Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μια ερώτηση προς τους Κρητικούς μας, αν ακούσατε κάτι για τα αίτια της κατάρρευσης της γέφυρας από τι προκλήθηκε?? Υποχώρηση θεμελίου ή συντονισμός?? Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει λόγω δουλειάς, αν και έχω αρκετά καλή εικόνα λόγω της καλής θέσης του βίντεο. Ευχαριστώ!
 
Καλημέρα σας! Κλειστά και εδώ τα σχολεία σήμερα,σταμάτησε η βροχή και ο πολύς αέρας.ειχαν μια συνάντηση χθες οι τοπικοί άρχοντες,ήρθε ο υπουργός υποδομών και μπραβο του που ήρθε με τέτοιο καιρό,αλλα ελπίζουμε να δούμε και αποτελέσματα.υπαρχουν αρκετες γέφυρες που έχουν πέσει κα συνδέουν πολλα χωριά με την πόλη και αυτή τη στιγμή είναι αποκλεισμένα εντελως.ειπε θα βάλουν προσωρινά γέφυρες του στρατού.
 
Μια ερώτηση προς τους Κρητικούς μας, αν ακούσατε κάτι για τα αίτια της κατάρρευσης της γέφυρας από τι προκλήθηκε?? Υποχώρηση θεμελίου ή συντονισμός?? Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει λόγω δουλειάς, αν και έχω αρκετά καλή εικόνα λόγω της καλής θέσης του βίντεο. Ευχαριστώ!
Κωστα τεχνικά θέματα δεν ξέρω η γέφυρα ήταν πολύ παλιά,110 χρόνων.η ορμή του νερού πρωτόγνωρη.ξερω ότι είχαν ξεκινήσει εργασίες στα θεμέλια και είχαν αλλάξει τη ροη του ποταμού.πιθανον εκεί που είχαν σκάψει στα θεμέλια να άνοιξαν την κερκόπορτα για να πέσει.
 
Καλημερα

Ολες οι γεφυρες νομιζω, ειδικα η συγκεκριμενη, επεσαν επειδη το νερο ειχε υποσκαψει τα θεμελια της. Δυστυχως επρεπε να συντηρουνται συχνοτερα, ωστε να μην εχουμε τετοιο θεμα. Απο την αλλη, ο ογκος νερου που περασε, και οι υδραυλικες πιεσεις που δεχτηκαν, ηταν τοσες που κανενας φανταζομαι μελετητης δεν ειχε λαβει υποψιν του. Προς το παρον, και ελπιζω να ειναι προς το παρον, οι γεφυρες θα αντικατασταθουν με στρατιωτικες τυπου Bailey. Προσωπικα ελπιζω ειλικρινα η γεφυρα του Κεριτη ειδικα να αναστηλωθει στο αρχικο της σχεδιο, εστω και ως γεφυρα για πεζους
 
Πολύ λυπάμαι ρε παιδιά στην Κρήτη με τις καταστροφές. Αγαπημένα μου μέρη διακοπών .. τι να πρωτοθυμηθώ, Χανιά, παλιά πόλη, Πλατανιάς 3 συνεχόμενα χρόνια διακοπές, Eclipse bar και μετά Γιαουρτοπλημμύρα για καλαμάκια, παραλία Φαλάσσαρνα με τη θεϊκή ταβέρνα Γραμπούσα μετά, απίστευτα νερά, τέλειο φαγητό, φιλικοί άνθρωποι, ξενύχτι μέχρι να ξημερώσει, ποτά και χορός στα beach bars του Πλατανιά.. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να κλείσουν σύντομα οι πληγές...
 
Πολύ λυπάμαι ρε παιδιά στην Κρήτη με τις καταστροφές. Αγαπημένα μου μέρη διακοπών .. τι να πρωτοθυμηθώ, Χανιά, παλιά πόλη, Πλατανιάς 3 συνεχόμενα χρόνια διακοπές, Eclipse bar και μετά Γιαουρτοπλημμύρα για καλαμάκια, παραλία Φαλάσσαρνα με τη θεϊκή ταβέρνα Γραμπούσα μετά, απίστευτα νερά, τέλειο φαγητό, φιλικοί άνθρωποι, ξενύχτι μέχρι να ξημερώσει, ποτά και χορός στα beach bars του Πλατανιά.. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να κλείσουν σύντομα οι πληγές...
Οι γέφυρες ξαναχτίζονται, τα σπίτια φτιάχνουν οι ζωές είναι που δεν ξαναγυρνούν...
 
Οι γέφυρες ξαναχτίζονται, τα σπίτια φτιάχνουν οι ζωές είναι που δεν ξαναγυρνούν...
και οι προτες γεφιρες ειναι κατω και θα τοποθετηθουν..
και επλιζω να μη βγαλει δυπλομα η κορημου (4ον ετων) και να περναει ακομα απο τις ηδιες...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top