Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μηχανήματα. Θελω να κοψω κάποια κομμάτια λαμαρίνας 10αρας και 8αρας με κάποιες τρύπες κλπ. για εναν ταινιολειαντηρα που φτιάχνω.
Εν τω μεταξύ είμαι ανάμεσα σε δυο σχεδια . Το ενα εχει αρκετές συγκολλήσεις ενω το αλλο πολλα τρυπήματα.
Αν είναι μαύρη η λαμαρίνα δεν χρειάζεσαι tig τότε αλλά mag εκτος και αν θες αυτοκολλησεις, πράγμα απίθανο σε αυτά τα χιλιοστά γιατί θέλει κωνικές επαφές για πιο βαθιά συγκόλληση.Ταινιολειαντηρα με δονήσεις ξεχνάς τις αρθρωτές συσφιξεις ακόμα και με διπλά grover και περικόχλια ασφαλείας.Βρες έναν παντογραφο πλάσμα δεν είναι ανάγκη να φτάσεις σε λέιζερ.
 
Αν είναι μαύρη η λαμαρίνα δεν χρειάζεσαι tig τότε αλλά mag εκτος και αν θες αυτοκολλησεις, πράγμα απίθανο σε αυτά τα χιλιοστά γιατί θέλει κωνικές επαφές για πιο βαθιά συγκόλληση.Ταινιολειαντηρα με δονήσεις ξεχνάς τις αρθρωτές συσφιξεις ακόμα και με διπλά grover και περικόχλια ασφαλείας.Βρες έναν παντογραφο πλάσμα δεν είναι ανάγκη να φτάσεις σε λέιζερ.
Κάποιες κολλήσεις ειναι κωνικές στο ενα σχέδιο. Παντως και στα δυο δεν γλυτώνεις απο λίγες εστω κολλήσεις. Οσο για την αλλη περίπτωση με τα πολλά τρυπήματα , δεν πρόκειται για αρθρωτές συσφιξεις ,οπότε δεν υπαρχει θέμα.

Οσο για παντογράφο βρηκα ,αλλα δεν μπορει να μου ανοίξει τρύπες 10αρες ουτε καποιες κυκλικές ,οποτε γι αυτο πηγα στο λειζερ. Βρηκα κάποιον κοντα στη δουλειά μου στο Ρεντη και θα παω απο κει να δω τις χρεώσεις και αν συμφέρει. Θελουν και τα σχεδια σε καποια ψηφιακή μορφή.
 
Αν βρεις μεγάλο σταθερό δράπανο μπορείς να ανοίξεις όσες φ10 θες και με ποτηροτρυπανο ακόμα μεγαλύτερες.Οταν δουλεύουμε τόσα χοντρά ελάσματα στις κολλήσεις πάντα φρεζαρουμε τα σημεία επαφής για να γεμίσει το σώμα καλύτερα.
 
Αν βρεις μεγάλο σταθερό δράπανο μπορείς να ανοίξεις όσες φ10 θες και με ποτηροτρυπανο ακόμα μεγαλύτερες.Οταν δουλεύουμε τόσα χοντρά ελάσματα στις κολλήσεις πάντα φρεζαρουμε τα σημεία επαφής για να γεμίσει το σώμα καλύτερα.
Για κάποιες τρύπες παίζει κι αυτο γιατί έχω στη δουλειά μεγάλο σταθερό τρυπάνι πάγκου και τις 10αρες αντε να τις κανω με ενα καλό τρυπάνι ,αλλα ειναι κι άλλα τα θέματα .
 
Πετρετζίκη περαστικά, ελπίζω για το παστίτσιο να μην χρειαστείς ειδικό μηχάνημα κοπής !!! :)
Θα σου πω σε λίγο...Άμα έχει παιχτεί μ@λακια θα του κοτσαρω το κοντάρι της ομπρελας και θα το κάνω βάση για την παραλία.big smile.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top