Κυνηγετικές εικονομαχίες...

εφόσον είμαστε μειοψηφία και δραστηριοποιούμαστε σε ένα χώρο εχθρικό για το κυνήγι, το καλύτερο είναι να μην προκαλούμε σχόλια. Να μη προκαλούμε σχόλια που δεν θα μπορούμε να είμαστε εκεί να τα αντικρούσουμε.
είμαστε νόμιμοι και η απάντησή μας είναι, ότι ακολουθούμε τις οδηγίες του νομοθέτη με τον ταυτόχρονο αυστηρό έλεγχο από την ιδιωτική θηροφυλακή και το δασαρχείο. Οτιδήποτε είναι εκτός νόμου, στιλητεύεται και καταγγέλεται.....δεν θα κάνουμε το δικαστή Ντρεντ, εμείς καταγγέλουμε και ας φροντίσει η πολιτεία να τιμωρεί τους απείθαρχους ...
δε χρειάζεται κανένας καυγάς και μη παρασύρεστε στο να αποδειχθεί ποιός την έχει μεγαλύτερη τη ...πουλιάστρα.
η αδιαφορία τιμωρεί τους επιδειξίες όταν αυτοί δεν μπορούν να έχουν κοινό να τους χειροκροτεί.
εφόσον υπάρχει δημόσια έκθεση παραβατικής συμπεριφοράς, προειδοποιούμε και μετά καταγγέλουμε στις Αρχές......αν ασχοληθούν στο 30% των καταγγελόμενων περιπτώσεων, το μήνυμα θα κυκλοφορήσει......στην αρχή θα κοπούν οι φωτογραφίες, μετά οι περιφορές, μετά η παράνομη πώληση και μετά θα συνετιστούν από τον φόβο της ενδεχόμενης δίωξης....
κατόπιν, το φαινόμενο θα περιοριστεί στο 20% γιατί τον βλάκα δεν μπορείς να τον νικήσεις......
μακριά από φασαρίες με αδιάβστους οικολόγους γιατί δεν θα προλάβουμε σε αυτή τη ζωή να αλλάξουμε τη διάθεση ολόκληρης της κοινωνίας υπέρ της κυνηγετικής δραστηριότητας.
 
Θυμάμαι τον παππού μου (από αυτόν κόλλησα το μικρόβιο ) , όταν πήγαινε με την παρέα του για λαγό στην Μάνδρα και σχεδόν πάντα γύρναγε με κανα δυο λαγούς.
Ήταν αυτονόητο τότε ο λαγός να κρεμαστεί στο καπό του αυτοκινήτου , να περάσουν από τουλάχιστον δυο τρία καφενεία , να κεράσουν τσίπουρα τα φιλαράκια τους και να εισπράξουν τον θαυμασμό τους και τα μπράβο.
Πιτσιρικάς ήμουν τότε και θυμάμαι τους άλλους οδηγούς των αυτοκινήτων να τους αναβοσβήνουν τα φώτα όταν καταλάβαιναν ότι στο καπό ήταν λαγοί.
Τότε δεν υπήρχε φατσοβιβλίο ούτε φόρουμ ούτε τίποτα.
Κανείς δεν μπορούσε τότε να διανοηθεί ότι θα μπορούσε κάποιος να τους χαρακτηρίσει επιδειξίες.
Σήμερα τα πράγματα άλλαξαν.
Σήμερα αντί να αισθανόμαστε υπερήφανοι για την κάρπωση μας πρέπει να ντρεπόμαστε και να τα κρύβουμε.
Επίσης έχουμε και ένα άλλο φαινόμενο .......τους δικαστές του πληκτρολογίου.
Στους ανθρώπους πλέον περισσεύει η υποκρισία.Το πρωί σκοτώνουν στο καρτέρι μπεκάτσες και το βράδυ βγαίνουν και κατακρίνουν τους καρτεριτζήδες .
Εχουν το καλύτερο κασετοφωνάκι το οποίο πάντα ξεμένει απο μπαταρίες , αλλά είναι φοβεροί πολέμιοι κάθε παρανομίας.
Εγω δεν βάζω πλέον φωτογραφίες γιατί όλη αυτή η κατάσταση με κάνει και αισθάνομαι ¨΄αβολα" .
Ομως από την στιγμή που ήρθε η εξέλιξη και έχουμε τα φόρουμ , τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης κλπ και δεν υφίστανται πλέον κανένας λόγος να περιφέρουμε τους λαγούς στα καπό , δεν νομίζω ότι είναι κακό να δείχνουμε τα θηράματα .
Εννοείται ότι οι αριθμοί των θηραμάτων δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα όρια που έχει θεσπίσει η Ελληνική νομοθεσία.
 
"Γιατί η δημόσια επίδειξη νεκρού θηράματος απαγορεύεται από τον νόμο..."

Αν μπορείτε να μας παραθέσετε το σχετικό άρθρο του νόμου, όχι γιατί σας αμφισβητώ αλλά γιατί θα ήθελα πολύ να το διαβάσω ολόκληρο για να καταλάβω το σκεφτικό του νομοθέτη.
 
Θυμάμαι τον παππού μου (από αυτόν κόλλησα το μικρόβιο ) , όταν πήγαινε με την παρέα του για λαγό στην Μάνδρα και σχεδόν πάντα γύρναγε με κανα δυο λαγούς.
Ήταν αυτονόητο τότε ο λαγός να κρεμαστεί στο καπό του αυτοκινήτου , να περάσουν από τουλάχιστον δυο τρία καφενεία , να κεράσουν τσίπουρα τα φιλαράκια τους και να εισπράξουν τον θαυμασμό τους και τα μπράβο.
Πιτσιρικάς ήμουν τότε και θυμάμαι τους άλλους οδηγούς των αυτοκινήτων να τους αναβοσβήνουν τα φώτα όταν καταλάβαιναν ότι στο καπό ήταν λαγοί.
Τότε δεν υπήρχε φατσοβιβλίο ούτε φόρουμ ούτε τίποτα.
Κανείς δεν μπορούσε τότε να διανοηθεί ότι θα μπορούσε κάποιος να τους χαρακτηρίσει επιδειξίες.
Σήμερα τα πράγματα άλλαξαν.
Σήμερα αντί να αισθανόμαστε υπερήφανοι για την κάρπωση μας πρέπει να ντρεπόμαστε και να τα κρύβουμε.
Επίσης έχουμε και ένα άλλο φαινόμενο .......τους δικαστές του πληκτρολογίου.
Στους ανθρώπους πλέον περισσεύει η υποκρισία.Το πρωί σκοτώνουν στο καρτέρι μπεκάτσες και το βράδυ βγαίνουν και κατακρίνουν τους καρτεριτζήδες .
Εχουν το καλύτερο κασετοφωνάκι το οποίο πάντα ξεμένει απο μπαταρίες , αλλά είναι φοβεροί πολέμιοι κάθε παρανομίας.
Εγω δεν βάζω πλέον φωτογραφίες γιατί όλη αυτή η κατάσταση με κάνει και αισθάνομαι ¨΄αβολα" .
Ομως από την στιγμή που ήρθε η εξέλιξη και έχουμε τα φόρουμ , τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης κλπ και δεν υφίστανται πλέον κανένας λόγος να περιφέρουμε τους λαγούς στα καπό , δεν νομίζω ότι είναι κακό να δείχνουμε τα θηράματα .
Εννοείται ότι οι αριθμοί των θηραμάτων δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα όρια που έχει θεσπίσει η Ελληνική νομοθεσία.
Άλλοι καιροί, άλλα ήθη, Διονύση. Παλιότερα κάθε σπίτι είχε ένα κυνηγό. Δεν υπήρχε η προπαγάνδα των χρυσοπληρωμένων ΜΚΟ, που δηλδητηριάζουν τις ψυχές των παιδιών μας από το νηπιαγωγείο ακόμα.
Αλλά φταίμε κι εμείς. Να καμαρώσεις γιά την επιτυχία σου, ναι
Να πάρεις το "μπράβο" γιατί το αξίζεις στο φινάλε. Αλλά κάντο σε μιά κλειστή ομάδα κυνηγών, σε ένα φόρουμ, κάπου που να μη το βλέπουν αυτοί που το αίμα τους "τρομάζει"
Φυσικά μόνο το αίμα του θηράματος. Τα τσιγκέλια του χασάπη δεν έχουν αίμα, ούτε τα παϊδάκια που χλαπακιάζουν.
Γέμισε ο κόσμος δήθεν....hair.
 
Και υπάρχουνε κι άλλων ειδών φωτογραφίες γιά να γουστάρουν οι φίλοι μας. Πτώματα πρέπει να δείχνουμε;;;
http://s95.photobucket.com/user/evrodelta/media/DSCN4462_zps19718091.jpg.html

Δυστυχώς Γιώργο υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι(πέρα από τους "οικολόγους") που βλέπουν φωτογραφίες με θηράματα,σαν πτώματα!!
Εμένα προσωπικά μου αρέσει να βλέπω φωτογραφικές ανταποκρισείς,αν μπορώ να το πώ έτσι,μου αρέσει να βλέπω φωτογραφίες κυνηγοτόπων..Και αυτό γιατί έχω μάθει να βλέπω τα φυσικά τοπία της Ελλάδας αλλά και του εξωτερικού με κυνηγετικό μάτι, π.χ. μπορεί να βρεθώ σε έναν ορεινό νομό και να ψάχνω να δω έαν μεγάλο αυχένα με γκρέμια για να αναρατωτηθώ μετά αν θα τον προτιμούσαν οι φάσσες!!
Με λίγα λόγια,αυτό που θέλω να πώ είναι πως παραφωνίες και λάθος παραδείγματα υπάρχουν παντού και πάντα.Δεν πρέπει να ζούμε με τον φόβο τών αντικυνηγών,αλλά να αποκτάμε σωστή παιδεία για να έχουμε την κοινή γνώμη με το μέρος μας...
 
Πολυ ενιδαφερον θεμα κ θα πω εδω αυτο που λεω γενικα στη ζωη μου... Το θεμα δεν ειναι να κανεις κατι, ειναι να το κανεις ομορφα... Το "ομορφα" βεβαια ειναι διαφορετικο για τον καθενα μας...
Η φωτογραφια ειναι κατι σαν αποτυπωση των συναισθηματων μας και της προσωπικοτητας μας, αλλοι θελουν να φαινονται μεγαλοι κ τρανοι, αλλοι να καλυψουν τα κομπλξε τους, αλλα απλα να δειξουν αυτα που δεν μπορουν ευκολα να περιγηραψουν με λογια...
Προσωοικα μιας κ ασχολουμε με την κυνηγετικη φωτογραφια ολο το χρονο, τις δειχβω παντου, σε κυνηγους κ φανατικους αντικυνηγους κ δεν φοβαμαι να υποστηριξω αυτα που πιστευω κ νιωθω...
Η κυνηγετικη οικογενεια, οπως κ ολες οι "οικογενειες" ειναι μεγαλη, εχει ολων των ειδων τους χαρακτηρες και τους ανθρωπους, ειναι απλα ενα κομματι της ζωης με τα θετικα κ τα αρνητικα του... Αντι να κατηγορουμε καποιους στο χερι μας ειναι να τους δειξουμε πως μπορει να γινουν καλυτεροι...

http://s1254.photobucket.com/user/aris_chelas/library/?sort=3&page=1
 
"Γιατί η δημόσια επίδειξη νεκρού θηράματος απαγορεύεται από τον νόμο..."

Αν μπορείτε να μας παραθέσετε το σχετικό άρθρο του νόμου, όχι γιατί σας αμφισβητώ αλλά γιατί θα ήθελα πολύ να το διαβάσω ολόκληρο για να καταλάβω το σκεφτικό του νομοθέτη.

Φοβούμαι πως αν δεν διαβάσουμε τον νόμο, η όλη συλλογιστική του κειμένου είναι λάθος εξ αρχής, διότι είναι βασισμένη στην παρανομία της δημόσιας θέασης των θηραμάτων. Το εύλογο ερώτημα που προκύπτει είναι, πώς είναι δυνατόν το αποτέλεσμα μιας νόμιμης και κατοχυρωμένης εκ του συντάγματος δραστηριότητας, να μετατρέπεται σε παράνομο μόνο και μόνο από την δημόσιο επίδειξή του.

Η αντιμετώπιση της κάρπωσης δεν πρέπει με τίποτα να αντιμετωπίζεται και να χαρακτηρίζεται από συνωμοτικότητα. Προσωπικά τις περισσότερες φορές στην ζωή μου δεν ακολουθώ τον νόμο της ηθικής αλλά της αισθητικής. Έτσι λοιπόν και σε αυτόν τον τομέα θα λειτουργώ με βάση την αισθητική και θα δημοσιεύω φωτογραφίες που χαρακτηρίζονται από αυτήν.

Η φωτογραφία μιας κοκκινόχηνας θα έπρεπε να επιφέρει άμεσα την κινητοποίηση των αρμοδίων μηχανισμών, στην πόρτα του παραβάτη. Μην τσουβαλιάζουμε όμως την παρανομία με την νομιμότητα γιατί τελικά το αυτογκόλ δεν το βάζουν οι φωτογράφοι...;)
 
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με το άρθρο. Πρόλαβα ξόφαλτσα την εποχή που ο κυνηγός επέστρεφε με τα θηράματα κρεμασμένα στον καθρέφτη του αυτοκινήτου ή του "μοτοσακό", όπως και το: "λεβέντης κυνηγός". Τα πρόλαβα στα ξεφτίσματα τους στην δεκαετία του '60, η επαρχία τα κρατούσε, η Αθήνα είχε αλλάξει. Η παρέα μου και κυρίως οι κοπέλες μου δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως μετά το Rock ή το Twist στο Wisky & go go ή το ΑΒC (παιδί της Φωκίωνος Νέγρη) έφευγα τρέχοντας για να πάω να αλλάξω για να προλάβω το "πούλμαν" των κυνηγομάγαζων που θα με πήγαιναν στο "κυνήγι". Στην επιστροφή, δεν "σήκωνε" να κυκλοφορήσουμε με τα θηράματα στην πουλιάστρα ή το όπλο στον ώμο όπως έκαναν στην επαρχία. Μεγαλώνοντας σε αυτό το περιβάλλον δικαιολογώ όσους δεν έχουν ζήσει το "κυνήγι" όσους δεν έχουν καν έναν γνωστό τους κυνηγό, όπως επίσης δικαιολογώ τους νέους ανθρώπους της επαρχίας που τα πρότυπά τους ήταν οι ίδιοι οι πατεράδες και παππούδες τους. Προσωπικά οι φωτογραφίες στο διαδίκτυο δεν έλκουν το μάτι μου εκτός από δύο περιπτώσεις, η πρώτη είναι αυτές που μου προκαλούν αποστροφή λόγω της κακογουστιάς των ανεξαρτήτως ποσότητας θηραμάτων (αν και κατά συντριπτική πλειοψηφία έχουν πολλά θηράματα). Η δεύτερη κατηγορία είναι αυτή που με τρέφει αισθητικά και με ταξιδεύει σε αγαπημένα τοπία, φάτσες και φάσεις.
 
Εγω θεωρω πως εναι δικαιωμα του καθενα μας να δημοσιευσει η οχι φωτο. Ειναι αυτο που λεμε ¨οπως το βλεπει ο καθενας¨. Βεβαια μεσα στα νομικα ορια αλλα και στα ορια της αποφυγης της προσβολης.
Πολλες φορες ομως σε ενα οποιοδηποτε κυνηγετικο φορουμ αυτο που με ξενιζει ειναι οταν καποιοι χρηστες εμφανιζονται στο φορουμ μονο για να δημοσιευσουν την φωτο απο τα θηραματα χωρις την παραμικρη συμμετοχη τους μεσα σ´ αυτο...
 
Last edited:
Εγω θεωρω πως εναι δικαιωμα του καθενα μας να δημοσιευσει η οχι φωτο. Ειναι αυτο που λεμε ¨οπως το βλεπει ο καθενας¨. Βεβαια μεσα στα νομικα ορια αλλα και στα ορια της αποφυγης της προσβολης.
Πολλες φορες ομως σε ενα οποιδηποτε κυνηγετικο φορουμ αυτο που με ξενιζει ειναι οταν καποιοι χρηστες εμφανιζονται στο φορουμ μονο για να δημοσιευσουν την φωτο απο τα θηραματα χωρις την παραμικρη συμμετοχη τους μεσα σ´ αυτο...
και της υπερβολής ;)
σωστότατος .shake hands.
 
η δημόσια προβολή πολλών θυραμάτων είναι ασέβεια πρός το θύραμα καί αυτοπροβολή....ειδικά μερικοί που φωτογραφίζονται με την κάρπωση της παρέας είναι για τον γαιδαρο καβαλα?
 
Back
Top