Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άντε, καλορίζικη. Καλά κυνήγια να έχουμε και πάνω από όλα την υγεία μας, σωματική και ψυχική.
ΥΓ. Για έλα Χαρδαλιά να μου ξανακοψεις το κυνήγι να δω κάτι που θέλω.
https://www.ihunt.gr/υπογράφηκε-σήμερα-η-νέα-ρυθμιστική-δι/
Αντε με το καλο να εχουμε υγεια πρωτα απο ολλα η ετσι η αλλιος θα κυνηγισουμε φετος
 
Εγώ γιατί νομίζω ότι το αλλιώς είναι σίγουρο;
Σίγουρο δεν είναι. Αν όμως συμβούν τα ίδια με πέρσι, μαύρο φίδι που τους έφαγε. Και αυτούς και την ΚΣΕ και τους 'ψυχραιμους' κυνηγούς που παραδίδουν σε ζωντανή μετάδοση μαθήματα νομιμοφροσύνης.
 
Σίγουρο δεν είναι. Αν όμως συμβούν τα ίδια με πέρσι, μαύρο φίδι που τους έφαγε. Και αυτούς και την ΚΣΕ και τους 'ψυχραιμους' κυνηγούς που παραδίδουν σε ζωντανή μετάδοση μαθήματα νομιμοφροσύνης.
Μακάρι Πάνο.
Αν κρίνω βέβαια από το φίδι που τους έφαγε πέρσι -το οποίο θα το επιβεβαιώσουμε από το πόσοι θα βγάλουν άδεια ξανά σε συνεργαζόμενο-, δεν νομίζω να είναι και πολύ μαύρο...
 
Ας προετοιμαστούμε από τώρα και για το ......αλλιώς! .my man.
Ακριβώς! Μια φράση για μια διαβεβαίωση για μη επανάληψη του περσινού τραγελαφου , πουθενα! Όλα μέλι γάλα με την κυβέρνηση ε Καραουλοεπαναστατη μου? Να σε δω στην καταμέτρηση αδειών που δεν θα σου βγαίνουν τα κουκιά τι θα λες?
 
Μακάρι Πάνο.
Αν κρίνω βέβαια από το φίδι που τους έφαγε πέρσι -το οποίο θα το επιβεβαιώσουμε από το πόσοι θα βγάλουν άδεια ξανά σε συνεργαζόμενο-, δεν νομίζω να είναι και πολύ μαύρο...
Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο.
 
Η νέα ρυθμιστική Απόφαση κυνηγίου, που υπέγραψε σήμερα ο Υφυπουργός Περιβάλλοντος κ. Γ. Αμυράς, για την περίοδο 2021 -2022, σέβεται, και σε μεγάλο βαθμό ικανοποιεί, όλο το περιεχόμενο των συζητήσεων που για μήνες έκανε η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος με την πολιτική ηγεσία και την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου.

Όπως από την προηγούμενη εβδομάδα είχε προαναγγείλει η Κ.Σ.Ε., η νέα ρυθμιστική περιέχει αναγκαίες διευθετήσεις ως προς το κυνήγι του τρυγονιού, ώστε να ικανοποιηθούν οι απαιτήσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, ενώ ταυτόχρονα οι κυνηγοί απαλλάσσονται από το ποσό που αντιστοιχεί σε δημόσια τέλη, χαρτόσημα κ.λπ, όσον αφορά την ανανέωση των αδειών θήρας τους.
Φυσικά, η τελευταία ρύθμιση ως προς το οικονομικό σκέλος και την συνακόλουθη μείωση του κόστους στις άδειες κυνηγίου, αφορά εκείνη την κατηγορία κυνηγών που είχαν εκδώσει ή ανανεώσει πέρυσι τις άδειες θήρας τους, χωρίς, όμως, να μπορέσουν να κυνηγήσουν λόγω των έκτακτων μέτρων περιορισμού των μετακινήσεων, λόγω της πανδημίας.

Εξαιρετικά σημαντικό για την Κ.Σ.Ε. είναι επίσης ότι, τόσο ο Υπουργός κ. Κ. Σκρέκας, όσο και ο Υφυπουργός κ. Γ. Αμυράς, αποδέχτηκαν διευθετήσεις που εξασφαλίζουν την οικονομική δυνατότητα των Κυνηγετικών Οργανώσεων κάθε βαθμίδας, να δρουν υπέρ του φυσικού περιβάλλοντος και της θηροφύλαξης.


Έτσι, σε μία καθ’ όλα δύσκολη οικονομική συγκυρία για τη χώρα μας, αλλά και για τον καθένα ξεχωριστά, οι Κυνηγετικές Οργανώσεις και η θηροφυλακή θα συνεχίσουν να προσφέρουν τις πολύτιμες δράσεις τους στη διαχείριση και προστασία της άγριας ζωής.

Ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά στη θηροφυλακή των Κυνηγετικών Οργανώσεων, εκπληρώθηκε από το Υπουργείο Περιβάλλοντος & Ενέργειας, το πάγιο και διαχρονικό αίτημα του κυνηγετικού κόσμου, να υπάρξει από πλευράς του «Πράσινου Ταμείου» η αναγκαία «ανταποδοτικότητα» ως προς τις εισφορές που δεκαετίες τώρα καταβάλει ο κόσμος των κυνηγών.

H Κ.Σ.Ε. εύχεται σε όλους τους κυνηγούς καλή χρονιά και τους διαβεβαιώνει ότι, όλοι οι αναγνωρισμένοι Κυνηγετικοί Σύλλογοι είναι καθ’ όλα έτοιμοι να συμβάλλουν στην ταχεία και ομαλή διεκπεραίωση της διαδικασίας ανανέωσης των κυνηγετικών αδειών, αμέσως μόλις η νέα ρυθμιστική Απόφαση δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

Γ. ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ

View attachment 29936

Απανω τους Προεδρεεεεεεεε γιουργιαααααα

αργεί....
 
Ακριβώς! Μια φράση για μια διαβεβαίωση για μη επανάληψη του περσινού τραγελαφου , πουθενα! Όλα μέλι γάλα με την κυβέρνηση ε Καραουλοεπαναστατη μου? Να σε δω στην καταμέτρηση αδειών που δεν θα σου βγαίνουν τα κουκιά τι θα λες?
Η διαβεβαιωση αυτή θα είχε μόνο συμβολικό χαρακτήρα, αφού μια ΚΥΑ ανακαλείται εύκολα με νεώτερη ΚΥΑ. Δεν έχουν αφήσει τίποτα όρθιο, εκεί θα κολλήσουν;
 
Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο.
Απλά από ότι μαθαίνω αν πέρυσι έβγαλες άδεια σε συνεργαζόμενο και φέτος πας σε ανεξάρτητο, δε θα ισχύουν οι εκπτώσεις. Περιμένουμε να δούμε τα ΦΕΚ για να το διαπιστώσουμε.
Μπορείς φυσικά να βγάλεις την άδεια αλλά θα πληρώσεις τα πάντα κανονικά.
Και με βάση τους υπολογισμούς μου θα είναι περίπου το ίδιο με το να βγάλεις άδεια σε συνεργαζόμενο.
 
https://dasarxeio.com/2021/07/27/99418/
Tα ποσά που απαιτούνται για την έκδοση αδειών κυνηγίου 2021-2022, διαβάστε με προσοχή :)
Δεν θα βγάλουμε άδεια γιατρέ ,τώρα μάθαμε στη παρανομία , έχει ωραία γεύση
Χαχαχα πλάκα κάνω , όσο και να κάνει θα βγάλω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top