Κυνηγετικοί Σύλλογοι

Λεφτά πηγαίνουν στην θηροφυλακοι από αυτόν τον σύλλογο?
Αυτό δν το ξέρω Κωστή....:rolleyes:...αλλά ούτε με ενδιαφέρει κιόλας.
Δυστυχως, κατι τετοιοι συλλογοι θα διαλυσουν τις δομες του κυνηγιου.
Όπως;;;;;;;
Ας ειμαστε λοιπον διπλα και ενεργοι για να διατηρησουμε οτι εχουμε πετυχει μεχρι τωρα,
Τη έχουμε πετύχει ως τώρα για να καταλάβω κι εγώ;;;;

με ενα βροντερο οχι στους παρασυλλογους..
Θες να μου πεις δηλαδή πως αν υπήρχε "Παρασύλλογος " όπως το θέτεις εσύ,στην περιοχή σου, δν θα έβγαζες εκεί άδεια κυνηγίου;;;
Όλα στο πράσινο ταμείο πάνε αδελφέ!!!
Αύριο μεθ'αύριο που θα βγάλεις άδεια όμως, ΜΗΝ παραπονεθείς για τα 100€ που θα δόσεις για τοπική άδεια,ούτε για τα 180€+ για τη γενική....;)
 
Αυτό δν το ξέρω Κωστή....:rolleyes:...αλλά ούτε με ενδιαφέρει κιόλας.

Όπως;;;;;;;

Τη έχουμε πετύχει ως τώρα για να καταλάβω κι εγώ;;;;


Θες να μου πεις δηλαδή πως αν υπήρχε "Παρασύλλογος " όπως το θέτεις εσύ,στην περιοχή σου, δν θα έβγαζες εκεί άδεια κυνηγίου;;;
Όλα στο πράσινο ταμείο πάνε αδελφέ!!!
Αύριο μεθ'αύριο που θα βγάλεις άδεια όμως, ΜΗΝ παραπονεθείς για τα 100€ που θα δόσεις για τοπική άδεια,ούτε για τα 180€+ για τη γενική....;)
Δεν θα παραπονεθω καθολου αγαπητε. Ειναι συνειδητη επιλογη μου. Επειδη παντοτε βγαζω γενικη αδεια απο το 1976 και εδω, επειδη εχω γυρισει την Ελλαδα 100αδες φορες, επειδη βλεπω τη συμπεριφορα των "συγκυνηγων μας" απεναντι σε οσους μενουμε σε μεγαλες πολεις, επειδη το να κυνηγαμε ελευθερα συμφωνα με το νομο (που στη επαρχια ελαχιστα τηρειται απο τους ντοπιους κυνηγους, η εντοπιοτητα σε ολο της το μεγαλειο), επειδη δεν μας εχουν ακομα ιδιωτικοποιησει το κυνηγι, για το λογο αυτο και παρα πολλους αλλους ακομα, ειμαι διπλα στο συλλογο μου ενεργος και παντα θα προσπαθω για το καλυτερο μεσω των κυνηγετικων οργανων.
 
ειμαι διπλα στο συλλογο μου ενεργος
Μπράβο σου κ καλά κάνεις.... .shake hands.
(που στη επαρχια ελαχιστα τηρειται απο τους ντοπιους κυνηγους, η εντοπιοτητα σε ολο της το μεγαλειο)
Όσο για την εντοπιότητα το ξέρω εγώ προσωπικά για εμένα το τη κάνω.
Από την άλλη τους μεγαλοπολίτες δν μπορώ να τους καταλάβω στο ποιό είναι το πρόβλημά τους....αφού παντού υπάρχει
(εντοποιότητα σε όλο της το μεγαλείο)....μη σου φταίει η επαρχεία κ ο "Παρασύλλογος" που είναι φθηνότερος διότι δν είναι κάτι παράνομο αλλά ΝΟΜΙΜΟ....:)...η κυνηγετική μέριμνα πρέπει να αλλάξει από την πηγή της αρχικά...
Φιλικά πάντα!!
 
Μπράβο σου κ καλά κάνεις.... .shake hands.

Όσο για την εντοπιότητα το ξέρω εγώ προσωπικά για εμένα το τη κάνω.
Από την άλλη τους μεγαλοπολίτες δν μπορώ να τους καταλάβω στο ποιό είναι το πρόβλημά τους....αφού παντού υπάρχει
(εντοποιότητα σε όλο της το μεγαλείο)....μη σου φταίει η επαρχεία κ ο "Παρασύλλογος" που είναι φθηνότερος διότι δν είναι κάτι παράνομο αλλά ΝΟΜΙΜΟ....:)...η κυνηγετική μέριμνα πρέπει να αλλάξει από την πηγή της αρχικά...
Φιλικά πάντα!!
Αγαπητε, παντα φιλικα και εγω διατυπωνω τις αποψεις μου.. Δεν μου φταιει η επαρχια, η νοοτροποια με ενοχλει, συμβαινει το ιδιο παντου -και στο νησι μου αυτο. Για σκεψου αν κυνηγουσαμε σε ρεζερβες (ιδιωτικες επι το πλειστον), πως θα ηταν το κυνηγι ;;;. Ποσο εχουν δουλεψει οι κυνηγετικες οργανωσεις, οχι μονο γι αυτο, για ποσα αλλα πραγματα, πυροπροστασια, εμπλουτισμο θηραματων, θηροφυλαξη κλπ,κλπ., επιστημονικες μελετες, αειφορια..... Τι εχουν να αντιπαραταξουν οι παρασυλλογοι ή οτιδηποτε αλλοι;;;; Απαντω εγω, μια ελαχιστα φθηνοτερη κυνηγετικη αδεια. Τιποτε αλλο.
 
Ο καθε Ελληνας κυνηγος εχει το δικαιωμα να θεωρει την κυνηγετικη του αδεια βασει με οτι οριζει η πολιτεια,εξαλλου ολες οι αδειες θεωρουνται απ το δασαρχειο.Ισως οι κυνηγετικοι συλλογοι και ομοσπονδιες(κατα τη γνωμη μου) να λειτουργουσαν καλυτερα εαν δεν ειχαν σχεση με χρηματα και εισπραξεις.
 
Αυτό δν το ξέρω Κωστή....:rolleyes:...αλλά ούτε με ενδιαφέρει κιόλας.

Όπως;;;;;;;

Τη έχουμε πετύχει ως τώρα για να καταλάβω κι εγώ;;;;


Θες να μου πεις δηλαδή πως αν υπήρχε "Παρασύλλογος " όπως το θέτεις εσύ,στην περιοχή σου, δν θα έβγαζες εκεί άδεια κυνηγίου;;;
Όλα στο πράσινο ταμείο πάνε αδελφέ!!!
Αύριο μεθ'αύριο που θα βγάλεις άδεια όμως, ΜΗΝ παραπονεθείς για τα 100€ που θα δόσεις για τοπική άδεια,ούτε για τα 180€+ για τη γενική....;)
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει καλά.απο την ευρωπαϊκή νομοθεσία για να υπάρχει Κυνηγι πρέπει να υπάρχει θηροφυλακη , από την στιγμή που δεν θα υπάρχει θηροφυλακη ( για αυτό θέλουν οι οικολόγοι να την καταργήσουν) δεν θα υπάρχει Κυνηγι όπως το ξέρουμε.
 
Δεν θα παραπονεθω καθολου αγαπητε. Ειναι συνειδητη επιλογη μου. Επειδη παντοτε βγαζω γενικη αδεια απο το 1976 και εδω, επειδη εχω γυρισει την Ελλαδα 100αδες φορες, επειδη βλεπω τη συμπεριφορα των "συγκυνηγων μας" απεναντι σε οσους μενουμε σε μεγαλες πολεις, επειδη το να κυνηγαμε ελευθερα συμφωνα με το νομο (που στη επαρχια ελαχιστα τηρειται απο τους ντοπιους κυνηγους, η εντοπιοτητα σε ολο της το μεγαλειο), επειδη δεν μας εχουν ακομα ιδιωτικοποιησει το κυνηγι, για το λογο αυτο και παρα πολλους αλλους ακομα, ειμαι διπλα στο συλλογο μου ενεργος και παντα θα προσπαθω για το καλυτερο μεσω των κυνηγετικων οργανων.
Και οι κυνηγετικοί σύλλογοι τι έκαναν τόσα χρόνια για να σταματήσουν αυτήν την νοοτροπία της εντοπιότητας ;
;)
 
Παιδιά ότι κ να λέμε εφόσον ο "Παρασύλλογος" υπάρχει κ έχει πάρε δώσε με τα δασαρχεία κ τα πράσινα ταμεία είναι νόμιμο......τη σημένει νόμιμο;;;
ΤΟ ΟΡΙΖΕΙ Κ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕΙ η νομοθεσία!!
Τέλος πάντων...το κόβω εδώ γιατί πάει μακριά η κουβέντα κ από τα πληκτρολόγια δν λύνεται τίποτα.
 
Κόστος άδειας κυνηγιού ανάλογα τον τρόπο έκδοσης





ΚΟΣΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕΣΩ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΚΣ
T
Π
Γ
ΠΑΡΑΒΟΛΑ(ΔΟY)
18,00​
18,00​
18,00​
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΟ ΤτΕ(ΑΔΕΙΑ)
10,00​
30,00​
60,00​
ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ
65,00​
65,00​
65,00​
ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ(Μ.Ο.)
10,00​
10,00​
10,00​
ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΚΣ(Μ.Ο.)
20,00​
20,00​
20,00​
ΑΣΦΑΛΕΙΑ(Μ.Ο.)
2,00​
2,00​
2,00​
ΣΥΝΟΛΟ
125,00​
145,00​
175,00​
ΚΟΣΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕΣΩ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΚΣ
T
Π
Γ
ΠΑΡΑΒΟΛΑ(ΔΟY)
18,00​
18,00​
18,00​
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΟ ΤτΕ(ΑΔΕΙΑ)
68,50​
88,50​
118,50​
ΣΥΝΔΡΟΜΗ(Μ.Ο.)
5,00​
5,00​
5,00​
ΑΣΦΑΛΕΙΑ(Μ.Ο.)
3,50​
3,50​
3,50​
ΣΥΝΟΛΟ
95,00​
115,00​
145,00​
ΚΟΣΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΛΛΟΓΟ
T
Π
Γ
ΠΑΡΑΒΟΛΑ(ΔΟY)
18,00​
18,00​
18,00​
ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΟ ΤτΕ(ΑΔΕΙΑ)
68,50​
88,50​
118,50​
ΑΣΦΑΛΕΙΑ
30,00​
30,00​
30,00​
ΣΥΝΟΛΟ
116,50​
136,50​
166,50​
Πο Ποοοοο ρε φίλε ... και μόνο που το διαβάζω με πιάνει απελπισία .... Δου , Ττε , ..,... πόσοι ακόμα θα φάνε χρήμα ?
 
Δέχτηκα στο viber το παρακάτω μήνυμα απ'την γραμματέα του ΚΣ Ερέτριας.

ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΕΤΡΙΑΣ
Σας ενημερώνουμε ότι την Κυριακή 2 Αυγούστου ο σύλλογος έχει εκλογές από τις 10:00 μέχρι τις 14:00. Αιτήσεις για υποψηφιότητες θα γίνονται δεκτές μέχρι την Τετάρτη 29/7
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6977443738
 
Δέχτηκα στο viber το παρακάτω μήνυμα απ'την γραμματέα του ΚΣ Ερέτριας.

ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΕΤΡΙΑΣ
Σας ενημερώνουμε ότι την Κυριακή 2 Αυγούστου ο σύλλογος έχει εκλογές από τις 10:00 μέχρι τις 14:00. Αιτήσεις για υποψηφιότητες θα γίνονται δεκτές μέχρι την Τετάρτη 29/7
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6977443738
Θα ασχοληθείς με τα κοινά, παντως υπάρχει ανάγκη από νέες ιδέες, δεν αντεχονται άλλοι σωτήρες και μαχητές κάθε ιουλη!
 
Η άδειες ξεκίνησαν? μάθαμε τίποτα?
Η ρυθμιστική πήρε ΦΕΚ.
Τα τέλη της άδειας και οι τακτικές εισφορές υπέρ κυνηγητικών οργανώσεων είναι σε στάδιο επεξεργασίας από το ΕΤ. Έχουνπάρει ΚΑΔ και αναμένεται να πάρουν ΦΕΚ αυτή βδομάδα.
https://dasarxeio.com/2020/07/24/84300/
https://dasarxeio.com/ρυθμισεισ-θηρασ-2020-2021/
 
Η ρυθμιστική πήρε ΦΕΚ.
Τα τέλη της άδειας και οι τακτικές εισφορές υπέρ κυνηγητικών οργανώσεων είναι σε στάδιο επεξεργασίας από το ΕΤ. Έχουνπάρει ΚΑΔ και αναμένεται να πάρουν ΦΕΚ αυτή βδομάδα.
https://dasarxeio.com/2020/07/24/84300/
https://dasarxeio.com/ρυθμισεισ-θηρασ-2020-2021/
Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ με την ετήσια συνδρομή των κυνηγών προς τις κυνηγητικές οργανώσεις που παραμένει όσο και πέρυσι στα 65 ευρώ.
https://dasarxeio.com/2020/07/28/84533/
Αναμένεται το ΦΕΚ με τις τιμές των αδειών και μετά θα ξεκινήσουν να εκδίδονται οι άδειες
 
Last edited:
Αφού απέσπασε το κάτω μέρος του γιλέκου, δν μας έδειξε πάλι πλάτη την κοπέλα βρε αδελφέ.......να δούμε πάλι τη στάμπα του γιλέκου..... :cool: :cool: :cool: ....πάντος αυτό το γιλέκο φένεται πολύ πρακτικό.....σίγουρα χωράει ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ από αξεσουάρ......:cool::cool:.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Αφού απέσπασε το κάτω μέρος του γιλέκου, δν μας έδειξε πάλι πλάτη την κοπέλα βρε αδελφέ.......να δούμε πάλι τη στάμπα του γιλέκου..... :cool: :cool: :cool: ....πάντος αυτό το γιλέκο φένεται πολύ πρακτικό.....σίγουρα χωράει ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ από αξεσουάρ......:cool::cool:.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Κωλάρα.....χαχα τι λέω κολάρα σκύλου που χωράει ε...yel.
 
Back
Top