους είναι απαγορευτικό !
 
το μεγάλο g96 βγαίνει πιο φθηνό αν και πάλι ακριβό είναι (και καλό βέβαια)
Κάπου στο 20αρικο το είχα πάρει και έχει 300+ ml
ναι βγαίνει ποιο χαμηλά .. 21,9 η συσκευασία αρα 61,71 το λίτρο !!

Που να δεις του Break Free....

αμαν αμάν ....
14,6 η συσκευασία των 118ml αρα 126,27 το λίτρο !! :eek:
 
Επανέρχομαι .
Το τεστ τρέχει και μετά 4 προϊόντα όπως ζήτησε ο πατριώτης !
View attachment 5732

με την ευκαιρία έκανα κ ένα υπολογισμό του κόστος για κάθε προϊόν , φυσικά όλα υπολογισμένα σε τιμή λίτρου.
κάθε συσκευασία είναι διαφορετική όποτε να ξέρουμε ποσο πραγματικά πληρώνουμε το περιεχόμενο ;)

* εντυπωσιακή η τιμή του g96 παντως:oops:

View attachment 5733

Χρήστο πώς πάνε οι βέργες ;
 
Back
Top