Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Προχθές που ρίξαμε σκοπευτήριο μισοταπα οι καννες βρωμισαν πολύ με μολύβι

Το ψιλό ατσαλομαλλο δεν έκανε τίποτα γιατί στουμπωνε και θυμήθηκα τον @iraklis2010 που πρότεινε το χοντρό σύρμα κατσαρόλας,,,πέρασμα με λαδακι και οι δύο κάνεις με μια περασια έγιναν γυαλί !

Να πάω σουπερμάρκετ δλδ να πάρω και μαλλί κουζίνας, μην το πάρει η γυναίκα και αφήνω κατάλοιπα φαγητού μετά στην κάννη.
 
Προχθές που ρίξαμε σκοπευτήριο μισοταπα οι καννες βρωμισαν πολύ με μολύβι

Το ψιλό ατσαλομαλλο δεν έκανε τίποτα γιατί στουμπωνε και θυμήθηκα τον @iraklis2010 που πρότεινε το χοντρό σύρμα κατσαρόλας,,,πέρασμα με λαδακι και οι δύο κάνεις με μια περασια έγιναν γυαλί !
Παυλο 35 χρονια καθαριζω οπλα ...λες να μην ξερω τι λεω?????αλλα βλεπεις υπαρχουν και οι ''εξυπνοι'' που θα σε χλευασουν με την πρωτη ευκαιρια.......ανοιγεις τα ματια σε μερικους και αυτοματα παιρνεις τιτλο.....εξυπνακιας..πολυξερος.....παντογνωστης κ.α...............
Βλεπεις το Marketing κανει δουλεια και δεν αφηνει σε πολλους να το δουν απο αλλη πλευρα.......δεν τους αφηνει να σκευτουν πως δεν χρειαζωνται τοσα πολλα πραγματα για να κανεις μια εργασια ρουτινας ποιο ευκολα και οικονομικα....σε θελει εκει καταναλωτη.
 
έχω πάρει καβίλιες του μέτρου από praktiker και τις βάζω στο δράπανο

στην αριστερή βάζω ψιλό η χοντρό σύρμα ξεκινώντας από την εγκοπή και τυλίγοντας το μέχρι το επιθυμητό και στην δεξιά πανάκια η χαρί κουζίνας

3187
 
πώς φαίνεται το μολύβι στο ψιλό σύρμα το οποίο στουμπώνει και δεν αφήνει να καθαρίσει , με το πιο χοντρό σύρμα δεν παίζει αυτό το σενάριο και χρησιμοποιείς λιγότερη ποσότητα

αν δεν έχει μολύβι η κάννη μια χαρά καθαρίζει και με το ψιλό !
3188
 
έχω πάρει καβίλιες του μέτρου από praktiker και τις βάζω στο δράπανο

στην αριστερή βάζω ψιλό η χοντρό σύρμα ξεκινώντας από την εγκοπή και τυλίγοντας το μέχρι το επιθυμητό και στην δεξιά πανάκια η χαρί κουζίνας

View attachment 3187
Εγώ είχα στο νου μου βέργα από παλιό σετ καθαρισμού η κάποια δελφινιερα. Αλλά η καβίλια μου κάθεται καλύτερα. Σωραιαιαιος!!!!!!!
 
Και εγώ πριν 25 χρόνια περίπου σε μια επίσκεψη σε έναν πολύ γνωστό οπλουργείο είχα δει το WD σε γαλονακι πεντόκιλο και από τότε μέσα στης κάννες μόνο αυτό με άτσαλομαλλο και μετά πέρασμα με Sofetx ( χάρτη υγειας) το μαλακό και όλα μια χαρά. Για εξωτερικά το G96 η ένα άλλο γνωστό αμερικανικό που μου διαφεύγει τώρα.
 
με €5 της Molykote 100γρ ,,γεμίζω κάθε φορά μια σύριγγα και την έχω μαζί σκοπευτήριο κυνήγι
4239

θεωρώ κοροιδία τα 30γρ που πουλάει ο καλκαντζάκος και ο κάθε καλκαντζάκος στα €10

για καθάρισμα τελευταία το AC-90 και για λίπανση σε σιδηρόδρομο κλείστρο κάσσα λάδι ραπτομηχανής ( το ίδιο χρησιμοποιώ και για αποθήκευση )

@ Άλεξ το έφερα σαν παράδειγμα το γράσσο που έβαλες από καλκαντζάκο
 
με €5 της Molykote 100γρ ,,γεμίζω κάθε φορά μια σύριγγα και την έχω μαζί σκοπευτήριο κυνήγι
View attachment 4239

θεωρώ κοροιδία τα 30γρ που πουλάει ο καλκαντζάκος και ο κάθε καλκαντζάκος στα €10

@ Άλεξ το έφερα σαν παράδειγμα το γράσσο που έβαλες από καλκαντζάκο
Ναι προς Θεου! Οτι πιο καλη λυση υπαρχει την δοκιμαζουμε! Απο που το αγοραζεις?
 
Back
Top