Κυνηγετικές περιπέτειες στη Νότιο Αφρική και στην Εσθονία.

Οι υπόλοιπες είναι ενδημικές Παύλο ή τραβάνε σε άλλο διάδρομο αποδημίας;
Η Εσθονια και τα αλλά κράτη της Βαλτικής είναι μέρη διαβίωσης και διάβασης κυρίως της barnacle goose της ασπρομετωποχηνα και της φασολοχηνα ( bean goose). Ta περάσματα διαρκούν από 25 Σεπτεμβρίου μέχρι και 15 Οκτωβρίου και είναι άκρως εντυπωσιακά.
Άλλες χηνες είναι πολύ σπάνιες εκεί και ακολουθούν άλλη ρωτά μετανάστευσης
 
Παυλο κ του χρονου να εισαι γερος κ να ξαναπερασεις ομορφα...
Αν κ να πας για κυνηγι με τον Κουνο κ να μην γυρισεις χαμογελαστος ειναι μαλλον λιγο δυσκολο...
Ελπιζω καποια στιγμη να κυνηγησουμε παρεα απο την ιδια φυλαχτρα Barnacle...
 
Ωραίες φάσεις τι να λέμε....να είστε καλά να το χαρείτε και του χρόνου με υγεία!! Ωραίο πουλί η χήνα και το σκάσιμο της στο έδαφος ....άλλη φάση :D
Φίλε για τους φίλους του πτερωτου θηράματος η ηδονή είναι μεγάλη. Όσο για το σκάσιμο είναι τόσο εκκωφαντικό ειδικά αν πέσει από πολύ ψηλα που κάνει την αδρεναλίνη να τρέχει ποτάμι. Είχα 3-4 πουλιά που έπεσαν από 60+ μέτρα, το ένα ήταν χωραφοχηνα κοντα 4 κιλά!!
 
Παυλο κ του χρονου να εισαι γερος κ να ξαναπερασεις ομορφα...
Αν κ να πας για κυνηγι με τον Κουνο κ να μην γυρισεις χαμογελαστος ειναι μαλλον λιγο δυσκολο...
Ελπιζω καποια στιγμη να κυνηγησουμε παρεα απο την ιδια φυλαχτρα Barnacle...
Πολύ ευχαρίστως φίλε, και να πέφτει ομοβροντία στο κοπάδι όπως τις κυνηγούν Αμερική. Επειδή τα κοπάδια είναι μεγάλα χρειάζονται 3 άτομα ανα φυλαχτρα
 
Παυλο κ του χρονου να εισαι γερος κ να ξαναπερασεις ομορφα...
Αν κ να πας για κυνηγι με τον Κουνο κ να μην γυρισεις χαμογελαστος ειναι μαλλον λιγο δυσκολο...
Ελπιζω καποια στιγμη να κυνηγησουμε παρεα απο την ιδια φυλαχτρα Barnacle...

Φίλε για τους φίλους του πτερωτου θηράματος η ηδονή είναι μεγάλη. Όσο για το σκάσιμο είναι τόσο εκκωφαντικό ειδικά αν πέσει από πολύ ψηλα που κάνει την αδρεναλίνη να τρέχει ποτάμι. Είχα 3-4 πουλιά που έπεσαν από 60+ μέτρα, το ένα ήταν χωραφοχηνα κοντα 4 κιλά!!
Και όταν τελειώνετε με τις τουφεκίτσες σας, να με ενημερώνετε για να αρχίζω εγώ....!!! :cool:
Γατάκια του extreme long range.....:D
 
Τέλος για μένα το κυνήγι χηνας για φέτος. Λόγω ισχυρής βροχής και παύσης περάσματος, σταματήσαμε στις 2. Η καρπωση πολύ καλή και οι εικόνες απίστευτες. Η παρέα θα συνεχίζει για ακόμη 3 μέρες.
Παίχτη εύχομαι πάντα τέτοιες χαρές!
 
Και όταν τελειώνετε με τις τουφεκίτσες σας, να με ενημερώνετε για να αρχίζω εγώ....!!! :cool:
Γατάκια του extreme long range.....:D

Εκεί θα παρω το αίμα μου πίσω . Θα σε αφήσω να τουφεκας με τα αγαπημένα σου πενταρακια και εγώ απλά θα αποθανατιζω τις στιγμές. Του Αρι θα του δώσω ατσάλινα γεμισμένα με ΜΒ.sarcastic.
 
Μια μου χαρίστηκε και εμένα πρόπερσι στα χωράφια( σαν αυτές που έχεις αγκαλιά Γιώργο στο avatar σου), με χιονούρα και νοτιά... δύσκολη μέρα, σχεδόν δεν μπορούσα να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά από το χιόνι, την τουφέκισα με ένα 5αρι του Ιορδάνογλου τα μαύρα 35,5 γρ, τις διαλύθηκε το φτερό ...απόσταση 30-35 μέτρα. Έπεσε στο διπλανό χωράφι και ακόμη θυμάμαι τον ήχο από το σκάσιμο.
Στο καθάρισμα επειδή την ξεπουπούλιασα ( μην το κάνετε θα περάσετε δύσκολα και θα ρίξετε πολύ καντήλι :D) αρκετά σκάγια είχαν κολλήσει στο φτέρωμα και 3 είχαν μπει στο στήθος μέχρι το κόκαλο.
Εν τέλη τυχερός ήμουν που με κατάλαβε και έστριψε με αποτέλεσμα να φάει την τουφεκιά στο φτερό. Νομίζω στα μολύβδινα θέλει τουλάχιστον Νο2 για να είσαι σίγουρος ότι θα την καταβάλει το σκάγι όπου και να την βρει...
 
Back
Top