Κυνηγετικοί Σύλλογοι

Μετα την εκτακτη συνελευση του Κ.Σ.Ι για την εκτακτη εισφορα τις Ε .Κ.Ο.Η. για τα 8 ευρο ηταν οτι τα 8 ευρο θα καταβληθουν απο των καθε κυνηγο του Κ.Σ.Ι
απλα δεν θα αλλαξει οι τιμες των αδειων οι οποιες θα ειναι
Τοπικη 100κ κατι λεπτα
Περιφεριακη 12ο >>
Γενικη 150>>
 
Μετα την εκτακτη συνελευση του Κ.Σ.Ι για την εκτακτη εισφορα τις Ε .Κ.Ο.Η. για τα 8 ευρο ηταν οτι τα 8 ευρο θα καταβληθουν απο των καθε κυνηγο του Κ.Σ.Ι
απλα δεν θα αλλαξει οι τιμες των αδειων οι οποιες θα ειναι
Τοπικη 100κ κατι λεπτα
Περιφεριακη 12ο >>
Γενικη 150>>
Βγήκε λευκός καπνός
στων παγουριών τα μερη ......
 
Όπως ξαναείπα Νικόλα μας κέρδισαν τα συνδικαλιστικα.. Όταν αποφασίσουν να ασχοληθούν με τους συλλόγους σοβαρά σε όλη την επικράτεια θα δούμε σοβαρές κινήσεις....
Κωστα το θεμα εδω με μας εχει γινει σκυλος κ η γατα τωρα που θα αρχησουν παλι τα εξοδηκα ο Κ.Σ στην Ε.ΚΟΗ για να ποιος πρεπει να παρει απο ποιον θα γινει του κουτρουλη ο γαμος
 
Πρόσκληση για κυνήγι κορακοειδών!
Μοιράσου το!Tweet

Πρόσκληση μελών στο πρώτο ομαδικό κυνήγι κορακοειδών περιόδου 2018-19

Την Τετάρτη 5 Σεπτεμβρίου και ώρα 4.30 μμ στην κοίτη του Γαλλικού ποταμού θα πραγματοποιηθεί η πρώτη ομαδική καταπολέμηση κορακοειδών που διοργανώνει ο Κυνηγετικός Σύλλογος Αμπελοκήπων .
Παρακαλούνται τα μέλη του Συλλόγου όπως φέρουν μαζί τους πορτοκαλί γιλέκο .

Η καταπολέμηση θα γίνει όπως πάντα με την παρουσία της Ομοσπονδιακής Θηροφυλακής .
Πριν την έναρξη θα πραγματοποιηθεί η συνήθης , απαραίτητη “Επίδειξη Ασφαλούς Χρήσης Όπλου”.

Τα φυσίγγια είναι ΔΩΡΕΑ του Συλλόγου με την ευγενική χορηγία των ” Alectoris Club ” /Χρήστου Μητσάκου & ” Prince” /Ζαραλή Κλεομένη.
 
Καλία να σου βγει το ματι παρά το όνομα
Η αλήθεια ειναι ότι οι Συριανοι κυνηγοί έχουν μεγάλο πάθος και βαθιά παράδοση στο κυνηγι. Η κυνηγετικοί φτωχια της Σύρου τους κανει να έχουν μια διαφορετική κουλτούρα που πολλές φορές ειναι παρεξήγησημη. Έχουν τον παλαιοτερο κυνηγετικό σύλλογο στην Ελλάδα που αν δεν κανω λάθος περνά τα εκατο έτη σε ηλικία. Λόγο του μεγάλου εμπορικού λιμανιού που είχαν και της επαφής με το εξωτερικό παντα έφερναν εξερετικα ποιοτικά όπλα και κυνηγετικά σκυλιά που στην συνέχεια μπασταρδευωνταν και έτσι δημιουργήθηκαν τα ξακουστά συριανα σκυλιά.

Απαντάω εδώ για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος, ο κυνηγετικός σύλλογος Σύρου ιδρύθηκε το 1863 και είναι όντως ο παλαιότερος κυνηγετικός σύλλογος της Ελλάδας. Όσον αφορά τα υπόλοιπα σχόλια, έτσι είναι και μάλιστα να πω ότι πριν πολλά χρόνια όταν το ΚΕΚ κατέβαινε στις εθνικές εκλογές έβγαινε τρίτο στη Σύρο μετά από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Αν δεις ορισμένα παλαιά όπλα που έχουν μερικοί στα σπίτια τους θα βάλεις τα κλάματα με την ποιότητα των σημερινών. Όσον αφορά τα σκυλιά, το συριανό ήταν μίξη πόιντερ με μπρακ. Έβγαινε πιο κοντό από πόιντερ αλλά έπαιρνε τη μύτη του.
 
Έτυχε να κυνηγήσω με τέτοιο ποιντερ στα δικά μου πρώτα βήματα και στα δικά του τελευταία....εξαιρετικό σκυλί....χάρισε πάρα πολλές μπεκάτσες αλλά και λαγούς στον ιδιοκτήτη του!
 
Απαντάω εδώ για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος, ο κυνηγετικός σύλλογος Σύρου ιδρύθηκε το 1863 και είναι όντως ο παλαιότερος κυνηγετικός σύλλογος της Ελλάδας. Όσον αφορά τα υπόλοιπα σχόλια, έτσι είναι και μάλιστα να πω ότι πριν πολλά χρόνια όταν το ΚΕΚ κατέβαινε στις εθνικές εκλογές έβγαινε τρίτο στη Σύρο μετά από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Αν δεις ορισμένα παλαιά όπλα που έχουν μερικοί στα σπίτια τους θα βάλεις τα κλάματα με την ποιότητα των σημερινών. Όσον αφορά τα σκυλιά, το συριανό ήταν μίξη πόιντερ με μπρακ. Έβγαινε πιο κοντό από πόιντερ αλλά έπαιρνε τη μύτη του.

Περί εκπροσωπήσεις του ΚΕΚ στην Σύρο εχω σοβαρές ενστάσεις και αν πω θα στεναχωρήσω πολυ κόσμο και κύριος κόσμο που ψήφισε ΚΕΚ και ειναι αμαρτία να τους ξυπνήσουμε απο τον ύπνο τους. Εχω ραματα για πολλές γούνες του χώρου του κυνηγιού που με τα λύπης θα πω ότι υπάρχει πολυ βρώμα και δεν πρόκειται να καθαρίσει ποτέ. Για αυτό λοιπόν τραβώ τον δρόμο μου μπας και μπορέσω να ευχαριστηθώ όπως τα πρώτα μου χρονια που δεν γνώριζα ούτε απο διπλωματίες , πολιτικές , διαπλοκές , Ποιος κόβει τιμολόγια και ποιος τα επερνε, ποιος έφερνε υποψήφιους στης γενικές συνέλευσης, ποιος διαπραγμάτευωνταν με τα τα προγματα life και να φροντίζει να κρατούν η κυνηγοί χαμηλούς τόνους και αλλα πολλά που πρέπει να γράφω μέρες. Ίσως όταν πέραση ο Θυμός που εχω μέσα μου θα τα γράψω ολα απο την αρχή όπως τα έζησα και όπως τα βίωσα.
 
Περί εκπροσωπήσεις του ΚΕΚ στην Σύρο εχω σοβαρές ενστάσεις και αν πω θα στεναχωρήσω πολυ κόσμο και κύριος κόσμο που ψήφισε ΚΕΚ και ειναι αμαρτία να τους ξυπνήσουμε απο τον ύπνο τους. Εχω ραματα για πολλές γούνες του χώρου του κυνηγιού που με τα λύπης θα πω ότι υπάρχει πολυ βρώμα και δεν πρόκειται να καθαρίσει ποτέ. Για αυτό λοιπόν τραβώ τον δρόμο μου μπας και μπορέσω να ευχαριστηθώ όπως τα πρώτα μου χρονια που δεν γνώριζα ούτε απο διπλωματίες , πολιτικές , διαπλοκές , Ποιος κόβει τιμολόγια και ποιος τα επερνε, ποιος έφερνε υποψήφιους στης γενικές συνέλευσης, ποιος διαπραγμάτευωνταν με τα τα προγματα life και να φροντίζει να κρατούν η κυνηγοί χαμηλούς τόνους και αλλα πολλά που πρέπει να γράφω μέρες. Ίσως όταν πέραση ο Θυμός που εχω μέσα μου θα τα γράψω ολα απο την αρχή όπως τα έζησα και όπως τα βίωσα.

Μαζί σου δεν το επικροτώ χωρίς να ξέρω, η αναφορά μου ήταν περισσότερο για να δείξω τη λύσσα που είχαν οι Συριανοί με το κυνήγι.
 
ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ: 5Ε για κάθε θηρεύσιμη κουρούνα!




Εύγε για την πρωτοβουλία! Τώρα νομίζω ότι υπάρχει και απτό κίνητρο για τους "Σκρουτζ" του χώρου μας...

Πάντως στη φωτογραφία νομίζω είναι κοράκι και σε καμία περίπτωση κουρούνα, που έχει χαρακτιριστικό σταχτί κορμό και μόνο μαύρα φτερά και κεφάλι... Δεν νομίζω πως είναι τιμητικό να γίνονται τέτοια λάθη...
 
Πολυ καλή κίνηση όντως..κ να σκεφτείτε δεν έχουμε κ πολλές από δαύτες όπως σε άλλες περιοχες ..αλλά αν δεν κυνηγήσουν χρόνο με τον χρόνο θα αυξηθούν..βέβαια οποιος τις δει δεν τις χαρίζει..τώρα ακόμα περισσότερο..
 
ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ


Σε λίγα εικοσιτετράωρα το έτος 2018 θα αποτελεί παρελθόν και ο καινούργιος χρόνος 2019 θα πάρει τη θέση του. Είναι δεδομένες οι δυσκολίες και τα προβλήματα, που αντιμετωπίζουμε όλοι μας και ελπίζουμε ότι με τον ερχομό του 2019 πολλά από αυτά θα μπορέσουν να επιλυθούν.

Ο Κυνηγετικός Σύλλογος Καλαμάτας είναι ένας Σύλλογος ο οποίος συμμετέχει ενεργά στη κοινωνική ζωή της πόλης μας.

Έτσι όπως και τις προηγούμενες χρονιές έτσι και φέτος το Δ.Σ. αποτελούμενους από το Πρόεδρο Κωνσταντίνο Μούζο, τον Αντιπρόεδρο Παναγιώτη Στασινό, το Γενικό Γραμματέα Ευάγγελο Γιαννακόπουλο, το Ταμία Αργύρη Φράγκο, το Κοσμήτορα Βασίλειο Στεργιώτη και τα μέλη Χρήστο Μωραγιάννη, Παναγιώτη Μπαρδουνιώτη, Δημήτριο Πουλακίδα και Ευστάθιο Θλιμένο, συνοδευόμενοι από τον Ομοσπονδιακό Θηροφύλακα Δημήτριο Μαλαπάνη και τους θηροφύλακες του Συλλόγου Παναγιώτη Κουρούπη, Χρήστο Νιάρχο και Κωνσταντίνο Ροβολή, επισκέπτονται σήμερα το Άσυλο Ανιάτων και το Αλεξανδρακείο Γηροκομείο, προσφέροντας στους συνανθρώπους μας γλυκά (κουραμπιέδες και μελομακάρονα) αλλά και αγριόχοιρο προκειμένου να εμπλουτίσουν το εορταστικό τραπέζι τους.

Θα θέλαμε εδώ να σταθούμε στην εξαιρετική χειρονομία, των συναδέλφων κυνηγών, (από ομάδες αλλά και από μεμονωμένα μέλη) που διέθεσαν το κρέας από αγριόχοιρους που θηρεύτηκαν πρόσφατα, έτσι ώστε αυτό να διατεθεί για το εορταστικό τραπέζι των συνανθρώπων μας.

Τους ευχαριστούμε θερμά για αυτή την υπέροχη πραγματικά πράξη.

Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το κρεοπωλείο ΜΟΥΤΕΒΕΛΗ για την επεξεργασία και την αποθήκευση του κρέατος.

Τέλος θα θέλαμε να δώσουμε τις θερμότερες ευχές μας σε όλο τον κόσμο για υγεία ευτυχία και ειρήνη.


Για το Δ.Σ.


Ο Πρόεδρος Ο Γ. Γραμματέας


Κωνσταντίνος Μούζος Ευάγγελος Γιαννακόπουλος
















 
Back
Top