Κυνηγετικοί Σύλλογοι

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από τον Σύλλογο για να τους πάω το βιβλιάριο του σκύλου. Στο Δασαρχείο που ήταν οι άδειες για ανανέωση βρήκαν ότι η δική μου, δεν έχει φωτοτυπία από το βιβλιάριο του σκύλου, που να φαίνεται ότι έκανε και εφέτος τα εμβόλια του.!!!
Το πήγα, το σκανάραμε και το στείλαμε, αλλά αυτό το βιολί δεν το έχω καταλάβει ...
Αν δηλαδή κάποιος πάψει να έχει σκύλο το καλοκαίρι, δεν θα του ανανεώνουν την άδεια επειδή δήλωνε σκύλο την προηγούμενη κυνηγετική χρονιά;
Επίσης αν κάποιος αποκτήσει σκύλο στην μέση της κυνηγετικής περιόδου, αν κυνηγάει με το σκυλί μετά έχει κυρώσεις γιατί είναι αδήλωτο ;;; ...
Ισχύουν σε όλες τις περιοχές αυτά ή μόνο εδώ;
Όσοι έχουν περισσότερους σκύλους τι κάνουν;
Σε άλλες περιοχές το ίδιο γίνεται ; ... ξέρει κανείς;
 
Σε άλλες περιοχές το ίδιο γίνεται ; ... ξέρει κανείς;
Για την έκδοση της άδειας στο δικό μου σύλλοηο πάντα τους δίνω και το βιβλιάριο του σκύλου και συνήθως το βγάζουν μια φωτοτυπία στην πρώτη και στην τρέχουσα σελίδα. Δεν ξέρω αν κάποιος που δεν παει τον ειδοποιούν, αλλά εγώ για να μην γίνει κανένα παρατράγουδο πάντα το κάνω όπως και να έχω το βιβλιάριο μαζί στον κυνηγότοπο.
 
Για την έκδοση της άδειας στο δικό μου σύλλοηο πάντα τους δίνω και το βιβλιάριο του σκύλου και συνήθως το βγάζουν μια φωτοτυπία στην πρώτη και στην τρέχουσα σελίδα. Δεν ξέρω αν κάποιος που δεν παει τον ειδοποιούν, αλλά εγώ για να μην γίνει κανένα παρατράγουδο πάντα το κάνω όπως και να έχω το βιβλιάριο μαζί στον κυνηγότοπο.
Είχα ρωτήσει στον σύλλογο για την δήλωση του σκύλου και μου είχε πει η μαντάμ ότι κανείς δεν το δηλώνει.Ή αν το δηλώσει και σε έλεγχο βρουν ότι δεν έχει κάνει τον καθιερωμένο εμβολιασμό την έκατσες.Τελοσπάντων, μου είπε άστο μην το δηλώσεις και να έχεις μαζί το βιβλιάριο του σκύλου.Μπορεί να βαριόταν..think..yel.
 
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από τον Σύλλογο για να τους πάω το βιβλιάριο του σκύλου. Στο Δασαρχείο που ήταν οι άδειες για ανανέωση βρήκαν ότι η δική μου, δεν έχει φωτοτυπία από το βιβλιάριο του σκύλου, που να φαίνεται ότι έκανε και εφέτος τα εμβόλια του.!!!
Το πήγα, το σκανάραμε και το στείλαμε, αλλά αυτό το βιολί δεν το έχω καταλάβει ...
Αν δηλαδή κάποιος πάψει να έχει σκύλο το καλοκαίρι, δεν θα του ανανεώνουν την άδεια επειδή δήλωνε σκύλο την προηγούμενη κυνηγετική χρονιά;
Επίσης αν κάποιος αποκτήσει σκύλο στην μέση της κυνηγετικής περιόδου, αν κυνηγάει με το σκυλί μετά έχει κυρώσεις γιατί είναι αδήλωτο ;;; ...
Ισχύουν σε όλες τις περιοχές αυτά ή μόνο εδώ;
Όσοι έχουν περισσότερους σκύλους τι κάνουν;
Για να σταματήσουν να σου ζητούν χαρτιά για τον σκύλο αν για οποιοδήποτε λόγο πάψεις να τον έχεις, είτε επειδή πέθανε είτε επειδή άλλαξε χέρια χρειάζεται βεβαιώση από κτηνίατρο για να το διαγράψουν...
Τυπικά αυτή είναι η διαδικασία παντού...
 
Για να σταματήσουν να σου ζητούν χαρτιά για τον σκύλο αν για οποιοδήποτε λόγο πάψεις να τον έχεις, είτε επειδή πέθανε είτε επειδή άλλαξε χέρια χρειάζεται βεβαιώση από κτηνίατρο για να το διαγράψουν...
Τυπικά αυτή είναι η διαδικασία παντού...
Άρη αυτή η διαδικασία από την πρώτη χρονιά που ξεκίνησε παρατηρώ ότι είναι σχεδόν ανεφάρμοστη!!!
Σκέψου ότι όταν έδωσα την άδεια εφέτος για ανανέωση, δεν μου είπαν τίποτα περί σκύλου (ενώ τα προηγούμενα χρόνια μου ζήτησαν το βιβλιάριο να το φωτοτυπήσουν) γιατί προφανώς δεν φαντάστηκαν ότι υπάρχει κάποιος που δηλώνει σκύλο!!!
Φυσικά τα ερωτήματα που θέτω είναι λυμένα στα χαρτιά ...
Στην πράξη νομίζω πως δημιουργούνται περισσότερα προβλήματα από αυτά που λύνονται.
Με απλή ύπαρξη βιβλιαρίου σκύλου και επίδειξη σε τυχόν έλεγχο, θα γλιτώναμε όλοι (εμείς και οι σύλλογοι και οι υπηρεσίες) την γραφειοκρατία. Φυσικά αυτό θα έπρεπε να ισχύει για όλους τους ιδιοκτήτες σκύλων και όχι μόνο για τους κυνηγούς.
 
Εδω, (Χαλκιδα) σου ζητουν να δηλωσεις αν κυνηγας με σκυλο.
Αν ναι, δινεις για φωτοτυπια το βιβλιαριο του σκυλιου (σφραγισμενο) και βαζουν αυτην την σφραγιδα.
 

Attachments

  • 241061549_245364427338802_3121996559254187262_n.jpg
    241061549_245364427338802_3121996559254187262_n.jpg
    76,1 KB · Προβολές: 14
Εδω, (Χαλκιδα) σου ζητουν να δηλωσεις αν κυνηγας με σκυλο.
Αν ναι, δινεις για φωτοτυπια το βιβλιαριο του σκυλιου (σφραγισμενο) και βαζουν αυτην την σφραγιδα.
Το ερώτημα είναι, αν δηλώσεις ότι δεν κυνηγάς με σκύλο αλλά σε συναντήσουν στο κυνήγι να κυνηγάς με σκύλο, τι συνέπειες υπάρχουν;
 
Γιωργο, δεν γνωριζω.
Υποθετω, αν το σκυλι ειναι εμβολιασμενο, τσιπαρισμενο δεν εχεις συνεπειες.
Αν οχι, εχεις τις προβλεπομενες...
Τότε τι χρειάζεται η φωτοτυπία για να σου βγάλουν άδεια; Νομοθεσία που δεν έχει συνέπειες όταν δεν εφαρμόζεται είναι ανοησία.
 
Last edited:
Γιωργο, δεν γνωριζω.
Υποθετω, αν το σκυλι ειναι εμβολιασμενο, τσιπαρισμενο δεν εχεις συνεπειες.
Αν οχι, εχεις τις προβλεπομενες...
Επίσης είναι σωστό κάθε ιδιοκτήτης σκύλου να φροντίζει μεταξύ άλλων ο σκύλος του να είναι εμβολιασμένος, ανεξάρτητα αν είναι κυνηγός ή όχι. Αν σε δημόσιο χώρο κυκλοφορεί κάποιος με τον σκύλο του, θα πρέπει σε περίπτωση ελέγχου να μπορεί να το αποδείξει, αν όχι η λογική λέει ότι θα πρέπει να έχει κυρώσεις. Αν δεν έχει, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει τέτοια νομοθεσία...
 
Τότε τι χρειάζεται η φωτοτυπία για να σου βγάλουν άδεια; Νομοθεσία που δεν έχει συνέπειες όταν δεν εφαρμόζεται είναι ανοησία.
Στο Ελλάντα κάποια στιγμή είχε γίνει έλεγχος και είχαν βρει προϊστάμενους χωρίς να έχουν υφιστάμενους απλά έπαιρναν τον μισθό στην νομοθεσία και στο αν δεν έχει συνέπειες εαν δεν εφαρμόζεται θα κολλήσουν
 
Στο Ελλάντα κάποια στιγμή είχε γίνει έλεγχος και είχαν βρει προϊστάμενους χωρίς να έχουν υφιστάμενους απλά έπαιρναν τον μισθό στην νομοθεσία και στο αν δεν έχει συνέπειες εαν δεν εφαρμόζεται θα κολλήσουν
υπαρχουν ακομα προϊσταμενοι χωρις υφισταμενους σε υπηρεσιες... γνωριζω πανω απο 2...
 
Στο Ελλάντα κάποια στιγμή είχε γίνει έλεγχος και είχαν βρει προϊστάμενους χωρίς να έχουν υφιστάμενους απλά έπαιρναν τον μισθό στην νομοθεσία και στο αν δεν έχει συνέπειες εαν δεν εφαρμόζεται θα κολλήσουν
υπαρχουν ακομα προϊσταμενοι χωρις υφισταμενους σε υπηρεσιες... γνωριζω πανω απο 2...
Αυτό δεν είναι παράδοξο, σκεφτείτε ότι υπάρχουν πολλοί που δουλεύουν το μαγαζί τους χωρίς υπαλλήλους. Αυτοί είναι προιστάμενοι χωρίς υφιστάμενους... και δεν είναι κακό αν κάνουν σωστά την δουλειά τους και είναι παραγωγικοί.
Αυτό που επισημαίνω, να υπάρχει δηλαδή νομοθεσία για κάτι, χωρίς να υπάρχει τιμωρία αν παραβείς την νομοθεσία, είναι χοντρό πρόβλημα γιατί εθίζει τους πάντες στην ανομία.
Η τακτική αυτή έχει ξεκινήσει από την ψηφοθηρία των κομμάτων.
Αν σήμερα έχουμε δυο μεγάλα προβλήματα, το ένα σίγουρα είναι ότι: η πολυνομία και η ατιμωρησία έχει διαπαιδαγωγήσει τον κόσμο να παρανομούν και να μην αντιλαμβάνονται ούτε και να ενδιαφέρονται για τις συνέπειες της παρανομίας τους.
Μετά τους φταίνε οι ...άλλοι λες και για τους άλλους δεν φταίνε αυτοί!!!
 
Back
Top