Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Ποιό απ' όλα? Τα περισσότερα που είδα είναι και για καθαρισμό, εγώ θέλω μόνον λίπανση που να διαρκεί!
CLP...
Ακριβό αλλά....οικονομικο γιατί χρειάζονται ελάχιστες σταγονες......

Σιγουρα θα βρεις κ αλλο προιον που να κάνει την ίδια δουλειά....

19-45-40-clp_4.jpg
 
CLP...
Ακριβό αλλά....οικονομικο γιατί χρειάζονται ελάχιστες σταγονες......

Σιγουρα θα βρεις κ αλλο προιον που να κάνει την ίδια δουλειά....

View attachment 24139
Για εξωτερική προστασία ,για μηχανισμούς δικανων η σκανδάλης δεν κάνει γιατί πήζει.
 
Για εξωτερική προστασία ,για μηχανισμούς δικανων η σκανδάλης δεν κάνει γιατί πήζει.
Αυτό ζητήθηκε..να πηζει αφήνοντας κρουστα κ να μην εξατμίζεται..για προστασία την νεκρή περιοδο......

Μηχανισμούς δικαννων δεν βάζω τιποτα...

Σκανδαλοθηκη σπρέι κ πινελο κ πολυ καλο σκουπισμα,αυτο γίνεται μια φορά στις τόσες......
 
Last edited:
για τώρα που θα μείνουν στην θήκη για κανα πεντάρι μήνες?
Επίσης βεβαιώσου συνάδελφε πως η ίδια η θήκη είναι εντελώς απαλλαγμένη απο υγρασία πριν βάλεις το όπλο μέσα... Γιατί ό,τι και να του βάλεις, αν μείνει μαζί της το όπλο 5 μηνες στη θήκη, θα υπάρξουν προβλήματα...
 
Δεν θυμάμαι ποιός το είπε αλλά προτάθηκε η αποθήκευση των όπλων με την κάνη προς τα κάτω ... Γιατί αυτό ;

Είναι για τον λόγο να μην τρέχουν τα λάδια προς το κοντάκι ή υπάρχει και άλλος λόγος ;;;
 
Όπως το περιγραφω ειναι.
Το βαζεις τον Μάρτη και εως τον Οκτώβρη παταμενει αναλλοίωτο
Οκ νόμιζα ότι με τον καιρό γίνεται κολλωδες...
Δεν θυμάμαι ποιός το είπε αλλά προτάθηκε η αποθήκευση των όπλων με την κάνη προς τα κάτω ... Γιατί αυτό ;

Είναι για τον λόγο να μην τρέχουν τα λάδια προς το κοντάκι ή υπάρχει και άλλος λόγος ;;;
Ναι για αυτό, δεν υπάρχει άλλος λόγος.....
Βέβαια θέλει ένα ελαφρυ στρώμα κ να σκουπίζεται το πλεοναζον λάδι...
Εχω δει κάποιους κ ενω ειναι δεμένο το όπλο να το ψεκάζουν παντου όπου υπάρχει μέταλλο κ χωρίς να το σκουπίζουν......
κακο γίνεται κ οχι καλό....

Οι υπερβολές δεν μας ωφελησαν πουθενα......
 
Ναι για αυτό, δεν υπάρχει άλλος λόγος.....
Βέβαια θέλει ένα ελαφρυ στρώμα κ να σκουπίζεται το πλεοναζον λάδι...
Εχω δει κάποιους κ ενω ειναι δεμένο το όπλο να το ψεκάζουν παντου όπου υπάρχει μέταλλο κ χωρίς να το σκουπίζουν......
κακο γίνεται κ οχι καλό....

Οι υπερβολές δεν μας ωφελησαν πουθενα......
Ευχαριστώ Τάσο.
Πάντα το σκουπίζω καλά μετά άρα συνεχίζω με το κοντάκι προς τα κάτω :) :)
 
Δεν θυμάμαι ποιός το είπε αλλά προτάθηκε η αποθήκευση των όπλων με την κάνη προς τα κάτω ... Γιατί αυτό ;

Είναι για τον λόγο να μην τρέχουν τα λάδια προς το κοντάκι ή υπάρχει και άλλος λόγος ;;;
Τα ξύλινα μέρη το πολύ λάδι τα μαυρίζει και με τα χρόνια τα ξύλα σαπίζουν χάνουν την επαφή με τη βάση και σε κάποια τουφεκια σπάνε.Στα πλαστικά όταν και το ελατήριο επαναφοράς είναι πίσω το λάδι μαζί με σκόνες η ότι περάσει θα γίνει λάσπη μπορεί να έχεις εμπλοκές .Και σε κάποια γερή βροχή μπορεί να περάσουν νερά στο κοντάκι αν το αποθηκεύεις με τη κάννη προς τα πάνω.
 
Last edited:
Στις μή χρωμιομένες κάννες αφαιρεί κατάλοιπα μολυβδώσεων και πλαστικού από τάπες φυσιγγίων για πλάκα. Δεν είναι για συνέχεια....για μία δύο φορές τον χρόνο το χρησιμοποιώ και έχει αποτελέσματα. Γιατί το λές;
 
Στις μή χρωμιομένες κάννες αφαιρεί κατάλοιπα μολυβδώσεων και πλαστικού από τάπες φυσιγγίων για πλάκα. Δεν είναι για συνέχεια....για μία δύο φορές τον χρόνο το χρησιμοποιώ και έχει αποτελέσματα. Γιατί το λές;
Γιατί αν στάξει ή κυλήσει σε σημείο που δεν πρέπει την έκατσες.
Είχα αγοράσει κάτι παρόμοιο αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποίησα.
Βέβαια έκανα άλλη μαλακία ... Έβαλα scotch brite μέχρι που την έπαθα και τώρα μόνο ορειχάλκινη βούρτσα και παλινδρομικές κινήσεις :)

Κανόνισε καπετάνιε να βάλεις στο perazzi και να κλαίει όλο το forum για έναν μήνα. :)

Κάνε ότι σου πουν οι ειδικοί εδώ.
Ειδικός στα λάδια δεν είμαι :)
 
Γιατί αν στάξει ή κυλήσει σε σημείο που δεν πρέπει την έκατσες.
Είχα αγοράσει κάτι παρόμοιο αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποίησα.
Βέβαια έκανα άλλη μαλακία ... Έβαλα scotch brite μέχρι που την έπαθα και τώρα μόνο ορειχάλκινη βούρτσα και παλινδρομικές κινήσεις :)

Κανόνισε καπετάνιε να βάλεις στο perazzi και να κλαίει όλο το forum για έναν μήνα. :)

Κάνε ότι σου πουν οι ειδικοί εδώ.
Ειδικός στα λάδια δεν είμαι :)
Γέλασα με αυτό για το ...Perazzi χαχα...Λοιπόν το χρησιμοποιώ όπως είπα μόνο στο εσωτερικό των καννών ....αυτή είναι άλλωστε η δουλειά που κάνει...το χρησιμοποιώ χρόνια σε όλα τα όπλα μου .....και αυτήν την δουλειά την κάνει καλά. Εννοείται δεν ψεκάζεις ξύλα κλπ.
 
Τι επαθες με το scotch brite
Γιατί αν στάξει ή κυλήσει σε σημείο που δεν πρέπει την έκατσες.
Είχα αγοράσει κάτι παρόμοιο αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποίησα.
Βέβαια έκανα άλλη μαλακία ... Έβαλα scotch brite μέχρι που την έπαθα και τώρα μόνο ορειχάλκινη βούρτσα και παλινδρομικές κινήσεις :)

Κανόνισε καπετάνιε να βάλεις στο perazzi και να κλαίει όλο το forum για έναν μήνα. :)

Κάνε ότι σου πουν οι ειδικοί εδώ.
Ειδικός στα λάδια δεν είμαι :)

Γιατί αν στάξει ή κυλήσει σε σημείο που δεν πρέπει την έκατσες.
Είχα αγοράσει κάτι παρόμοιο αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποίησα.
Βέβαια έκανα άλλη μαλακία ... Έβαλα scotch brite μέχρι που την έπαθα και τώρα μόνο ορειχάλκινη βούρτσα και παλινδρομικές κινήσεις :)

Κανόνισε καπετάνιε να βάλεις στο perazzi και να κλαίει όλο το forum για έναν μήνα. :)

Κάνε ότι σου πουν οι ειδικοί εδώ.
Ειδικός στα λάδια δεν είμαι :)
Αν θελεις πες μας τι επαθες με το scotch brite
 
Back
Top