Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα σε όλους..
Άιντε λα Φουμεντο.......
Καλά να περνατε..
Και προσοχη δεν βάζουμε βενζίνη για να ανάψουμε τα κάρβουνα χαχαχα.... .
Tι μου θύμισες τωρα .....
Ήμουν φαντάρος στην Κω σε στρατόπεδο υποστήριξης του νησιού και δεν υπήρχε ούτε μαντρα ουτε περίφραξη. Ετσι ενα να απόγευμα πήραμε μεσα μια κατσίκα και την αρμέξαμε για να βράσουμε το γαλα. Παίρνουμε το γαλα σε ενα καραβανι και παμε σε ενα μικρο δωματιο που ηταν κρεμασμένα τα ρούχα που φορούσαμε στην εξοδο.
Φέρνει κάποιος κατι ξυλαράκια που δεν άναβαν με τιποτα. Ρε είναι χλωρά τα ξυλα ,να βρούμε ξερά .Τίποτα αυτός το βιολι του. Κάποια στιγμη τον αφήνουμε και πάμε στο θαλαμο .Φεύγει κι αυτός και γυρίζει με βενζίνη που τράβηξε απο κάπου. Ρίχνει την βενζίνη πάνω στα ξυλα και οπως ήταν σκυφτός πετάει ενα σπίρτο. Ακούμε φωνές και τρέχουμε και βλέπουμε να εχει παρει φωτιά ο ιδιος αλλά και κάποιες κρεμασμένες σακούλες με ρούχα. Εγινε ενας χαμος και προλάβαμε τα χειροτερα.Ευτυχώς γι αυτόν που δεν πηρε φωτιά στο πρόσωπο.
Οι απερισκεψίες και οι βλακείες καμιά φορα πληρώνονται πολύ ακριβα .
Κατι παρόμοιο ειδα να γινεται με σομπα και οινόπνευμα. Εκει κάηκαν μαλλιά και βλέφαρα.
Τωρα τι θα επακολουθήσει σήμερα ,ο Θεός βοηθος .
 
Καλησπέρα! Ε ρε τι έχει να γίνει σημερα!!!! Του κοψιδιου το σιδηρούν κιγκλίδωμα!!!! Εγώ βαριέμαι να ψήσω και έχω παραγγείλει κάτι ελαφρύ για το βράδυ. 1 κοτόπουλο σούβλας ,2 κιλά κατσικάκι σούβλας και 1 κιλό κοντοσουβλι προβατίνα. Να ευχηθώ και στους βηγκαν καλή Τσικνοπέμπτη. Μπορούν να ψησουν καλαμπόκια! Επίσης χρόνια πολλα στον ανέμελο που εχει γενέθλια σημερα. Του εύχομαι καλά ξεκουμπιδια μαζί με όλο το σκυλολόι του και πότε ξανα!!!! Να πάει να γίνει πρωθυπουργός στον Άλφα του Κενταύρου.
 
Tι μου θύμισες τωρα .....
Ήμουν φαντάρος στην Κω σε στρατόπεδο υποστήριξης του νησιού και δεν υπήρχε ούτε μαντρα ουτε περίφραξη. Ετσι ενα να απόγευμα πήραμε μεσα μια κατσίκα και την αρμέξαμε για να βράσουμε το γαλα. Παίρνουμε το γαλα σε ενα καραβανι και παμε σε ενα μικρο δωματιο που ηταν κρεμασμένα τα ρούχα που φορούσαμε στην εξοδο.
Φέρνει κάποιος κατι ξυλαράκια που δεν άναβαν με τιποτα. Ρε είναι χλωρά τα ξυλα ,να βρούμε ξερά .Τίποτα αυτός το βιολι του. Κάποια στιγμη τον αφήνουμε και πάμε στο θαλαμο .Φεύγει κι αυτός και γυρίζει με βενζίνη που τράβηξε απο κάπου. Ρίχνει την βενζίνη πάνω στα ξυλα και οπως ήταν σκυφτός πετάει ενα σπίρτο. Ακούμε φωνές και τρέχουμε και βλέπουμε να εχει παρει φωτιά ο ιδιος αλλά και κάποιες κρεμασμένες σακούλες με ρούχα. Εγινε ενας χαμος και προλάβαμε τα χειροτερα.Ευτυχώς γι αυτόν που δεν πηρε φωτιά στο πρόσωπο.
Οι απερισκεψίες και οι βλακείες καμιά φορα πληρώνονται πολύ ακριβα .
Κατι παρόμοιο ειδα να γινεται με σομπα και οινόπνευμα. Εκει κάηκαν μαλλιά και βλέφαρα.
Τωρα τι θα επακολουθήσει σήμερα ,ο Θεός βοηθος .
Στο χωριό την Ανάσταση στην εκκλησία έχει πάρει μπουρλότο από κερί κόμμωση παρευρισκόμενης και μαζί και το γουναρικο μάλλον από αλουπα ήταν το τρίχωμα
Μύριζε η εκκλησία για μια ώρα σαν ρέγγα καψαλισμενη ;)
Καλησπέρα Άρχοντες
 
Στο χωριό την Ανάσταση στην εκκλησία έχει πάρει μπουρλότο από κερί κόμμωση παρευρισκόμενης και μαζί και το γουναρικο μάλλον από αλουπα ήταν το τρίχωμα
Μύριζε η εκκλησία για μια ώρα σαν ρέγγα καψαλισμενη ;)
Καλησπέρα Άρχοντες
Έχει συμβεί πολλες φορες κ απο αρχαιοτάτων χρόνων.....
Τόσο κοντά που κάθονται ο ένας με τον άλλον.....

καλησπέρα μας........
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top