Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δημήτρη αν δε βγάλουμε αδεια ακομη οι μισοικυνηγοι ,νομιζεις οτι θα στενοχωρηθούν ;
Ισα ίσα βουτυρο στο ψωμι τους θα ειναι. Τις προθεσεις τους τις καταλάβαμε πια.Ειναι σα να τα παρατάμε και να βλεπουν τη δύναμη μας να μειώνεται. Πρέπει να δείξουμε το αντίθετο. "Είμαστε εδω ρε ψωριάρηδες και διεκδικούμε αυτο που εχουμε"
Δεν έχεις και αδικο. Αλλά η πραγματικότητα είναι ότι σε πάρα πολλούς ακόμη και τα 115 της τοπικής είναι μεγάλη υπόθεση και αν είναι να μην κυνηγήσουν θα το σκεφτούν πάρα πολύ καλα. Εγώ φέτος πλήρωσα 3 άδειες από την τσέπη μου. Την δική μου , του πατέρα μου που πάει 3-4 φορές τον χρονο (1 φετος) και του ξαδέρφου μου που τα φέρνει πολύ δυσκολα βόλτα αλλά επειδή έχουμε μεγαλώσει σαν αδέρφια δεν θέλω να στερηθεί το κυνηγι. Μακάρι του χρονου να βγουν 200.000 άδειες αλλά το βλέπω κομμάτι δύσκολο.
 
Δεν έχεις και αδικο. Αλλά η πραγματικότητα είναι ότι σε πάρα πολλούς ακόμη και τα 115 της τοπικής είναι μεγάλη υπόθεση και αν είναι να μην κυνηγήσουν θα το σκεφτούν πάρα πολύ καλα. Εγώ φέτος πλήρωσα 3 άδειες από την τσέπη μου. Την δική μου , του πατέρα μου που πάει 3-4 φορές τον χρονο (1 φετος) και του ξαδέρφου μου που τα φέρνει πολύ δυσκολα βόλτα αλλά επειδή έχουμε μεγαλώσει σαν αδέρφια δεν θέλω να στερηθεί το κυνηγι. Μακάρι του χρονου να βγουν 200.000 άδειες αλλά το βλέπω κομμάτι δύσκολο.
Έχεις δίκιο,όλοι πικραμένοι είμαστε αλλά αν φέτος κατάφεραν με πλάγιο τρόπο να μην κυνηγησουμε ενώ έχουμε άδειες, φαντάσου τη λυσσαλέο πόλεμο θα έχουμε εάν δεν βγάλουμε άδειες.Αυτο περιμένουν και εύχονται να μας πιάσουν λάθος.
 
Καλησπέρα στην παρέα,

Και άδεια θα βγάλουμε και καλό είναι να πάμε σε συνελεύσεις, ψηφοφορίες και δράσεις των συλλόγων μας, πλησιάστε όσο μπορείτε τους συλλόγους σας και βολιδοσκοπίστε τουλάχιστον τις ικανότητες και τις προθέσεις των μελών τους τουλάχιστον. Μάθετε από τους γραμματείς αν υπάρχουν και αιρετοί που βγάζουν άδεια στους συλλόγους σας και τι Θεό πιστεύουν. Μπορεί να αξίζει να τους στηρίξετε αν χρειαστεί ...
Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι αν τα περιμένουμε όλα από τους άλλους θα γίνεται αυτό που θέλουν οι άλλοι.
 
Ξέχασα να γράψω το αυτονόητο, Αν έχετε χρόνο και νομίζετε ότι οι ικανότητές σας είναι χρήσιμες, δείτε πότε έχει ο σύλλογός σας αρχαιρεσίες και βάλτε υποψηφιότητα... :cool:
Αν είστε οπαδοί κόμματος, μόνο τότε μην βάλετε υποψηφιότητα, φοβάμαι ότι η σημερινή κατάπτωση και στο χώρο μας έχει ρίζες στον κομματισμό..
 
Μόλις πριν λίγο έμαθα ότι ο Γιώργος Τσαγγανελιας δεν είναι πια στην ζωή, κάτι εσπασε μέσα μου. Τόν γνώρισα το "92 στην πρωτη κυνηγετική έκθεση που είχε γίνει στο εκθεσιακό διπλα στον Ερυθρό και έγινα συνδρομητής στις κυνηγετικές ειδήσεις, εκεί όμως που μιλήσαμε αρκετές ώρες ήταν ένα απογευμα νομίζω του"95 στο σκοπευτήριο τής Μαλακάσας, θυμάμαι τα μάτια του πως γυαλιζανε όταν μίλαγε για κυνήγι σαν παιδι που το πήγαινες πρώτη φορά στο λουνα παρκ από τότε βρεθήκαμε αρκετές φορές και παντα ο ίδιος Γιώργος με τον ίδιο παρορμητισμο και τήν ίδια αγαπη για το κυνήγι μέχρι τέλους. Καλό ταξίδι Γιώργο, χαιρετισμούς στον Νικόλα Παπαδοδημα, στόν Μαρκόπουλο στόν Βετεράνο και σε όλους τους αγωνιστές που θά είναι εκεί μαζί σου, κάπου εκεί θα είναι και ο παππούς μου και ο παππούς Bill . Καλη αντάμωση.
 
Παίδες αν θέλετε να τα χώσετε σε κάποιον πάτε σε μια συγκέντρωση του συλλόγου σας και κατσαδιαστε τους αν δεν κάνουν δραστηριότητες. Ανενεργός σύλλογος σημαίνει σύλλογος χωρίς νέα μέλη, άρα σύλλογος με ημερομηνία λήξης, θυμηθείτε όμως σύλλογος που προσπαθεί, χωρίς ανανεώσεις αδειών αποδυναμώνεται. Ελπίζω να σημαδεψα καλά και να πετυχα τον προβληματισμό σας. Καλες τουφεκιες.
 
Καλησπερα σε όλους...

Όσο για τις άδειες έχετε καποιο δίκιο...

Ένας θείος μου κ μανιώδης κυνηγος εβγαζε αδεια(3ος ΚΣ Αθηνών) για πάνω από 10 χρόνια τουλάχιστον χωρίς να μπορεί να παει ουτε μια μέρα κυνήγι.....
Και κάθε έναρξη καθάριζε το όπλο του για να νομίζει ότι θα πάει κυνήγι........
Παντα ήταν παρων στον συλλογο που ανήκε λέγοντας κ τις δικές του προτάσεις..
Και πότε του δεν έπαψε να είναι συνδρομητής στις "κυνηγετικές ειδήσεις"
οπου κατά καιρους στελνε κ κάποιες επιστολές προς δημοσίευση....
Μόλις έφυγε απο την ζωή ο Νίκος και ο συγχωρεμένος ο Γιώργος Τσαγκανελιας* εγραψαν δυο λόγια για αυτόν στην στήλη "Αυτοί που φευγουν"....

*Τώρα εκεί ψηλά θα έχουν πολλα να πουν....
Συλλυπητήρια στους δικους του ανθρώπους... Κρίμα.... Μεγάλη απώλεια....
 
φοβάμαι ότι η σημερινή κατάπτωση και στο χώρο μας έχει ρίζες στον κομματισμό..
Όπως παντού έτσι και στον χώρο μας όπως πολύ σωστά λές Γιώργο
Ο κομματισμός όπου ανακατεύεται δεν φέρνει ποτέ καλό μόνο κακό
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top