Κυνηγετικοί Σύλλογοι

Αυτό είναι εύκολο να λυθεί φίλε Γιάννη... Ζούμε στην ηλεκτρονική εποχή... Αλλα μονο τα συνδικαλιστικα τους απασχολούν... Στα υπόλοιπα θέματα απόντες, καταπίνουν τα πάντα απραγοι τόσα χρόνια.. Άσε γιατί συγχιζομαι :mad:
Παραλογιζεσαι Κωστα!!
Ζητας λογικη!
 
Παλικάρια ένα λεπτό να συντονιστούμε λίγο. Βάσει νόμου την άδεια κυνηγιού πρέπει να την βγάζεις στον τόπο μόνιμης κατοικίας, κάτι το οποίο αποδεικνύεται με το εκκαθαριστικό της εφορίας μόνο. Από εκεί και πέρα αν πάτε σε έναν άλλον σύλλογο για να βγάλετε την άδεια για δικούς σας λόγους, ο σύλλογος έχει την δυνατότητα να σας βγάλει την άδεια (αν το θέλει) χωρίς αποδεικτικό μόνιμης κατοικίας αλλά υπογράφοντας ένα χαρτί που λέει ότι διαμένετε μόνιμα σε εκείνον τον δήμο. Αυτό φυσικά αποτελεί απάτη και αν σας πάρει κάποιος χαμπάρι θα δεχτείτε την κατάλληλη ποινή. Ενώ ο σύλλογος θα είναι καλυμμένος. Επίσης, το σχόλιο που αναφέρετε ότι αφού βγάζω γενική ποια η διαφορά, δεν ισχύει γιατί τα έσοδα του συλλόγου δεν μοιράζονται, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που πάνε όλα στο ίδιο ταμείο. Οτιδήποτε άλλο είναι παράτυπο και επειδή ζούμε στην Ελλάδα όπου δεν τιμωρείτε κανείς, πολύ απλά κάποιοι παίρνουν το ρίσκο και βγάζουν άδεια σε άλλους συλλόγους με την υπογραφή που εξήγησα παραπάνω. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλοι οι σύλλογοι θα το δεχτούν. Έτυχε και το έψαξα αυτές τις ημέρες γιατί θα αλλάξω σύλλογο του χρόνου αν όλα πάνε καλά.
 
Οι σύλλογοι των αστικών κέντρων, με τα πολυάριθμα μέλη και χωρίς ουσιαστικές δράσεις είναι ακριβοτεροι από τους συλλόγους που καλύπτουν κυνηγετικές περιοχές και έχουν και διάφορες δράσεις.
Που καταλήγουν αυτά τα κέρδη..;
 
Πήγα σήμερα και παρέλαβα τις άδειες από τον 1ο κυνηγητικό σύλλογο Αθηνών για όλη την οικογένεια. Απορώ γιατί στεγάζεται σε αυτό το κτίριο. Ακριβώς έξω από αυτό ήταν 3 πρεζάκια που έφτιαχναν μια άσπρη σκόνη σε κάτι σακουλάκια. Μέσα το κτίριο χωρίς καμία υπερβολή έχει να καθαριστεί πάνω από 10 χρόνια. Σκάλες σπασμένες, διαμερίσματα χωρίς πόρτες, διαμερίσματα με ποντίκια και άλλα με φωλιές πουλιών. Τζάμια σπασμένα και η βρώμα ανυπόφορη σε κάποιους ορόφους τόσο που με έκανε να σκεφτώ ότι ίσως κάτι ψόφιο να υπάρχει... Απορώ πως είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοια κτίρια στο κέντρο της Αθήνας το 2018!

Το μόνο καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι τα δώρα της άδειας είναι η ενεργοποίηση της ανανεωμένης εφαρμογής Κένταυρος και ο κωδικός για την δωρεάν εκπαίδευση που φτιάχτηκε στο https://www.hunting-academy.edu.gr/dkose/ αξίας €70.
 
Οι σύλλογοι των αστικών κέντρων, με τα πολυάριθμα μέλη και χωρίς ουσιαστικές δράσεις είναι ακριβοτεροι από τους συλλόγους που καλύπτουν κυνηγετικές περιοχές και έχουν και διάφορες δράσεις.
Που καταλήγουν αυτά τα κέρδη..;
Πολύ καλή ερώτηση! Στην Σύρο πήγαιναν στο εκτροφείο πέρδικας που υπήρχε στο νησί. Εδώ στην Αθήνα πού να πηγαίνει άραγε?
 
Συνεννοήθηκα ήδη με το Νικόλα φίλε, σιγά μη μείνω χωρίς τουφέκιες στην εναρξη... Θα με δουλεύει η αλεπού για καιρό και δε λέει .yel.
Αύριο το δελτίο θα φύγει για Γιάννενα με courier ;)
Ευτυχώς .Διαφορετικά θα ερχόμουν να στην πάρω εγω . .yel.
 
ο σύλλογος έχει την δυνατότητα να σας βγάλει την άδεια (αν το θέλει) χωρίς αποδεικτικό μόνιμης κατοικίας αλλά υπογράφοντας ένα χαρτί που λέει ότι διαμένετε μόνιμα σε εκείνον τον δήμο. Αυτό φυσικά αποτελεί απάτη και αν σας πάρει κάποιος χαμπάρι θα δεχτείτε την κατάλληλη ποινή. Ενώ ο σύλλογος θα είναι καλυμμένος. Επίσης, το σχόλιο που αναφέρετε ότι αφού βγάζω γενική ποια η διαφορά, δεν ισχύει γιατί τα έσοδα του συλλόγου δεν μοιράζονται, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που πάνε όλα στο ίδιο ταμείο.
Βασίλη με το συμπαθιο κιόλας, όργανο να ελέγξει δεν υπάρχει. Άρα στην ίδια Ελλάδα αλλά μεταχείριση έχεις εσύ και άλλη εγώ! Δεύτερον πολύ κακώς δεν μοιράζονται τα έξοδα της γενικής... Αν εγώ βγάζω άδεια Γιάννενα και κυνηγάω μόνο Αθήνα είμαι σαν '' παρασιτο'' στον εκεί σύλλογο.... Μπορώ να πω και άλλα αλλά είναι ώρα να πάω για το μπανάκι μου και δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ με τις μαλακιες του Ελληνικού κράτους... Αρκετά το κάνω στην καθημερινότητα μου! Καλό απόγευμα :)
 
Αυτες οι γελειοτητες καποια στιγμη θα πρεπει να αλλαξουν
Τι σε νοιαζει ρε μαστορα που βγαζω αδεια ?
Εγω φετος μπορει να βρεθω πχ στην Ορεστιαδα στα Χανια στην Κερκυρα για διακοπες και να συνδιασω και το κυνηγι μου
Θα πρεπει να περιμενω να θεωρησω την αδεια στην Αθηνα γιατι εκει ειναι ο τοπος διαμονης μου ?
Απο την στιγμη που τα εγγραφα μου ειναι νομιμα ο οπλισμος μου δηλωμενος
το προβλημα σου ειναι ο τοπος θεωρησης της αδειας η για το αν ειμαι νομιμος ?
Οπισθοδρομικες καταστασεις εν ετη 2018
 
Έτσι είναι Κώστα δυστυχώς και μένα μου ζητούσαν χαρτί από το Δήμο μόνιμης κατοικίας και έναν λογαριασμό που να φαίνεται η διεύθυνση μου
Κάνα 2-3 χρόνια είναι που το έχουν περάσει αυτό το μέτρο
Δηλαδή μισό λεπτό να καταλάβω....εγώ έχω το πατρικό μου Γιάννενα και όλα τα χρόνια την βγάζω εκεί αλλά η δουλειά μου είναι Ηγουμενίτσα και έχω και σπίτι εκεί...η άδεια που βγάζω είναι περιφερειακη....τι θα μου πουνε? Να την βγάλω Ηγουμενίτσα?μην τρελαθούμε τελείως.....όλοι οι σύλλογοι εδώ ανήκουν στην ε κοη
 
Δηλαδή μισό λεπτό να καταλάβω....εγώ έχω το πατρικό μου Γιάννενα και όλα τα χρόνια την βγάζω εκεί αλλά η δουλειά μου είναι Ηγουμενίτσα και έχω και σπίτι εκεί...η άδεια που βγάζω είναι περιφερειακη....τι θα μου πουνε? Να την βγάλω Ηγουμενίτσα?μην τρελαθούμε τελείως.....όλοι οι σύλλογοι εδώ ανήκουν στην ε κοη
.my man. Το ανέκδοτο με τον γρύλο το ξέρεις ;
 
.my man. Το ανέκδοτο με τον γρύλο το ξέρεις ;
Ρε δε παν να μην πω....η άδεια θα βγει ο κόσμος να χαλάσει....αι βραδιάτικα με πιάσανε τα νεύρα...πάω να δω κάνα παπιο να ηρεμήσω και να σηκωθώ πρωί να πάω για τρυγονοεξευρενηση
 
Το πρωί βρέθηκα Κομοτηνή για κάποιες δουλειές και με την ευκαιρία ανανέωσα την άδεια (Περιφερειακή 151€) και αφού είχα λίγο χρόνο φωτογράφισα τις τοιχογραφίες δια χειρός του συναδέλφου Ρ. Καραφύλλη "Geronimo" που διακοσμούν τους τοίχους της σκάλας από το ισόγειο μέχρι τον πρώτο όροφο όπου στεγάζεται ο σύλλογος. Ρούλη, γεια στα χέρια σου! Απολαύστε:









 
Το πρωί βρέθηκα Κομοτηνή για κάποιες δουλειές και με την ευκαιρία ανανέωσα την άδεια (Περιφερειακή 151€) και αφού είχα λίγο χρόνο φωτογράφισα τις τοιχογραφίες δια χειρός του συναδέλφου Ρ. Καραφύλλη "Geronimo" που διακοσμούν τους τοίχους της σκάλας από το ισόγειο μέχρι τον πρώτο όροφο όπου στεγάζεται ο σύλλογος. Ρούλη, γεια στα χέρια σου! Απολαύστε:









Εξαιρετικός!!
 
Το πρωί βρέθηκα Κομοτηνή για κάποιες δουλειές και με την ευκαιρία ανανέωσα την άδεια (Περιφερειακή 151€) και αφού είχα λίγο χρόνο φωτογράφισα τις τοιχογραφίες δια χειρός του συναδέλφου Ρ. Καραφύλλη "Geronimo" που διακοσμούν τους τοίχους της σκάλας από το ισόγειο μέχρι τον πρώτο όροφο όπου στεγάζεται ο σύλλογος. Ρούλη, γεια στα χέρια σου! Απολαύστε:









Εμ ...γι αυτό πληρώνετε παραπάνω την άδεια....:D
 
Back
Top