Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Καλησπέρα καθάρισα σήμερα το όπλο με το ballistol και το πιστόνι δεν καθάριζε άλλο.
Να το περάσω με βενζίνη πρώτα και μετά με το λάδι ή υπάρχει κάποιο προϊόν για αυτή τη δουλειά...View attachment 86460
Και έτσι να το αφήσεις δεν έχει θέμα. Εγώ θα το έτριβα με ατσαλομαλο νωτισμενο με μπαλιστολ. Ξυστό και με κανένα πλαστικό όπως το καπάκι από στυλό να ξεκολλήσει το πουρι. Δε ξέρω αν παίρνει ζόρι το πιστόνι, για αυτό δεν λέω τίποτα άλλο. Κάποιοι το βουτάνε σε καυτό νερό.
 
Και έτσι να το αφήσεις δεν έχει θέμα. Εγώ θα το έτριβα με ατσαλομαλο νωτισμενο με μπαλιστολ. Ξυστό και με κανένα πλαστικό όπως το καπάκι από στυλό να ξεκολλήσει το πουρι. Δε ξέρω αν παίρνει ζόρι το πιστόνι, για αυτό δεν λέω τίποτα άλλο. Κάποιοι το βουτάνε σε καυτό νερό.
Για το πιστόνι της Μπενελι έχεις τίποτα; .yel.
 
Για το πιστόνι της Μπενελι έχεις τίποτα; .yel.
Αυτό είναι αυτοκαθαριζόμενο. Πάντως τα όπλα αερίων θέλουν καθάρισμα μετά από κάθε χρήση, γιατί αλλιώς σου βγαίνει η πίστη. Πετρώνει η πυρίτιδα το ένα στρώμα πάνω στο άλλο. Άσε που από κάτω ξεκινάει η διάβρωση σιγά σιγά. Αυτό που ισχυρίζονται ότι είναι αυτοκαθαριζόμενα είναι μεγάλη μαλακία - ψέμα. Που πήγαν δηλαδή τα κατάλοιπα? Τα πήρε το θείο χέρι? Εγώ δεν έχω δει τέτοιο πράγμα σε κανένα όπλο που χρησιμοποιεί πυρομαχικό με πυρίτιδα. Μέχρι και τα αεροβόλα έχουν κατάλοιπα.
 
G96 vs Ballistol τι να το παίξω;;)
Και τα 2 είναι εξαιρετικά. Το ballistol καθαρίζει λίγο καλύτερα και είναι αβλαβές για όλα τα υλικά και τον άνθρωπο. Το G96 μυρίζει έντονα και ωραία, το ballistol έντονα και άσχημα. Διάλεξε και πάρε.
 
Και τα 2 είναι εξαιρετικά. Το ballistol καθαρίζει λίγο καλύτερα και είναι αβλαβές για όλα τα υλικά και τον άνθρωπο. Το G96 μυρίζει έντονα και ωραία, το ballistol έντονα και άσχημα. Διάλεξε και πάρε.
Διαφορά στη τιμή.
 
Διαφορά στη τιμή.
Αρκετά ακριβότερο το g96. Εγώ έχω καταλήξει ότι όλα τα γνωστά clp κάνουν την ίδια δουλειά. Μερικά θέλουν λίγο τρίψιμο και υπομονή παραπάνω. Οι βούρτσες κάνουν την διαφορά. Τα εξειδικευμένα είναι πιο ήπια από τα τύπου ac90. Παρεμπιπτόντως έπεσε στα χέρια μου ένα σπρει logo professional 100 και θέλω να το δοκιμάσω σε όπλο. Όπου άλλου το χρησιμοποίησα (σε διάφορα μαστορέματα) μου φάνηκε πολύ καλό. Είναι και πολύ οικονομικό (3 ευρώ τα 200ml)
 
Και τα 2 είναι εξαιρετικά. Το ballistol καθαρίζει λίγο καλύτερα και είναι αβλαβές για όλα τα υλικά και τον άνθρωπο. Το G96 μυρίζει έντονα και ωραία, το ballistol έντονα και άσχημα. Διάλεξε και πάρε.
Break Free vs Super Lube, τι να το παίξω;;)
 
Break Free vs Super Lube, τι να το παίξω;;)
Αν ψάχνεσαι πάρε ένα σπρει μπαλιστολ ή legia και ένα hoppe's 9 καθαριστικό κάννης, και αν δε σε καλύψουν, βλέπουμε. Αν θες και γράσσο πάρε ένα μικρό σωληνάριο απ' αυτά τα ιταλικά τα φθηνά.
 
Και έτσι να το αφήσεις δεν έχει θέμα. Εγώ θα το έτριβα με ατσαλομαλο νωτισμενο με μπαλιστολ. Ξυστό και με κανένα πλαστικό όπως το καπάκι από στυλό να ξεκολλήσει το πουρι. Δε ξέρω αν παίρνει ζόρι το πιστόνι, για αυτό δεν λέω τίποτα άλλο. Κάποιοι το βουτάνε σε καυτό νερό.
Φίλε έκατσα σήμερα και έκανα αυτό που μου είπες. Σχεδόν γυαλισε το πιστόνι! Τώρα λέω να χτυπήσω και ένα break free. Θα είναι λίγο καλύτερο ή στην ίδια κατηγορία με balistol;
Τέλος από τα hopes ποιο προτείνεις γιατί έχει διάφορα.
Σε ευχαριστώ,
Βασίλης.
 
Φίλε έκατσα σήμερα και έκανα αυτό που μου είπες. Σχεδόν γυαλισε το πιστόνι! Τώρα λέω να χτυπήσω και ένα break free. Θα είναι λίγο καλύτερο ή στην ίδια κατηγορία με balistol;
Τέλος από τα hopes ποιο προτείνεις γιατί έχει διάφορα.
Σε ευχαριστώ,
Βασίλης.
To break free θεωρείται ένα από τα καλύτερα clp. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει και είναι και πανάκριβο. Αφού σε κάλυψε το ballistol δε χρειάζεται να πάρεις άλλο παρά μόνο για να ικανοποιήσεις την περιέργεια σου.
Το hoppe's είναι αυτό και το χρησιμοποιείς κυρίως στην κάννη και τσόκ. Δεν κάνει για ξύλα και πλαστικά. Μετά τη χρήση του θέλει λάδι.
https://www.specialforces.gr/902-no9-powder-solvent.html
 
To break free θεωρείται ένα από τα καλύτερα clp. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει και είναι και πανάκριβο. Αφού σε κάλυψε το ballistol δε χρειάζεται να πάρεις άλλο παρά μόνο για να ικανοποιήσεις την περιέργεια σου.
Το hoppe's είναι αυτό και το χρησιμοποιείς κυρίως στην κάννη και τσόκ. Δεν κάνει για ξύλα και πλαστικά. Μετά τη χρήση του θέλει λάδι.
https://www.specialforces.gr/902-no9-powder-solvent.html
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα πάρω το break free απλά και μόνο να το δοκιμάσω.
 
Back
Top