Κυνηγετικές περιπέτειες στη Νότιο Αφρική και στην Εσθονία.

Να σπάσω λοιπόν εγω το ρόδι σε αυτή την κατηγορία και να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες μου - εντυπώσεις μου απο αυτή την ειδική κατηγορία κυνηγίου.
 
Λοιπόν και εμένα στην αρχή φάνταζε σαν όνειρο αλλά τελικά με αρκετές οικονομίες και πείσμα το πραγματοποίησα την πρώτη φορά.Νότιος Αφρική !!!! Η πατρίδα του Μαντέλα και τον φυλετικών διαφορών!!!!Κυνηγετικά, η πατρίδα του ονείρου και της φαντασίας!!!!Ανάλογα και την εποχή έχω συναντήση πτερωτά θηράματα σε τέτοιους αριθμούς που είναι δύσκολο να περιγράψω!!!! Το να ρίχνεις 800-1000 ή 1500 φυσίγγια σε μία μέρα είναι κάτι το οποίο όσο και να μου το έλεγαν ποτέ δεν το πίστευα ΑΝ και πάλι ΑΝ δεν το έβλεπα με τα μάτια μου!!!!Θα μου πείτε ότι τα χρήματα είναι πολλά σε αυτή την χείριστη οικονομική κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει .Σωστά και έτσι είναι,αλλά ρωτάω και εγώ πόσα χαλάς να πάς τις δύο η τρεις εξορμήσεις σε κάποιο μέρος της πατρίδας μας ; και τι κάρπωση έχεις; Βάλτα στην άκρη και το ταξίδι στο όνειρο γίνετε σιγά σιγα πραγματικότητα.Έτσι ξεκίνησα και εγώ.Δεν είμαι ούτε λεφτάς ούτε τίποτα !!! έχω μόνο ένα ελάττωμα.Μου αρέσει το κυνήγι και δεί το τρυγονιού και των υδροβίων!!!!! Το να πηγαίνεις το χάραμα για παπιά και χήνες στην Νότιο Αφρική έχει την δικιά του μαγεία.Ακούς φτερά - φωνές και κραξίματα απο πουλιά που δεν τα έχεις ξανακούσει.ΤΙ είναι yellowbilled duck,redbilled teal ,spearwind geese η τι άλλο;
Ρωτήστε με, πείτε μου την άποψή σας (όποια κι αν είναι αυτή) και εγώ μέσα απο αυτές τις γραμμές θα σας πώ τις εντυπώσεις μου (περιπέτειες μου) σε αυτό τον μαγικό κόσμο) .
 
Δημητρη μου ακουγεται σαν ονειρο... Μακαρι να με αξιωσει ο Θεος καποια στιγμη (απο ολες τις αποψεις) να κανω ενα τετοιο ταξιδι...
 
τί να πρωτορωτήσει κανείς !!!
είχες τη δυνατότητα να πάρεις τα όπλα σου μαζί ??? κι αν όχι, τί επιλογές είχες ???
 
Εγώ θα ήθελα να μας περιγράψεις όλα τα βήματα από τη στιγμή που το αποφάσισες να πας μέχρι που γύρισες Ελλάδα. Τι κολλήματα είχες, τι χαρτιά χρειαζόσουν, πως έβγαλες τα όπλα, πως έφερες τα θηράματα, ασφάλεια στο μέρος που πήγες, οργάνωση κυνηγιού, αν συνεργάστηκες με κάποιο γραφείο κλπ...έπαθε υπερχείλιση ο εγκέφαλός μου...
 
Ωχ Δημητράκη, βρήκες τον μπελά σου, πές τα όλα τώρα ... :)
Καλά έκανες και το ξεκίνησες. Πολύ ωραίο θέμα.
 
+1
Ax αυτες οι Spearwing....love.
Θελω να τη ζησω καποια στιγμη αυτη την εμπιερια...

Βαρεθηκες με τις επιτυχιες στις δικες μας και θες και τις spear wing....buy buy..buy buy..buy buy.
Y.Γ. Φιλαρακι σταματα τα +1 γιατι γινεσαι αυτος που κοροιδευεις οτι συμφωνει σε ολα... Τριχα....very funny.
 
τί να πρωτορωτήσει κανείς !!!
είχες τη δυνατότητα να πάρεις τα όπλα σου μαζί ??? κι αν όχι, τί επιλογές είχες ???

Λοιπόν vpenza όπλο μπορείς να πάρεις το δικό σου χωρίς πολλές διατυπώσεις ,αν αυτό είναι δίκαννο.Αν είναι καραμπίνα χρειάζεται μια αρκετά χρονοβόρα διαδικασία καθότι στην Νότιο Αφρική απαγορεύονται τα αυτόματα επαναληπτικά και όσα όπλα μπορούν να βάλουν περισσότερες απο τρεις βολές.Μέχρι σήμερα στις φορές που έχω κατέβει στην Νότιο Αφρική μόνο μία φορά δεν ενέκριναν το αίτημα για αυτογεμές ενός φίλου.Συμβουλή μου είναι οτι το καλύτερο όπλο είναι και θα είναι το δίκαννο,έχει άλλη χάρη στο κυνήγι και βέβαια μεγάλη ικανοποίηση όταν επιτυγχάνετε ο ντουμπλές είτε σε τρυγόνι είναι αυτό είτε σε ζεύγος χήνες.!!!!Στην περίπτωση βέβαια που το όπλο σου πάθει κάποια βλάβη ( το έχω διαπίστωσή αρκετές φορές σε όπλα ύψιστης κατηγορίας) τότε υπάρχουν όπλα εκεί ώστε να ολοκληρωθεί το κυνήγι χωρίς παρατράγουδα.
 
Εγώ θα ήθελα να μας περιγράψεις όλα τα βήματα από τη στιγμή που το αποφάσισες να πας μέχρι που γύρισες Ελλάδα. Τι κολλήματα είχες, τι χαρτιά χρειαζόσουν, πως έβγαλες τα όπλα, πως έφερες τα θηράματα, ασφάλεια στο μέρος που πήγες, οργάνωση κυνηγιού, αν συνεργάστηκες με κάποιο γραφείο κλπ...έπαθε υπερχείλιση ο εγκέφαλός μου...

Βασίλη, όπως έγραψα και πιο πάνω ήταν μέχρι να πάρω την απόφαση!!!!!Σημαντικό είναι να έχεις καλό διοργανωτή εκεί κάτω,δηλαδή να είναι καλό παιδί και να μπορεί να καταλαβαίνει τι του ζητάς επάνω στο κυνήγι γιατί εκεί υπάρχει άλλη νοοτροπία και άλλη κουλτούρα στο κυνήγι. Είχα την τύχη να γνωρίσω έναν άνθρωπο εκεί στον οποίο πήγαιναν χρόνια πολλά για κυνήγι φτερωτών οι ομογενείς απο το Γιοχάνεσμπουργκ,οπότε ήξερε την Ελληνική νοοτροπία σε πάρα πολύ καλό βαθμό .Τις πρώτες φορές χρειάστηκε να γίνει εξαγωγική διαδικασία μέσω του υπουργείου οικονομικών και της κρατικής ασφάλειας για την εξαγωγή και την επανεισαγωγή του όπλου,ευτυχώς τα τρία τελευταία χρόνια αυτό τελείωσε και αρκεί το ΑΚΚΟ η το ευρωπαϊκό δελτίο για να γίνει η έξοδο και η επανείσοδος του όπλου.Το μέρος που κυνηγάμε είναι το κρατίδιο του Freestate γύρω στις δύο ώρες απο το Γιοχάνεσμπουργκ.Οι άνθρωποι εκεί είναι πολύ ήσυχοι και φιλικοί,όποιες παραφωνίες εστιάζονται στα μεγάλα αστικά κέντρα και δεί στο Γιοχάνεσμπουργκ Κέιπ Τάουν κλπ...Τα θηράματα είναι δύσκολο να τα φέρεις και ο πρώτος ανασταλτικός παράγων είναι το βάρος (υπέρβαρο) το οποίο κοστολογήτε στα 30 δολάρια το κιλό περίπου και το άλλο είναι η διάρκεια του ταξιδιού ,περί τις 14 ώρες.Στις αρχές πετούσαμε με την ολυμπιακή αεροπορία απο τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει και πολύ γρήγορο (9 ώρες απευθείας) αλλά κατάφεραν και την έκλεισαν!!!!!Έκτοτε ταξιδεύουμε με την Qatar η οποία είναι πολύ αξιόπιστη εταιρεία και το σημαντικότερο δέχεται τα κυνηγετικά όπλα στην πτήση σου (ενώ άλλες μόνο με πτήση cargo).Η οργάνωση του κυνηγιού και η διαμονή είναι υποδειγματική !!!!!!!!! Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κάποιες φωτό απο την διαμονή για να σχηματίσεις μία ιδέα περί τίνος πρόκειται.
 
Παιδιά εύχομαι σε όλους χρόνια πολλα και καλή χρονιά σε εσάς και στις οικογένειές σας. Off topic βέβαια αλλά οι ευχές μπαίνουν παντού!!!!.victory.
 
Μήτσο σίγουρα θα έχεις συναντήσει και πλουσίους εκεί κάτω. Πές μας όταν βρεις χρόνο την γνώμη σου για τα ανωτέρας ποιότητας όπλα που έχεις δει από κοντά. Βγάζουν προβλήματα σε αυτές τις συνθήκες του over shooting? Έχεις διαπιστώσει αν τα αχρωμίωτα έχουν καλύτερη απόδοση, όταν κάψει η κάννη από τις τουφεκιές;
 
Μήτσο σίγουρα θα έχεις συναντήσει και πλουσίους εκεί κάτω. Πές μας όταν βρεις χρόνο την γνώμη σου για τα ανωτέρας ποιότητας όπλα που έχεις δει από κοντά. Βγάζουν προβλήματα σε αυτές τις συνθήκες του over shooting? Έχεις διαπιστώσει αν τα αχρωμίωτα έχουν καλύτερη απόδοση, όταν κάψει η κάννη από τις τουφεκιές;

Το πρώτο στοιχείο είναι ότι το κυνήγι διενεργείτε σε υψόμετρο απο 1050 έως 1300 μέτρα απο την επιφάνεια της θάλασσας με αποτέλεσμα το όπλα να αποδίδουν φανταστικά (ως προς την απόσταση καταβολής του θηράματος).Δεν μπόρεσα να διακρίνω εμφανή διαφορά ανάμεσα στα χρωμιωμένα και τα αχρωμίωτα.Τα προβλήματα που εντόπισα σε most value guns σε συνθήκες over shooting όπως τις ονομάζεις ήταν,perazzi mx12 /sc3 έσπασε τον εξορκέα την 6η ημέρα,beretta ase novanta την δεύτερη ημέρα έσπασε το ελατήριο της σκανδάλης, beretta dt 10 ξεκώλισε την πάνω ρίγα της κάννης από την μία μεριά.
Βλάβες βέβαια που είναι επισκευάσιμες αλλά όταν βρίσκεσαι εκεί κάτω το τελευταίο που θες είναι το όπλο σου να πάθει αβαρία!!!!
Η άποψη μου είναι ότι σε τέτοιες καταστάσεις (over shooting) χρειάζεσαι ένα όπλο με σπιράλ ελατήρια και όχι υψίστης κατηγορίας που κάθε αβαρία μετράει πολύ!!!!! Εγώ κατεβαίνω με το beretta 686 gold E sporting το οποίο το έχω υποβάλλει πολλές φορές σε αυτή την διαδικασία χωρίς ποτέ να μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα .Μια απο αυτές τις φορές χρονομετρήσαμε την επανάληψη των βολών σε θηράματα εκεί κάτω,ήταν ένας ντουμπλέ κάθε 47 δευτερόλεπτα!!!!!!!!! Ειλικρινά ήταν μια τρέλα,απερίγραπτες καταστάσεις. Περιττό βέβαια να πώ ότι στο αριστερό χέρι απαιτήτε να φορά γάντι γιατί από ένα σημείο και πέρα η κάννη δεν πιάνετε με γυμνό χέρι!!!!!
 
Δημήτρη βάλε φωτογραφίες ......... απο θηράματα , ξενοδοχεία , τοπία κλπ !!!!!!!!!!
 
Δημήτρη βάλε φωτογραφίες ......... απο θηράματα , ξενοδοχεία , τοπία κλπ !!!!!!!!!!

Διονύση επειδή την έχω πατήσει μια φορά και με κράζανε εν χορό όταν έβαλα φώτο με θηράματα θα έλεγα όσοι θέλετε να δείτε να κάνατε μία επίσκεψη στο site μου για να μην έχουμε πάλι τα ίδια!!!!!!
www.kounos-hunting-adventures.webnode.gr .
 
Με πήρε χθες ο Κουνος τηλέφωνο απο South Africa, έχουν χαζεψει απο το πολύ τουφεκιδι. Κάτι μου έλεγε για 2000 φασσες και 4000 τρυγονια...ούτε τον Μπεζο να άκουγα... .victory.
 
Ο Ζάχος Δόγκανος τα βάρεσε στην Κωπαΐδα είναι εκτός συναγωνισμού. Πάντως θα είναι ωραία εμπειρία για μια φορά στην κυνηγετική μας ζωή να βιώναμε κάτι τέτοιο
 
Back
Top