Κυνηγετικοί Σύλλογοι

Κυνηγετικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης
Επίσκεψη στα αδέλφια μας, στους ...Γενναίους του Έβρου, όπως είπε και ο μεγάλος Έλληνας συνθέτης, Μίκης Θεοδωράκης..
Τρεις σύλλογοι της Κεντρικής Μακεδονίας, ο ΚΣ Θεσσαλονίκης, Ο ΚΣ Κατερίνης και ο ΚΣ Χαλάστρας Θεσσαλονίκης, εκπροσωπώντας τις αγωνίες και τα θέλω έξη χιλιάδων ενεργών μελών τους, αισθάνθηκαν και πραγματοποίησαν μια ολιγόωρη , προσκυνηματικού χαρακτήρα επίσκεψη, στα 200 χιλιομετρα των συνόρων.Με κάποια δώρα ατομικής καθαριότητας, κάποια άλλα σημαντικά τεχνικά , βοηθήματα για την σκληρή καθημερινότητα, σε δύσκολους καιρούς, βρέθηκαν στις Φέρρες, στην Ορεστιάδα και στην Αλεξανδρούπολη.
Επισκεφθήκαμε, όσο φυσικά μας επέτρεπαν τα άψογα μέτρα ασφάλειας , το Δέλτα --τον σύλλογο των καλυβιέρηδων << Αινήσιο Δέλτα Έβρου>>, τους Κυνηγετικους συλλογους Φερρών, Αλεξανδρούπολης και Ορεστιάδας, την Αστυνομικη Διεύθυνση Ορεστιάδας.Συναντήσαμε , υψηλότατο φρόνημα στρατού, αστυνομίας, Εθνοφυλακής , κάτι που μας κάνει ακόμη πιο υπερήφανους και μας πεισμώνει όμορφα και πάντα συγκρατημένα αισιόδοξα για το αύριο του τόπου μας.
Η αστυνομία και ο στρατός υπάρχουν χάριν του λαού και για τον λαό. Υπάρχουν για να κρατήσουν αυτόν τον πολιτισμό, αυτήν την γλώσσα, αυτά τα ήθη και έθιμα που μας κληροδότησαν οι πρόγονοί μας. το πιο βασικό απ όλα, υπάρχουν για να έχουμε το δικαίωμα της τιμής μας και της ελευθερίας μας. Από μόνες τους όμως αυτές και όλες οι κρατικές υπηρεσίες, δεν θα μπορούσαν ούτε δευτερόλεπτο να σταθούν, αν δεν ήταν δίπλα τους οι πολίτες. Κάποιοι πρέπει να καταλάβουν , ότι τα πράγματα δεν λειτουργούν βάσει αυτοματισμών δυτικού τύπου, σε μια χώρα που μόνο χερσαία, έχει πάνω από χίλια διακόσια χιλιόμετρα συνόρων και βέβαια, χιλιάδες χιλιόμετρα υγρών συνόρων από πλευράς Αιγαίου. Η Ελλάδα μας, ναι <<μας>>, όλων μας, δεν συνορεύει με το Βέλγιο, ούτε με το Λουξεμβούργο, ούτε με την Ολλανδία....
Ξεκινησαμε ξημερώματα, κάνοντας 1.160 χιλιόμετρα, τα πιο μεστά τα πιο γεμάτα χιλιόμετρα της ιστορίας των συλλόγων μας.
Το μονο όπλο μας εκεί, ήταν το δάκρυ χαράς,το πιο ζεστό χαμόγελο στις ομίχλες των συνόρων.Ξέρετε, εμείς , μπορεί να ξέρουμε πολλά από όπλα, αλλά το βασικό μας όπλο, είναι η καρδιά μας...Και όχι μόνο εμείς, αλλά όλοι οι Έλληνες.
Μαθαμε μ αυτό να πολεμάμε και μέχρι σήμερα, δεν χάσαμε ποτέ
.
Γεράααα , σε όλους και ξημερώνουν καλυτερες μέρες μέρες
Το ΔΣ του συλλόγου, εκφράζει τις ολοψυχες ευχαριστίες του, απέναντι στους δύο συλλόγους που ήταν μαζί μας,Κατερίνης και Χαλάστρας σε ολους τους κυνηγούς και σε όλους του Ελληνες.Επισης στις κρατικές αρχές, στην Μελαχρινή Μαρτίδου δημοσιογράφο της περιοχής καθώς και στον Ανδρέα Κουινέλη,από την εκπομπή << το καταφύγιο των Κυνηγών>>.
Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, άτομα στέκονται, αυτοκίνητο, νύχτα και υπαίθριες δραστηριότητες
Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα στέκονται και αυτοκίνητο
Η εικόνα ίσως περιέχει: νύχτα και υπαίθριες δραστηριότητες
Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, άτομα στέκονται, νύχτα, ουρανός και υπαίθριες δραστηριότητες
 
Ιδρύθηκε Ανεξάρτητος Κυνηγετικός Σύλλογος στην Κάλυμνο.


Με απόφαση του Πρωτοδικείου Καλύμνου αναγνωρίστηκε η ίδρυση του μη κερδοσκοπικού Σωματείου με την επωνυμία ο ΄΄Κυνηγετικός Σκοπευτικός Σύλλογος Καλύμνου.”

Όπως αναφέρει η διοίκηση, η δημιουργία του νέου Κυνηγετικού Συλλόγου προήλθε από την ανάγκη αυτοδιαχείρισης αλλά και της περιθωριοποίησης των τοπικών κυνηγών από Ομοσπονδία και Κυνηγετική Συνομοσπονδία.

Untitled-1.jpg-%CE%B7-1.jpg

ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ – ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

Η ανάγκη για εκσυγχρονισμό και η περιθωριοποίηση μας από τα μέχρι τώρα συνδικαλιστικά όργανα (ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΣΕ) μας οδήγησαν στην απόφαση να κάνουμε μια ΝΕΑ αρχή. Έτσι ανεξαρτητοποιηθήκαμε από το κυνηγετικό κατεστημένο που χρόνια λειτουργεί σαν εισπράκτορας χωρίς ανταποδοτικά οφέλη για εμάς. Ακολουθώντας το παράδειγμα χιλιάδων κυνηγών Πανελλαδικά δημιουργήσαμε νέο σύλλογο καταφέρνοντας έτσι να μπορούμε να αυτοδιαχειριστούμε, σε συνεργασία με τη πολιτεία, τα έσοδα και τις δράσεις των μελών μας και να πάρουμε στα χέρια μας την κυνηγετική δραστηριότητα στον τόπο μας. Χωρίς μεσάζοντες με αμφίβολες τακτικές και συμφέροντα. Ευχαριστούμε τους κυνηγούς που μας στήριξαν και την Πανελλήνια Ομοσπονδία Κυνηγετικών Σκοπευτικών Συλλόγων για την πολύτιμη βοήθεια της.

Είμαστε όλοι μαζί για ένα καλύτερο κυνηγετικό Αύριο.

Σας ευχαριστούμε.

Κάλυμνος Απρίλιος 2020

Διοικητικό Συμβούλιο

Πρόεδρος: Μενέλαος Κουτρούλης

Αντιπρόεδρος: Ανδρέας Νιννης

Γενικός Γραμματέας: Σταύρος Πονηρός

Ταμίας: Κυριάκος Τσουγκράκης

Μέλος: Σάββας Κυνηγός

τηλ επικ. 22430.22508
 
Επίσης αν ισχύσει αυτό που ακούγεται για κυνήγι στα όρια του κάθε νομού και δεν βγάλουν άδεια οι Αθηναίοι ή οι νησιώτες που κυνηγάνε στην ενδοχώρα πόσες άδειες πιστεύετε θα εκδοθούν και πόια θα είναι η ζημιά για τους συλλόγους με έκδοση μόνο τοπικής άδειας από τους κυνηγούς?
 
Βαγγέλη μην ακους τίποτα!Προσωπικα θεωρώ πως οι άδειες θα βγουν κανονικά και μας στραβώσει το πράγμα απλά το διακόπτουν,και τους μένουν και τα λεφτά!Αν πουν από τώρα ότι θα κυνηγάς μόνο στον νόμο σου αν δεν βγάλουμε εμείς άδειες και οι νησιώτες τελείωσαν οι σύλλογοι και η ομοσπονδία!
 
Βαγγέλη μην ακους τίποτα!Προσωπικα θεωρώ πως οι άδειες θα βγουν κανονικά και μας στραβώσει το πράγμα απλά το διακόπτουν,και τους μένουν και τα λεφτά!Αν πουν από τώρα ότι θα κυνηγάς μόνο στον νόμο σου αν δεν βγάλουμε εμείς άδειες και οι νησιώτες τελείωσαν οι σύλλογοι και η ομοσπονδία!
Συμφωνω....κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ πως θα γινει
 
Συμφωνω....κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ πως θα γινει
Να μας πουν τι θα γίνει....Αλλιώς να μη βγάλουμε.

Και δεν θα χάσουν μόνο οι σύλλογοι.

Θα χάσουν και ο βενζινας και το κυνηγομαγαζο και το καφενείο και ο λαστιχας και ο μηχανικός και άλλοι κλάδοι που τα ακουμπάμε χοντρά για να πάμε κυνήγι.

Να το σκεφτούν καλά άμα είναι να μας κλείσουν μέσα.

Είναι παράλογο εντελώς.

Ποιον να κολλήσεις και ποιος θα σε κολλήσει έξω στο βουνό.

Μη λέμε τώρα ανέκδοτα.

Η να αφήσουν το κυνήγι ως έχει ή αλλιώς να μην εκδοσουν άδειες.

Ούτε τοπική τίποτα.

Τέλος η κοροϊδία με τους κυνηγούς.

Αρκετά.
 
Μάγκες θα δείτε ότι θα μας καθησυχάσουν όλους πως το κυνήγι δεν πρόκειται να διακοπεί απλά τα μέτρα και εκεί θα είναι αυστηρά ( 2 άτομα σε κάθε αμάξι) και τον Οκτώβρη θα φάμε το πακέτο και θα κάτσουμε μέσα...Αν οι σύλλογοι όμως μας παίξουν τέτοιο παιχνίδι και μας φάνε τα λεφτά εγώ από του χρόνου και για κάθε χρονιά πλέον θα βγάζω άδεια σε παρασύλλογο...Τέλος η κοροϊδία τα λεφτά δεν τα βρίσκουμε κάτω σηκωνόμαστε νύχτα για να πάμε για δουλειά και παλεύουμε όλη μέρα για 25 ευρώ δεν δέχομαι κανένας να παίζει με τον κόπο και τον ιδρώτα μου
 
Μάγκες θα δείτε ότι θα μας καθησυχάσουν όλους πως το κυνήγι δεν πρόκειται να διακοπεί απλά τα μέτρα και εκεί θα είναι αυστηρά ( 2 άτομα σε κάθε αμάξι) και τον Οκτώβρη θα φάμε το πακέτο και θα κάτσουμε μέσα...Αν οι σύλλογοι όμως μας παίξουν τέτοιο παιχνίδι και μας φάνε τα λεφτά εγώ από του χρόνου και για κάθε χρονιά πλέον θα βγάζω άδεια σε παρασύλλογο...Τέλος η κοροϊδία τα λεφτά δεν τα βρίσκουμε κάτω σηκωνόμαστε νύχτα για να πάμε για δουλειά και παλεύουμε όλη μέρα για 25 ευρώ δεν δέχομαι κανένας να παίζει με τον κόπο και τον ιδρώτα μου
Όλα καλά θα πάνε αντρακο μου!Μονο τα πάπια να μου προσεχεις εκεί κατω...να μην μας τα πειράζουν!
 
Όλα καλά θα πάνε αντρακο μου!Μονο τα πάπια να μου προσεχεις εκεί κατω...να μην μας τα πειράζουν!
Αυτά θα τα πειράξω εγώ και γιατί όχι αν όλα πάνε καλά να κατέβεις να τα πειράξουμε μαζί... Μόνο να είσαι καλό παιδί και να με αφήσεις και εμένα να ντουφεκίσω λίγο!!!;)
 
Αυτά θα τα πειράξω εγώ και γιατί όχι αν όλα πάνε καλά να κατέβεις να τα πειράξουμε μαζί... Μόνο να είσαι καλό παιδί και να με αφήσεις και εμένα να ντουφεκίσω λίγο!!!;)
Έχουμε μαθει πως είσαι μπαμ και πλατς,εγώ ρίχνω ριπές μπας και στραβώσω από κανενα .sarcastic.
 
Μάγκες θα δείτε ότι θα μας καθησυχάσουν όλους πως το κυνήγι δεν πρόκειται να διακοπεί απλά τα μέτρα και εκεί θα είναι αυστηρά ( 2 άτομα σε κάθε αμάξι) και τον Οκτώβρη θα φάμε το πακέτο και θα κάτσουμε μέσα...Αν οι σύλλογοι όμως μας παίξουν τέτοιο παιχνίδι και μας φάνε τα λεφτά εγώ από του χρόνου και για κάθε χρονιά πλέον θα βγάζω άδεια σε παρασύλλογο...Τέλος η κοροϊδία τα λεφτά δεν τα βρίσκουμε κάτω σηκωνόμαστε νύχτα για να πάμε για δουλειά και παλεύουμε όλη μέρα για 25 ευρώ δεν δέχομαι κανένας να παίζει με τον κόπο και τον ιδρώτα μου

Υπάρχει τρόπος.

Μην πάμε όλοι σαν τα μοσχαρια απ την πρώτη μέρα να βγάλουμε άδεια αν δεν λαβουμε εγγυήσεις.

Σήμερα που βγήκα εγώ έξω στη φύση ποιον κόλλησα;

Ποιός με κόλλησε ιό;

Οι κυνηγοί δεν πρέπει να κλειστούν μέσα.

Αν είναι να μας το πουν....να μη βγάλουμε άδεια.

Διότι αν μας κοροιδεψουν δεν ξαναβγαζουμε άδεια.
Και θα κυνηγάμε κιόλας χωρίς άδεια και ας έρθουν στο βουνό να μας πιάσουν.

Να βάλουν όρους πχ μέχρι 2 άτομα κτλ...Μέχρι 10 οι γουρουναδες όπως ισχύει και γενικά για τις συναθροίσεις κτλ.
 
Υπάρχει τρόπος.

Μην πάμε όλοι σαν τα μοσχαρια απ την πρώτη μέρα να βγάλουμε άδεια αν δεν λαβουμε εγγυήσεις.

Σήμερα που βγήκα εγώ έξω στη φύση ποιον κόλλησα;

Ποιός με κόλλησε ιό;

Οι κυνηγοί δεν πρέπει να κλειστούν μέσα.

Αν είναι να μας το πουν....να μη βγάλουμε άδεια.

Διότι αν μας κοροιδεψουν δεν ξαναβγαζουμε άδεια.
Και θα κυνηγάμε κιόλας χωρίς άδεια και ας έρθουν στο βουνό να μας πιάσουν.

Να βάλουν όρους πχ μέχρι 2 άτομα κτλ...Μέχρι 10 οι γουρουναδες όπως ισχύει και γενικά για τις συναθροίσεις κτλ.
Στέλιο το θέμα είναι ότι και εγγυήσεις να λάβουμε θα είναι ψευδείς με μόνο σκοπό να τα αρπάξουν... Κακό του κεφαλιού τους βέβαια μετά γιατί θα μπει λουκέτο!!!
 
Στέλιο το θέμα είναι ότι και εγγυήσεις να λάβουμε θα είναι ψευδείς με μόνο σκοπό να τα αρπάξουν... Κακό του κεφαλιού τους βέβαια μετά γιατί θα μπει λουκέτο!!!

Αν το κάνουν αυτό μεγαλύτερο λάθος δεν θα έχουν κάνει.

Να δούμε μετά ποιος θα χάσει.
Και είναι πολλοί......

Το τι λεφτά χαλάμε σε αυτό το χομπυ δε λέγεται.

Είναι τρελό το ποσό που ξοδεύουμε 200000 κυνηγοί περίπου.
 
Αν το κάνουν αυτό μεγαλύτερο λάθος δεν θα έχουν κάνει.

Να δούμε μετά ποιος θα χάσει.
Και είναι πολλοί......

Το τι λεφτά χαλάμε σε αυτό το χομπυ δε λέγεται.

Είναι τρελό το ποσό που ξοδεύουμε 200000 κυνηγοί περίπου.
Έτσι ακριβώς...Θα πέσουν σαν πύργος από τραπουλόχαρτα έτσι και κάνουν το λάθος και μας τα πάρουν και μετά σφυρίζουν κλέφτικα!
 
Να μας πουν τι θα γίνει....Αλλιώς να μη βγάλουμε.

Και δεν θα χάσουν μόνο οι σύλλογοι.

Θα χάσουν και ο βενζινας και το κυνηγομαγαζο και το καφενείο και ο λαστιχας και ο μηχανικός και άλλοι κλάδοι που τα ακουμπάμε χοντρά για να πάμε κυνήγι.

Να το σκεφτούν καλά άμα είναι να μας κλείσουν μέσα.

Είναι παράλογο εντελώς.

Ποιον να κολλήσεις και ποιος θα σε κολλήσει έξω στο βουνό.

Μη λέμε τώρα ανέκδοτα.

Η να αφήσουν το κυνήγι ως έχει ή αλλιώς να μην εκδοσουν άδειες.

Ούτε τοπική τίποτα.

Τέλος η κοροϊδία με τους κυνηγούς.

Αρκετά.
Εγώ προσωπικά φίλε μου θα βγάλω άδεια και αν μετά μου πουν μέτρα μέσα και παλυ εγώ θα είμαι στο βουνό και ας έρθουν να με πιάσουν εκεί πάνω αν είναι μαγκες
 
Back
Top