Κυνηγετικοί Σύλλογοι

Περιοχή
ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΚΟΤΥΛΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
1 ΚΣ Τρίπολης
Πριν από λίγες μέρες και μετά από εγκεκριμένη μελέτη που πραγματοποιήθηκε από τον επιστημονικό συνεργάτη της Γκοπ, παρουσία του Δασαρχείου Τρίπολης, πραγματοποιήθηκε απελευθέρωση κυνηγετικού φασιανου στην ευρύτερη περιοχή δράσης του Κυνηγετικού Συλλόγου Τρίπολης. Ευχαριστούμε όλους για την συνεργασία!

και εδω σε εμας εγηνε σημερα απελευθερωση φασιανων 105 πουλια,,αντε να δουμε τι θα δουμεεεε.think. ο συλογος τα αμωλησε για να τα κυνηγησουμε μετα της 15 9 2021,,εαν υπαρχουνε εως τοτεεεεε.my man.παντως εγω στα κοτοπουλα τουφεκι δεν σηκωνοοοο.hair.

Όνομα
Γιώργος
1 ΚΣ Τρίπολης
Πριν από λίγες μέρες και μετά από εγκεκριμένη μελέτη που πραγματοποιήθηκε από τον επιστημονικό συνεργάτη της Γκοπ, παρουσία του Δασαρχείου Τρίπολης, πραγματοποιήθηκε απελευθέρωση κυνηγετικού φασιανου στην ευρύτερη περιοχή δράσης του Κυνηγετικού Συλλόγου Τρίπολης. Ευχαριστούμε όλους για την συνεργασία!

Αν έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει χωρίς να έχουν αντικρίσει ανθρώπους (π.χ. αυτούς που τα φρόντιζαν) και αν οι κλωβοί εξοικείωσης ήταν ευρύχωροι αρκετά και έμειναν σε αυτούς ικανό διάστημα ώστε να γυμναστούν (φτερά και πόδια) και τέλος αν στην τροφή τους συμμετείχε και κάποια φυσική τροφή της περιοχής (π.χ. σαλιγκαράκια), τότε μπορεί και να προκόψουν ...

Περιοχή
Καλάβρυτα ή Βερολίνο
Όνομα
Theodoros
Αν έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει χωρίς να έχουν αντικρίσει ανθρώπους (π.χ. αυτούς που τα φρόντιζαν) και αν οι κλωβοί εξοικείωσης ήταν ευρύχωροι αρκετά και έμειναν σε αυτούς ικανό διάστημα ώστε να γυμναστούν (φτερά και πόδια) και τέλος αν στην τροφή τους συμμετείχε και κάποια φυσική τροφή της περιοχής (π.χ. σαλιγκαράκια), τότε μπορεί και να προκόψουν ...
Σωστός!

Όνομα
Γιώργος
Σωστός!
Όπως φαίνονται οι περισσότεροι στο πέταγμα είναι καλοί, ελπίζω να έχουν μάθει να κοιμώνται σε δέντρα, το πόσο φοβούνται και θέλουν να κρύβονται από τον άνθρωπο ... είναι ερωτηματικό, επίσης αν ξέρουν να τρώνε κυρίως π.χ. καλαμπόκι και έχει στην περιοχή καλαμποκοχώραφα ... όλο εκεί γύρω θα την βγάζουν και θα γίνονται εύκολη λεία για ανθρώπους και ζούδια... (εντωμεταξύ δεν θα τους φτάνει το φαί γιατί είναι πολλοί στην ίδια περιοχή)

Όνομα
Γιώργος
Εμένα κάτι μου λεει ότι κάποιοι θα βρεθούν τις επόμενες μερες με πιο πολλούς φασιανούς και από τον Davε Currie σε 3 επεισόδια σε Midlands, Yorkshire και Somerset μαζί αλλά anyway...
Αυτοί οι λιγούρηδες υπάρχουν παντού και πάντα , δεν μπορείς να τους αποφύγεις δυστυχώς!!!

Όνομα
Γιώργος
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από τον Σύλλογο για να τους πάω το βιβλιάριο του σκύλου. Στο Δασαρχείο που ήταν οι άδειες για ανανέωση βρήκαν ότι η δική μου, δεν έχει φωτοτυπία από το βιβλιάριο του σκύλου, που να φαίνεται ότι έκανε και εφέτος τα εμβόλια του.!!!
Το πήγα, το σκανάραμε και το στείλαμε, αλλά αυτό το βιολί δεν το έχω καταλάβει ...
Αν δηλαδή κάποιος πάψει να έχει σκύλο το καλοκαίρι, δεν θα του ανανεώνουν την άδεια επειδή δήλωνε σκύλο την προηγούμενη κυνηγετική χρονιά;
Επίσης αν κάποιος αποκτήσει σκύλο στην μέση της κυνηγετικής περιόδου, αν κυνηγάει με το σκυλί μετά έχει κυρώσεις γιατί είναι αδήλωτο ;;; ...
Ισχύουν σε όλες τις περιοχές αυτά ή μόνο εδώ;
Όσοι έχουν περισσότερους σκύλους τι κάνουν;

Last edited:
Όνομα
Γιώργος
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από τον Σύλλογο για να τους πάω το βιβλιάριο του σκύλου. Στο Δασαρχείο που ήταν οι άδειες για ανανέωση βρήκαν ότι η δική μου, δεν έχει φωτοτυπία από το βιβλιάριο του σκύλου, που να φαίνεται ότι έκανε και εφέτος τα εμβόλια του.!!!
Το πήγα, το σκανάραμε και το στείλαμε, αλλά αυτό το βιολί δεν το έχω καταλάβει ...
Αν δηλαδή κάποιος πάψει να έχει σκύλο το καλοκαίρι, δεν θα του ανανεώνουν την άδεια επειδή δήλωνε σκύλο την προηγούμενη κυνηγετική χρονιά;
Επίσης αν κάποιος αποκτήσει σκύλο στην μέση της κυνηγετικής περιόδου, αν κυνηγάει με το σκυλί μετά έχει κυρώσεις γιατί είναι αδήλωτο ;;; ...
Ισχύουν σε όλες τις περιοχές αυτά ή μόνο εδώ;
Όσοι έχουν περισσότερους σκύλους τι κάνουν;
Σε άλλες περιοχές το ίδιο γίνεται ; ... ξέρει κανείς;

tsakalos

Moderator
Όνομα
Greg
Σε άλλες περιοχές το ίδιο γίνεται ; ... ξέρει κανείς;
Για την έκδοση της άδειας στο δικό μου σύλλοηο πάντα τους δίνω και το βιβλιάριο του σκύλου και συνήθως το βγάζουν μια φωτοτυπία στην πρώτη και στην τρέχουσα σελίδα. Δεν ξέρω αν κάποιος που δεν παει τον ειδοποιούν, αλλά εγώ για να μην γίνει κανένα παρατράγουδο πάντα το κάνω όπως και να έχω το βιβλιάριο μαζί στον κυνηγότοπο.

Περιοχή
Εύβοια
Όνομα
Χρήστος
Για την έκδοση της άδειας στο δικό μου σύλλοηο πάντα τους δίνω και το βιβλιάριο του σκύλου και συνήθως το βγάζουν μια φωτοτυπία στην πρώτη και στην τρέχουσα σελίδα. Δεν ξέρω αν κάποιος που δεν παει τον ειδοποιούν, αλλά εγώ για να μην γίνει κανένα παρατράγουδο πάντα το κάνω όπως και να έχω το βιβλιάριο μαζί στον κυνηγότοπο.
Είχα ρωτήσει στον σύλλογο για την δήλωση του σκύλου και μου είχε πει η μαντάμ ότι κανείς δεν το δηλώνει.Ή αν το δηλώσει και σε έλεγχο βρουν ότι δεν έχει κάνει τον καθιερωμένο εμβολιασμό την έκατσες.Τελοσπάντων, μου είπε άστο μην το δηλώσεις και να έχεις μαζί το βιβλιάριο του σκύλου.Μπορεί να βαριόταν..think..yel.