Κυνηγετικοί Χάρτες.

Δεν ξέρω αν έβαλα το θέμα στο σωστό σημείο, απλά θεωρώ τους κυνηγετικούς χάρτες κομμάτι του εξοπλισμού ενός κυνηγού. Αν είναι λάθος ας το μετακινήσει κάποιθος υπεύθυνος όπου νομίζει καλύτερα.

Στο θέμα μας τώρα. Ξεκινάει η νέα κυνηγετική περίοδος και ψάχνομαι για χάρτες για να ξέρω που πάω και να μην έχουμε τίποτα δυσάρεστες εκπλήξεις. Οι κυνηγετικοί σύλογοι δεν έχουν χάρτες και σου λένε να ενημερωθείς απο το εκάστοτε δασαρχείο. Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ βρήκα κάποιες εφαρμογές για κινητά,tablet και υπολογιστές που έχουν όλες τις απαγορεύσεις που ισχύουν στην Ελλάδα. Αρκετά ενδιαφέρον σαν ιδέα μιας και το κινητό το έχεις πάντα μαζί σου. Οι εφαρμογές που έχω βρεί είναι το www.xenofone.gr , το www.alopix.mobi και https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ehunter.ehunter&hl=el

Το xenofone κοστίζει 9 ευρώ και η άδεια έχει ισχύ για ένα χρόνο (προσωρινά είναι απενεργοποιημένη η εγγραφή). Κατεβάζεις την αφαρμογή στο κινητό σου και έχεις τους χάρτες στο χέρι σου. Ένα πράγμα που μου άρεσε είναι ότι έχει επιλογή για να αποθηκεύσεις μια περιοχή και να την δείς αργότερα χωρίς να χρειάζετε να έχεις ιντερνετ στο κινητό. Έχω την free έκδοση αρκετό καιρό αλλά δεν μου άρεσε. Ελπίζω η επι πληρωμή να αξίζει περισσότερο.

Το alopix είναι σχετικά νέο σάιτ. Το γραφικό του περιβάλλον μου αρέσει αρκετά απο αυτά που είδα. Το κακό είναι ότι είναι ιστιότοπος και όχι εφαρμογή άρα πρέπει να έχεις σύνδεση στο ίντερνετ για να δείς τους χάρτες.Κόστος άδιεας 6 Ευρώ για 8 μήνες. Επίσης έχει και τυπωμένους χάρτες που μπορείς να τους αγοράσεις και έχουν και δωρεάν κουπόνι για χρήση της εφαρμογής.

Τέλος έχω κατεβάσει και το Κυνηγός μια android εφαρμογή που είναι free και αρκετά καλή αλλά πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο το GPS του κινητού για να δείς τους χάρτες.

Αυτά είναι προσωπικές διαπιστώσεις απο ψάξιμο στο ίντερνετ. Επειδή ψάνχω για κυνηγετικούς χάρτες ακούω και τις δικές σας απόψεις για να καταλήξω. Έχετε κάτι άλλο κατα νού. Στην αρχή σκεφτόμουν να βρω τυπωμένους χάρτες αλλά κλαθε χρόνο οι απαγορεύσεις αλλάζουν.
 
Last edited:
Το Κυνηγός πέρυσι που το δούλεψα λίγο δεν είναι εμπιστοσύνης και δεν ηταν ενημερωμένο με τις τελευταίες απαγορεύσεις και αλλαγές. Ουτε τη ρυθμιστικη δεν ειχε ανανεώσει.
 
σ αυτο μπορει να σε βοηθησει ο ζολω
.sarcastic..sarcastic.
.shake hands. .sarcastic.
Είναι πάντως κατάντια .Όχι μόνο δεν δίνουν χάρτες ,αλλά ούτε και ηλεκτρονικά δεν έχεις την δυνατότητα να τους δεις .Αλλά γιατί γκρινιάζω ; αφού υπογράφηκε η ρυθμιστική ,όλα καλά !!
Γαμώ τον εκσυγχρονισμό και την μεταρρύθμιση .
 
Φετος πρωτοεβαλα στο κινητο μου το xenofone κ ομολογω οτι ηταν αρκετα βοηθητικο ειδικα αν επελεγες την απιεκονιση του δορυφορικου χαρτη που εμφανιζει την παργματικη εικονα του τοπου κ οχι αυτη που δειχνει μονο τους δρομους...
Παντως για μενα σε καμια περιπτωση δεν μπορει κανεις να στηριζεται στους χαρτες αποκλειστικα ειδικα ετσι οπως ειναι τα πραγματα στη χωρα μας... Καλο ειναι να δρουν συμβουλευτικα κ αν βλεπουμε οτι ειμαστε κοντα στα ορια κ ενα τηλεφωνο στον τοπικο θηροφυλακα δεν βλαπτει...
 
Φετος πρωτοεβαλα στο κινητο μου το xenofone κ ομολογω οτι ηταν αρκετα βοηθητικο ειδικα αν επελεγες την απιεκονιση του δορυφορικου χαρτη που εμφανιζει την παργματικη εικονα του τοπου κ οχι αυτη που δειχνει μονο τους δρομους...
Παντως για μενα σε καμια περιπτωση δεν μπορει κανεις να στηριζεται στους χαρτες αποκλειστικα ειδικα ετσι οπως ειναι τα πραγματα στη χωρα μας... Καλο ειναι να δρουν συμβουλευτικα κ αν βλεπουμε οτι ειμαστε κοντα στα ορια κ ενα τηλεφωνο στον τοπικο θηροφυλακα δεν βλαπτει...

Εγω το πάω παραπέρα όταν αναφέρομαι στους χάρτες.Θα μπορούσαν να σου δώσουν την δυνατότητα ανα νομό να δεις με μεγαλύτερη ακρίβεια κάποια όρια και ανα ανά περιοχή να υπάρχουν και τα σχόλια όπως είναι γραμμένα στο μαυρισμένο κακοφωτοτυπωμένο παλιόχαρτο που σου δίνει ο κάθε σύλλογος.
Ζητάω πολλά ε ;
Δεν ξέρω που ζω ε ;
καλά .....guitar.
 
Σημερα το ελαβα

Αγαπητοί φίλοι,

Η εταιρεία Faros Solutions βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσει, ότι για την κυνηγετική περίοδο 2016-2017 αποφάσισε να διαθέσει την πρώτη ελληνικη εφαρμογή κυνηγετικών χαρτών και πληροφόρησης xenofone ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους κυνηγούς. Η ενεργοποιηση για οσους την έχουν ηδη εχει γίνει αυτόματα.

Για πληροφορίες και βοηθεια επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας www.xenofone.gr ή κατεβαστε οδηγίες από https://docs.google.com/document/d/1ZcfjjbhngKSnIoMdswJqiZJzwS7ADMMXunS8n0q4yBU/pub



Με εκτιμηση



xenofone.gr
 
Σημερα το ελαβα

Αγαπητοί φίλοι,

Η εταιρεία Faros Solutions βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσει, ότι για την κυνηγετική περίοδο 2016-2017 αποφάσισε να διαθέσει την πρώτη ελληνικη εφαρμογή κυνηγετικών χαρτών και πληροφόρησης xenofone ΔΩΡΕΑΝ σε όλους τους κυνηγούς. Η ενεργοποιηση για οσους την έχουν ηδη εχει γίνει αυτόματα.

Για πληροφορίες και βοηθεια επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας www.xenofone.gr ή κατεβαστε οδηγίες από https://docs.google.com/document/d/1ZcfjjbhngKSnIoMdswJqiZJzwS7ADMMXunS8n0q4yBU/pub



Με εκτιμηση



xenofone.gr
Όταν είχε πρωτοβγεί η εφαρμογή την είχα κατεβάσει και μετά την κρίση μου είχα έναν διάλογο με έναν από τους ιδιοκτήτες-προγραμματιστές. Τι άλλαξε και τελικά έγινε δωρεάν?
 
Εγώ μια φορά μόλις την κατέβασα, δεν εχω καταλάβει ακόμα πως δουλεύει αλλά από το τίποτα....
Και κάποια στιγμή θα πάρω δυο έντυπους χάρτες να ξεμπερδεύω
 
Την κατέβασα και εγώ μετά το μήνυμα του Κώστα, ανοίγοντας την μπάρα αριστερά, χαμηλά σου λέει έχετε ακόμα 348 μέρες, δηλ. είναι σαν να την έχω αγοράσει για μια χρονιά, οπότε ισχύει ότι έγινε δωρεάν για 2016-2017. Θεόφραστε επιλέγοντας από το μενού αριστερά κάθε μια επιλογή και κάνοντας ανανέωση στο χάρτι θα σου εμφανίσει με το αντίστοιχο χρώμα κάθε είδος περιοχής που επέλεξες, σε εμένα δουλεύει μια χαρά.
 
Πχ ζώνες διάβασης στην Πάτρα έχει όλα τα παραλιακά μέσα μέχρι την Ηλεία που είδα, Ισχύει αυτό;
 
Όταν είχε πρωτοβγεί η εφαρμογή την είχα κατεβάσει και μετά την κρίση μου είχα έναν διάλογο με έναν από τους ιδιοκτήτες-προγραμματιστές. Τι άλλαξε και τελικά έγινε δωρεάν?
Επετρεψε μας να κρατήσουμε μερικα πραγματα για εμάς. Απόλαυσε την διαθεση μας για προσφορα η οποια γινεται με κόστος που επωμιζόμαστε οι ιδιοι, και αν έχεις σχόλια οσο αφορά την ορθότητα των δεδομενων επιικοινωνησε μαζι μας μεσω της ιστοσελιδας μας για να γινουμε καλυτεροι και να συνεχισουμε να προσφερουμε.
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/xenofone.190/#post-32236

Ή να υποθέσω ότι πάλι λέω ανακρίβειες??
Συ ειπας, :)

http://www.hunterslife.gr/forums/threads/xenofone.190/#post-32236

Για να θυμίσω σε όποιον θέλει να μάθει. Να υποθέσω ότι πλέον δεν γίνονται μελέτες?? Να υποθέσω επίσης ότι πλέον δεν ανανεώνονται τα δεδομένα της εφαρμογής??
Για το αν ειναι ενημερωμενα τα δεδομενα, οποιος ενδιαφερεται απλα δειτε τη λεπτομερεια στην απαγορευση στη περιοχη του κυπαρισσιακου (απαγορευσεις ορισμενου χρονου). Επισης οποιος ενδιαφερεται μπορει βαζοντας το marker επανω σε μια περιοχη και πατωντας το να δει περιληψη του ΦΕΚ και περισσοτερες πληροφοριες.

Με εκτιμηση[/QUOTE][/QUOTE]
 
Επετρεψε μας να κρατήσουμε μερικα πραγματα για εμάς. Απόλαυσε την διαθεση μας για προσφορα η οποια γινεται με κόστος που επωμιζόμαστε οι ιδιοι, και αν έχεις σχόλια οσο αφορά την ορθότητα των δεδομενων επιικοινωνησε μαζι μας μεσω της ιστοσελιδας μας για να γινουμε καλυτεροι και να συνεχισουμε να προσφερουμε.

Συ ειπας, :)


Για το αν ειναι ενημερωμενα τα δεδομενα, οποιος ενδιαφερεται απλα δειτε τη λεπτομερεια στην απαγορευση στη περιοχη του κυπαρισσιακου (απαγορευσεις ορισμενου χρονου). Επισης οποιος ενδιαφερεται μπορει βαζοντας το marker επανω σε μια περιοχη και πατωντας το να δει περιληψη του ΦΕΚ και περισσοτερες πληροφοριες.

Με εκτιμηση
Φυσικά και μπορείτε να κρατήσετε ότι θεωρείτε σωστό για την εταιρεία. Εγώ απλά είπα την άποψη που είχα αποκομίσει και εσείς μου απαντήσατε απαξιώνοντας την άποψη μου η οποία ξαναλέω ήταν προσωπική και δεν εκπροσωπώ κανέναν. Δεν αμφιβάλλω ότι έχει κόστος η εφαρμογή αλλά σαν ιδέα θα μπορούσατε από την αρχή να την είχατε δώσει δωρεάν για έναν χρόνο και μετά να βάζατε την κατάλληλη τιμή. Πριν ένα χρόνο που είχατε απαντήσει τελευταία φορά, εγώ απλά θεωρούσα πολύ μεγάλο ποσό τα 9€ για την εφαρμογή όπως ήταν τότε.

Με εκτίμηση Βασίλης. :)
 
Μου ήρθε και έμενα το mail και μόλις μπήκα στην εφαρμογή είδα ότι είναι ξεκλείδωτη.Εχθές αγόρασα και το alopix. Με μια γρήγορη ματιά το xenofon φαίνεται αρκετά καλύτερο μιας και βλέπεις και με GPS το στίγμα σου άρα ανα πάσα στίγμη ξέρεις που ακριβός βρίσκεσαι και αν επιτρέπεται το κυνήγι στην περιοχή.
 
το κατεβασα και εγω...οντως ειναι η πληρης εκδοση και απολυτως δωρεαν.
Ευχαριστω πολυ τους κυριους για την ευγενικη τους χορηγια!!!!!
 
Αγαπητε Βασιλη δεν απαξιωσα την απαντηση σου, απλα απαντησα σε παρομοιο υφος αν διαβασεις παλι το σχολιο σου χρησιμοποιησες 4 υποθεσεις που της εξελαβα ως σκωπτικες, σε μια πολυ σοβαρη, χρονοβορα και κοστοβορα προσπαθεια που κανουμε (διοτι δεν ειναι αποτελεσμα ενος ανθρωπου αυτο το εργο). Σεβιμενος λοιπον αυτη την εργασια απαντησα για να μην αφηνω σκιες και αμφιβολιες. Μετα και το τελευταίο σου σχολιο ας το αφησουμε εδω. Ειμαι στη διαθεση σου σε προσωπικο μυνημα αν χρειάζεται καποια αλλη επικοινωνία
Παντα με εκτιμηση
 
Αγαπητε Βασιλη δεν απαξιωσα την απαντηση σου, απλα απαντησα σε παρομοιο υφος αν διαβασεις παλι το σχολιο σου χρησιμοποιησες 4 υποθεσεις που της εξελαβα ως σκωπτικες, σε μια πολυ σοβαρη, χρονοβορα και κοστοβορα προσπαθεια που κανουμε (διοτι δεν ειναι αποτελεσμα ενος ανθρωπου αυτο το εργο). Σεβιμενος λοιπον αυτη την εργασια απαντησα για να μην αφηνω σκιες και αμφιβολιες. Μετα και το τελευταίο σου σχολιο ας το αφησουμε εδω. Ειμαι στη διαθεση σου σε προσωπικο μυνημα αν χρειάζεται καποια αλλη επικοινωνία
Παντα με εκτιμηση
Έχετε δίκιο. Καλή συνέχεια εύχομαι :)
 
Back
Top