Κυνηγετικοί Σύλλογοι

Χτες Παρασκευή 7/08/2020 ο Κυνηγετικός Σύλλογος Αρχ. Ολυμπίας πραγματοποίησε εμπλουτισμό της περιοχής με Φασιανούς!
Οι φασιανοι που απελευθερώθηκαν είναι δακτυλιωμένοι και παρακαλούμε όποιος από τα μέλη μας τύχει στο μέλλον να θηρεύσει φασιανό σε περιοχή της Αρχ Ολυμπιας να το δηλώσει στην γραμματεία του Κ.Σ γιατί μ’ αυτό τον τρόπο θα βοηθήσει στα συμπεράσματα αυτής της προσπάθειας.
Υ.Γ. Ωστόσο καλό θα ήταν όσο δύσκολο και αν ειναι για κάποιους, να υπάρξει αυτοσυγκρατήση και λιγο ευαισθησία ώστε να δώσουμε την ευκαιρία σ αυτο το θήραμα να τα καταφέρει να πολλαπλασιασθεί!

FB_IMG_1596992856988.jpg
FB_IMG_1596992871210.jpg
 
Χτες Παρασκευή 7/08/2020 ο Κυνηγετικός Σύλλογος Αρχ. Ολυμπίας πραγματοποίησε εμπλουτισμό της περιοχής με Φασιανούς!
Οι φασιανοι που απελευθερώθηκαν είναι δακτυλιωμένοι και παρακαλούμε όποιος από τα μέλη μας τύχει στο μέλλον να θηρεύσει φασιανό σε περιοχή της Αρχ Ολυμπιας να το δηλώσει στην γραμματεία του Κ.Σ γιατί μ’ αυτό τον τρόπο θα βοηθήσει στα συμπεράσματα αυτής της προσπάθειας.
Υ.Γ. Ωστόσο καλό θα ήταν όσο δύσκολο και αν ειναι για κάποιους, να υπάρξει αυτοσυγκρατήση και λιγο ευαισθησία ώστε να δώσουμε την ευκαιρία σ αυτο το θήραμα να τα καταφέρει να πολλαπλασιασθεί!

View attachment 14977
View attachment 14979
Τι φασιανος ρε Πατριδα....Αυτο που κρατανε πιο πολυ με γυπα μοιαζει .sarcastic.
 
Απ'το στόμα μου το πείρες... .sarcastic.
Μικρά πουλάκια ρε φίλε....τη να ζήσουν αυτά εκεί έξω....:confused:

Εαν τα ''αφησουν''........θα ζησουν φιλε!!! Εγω τα λεω χρωματιστα κοτοπουλα....και αυτα και τις περδικες
που αφηνει ο συλλογος.....δεν παω καν ''κοντα''. Δυστυχως ....υπαρχουν και οι τεμαχιαρηδες...που δεν τα
αφηνουν να τα βρει η επομενη σεζον. Αυτη ειναι η αληθεια....δυστυχως :(
 
Ο επόμενος μήνας να λες.

Ναι οπως τα λες ειναι...δυστυχως....απο την ''αλλη''.....φταινε και οι κυνηγετικοι συλλογοι...αφηνουν που
αφηνουν θηραματα...ποιο το νοημα οταν δεν υπαρχει αποτελεσμα ?? Δλδ τα αφηνουν για τους τεμαχιαρηδες ??
Χρονια τα ιδια και ιδια.....αφησες ?? κανε το μερος απαγορευμενη ζωνη....να μην πατησει ποδαρι μεσα για
3 χρονια.....οποιο ποδαρι πατησει κοφτου τον κωλο.... μονο ετσι θα αποκτησουμε αγριο θηραμα....αυτο που
τωρα.....ειναι σκετη κοροιδια....τσαμπα ο κοπος τους δηλαδη......και υποτιμουν και την νοησυνη μας. :(
 
Κάθε χρόνο αυτήν την περίοδο κράζω. Δεν γίνεται για την ίδια ακριβώς <υπηρεσια>, την γενική άδεια θήρας, να πληρώνει ο καθένας και άλλο κόστος. Μου είναι αδιανόητο. Ούτε γίνεται εγώ να πληρώνω έξτρα θηροφυλακα για να έρχεται κάποιος να κυνηγάει από αλλού στα μέρη μου. Οι κύριοι της ΚΣΕ τόσα χρόνια δεν μπόρεσαν να βρουν μια λύση σε αυτό (η δεν ήθελαν), έτσι ώστε να καταναιμονται τα λεφτά από τις άδειες πιο δίκαια. Δηλαδή νόμοι με μεγάλη κυνηγετική πίεση να παίρνουν και μεγαλύτερο μερίδιο ώστε να έχουν καλύτερη θηροφυλαξη. Συγγνώμη αν κούρασα αλλά κάθε χρόνο τα λέω για να τα βγάλω από μέσα μου μάλλον.
Κ. Σ ΓΡΕΒΕΝΏΝ
ΤΟΠΙΚΉ :125€
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ :145€
ΓΕΝΙΚΗ:175€
 
Η απελευθέρωση θηραμάτων γίνεται με ενήλικα άτομα, σε μέρος απαγορευμένο και προστατευμένο, με μέριμνα για τα επιβλαβή και συνεχή παροχή από τροφή και ποτίστρες. Όλα τα άλλα είναι για να δικαιολογούνται τα χρήματα που ξοδεύονται, γελάνε και οι θάμνοι με αυτά που γίνονται.
 
Κακα τα ψεματα......εχουμε και εμεις σαν κυνηγοι και μελη κυνηγετικων συλλογων.... μεριδιο ευθυνης μας
για την ολη κατασταση. Μην τα περιμενουμε ολα απο τον προεδρο του συλλογου....εμεις πρεπει να
''πατησουμε ποδι''......και να φωναξουμε οσο δεν το κανουμε....θα κανουν κουμαντο οι κολλητοι ....
οι μπατζανακηδες.........οι κουμπαροι....και οι λοιποι συγγενεις.....για το ποτε θα αφησουν τα θηραματα
και το που. Αυτη η απαραδεκτη κατασταση.....πρεπει καποια στιγμη να διορθωθει .:mad:
 
Κακα τα ψεματα......εχουμε και εμεις σαν κυνηγοι και μελη κυνηγετικων συλλογων.... μεριδιο ευθυνης μας
για την ολη κατασταση. Μην τα περιμενουμε ολα απο τον προεδρο του συλλογου....εμεις πρεπει να
''πατησουμε ποδι''......και να φωναξουμε οσο δεν το κανουμε....θα κανουν κουμαντο οι κολλητοι ....
οι μπατζανακηδες.........οι κουμπαροι....και οι λοιποι συγγενεις.....για το ποτε θα αφησουν τα θηραματα
και το που. Αυτη η απαραδεκτη κατασταση.....πρεπει καποια στιγμη να διορθωθει .:mad:
Αυτό είναι αλήθεια που λες Νίκο. Από την άλλη όμως όσες φορές έχω πάει σε συνεδρίαση μελών του Κ.Σ. φεύγω με ανακατεμένο το στομάχι. Δυστυχώς όλα ξεκινάνε από την ύπαρξη παιδείας των μελών.
 
Αυτό είναι αλήθεια που λες Νίκο. Από την άλλη όμως όσες φορές έχω πάει σε συνεδρίαση μελών του Κ.Σ. φεύγω με ανακατεμένο το στομάχι. Δυστυχώς όλα ξεκινάνε από την ύπαρξη παιδείας των μελών.

Γερασιμε μεγαλη κουβεντα ειπες ....και ανοιξες....οσον αφορα την παιδεια...και συμφωνω μαζι σου.
Ωστοσο.....πρεπει να θυμομαστε οτι τον προεδρο εμεις τον εκλεγουμε......αντι λοιπον στις εκλογες
του συλλογου να πηγαινουν μονο οι κολλητοι....οι μπατζανακηδες ....και λοιποι συγγενεις....η παρουσια μας
ειναι απαραιτητη ωστε να διορθωθει αυτη η κατασταση. Μην το παρεις προσωπικα .....δεν το λεω για σενα...
γενικα μιλαω , γιατι οποτε εχω παει να ψηφισω ....μονο τους κολλητους βλεπω και το 50 -60% των μελλων
του συλλογου απουσιαζει. Αν δεν ''σοβαρευτουμε''......μια ζωη θα την ''τρωμε'' και θα τον ''πινουμε'' φιλε!!!
 
Γερασιμε μεγαλη κουβεντα ειπες ....και ανοιξες....οσον αφορα την παιδεια...και συμφωνω μαζι σου.
Ωστοσο.....πρεπει να θυμομαστε οτι τον προεδρο εμεις τον εκλεγουμε......αντι λοιπον στις εκλογες
του συλλογου να πηγαινουν μονο οι κολλητοι....οι μπατζανακηδες ....και λοιποι συγγενεις....η παρουσια μας
ειναι απαραιτητη ωστε να διορθωθει αυτη η κατασταση. Μην το παρεις προσωπικα .....δεν το λεω για σενα...
γενικα μιλαω , γιατι οποτε εχω παει να ψηφισω ....μονο τους κολλητους βλεπω και το 50 -60% των μελλων
του συλλογου απουσιαζει. Αν δεν ''σοβαρευτουμε''......μια ζωη θα την ''τρωμε'' και θα τον ''πινουμε'' φιλε!!!
Συμφωνω μαζι σου αγαπητε συναδελφε.. Δεν γινεται να ριχνουμε παντα το "αναθεμα" σε αυτους που αναλαμβανουν να προϊστανται στις ηγεσιες των οργανωσεων και να κανουμε την οποια κριτικη μας απ το καφενειο ή την πολυθρονα μας. Στις συνελευσεις, τακτικες ή εκτακτες δεν παρισταται ουτε το 20% των μελων. Παραδειγμα του δικου μας συλλογου, στην επαναληπτικη συνελευση (στην πρωτη ηταν μονο το ΔΣ) απο 1900 μελη περιπου είμαστε το ΔΣ και αλλοι 4...!!!!!!! Που καταντησαμε!! Μετα μας φταινε οι κεφαλες!!!
 
Αφού αφήνουν τους φασιανους πριν ανοίξει το κυνήγι και όχι όταν τελειώνει....
Πόσο δύσκολο θα ήταν να κάνουν και μια απαγόρευση έστω για έναν χρόνο
ώστε να προλάβει το πουλί να ξεπιαστει από το κλωβό
και να αρχίσει να προσαρμόζεται στις νέες συνθήκες επιβίωσης
Καλύτερα να απελευθερώσουν κοτες και κοκκορια
μπας και βρουμε και κανένα δικροκο αυγό χρόνια έχουμε να φάμε
 
Back
Top