Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ουτε εγώ κυνηγησα μαζί του γιατί είχε αποσυρθεί.. Μόνο αν έβλεπε κανα θηραμα εκεί έξω στην αυλή θα πηγενε μέσα να πάρει το όπλο...
Και εγώ δεκαέξι ήμουν όταν πέθανε..
Κάποτε ένιωσα μεγάλη υποχρέωση να γράψω κάτι για αυτόν..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Χαρισματικοί-Κυνηγοί.2212/
Τι μου θυμήσατε τώρα! Χειμώνα βράδυ, ατέλειωτες ώρες δίπλα στην πυροστιά, ηλεκτρικό δεν υπήρχε τότε, εγώ θα 'μουν 7-8 χρονών, με την γιαγια μου να κάθεται σε σκαμνάκι και να μαγειρεύει στη χόβολη και γύρω γύρω να κάθονται οι "ηλικιωμένοι" και να λένε ιστορίες από τα παλιά! Και πάνω από το τζάκι να κρέμεται το δίκαννο. Μπαίνει μέσα ο παππούς μου, κυνηγός με τα όλα του, βλαστημώντας που δεν είχε πάρει το δίκαννο μαζί του στα χωράφια, και πετάει ένα τεράστιο λαγό πάνω στο τραπέζι.
"Ρε Γιώρη, που τον αγόρασες αυτόν;"
"Με είδε στα χιόνια και κοκάλωσε, ε τότε τούριξα μιά με το μπαστούνι ..."

Πράγματι του είχε πετάξει το μπαστούνι και όπως φαίνεται τον πέτυχε και του είχε σπάσει την ραχοκοκκαλιά. Μετά του 'κοψε το λαρύγγι με τον σουγιά. Την άλλη μέρα πηγαμε να βρούμε ξύλο για καινούργιο μπαστούνι :)
 
Γιατί σορυ? Ο Μπλεκ μπορεί να μην ήταν αλλά είμαι περήφανος και τυχερός που φέρω το πλήρες ονοματεπώνυμο του και που έχω ολες τις "αρρώστιες" του και όταν πάω στο χωριο τα εναπομειναντα γερόντια που τον θυμούνται με φωνάζουν με το παρατσούκλι του!!!
Ωραίος!
 
Τι μου θυμήσατε τώρα! Χειμώνα βράδυ, ατέλειωτες ώρες δίπλα στην πυροστιά, ηλεκτρικό δεν υπήρχε τότε, εγώ θα 'μουν 7-8 χρονών, με την γιαγια μου να κάθεται σε σκαμνάκι και να μαγειρεύει στη χόβολη και γύρω γύρω να κάθονται οι "ηλικιωμένοι" και να λένε ιστορίες από τα παλιά! Και πάνω από το τζάκι να κρέμεται το δίκαννο. Μπαίνει μέσα ο παππούς μου, κυνηγός με τα όλα του, βλαστημώντας που δεν είχε πάρει το δίκαννο μαζί του στα χωράφια, και πετάει ένα τεράστιο λαγό πάνω στο τραπέζι.
"Ρε Γιώρη, που τον αγόρασες αυτόν;"
"Με είδε στα χιόνια και κοκάλωσε, ε τότε τούριξα μιά με το μπαστούνι ..."

Πράγματι του είχε πετάξει το μπαστούνι και όπως φαίνεται τον πέτυχε και του είχε σπάσει την ραχοκοκκαλιά. Μετά του 'κοψε το λαρύγγι με τον σουγιά. Την άλλη μέρα πηγαμε να βρούμε ξύλο για καινούργιο μπαστούνι :)
Αυτο με το μπαστουνι κυριως γινοταν από τους παλιους βοσκους που όλο κ κάποιον τυχαινε να βρουν μέσα στο γιατακι του....
Και τότε δεν λαθευε η γκλιτσα.. Χειρότερη
κ από τουφεκιά....
 
Μακάρι Τασο. Δεν κυνηγησα ποτέ μαζί του. Έφυγε ανήμερα της Παναγίας όταν ήμουν δεκαέξι χρονων. Όταν μίλαγε για τα κυνηγια του ταξίδευα μαζί του σε άλλες εποχες. Ωρες ολοκληρες διπλα στην σομπα στο χωριο.Και το κυνήγι τότε ήταν μέσο επιβίωσης. Τουφέκι έπεφτε μόνο αν γέμιζε το τσουκαλι! Και ήταν μάστορας ο γερος! Το παρατσουκλι του... Καψουλι!!!
Ρε παιδια ποσο μοιάζουμε όλοι εμείς; τίποτα δεν είναι τυχαίο όλοι μας τις ίδιες ιστορίες λίγο πολυ έχουμε με διαφορετικους πρωταγωνιστές. Όσο τους θυμόμαστε δεν πεθαίνουν ποτε ,να είναι καλά τα γερόντια μας εκεί που είναι και καλή αντάμωση.
 
Στην κατοχή οι Γερμανοί είχαν μαζέψει τα όπλα... Όσοι τόλμησαν να κρύψουν, κράτησαν από κανένα...
Ένας μπάρμπας τι έκανε τότε... Ήξερε κοιμιτιες λαγών, καλά τότε οι λαγοί ήταν σα τσίχλες σήμερα βέβαια...
Καβάλα στο άλογο και πήγαινε από πάνω τους, ο λαγός δε φοβόταν το άλογο και δεν έφευγε.
Ο μπάρμπας από πάνω με το καμάκι για τις σουπιές, χραπ τον καμακωνε και πίσω σπίτι να ταΐσει την οικογένεια...
 
Στην κατοχή οι Γερμανοί είχαν μαζέψει τα όπλα... Όσοι τόλμησαν να κρύψουν, κράτησαν από κανένα...
Ένας μπάρμπας τι έκανε τότε... Ήξερε κοιμιτιες λαγών, καλά τότε οι λαγοί ήταν σα τσίχλες σήμερα βέβαια...
Καβάλα στο άλογο και πήγαινε από πάνω τους, ο λαγός δε φοβόταν το άλογο και δεν έφευγε.
Ο μπάρμπας από πάνω με το καμάκι για τις σουπιές, χραπ τον καμακωνε και πίσω σπίτι να ταΐσει την οικογένεια...
Αυτό με το καμάκι δεν το γνώριζα!
Επίσης τοτε πολλοι λαγοί δεν "πηγεναν" από κυνηγετικό αλλά από πολεμικο όπλο συνήθως κάποιο μανλιχερ...
 
Στην κατοχή οι Γερμανοί είχαν μαζέψει τα όπλα... Όσοι τόλμησαν να κρύψουν, κράτησαν από κανένα...
Ένας μπάρμπας τι έκανε τότε... Ήξερε κοιμιτιες λαγών, καλά τότε οι λαγοί ήταν σα τσίχλες σήμερα βέβαια...
Καβάλα στο άλογο και πήγαινε από πάνω τους, ο λαγός δε φοβόταν το άλογο και δεν έφευγε.
Ο μπάρμπας από πάνω με το καμάκι για τις σουπιές, χραπ τον καμακωνε και πίσω σπίτι να ταΐσει την οικογένεια...
Ο δικός μου το είχε θάψει το δικανο! Τον έδωσαν ρουφιανοι και του έσπασαν τα χέρια οι Γερμανοί αλλά δεν το φανερωσε. Οι ουλές ηταν φοβερές στα χέρια του.
 
Ρε παιδια ποσο μοιάζουμε όλοι εμείς; τίποτα δεν είναι τυχαίο όλοι μας τις ίδιες ιστορίες λίγο πολυ έχουμε με διαφορετικους πρωταγωνιστές. Όσο τους θυμόμαστε δεν πεθαίνουν ποτε ,να είναι καλά τα γερόντια μας εκεί που είναι και καλή αντάμωση.
Όντως! Το κυνήγι είναι παράδοση βαθιά ριζωμένη σε πολλές οικογένειες. Δεν είναι χόμπυ δεν ειναι μοδα. Δεν θα το καταλάβουν ποτέ οι....αλλόθρησκοι αυτο.Απλά δεν μπορουν!
 
Ο δικός μου το είχε θάψει το δικανο! Τον έδωσαν ρουφιανοι και του έσπασαν τα χέρια οι Γερμανοί αλλά δεν το φανερωσε. Οι ουλές ηταν φοβερές στα χέρια του.
Ο προπάππος ο γέρο Γιώργης ήταν φανατικός κυνηγός. Είχε δύο δικαννα ένα καλό ακριβό που το είχε αγοράσει από έναν Μικρασιάτη που το είχε φέρει Ελλάδα με την καταστροφή και ένα φτηνό. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω.
Ήταν γνωστός κυνηγός, άσε που εκείνη την εποχή δεν είχαν και πολλοί όπλα, πόσο μάλλον και δύο κιόλας, δικαννα κι οπισθογεμή (σούτα όπως τα αποκαλούσαν οι παλιοί)
Όταν μπήκαν οι Γερμανοί στο χωριό τον μάζεψαν απ' το καφενείο η κομαντατούρ. Φοβήθηκε και σκέφτηκε όμως εκείνη την ώρα και έδωσε μόνο το ένα και το άλλο το έκρυψε. Αλλά απ' την τρομάρα του και τη βιασύνη έδωσε το καλό και κράτησε το άλλο....
Δυστυχώς αν και ο τελευταίος απ' τη φυτρα του αρσενικός με το επώνυμο (+ φανατικός κυνηγός) δεν είναι στην κατοχή μου αυτό το όπλο.
Το έγραψε στο πρώτο του εγγόνι που πήρε το όνομα του. Αυτός δε βγήκε κυνηγός κι ήταν κι ακληρος (μακαρίτης). Τώρα το δικαννο αυτό άμα δε σαπίζει σε καμιά αποθήκη, θα το έχει η θεια μου (αδερφή του) μαζί με ένα Darne του μακαρίτη του άντρα της.
Έχω πει του πατέρα μου να το ζητήσει, αυτή δεν έχει γιο κυνηγό και το επίθετο έχει χαθεί απ' αυτούς πλέον. Αλλά είναι σκληρή γυναίκα (όπως όλες στο σόι) και δεν μπαίνει καν στον κόπο. Εγώ περιμένω..... όταν είναι.., θα πιάσω την ξαδέρφη που είναι πιο συζητήσιμη (έσπασε το γονίδιο)
Το θέλω για οικογενειακό κειμήλιο, αν ήξερε ο προπάππος σε μένα θα πήγαινε καρφί.
 
Ο δικός μου το είχε θάψει το δικανο! Τον έδωσαν ρουφιανοι και του έσπασαν τα χέρια οι Γερμανοί αλλά δεν το φανερωσε. Οι ουλές ηταν φοβερές στα χέρια του.
Ο παππους μου κυνηγουσε πιτσιρικας αλεπουδες-κουναβια για το τομαρι τους.Τα αγοραζε ενας εμπορας
στο χωριο για τις κυριες της Αθηνας.2 φορες επεσε πανω σε ανταρτες και τις 2 φορες τον κρεμασαν
αναποδα σε δεντρο για να μην τους μαρτυρησει το περασμα.Την δευτερη φορα τον βρηκε μετα απο 2
μερες αναισθητο ο πατερας του.Ηταν πολλα τα λεφτα για την εποχη και η πεινα μεγαλη!Ειχε βουτηξει
και ενα τσουβαλι σταφιδες απο τους Γερμανους και για καλη του τυχη το ειχε κοψει στην πλατη καθως
ετρεχε την ωρα που τον πιστολιαζαν,3 σφαιρες ειχε μαζεψει το τσουβαλι.
 
Παιδιά θέλω να θιξω κάτι σχετικό με τα κυνηγομαγαζα. Σήμερα πήγα και πήρα φυσίγγια χωρίς να έχω ιδιαιτερη έλλειψη σε αυτα.Όλοι πρέπει να επισκεφτούμε τα συνοικιακά μας μαγαζιά κυνηγετικών ειδων και να τα στηρίξουμε, ώστε του χρόνου να έχουμε τον ίδιο αριθμό από αυτά ανοικτα. Ο νέος νόμος που πάνε να περάσουν περί καταστημάτων όπλων έχει βαλθεί να τα εξαφανίσει όλα.
 
Ακριβώς, το ίδιο και τις γίδες
Δεν θα ξεχασω ποτε την ωρα που μπηκαμε στο μαγαζι (εγω 14χρονων)
για να μου παρει το πρωτο μου οπλο inverstarm super pose.Toυ λεει ο
τυπος εκει...Πειτε μου,που μπορω να βοηθησω?
Θελω την καβαλημενη σουτα που εχει οξω!!:)
 
Ο δικός μου το είχε θάψει το δικανο! Τον έδωσαν ρουφιανοι και του έσπασαν τα χέρια οι Γερμανοί αλλά δεν το φανερωσε. Οι ουλές ηταν φοβερές στα χέρια του.
Κάποιοι τα έθαψαν σε κοπριες τυλιγμένα με τσουβαλια και όταν τα ξέθαψαν ήταν άχρηστα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top