Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Χρήστο πώς πάνε οι βέργες ;
Είμαστε στην 10 μέρα , άρχισε να ζορίζει η κατάσταση για το ac90!
Τα αλλά ακλόνητα ακόμα ...

Λες να βλάστησαν; .sarcastic.

ασε γιωργαρα θα μου ξεραθεί η ελιά με τόσα χημικά και ποιο ακούει την μουρμούρα από το κορίτσι ....
 
Επανέρχομαι .
Το τεστ τρέχει και μετά 4 προϊόντα όπως ζήτησε ο πατριώτης !
View attachment 5732

με την ευκαιρία έκανα κ ένα υπολογισμό του κόστος για κάθε προϊόν , φυσικά όλα υπολογισμένα σε τιμή λίτρου.
κάθε συσκευασία είναι διαφορετική όποτε να ξέρουμε ποσο πραγματικά πληρώνουμε το περιεχόμενο ;)

* εντυπωσιακή η τιμή του g96 παντως:oops:

View attachment 5733

Κύριοι έχουμε εξελίξεις και εκπλήξεις !!!!;)

Όπως και στο πρώτο τεστάκι , μέχρι την 10η μέρα όλες οι βέργες ήταν στην ίδια περίπου κατάσταση με εξαίρεση το Ac90 που άρχισε να αρπάζει .. μετά την 13η τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα..
Σήμερα το πρωί μπήκαμε στην 18η μέρα και έβγαλα τις παρακάτω φώτο.
το ac90 αναμενόμενα εχει διαβρωθεί περισσότερο , ακολουθεί το bowning το οποίο δεν το περίμενα και μεγάλη έκπληξη το sonax που είναι σχεδόν άθικτο μαζί με την αναμενόμενη καλή απόδοση του g96 !!!

θυμίζω ότι sonax και g96 έχουν κοντά στα 90€ διαφορά τιμής στο λίτρο ... :rolleyes:

θα τα αφήσω όλα εκεί μέχρι να αρχίσει να οξειδώνεται και το τελευταίο ..

1 G96.jpg3 SONAX.jpg


Μια γενική παρατήρηση :
Σε αυτήν την δοκιμή sonx & ac90 είδα οτι έχουν καθυστερήσει να αρπάξουν σε σχέση με την προηγούμενη δοκιμή που είχαμε δει αποτελέσματα σε 13μερες.
Πέρα από τις κλιματολογικες συνθήκες που τώρα είναι και χειρότερες λόγο βροχών κτλ ,
η μονή διαφορά με την προηγούμενη φορά ήταν ότι Όλες οι βέργες ψεκάστηκαν με σπρέι καθαρισμένου φρένων για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν κατάλοιπα πριν ψεκαστεί κάθε μια με το λάδι της . !!
προσωπικά δουλεύω πολύ το σπρέι καθαρισμού φρένων σε μηχανισμούς και σχεδόν πάντα όταν καθαρίζω την κάννη μου !
 
Κύριοι έχουμε εξελίξεις και εκπλήξεις !!!!;)

Όπως και στο πρώτο τεστάκι , μέχρι την 10η μέρα όλες οι βέργες ήταν στην ίδια περίπου κατάσταση με εξαίρεση το Ac90 που άρχισε να αρπάζει .. μετά την 13η τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα..
Σήμερα το πρωί μπήκαμε στην 18η μέρα και έβγαλα τις παρακάτω φώτο.
το ac90 αναμενόμενα εχει διαβρωθεί περισσότερο , ακολουθεί το bowning το οποίο δεν το περίμενα και μεγάλη έκπληξη το sonax που είναι σχεδόν άθικτο μαζί με την αναμενόμενη καλή απόδοση του g96 !!!

θυμίζω ότι sonax και g96 έχουν κοντά στα 90€ διαφορά τιμής στο λίτρο ... :rolleyes:

θα τα αφήσω όλα εκεί μέχρι να αρχίσει να οξειδώνεται και το τελευταίο ..

View attachment 6510View attachment 6511


Μια γενική παρατήρηση :
Σε αυτήν την δοκιμή sonx & ac90 είδα οτι έχουν καθυστερήσει να αρπάξουν σε σχέση με την προηγούμενη δοκιμή που είχαμε δει αποτελέσματα σε 13μερες.
Πέρα από τις κλιματολογικες συνθήκες που τώρα είναι και χειρότερες λόγο βροχών κτλ ,
η μονή διαφορά με την προηγούμενη φορά ήταν ότι Όλες οι βέργες ψεκάστηκαν με σπρέι καθαρισμένου φρένων για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν κατάλοιπα πριν ψεκαστεί κάθε μια με το λάδι της . !!
προσωπικά δουλεύω πολύ το σπρέι καθαρισμού φρένων σε μηχανισμούς και σχεδόν πάντα όταν καθαρίζω την κάννη μου !
Tο ac90 νομιζω δεν θα επρεπε να ειναι μεσα δεν προσφερει τιποτα οσεs φορεs το χρησιμοποίησα εξατμιζόταν αμέσως ισωs για καθαρισμο να κανει αλλα για για να το αφησειs πανω για προστασια ουτε για μια μερα
 
Χρηστάρα επανέλαβε το τεστ με θαλασσινό νερό....;). Εκεί είναι το πραγματικό τεστ.
Στο μυαλό μου είσαι Γιωργαρα !! Αυτό είχα σκεφτεί για επόμενο τεστ .
θα μαζέψω και κανένα άλλο ζουμί να μεγαλώσει η παλέτα !!


Sonax και ξερό ψωμί Χρηστάρα,,,φτηνό και καλό !
το είχα που το είχα σαν βασικό Παύλο τώρα ειναι στα αγαπημένα !! Και οικονομικά !

Μαλιστα τώρα που τα ξανά κοίταζα ... το g96 δείχνει να χάνει την μάχη από το sonax ...
 
Κύριοι έχουμε εξελίξεις και εκπλήξεις !!!!;)

Όπως και στο πρώτο τεστάκι , μέχρι την 10η μέρα όλες οι βέργες ήταν στην ίδια περίπου κατάσταση με εξαίρεση το Ac90 που άρχισε να αρπάζει .. μετά την 13η τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα..
Σήμερα το πρωί μπήκαμε στην 18η μέρα και έβγαλα τις παρακάτω φώτο.
το ac90 αναμενόμενα εχει διαβρωθεί περισσότερο , ακολουθεί το bowning το οποίο δεν το περίμενα και μεγάλη έκπληξη το sonax που είναι σχεδόν άθικτο μαζί με την αναμενόμενη καλή απόδοση του g96 !!!

θυμίζω ότι sonax και g96 έχουν κοντά στα 90€ διαφορά τιμής στο λίτρο ... :rolleyes:

θα τα αφήσω όλα εκεί μέχρι να αρχίσει να οξειδώνεται και το τελευταίο ..

View attachment 6510View attachment 6511


Μια γενική παρατήρηση :
Σε αυτήν την δοκιμή sonx & ac90 είδα οτι έχουν καθυστερήσει να αρπάξουν σε σχέση με την προηγούμενη δοκιμή που είχαμε δει αποτελέσματα σε 13μερες.
Πέρα από τις κλιματολογικες συνθήκες που τώρα είναι και χειρότερες λόγο βροχών κτλ ,
η μονή διαφορά με την προηγούμενη φορά ήταν ότι Όλες οι βέργες ψεκάστηκαν με σπρέι καθαρισμένου φρένων για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν κατάλοιπα πριν ψεκαστεί κάθε μια με το λάδι της . !!
προσωπικά δουλεύω πολύ το σπρέι καθαρισμού φρένων σε μηχανισμούς και σχεδόν πάντα όταν καθαρίζω την κάννη μου !
Ευχαριστουμε για την ενδιαφερουσα παρουσιαση του πειραματος σου!!
 
Κύριοι έχουμε εξελίξεις και εκπλήξεις !!!!;)

Όπως και στο πρώτο τεστάκι , μέχρι την 10η μέρα όλες οι βέργες ήταν στην ίδια περίπου κατάσταση με εξαίρεση το Ac90 που άρχισε να αρπάζει .. μετά την 13η τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα..
Σήμερα το πρωί μπήκαμε στην 18η μέρα και έβγαλα τις παρακάτω φώτο.
το ac90 αναμενόμενα εχει διαβρωθεί περισσότερο , ακολουθεί το bowning το οποίο δεν το περίμενα και μεγάλη έκπληξη το sonax που είναι σχεδόν άθικτο μαζί με την αναμενόμενη καλή απόδοση του g96 !!!

θυμίζω ότι sonax και g96 έχουν κοντά στα 90€ διαφορά τιμής στο λίτρο ... :rolleyes:

θα τα αφήσω όλα εκεί μέχρι να αρχίσει να οξειδώνεται και το τελευταίο ..

View attachment 6510View attachment 6511


Μια γενική παρατήρηση :
Σε αυτήν την δοκιμή sonx & ac90 είδα οτι έχουν καθυστερήσει να αρπάξουν σε σχέση με την προηγούμενη δοκιμή που είχαμε δει αποτελέσματα σε 13μερες.
Πέρα από τις κλιματολογικες συνθήκες που τώρα είναι και χειρότερες λόγο βροχών κτλ ,
η μονή διαφορά με την προηγούμενη φορά ήταν ότι Όλες οι βέργες ψεκάστηκαν με σπρέι καθαρισμένου φρένων για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν κατάλοιπα πριν ψεκαστεί κάθε μια με το λάδι της . !!
προσωπικά δουλεύω πολύ το σπρέι καθαρισμού φρένων σε μηχανισμούς και σχεδόν πάντα όταν καθαρίζω την κάννη μου !
Ενας πραγματικός σεφ ,θα τα σερβίριζε σε μια ωραία πιατέλα με ντεκόρ.
Μου δείχνεις κουρασμένος πατριωτ !
.sarcastic.
 
Ενας πραγματικός σεφ ,θα τα σερβίριζε σε μια ωραία πιατέλα με ντεκόρ.
Μου δείχνεις κουρασμένος πατριωτ !
.sarcastic.
Στο επόμενο τεστ που θα είναι με θαλασσινό νερό ... θα το απουσιάσω σε μαζί με καραβιδομακαρονάδα πατριώτη .yel.
 
εγω κυριως χρησιμοποιω λαδια σε μπουκαλακια νοτιζω ενα πανι και τα δουλευω για οικονομια οπως ballistrol kai singer, σε σπρευ λιγες φορες ειναι καπως πιο γρηγορη η διαδικασια αλλα και με τους 2 τροπους μια χαρα δουλεια κανεις
 
εγω κυριως χρησιμοποιω λαδια σε μπουκαλακια νοτιζω ενα πανι και τα δουλευω για οικονομια οπως ballistrol kai singer, σε σπρευ λιγες φορες ειναι καπως πιο γρηγορη η διαδικασια αλλα και με τους 2 τροπους μια χαρα δουλεια κανεις
Το ballistol ειναι καλο αλλα εγω Γερμανικα προιοντα εχω ορκιστει να μην ξανα αγορασω.Με το ΖLube και το Brunox στα 6 ευρω το καθενα ειμαι πολυ ευχαριστημενοs
 
Έχω ένα λάδι break free σε μαύρο μπουκάλι που γράφει made in usa...Το είχε πάρει ο πατέρας μου πριν μια 10ετια+ και έιναι ακόμα γεμάτο μέχρι την μέση...Παίζει να έχει χαλάσει μετά από τόσα χρόνια;Είναι καλό το εν λόγω λάδι;
 
Έχω ένα λάδι break free σε μαύρο μπουκάλι που γράφει made in usa...Το είχε πάρει ο πατέρας μου πριν μια 10ετια+ και έιναι ακόμα γεμάτο μέχρι την μέση...Παίζει να έχει χαλάσει μετά από τόσα χρόνια;Είναι καλό το εν λόγω λάδι;
Αν δεν κανω λαθος θεωρειται απο τα κορυφαια λαδια!! Τωρα με την παροδο του χρονου...δεν ξερω τι γινεται....
 
Το Browning έχει το καλό ότι είναι για όλες τις επιφάνειες ξιλο πλαστικό μεταλο. Οπότε θυσίασε κάτι για να πάει παντού.
Περικλή με το σύρμα κουζίνας με έσωσες κ εμένα. Το φόβομουνα αλλά εμπιστευτικά την εμπορία σου.RESPECT..
Φέτος μετά από αρκετές προσπάθειες να αποτρέψω την εμφάνισης σκουριάς εβαψα τα εβεστιτα αυτα κοματια με αυτο
https://www.skygeek.com/everlube-pe...lubricant-16-oz-tube-mil-l-23398d-ppsgae.html
Ειναι δυθιουχο μολιβδενιο σε σπρέι. Βάφουν μεταλα που τρίβοντε μετάξι τους με μεγαλη πιεση.
6604
 
Το Browning έχει το καλό ότι είναι για όλες τις επιφάνειες ξιλο πλαστικό μεταλο. Οπότε θυσίασε κάτι για να πάει παντού.
Περικλή με το σύρμα κουζίνας με έσωσες κ εμένα. Το φόβομουνα αλλά εμπιστευτικά την εμπορία σου.RESPECT..
Φέτος μετά από αρκετές προσπάθειες να αποτρέψω την εμφάνισης σκουριάς εβαψα τα εβεστιτα αυτα κοματια με αυτο
https://www.skygeek.com/everlube-pe...lubricant-16-oz-tube-mil-l-23398d-ppsgae.html
Ειναι δυθιουχο μολιβδενιο σε σπρέι. Βάφουν μεταλα που τρίβοντε μετάξι τους με μεγαλη πιεση.
View attachment 6604
Το σπρει Γιαννη απο που το αγορασες? Τα σημεια που εβαψες τα εξυσες πρωτα?
 
Back
Top