Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πριν 6-7 χρόνια σε περπατητο σε ένα κάμπο στην μέση του πουθενά πέφτουμε σε ένα τσούρμο περιπατητές. Εμείς αλλάζαμε τοποθεσία με τα όπλα στην πλάτη και η τελευταία τουφεκια ηταν πολύ πριν τους συναντήσουμε. Είπαμε πρώτοι καλημερα και η απάντηση που πηραμε ηταν ένας οχετός από βρισιές και κατηγορίες. Ένας τύπος που το έπαιζε κοκκορι στις κότες της παρέας μάλλον έβριζε χυδαία και στην ερώτηση που του εκανα να μου πει το λογο που το κάνει αυτό η απάντηση ήταν ότι δεν γουστάρει το κυνήγι και μάλιστα μας έδωσε την ευχή του να πάμε από οπλο!!!! Με δυσκολια κράτησα τον κουμπάρο μου να μην τον αρπάξει και τον κάνει μαυρο. Αυτοί οι τύποι λοιπόν απολαμβάνουν τους περιπάτους τους νόμιμα και τζαμπα και χαίρονται που οι μλκες με τα όπλα που έχουν πληρωσει κιόλας είναι στον καναπε και μαλιστα με προφορική απαγόρευση.
αν όμως εκείνη την τσίχλα που πέρασε ξαφνικά 2 μέτρα πάνω από τα κεφάλια τους την τουφεκάγατε με τριάρες , ίσως γινόντουσαν ξαφνικά πιό ευγενικοί................
λέω εγώ τώρα .............
 
Σωστός.....αλλά η κυνηγετική παιδεία όπως φυσικά θα ξέρεις μπορεί να μεταλαμπαδευθει μόνο μέσω της ΚΣΕ...με διάφορες δράσεις!!! Ειδικά για τα παιδιά και τον κόσμο που ζει στις μεγαλουπόλεις. Αντί αυτού όμως οι κυνηγοπατερες μας σκορπαγαν το χρήμα σε δεξιώσεις. Και όπως έγραψε πριν κάτι μέρες ο @Dr V ....ποτέ δεν μας θέλαν στα πόδια τους. (Γιατί όλο και κάποιος θα πει....."εμείς τι κάναμε?")
Δεν χρειαζομαστε κανεναν διανοουμενο πανω απο τα κεφαλια μας Θοδωρη για να μορφωθουμε
πανω στο κυνηγι.Πρεπει απλα να ξαναθυμηθουμε ποιοι εμαστε.Αυτο ξεχασαμε δυστυχως και πρεπει
να το ξαναζησουμε.Οταν λοιπον εμεις ξερουμε δεν θα εχει καμια θεση κανενας "πατερας" αναμεσα μας.
Εχει χαθει μια γενεια κυνηγων στο fb με τις ευλογιες των παλιων.Η μονη εξελιξη τα τελευταια χρονια
ειναι τα μπιπερ,jps,κωνοι,τσοκ και φυσιγγια.Αφησαμε το κυριοτερο απεξω,τον ανθρωπο κυνηγο.Πατερας
στελνει τον γιο του να πιασει καρτερι στα γουρουνια χωρις διακριτικα.Ουτε το πατρικο ενστικτο της
προστασιας δεν υπαρχει οχι κυνηγετικη παιδεια σε καποιες περιπτωσεις.
 
Δεν χρειαζομαστε κανεναν διανοουμενο πανω απο τα κεφαλια μας Θοδωρη για να μορφωθουμε
πανω στο κυνηγι.Πρεπει απλα να ξαναθυμηθουμε ποιοι εμαστε.Αυτο ξεχασαμε δυστυχως και πρεπει
να το ξαναζησουμε.Οταν λοιπον εμεις ξερουμε δεν θα εχει καμια θεση κανενας "πατερας" αναμεσα μας.
Εχει χαθει μια γενεια κυνηγων στο fb με τις ευλογιες των παλιων.Η μονη εξελιξη τα τελευταια χρονια
ειναι τα μπιπερ,jps,κωνοι,τσοκ και φυσιγγια.Αφησαμε το κυριοτερο απεξω,τον ανθρωπο κυνηγο.Πατερας
στελνει τον γιο του να πιασει καρτερι στα γουρουνια χωρις διακριτικα.Ουτε το πατρικο ενστικτο της
προστασιας δεν υπαρχει οχι κυνηγετικη παιδεια σε καποιες περιπτ
τι μπωρο να πωωω;;;τα ειπες ολαααα απλα πεζμου τι πινηςςςς .big smile. για να σε καιρασωωωωω
 
Το πρώτο βήμα για να αποκτήσουν παιδεία ορισμένοι είναι να τους κλείσουν το Facebook
Αυτομάτως θα ηρεμήσουν από το άγχος της επίδειξης και θα είναι πιο ήρεμοι όταν πάνε για κυνήγι καλό θα τους κάνει και σε αυτούς και σε εμάς και στα θηράματα
Το λέω γιατί υπάρχουν άτομα που έχουν χάσει τελείως το νόημα εάν δεν δείξουν είναι σαν να μην πήγαν πριν βγούνε από το σπίτι σκέφτονται ήδη όταν γυρίσουν τι θα ανεβάσουν
Αυτό φέρνει άγχος και το άγχος φέρνει νεύρα με ότι αυτό συνεπάγεται και σε θέματα ασφάλειας και συμπεριφοράς γενικότερα
 
ελατε ρε παιδες χαλαρωστεεε λιγακιιιι,,τωρα

Το πρώτο βήμα για να αποκτήσουν παιδεία ορισμένοι είναι να τους κλείσουν το Facebook
Αυτομάτως θα ηρεμήσουν από το άγχος της επίδειξης και θα είναι πιο ήρεμοι όταν πάνε για κυνήγι καλό θα τους κάνει και σε αυτούς και σε εμάς και στα θηράματα
Το λέω γιατί υπάρχουν άτομα που έχουν χάσει τελείως το νόημα εάν δεν δείξουν είναι σαν να μην πήγαν πριν βγούνε από το σπίτι σκέφτονται ήδη όταν γυρίσουν τι θα ανεβάσουν
Αυτό φέρνει άγχος και το άγχος φέρνει νεύρα με ότι αυτό συνεπάγεται και σε θέματα ασφάλειας και συμπεριφοράς γενικότερα
.shake hands..shake hands.
 
Δεν χρειαζομαστε κανεναν διανοουμενο πανω απο τα κεφαλια μας Θοδωρη για να μορφωθουμε
πανω στο κυνηγι.Πρεπει απλα να ξαναθυμηθουμε ποιοι εμαστε.Αυτο ξεχασαμε δυστυχως και πρεπει
να το ξαναζησουμε.Οταν λοιπον εμεις ξερουμε δεν θα εχει καμια θεση κανενας "πατερας" αναμεσα μας.
Εχει χαθει μια γενεια κυνηγων στο fb με τις ευλογιες των παλιων.Η μονη εξελιξη τα τελευταια χρονια
ειναι τα μπιπερ,jps,κωνοι,τσοκ και φυσιγγια.Αφησαμε το κυριοτερο απεξω,τον ανθρωπο κυνηγο.Πατερας
στελνει τον γιο του να πιασει καρτερι στα γουρουνια χωρις διακριτικα.Ουτε το πατρικο ενστικτο της
προστασιας δεν υπαρχει οχι κυνηγετικη παιδεια σε καποιες περιπτωσεις.
Ναι μήπως και εμείς έχουμε γίνει ανταγωνιστικοι μεταξύ μας και δεν υπάρχει πλέον η ευγενείς αμυλα? Μήπως αυτοπροβαλουμε τους εαυτούς μας για νά μας πουν ότι είμαστε καλοί κυνηγοί στο καφενείο? Μήπως έχουμε γίνει θύματα της καταναλωτικής μας μανίας? Υπάρχουν πολλά που πρέπει νά διορθωθούν δεν υπάρχουν όμως βάσεις και κάποιοι νά στηρίξουν αυτές γιατί κακά τα ψέματα οποίος έχει το μέλι στα δάκτυλα τό γλείφει.
 
Ρε παιδιά τι γίνεται με αυτούς τους ανεγκεφαλους που τούς πιάσαν για παράνομη πες όπως θες κυνήγι- κίνηση μας έχουν πού μας έχουν στην μπούκα ρίχνουν λάδι στην φωτιά πιάσαν λέει 21 άτομα στην β. Ελλάδα τί να πει κανείς.
 
Ρε παιδιά τι γίνεται με αυτούς τους ανεγκεφαλους που τούς πιάσαν για παράνομη πες όπως θες κυνήγι- κίνηση μας έχουν πού μας έχουν στην μπούκα ρίχνουν λάδι στην φωτιά πιάσαν λέει 21 άτομα στην β. Ελλάδα τί να πει κανείς.
Περιμενες κατι διαφορετικο?Πες τους ανεγκεφαλους,πες τους Αραμπατζοπληκτους
ειναι δυστυχως η εικονα προς τα εξω.
 
Ρε παιδιά τι γίνεται με αυτούς τους ανεγκεφαλους που τούς πιάσαν για παράνομη πες όπως θες κυνήγι- κίνηση μας έχουν πού μας έχουν στην μπούκα ρίχνουν λάδι στην φωτιά πιάσαν λέει 21 άτομα στην β. Ελλάδα τί να πει κανείς.
Τα δέοντα φίλε Σταύρο, τι περιμένεις να γίνει? Εγώ μπορώ να βγω βόλτα για τσίχλες κοτσύφια δίχως να κουνήσω αυτοκίνητο και σε μια ώρα να είμαι πίσω αλλά δεν το κάνω, αυτό έκανα 2-3 φορές την ημέρα όταν ήμουν νεαρός. Είναι σαν τα φανάρια που λειτουργούν όταν δεν έχει κίνηση. Βλέπεις κόκκινο, τελείως άδεια την διασταύρωση αλλά εσύ δεν ξεκινάς, κάποιος από πίσω κάνει τον ελιγμό κι φεύγει, δεν έχει άδικο πολύ, αλλά εάν του έρθει η κλήση για παραβίαση σηματοδότη ποιος δικαστής θα τον αθωώσει?
 
Δεν χρειαζομαστε κανεναν διανοουμενο πανω απο τα κεφαλια μας Θοδωρη για να μορφωθουμε
πανω στο κυνηγι.Πρεπει απλα να ξαναθυμηθουμε ποιοι εμαστε.Αυτο ξεχασαμε δυστυχως και πρεπει
να το ξαναζησουμε.Οταν λοιπον εμεις ξερουμε δεν θα εχει καμια θεση κανενας "πατερας" αναμεσα μας.
Εχει χαθει μια γενεια κυνηγων στο fb με τις ευλογιες των παλιων.Η μονη εξελιξη τα τελευταια χρονια
ειναι τα μπιπερ,jps,κωνοι,τσοκ και φυσιγγια.Αφησαμε το κυριοτερο απεξω,τον ανθρωπο κυνηγο.Πατερας
στελνει τον γιο του να πιασει καρτερι στα γουρουνια χωρις διακριτικα.Ουτε το πατρικο ενστικτο της
προστασιας δεν υπαρχει οχι κυνηγετικη παιδεια σε καποιες περιπτωσεις.
Τα είπες όλα Alex , ξεχάσαμε ποιοί είμαστε .
 
Τα δέοντα φίλε Σταύρο, τι περιμένεις να γίνει? Εγώ μπορώ να βγω βόλτα για τσίχλες κοτσύφια δίχως να κουνήσω αυτοκίνητο και σε μια ώρα να είμαι πίσω αλλά δεν το κάνω, αυτό έκανα 2-3 φορές την ημέρα όταν ήμουν νεαρός. Είναι σαν τα φανάρια που λειτουργούν όταν δεν έχει κίνηση. Βλέπεις κόκκινο, τελείως άδεια την διασταύρωση αλλά εσύ δεν ξεκινάς, κάποιος από πίσω κάνει τον ελιγμό κι φεύγει, δεν έχει άδικο πολύ, αλλά εάν του έρθει η κλήση για παραβίαση σηματοδότη ποιος δικαστής θα τον αθωώσει?
Και εγω ειμαι 5 λεπτα απο τα καρτερια και κυχλας και υδροβιον αλλα δεν παο.. δεν μπορώ να κυνηγισο με άγχος αν με πιασουν ..καλητερα σπητι μου
 
Όλοι καταλαβαίνουμε τι γίνεται πραγματικά αυτή την στιγμή στη χώρα μας , και θα εξηγηθώ και θα πω ότι είμαι ο φτωχότερος όλων στο μυαλό σε αυτήν την παρέα , το θέμα δεν είναι το κυνήγι , και φυσικά όχι μόνο αυτό , εδώ το θέμα είναι πολύ μεγάλο , και καθόλου εύκολο να κατανοηθεί .
 
πολλες ανοησίες λέει
Και να μπορεί κάποιος να μου εξηγησει γιατί στο 7:00 και 14:28 λεπτά λέει το καρτέρι και καταφυγιο
Γιατί ο Άνθρωπος είναι επικίνδυνος και άσχετος.. ότι του γράφουν λέει χωρίς να ξέρει ότι το κυνήγι είναι ένα μοναχικό άθλημα ...(Η έτσι του έχουν πει να λέει..η τα βγάζει από το κεφάλι του.. παντός την ζημιά μας την έχουν κάνει και αυτό δεν θα περάσει στο ντουκου...
 
Ρε παιδιά τι γίνεται με αυτούς τους ανεγκεφαλους που τούς πιάσαν για παράνομη πες όπως θες κυνήγι- κίνηση μας έχουν πού μας έχουν στην μπούκα ρίχνουν λάδι στην φωτιά πιάσαν λέει 21 άτομα στην β. Ελλάδα τί να πει κανείς.
Το τέλειο άλλοθι για τους απατεώνες που κυβερνούν για να κόψουν το κυνήγι είναι αυτοί
Και το απατεώνες δεν είναι βαριά λέξη το κέρδισαν με το σπαθί τους
 
Εντωμεταξύ τα μπουρδελοΜΜΕ τονίζουν ότι οι παραβάτες ήταν στην βόρεια Ελλάδα και έχει πολλά κρούσματα αλλά όταν ο Βορίδης είπε να επιτραπεί το κυνήγι του αγριοχοιρου στην βόρεια Ελλάδα για την καταπολέμηση της πανώλης δεν ενοχλήθηκαν
Μάλλον γιατί θα πήγαινε και ο Βορίδης μαζί με τον Χαρδαλια να τους φοράνε τις μάσκες για να είναι σίγουροι
 
Το τέλειο άλλοθι για τους απατεώνες που κυβερνούν για να κόψουν το κυνήγι είναι αυτοί
Και το απατεώνες δεν είναι βαριά λέξη το κέρδισαν με το σπαθί τους
Παντού και πάντα εδώ και χρόνια θα υπάρχουν και κάποιοι που δεν θα υπακούν ..σε όλες τις βαθμίδες του ανθρώπινου γένους συμβενει αυτό ..Να κοιτάνε όμως ότι οι περισσότεροι από εμάς πειθαρχουμε και να μας υπολογίζουν όχι τι κάνουν οι λίγοι αλλά οι πολλοί ..Το ότι δεν κολλάει ο ιός επάνω στο βουνό αυτό εξειπακουετε
 
Από αυτά που διαβάζω και βλέπω και όχι στο φόρουμ αλλά γενικά βγάζω το συμπέρασμα ότι το κυνήγι πλέον πια στην χώρα μας περνάει μια καταστροφική συνειδησιακή ,ηθική κρίση που με βγάζει από τα ρούχα μου .Η αλήθεια είναι πολύ πικρή και μαχαίρι στην καρδιά αυτού που είναι κυνηγός με παιδεία και συνείδηση πόσοι είναι αυτοί το αφήνω στην κρίση του καθενός ,εγώ πιστεύω ότι δυστυχώς είναι λίγοι ,εάν ήταν οι πολλοί αυτη την στιγμή θα κυνηγούσαμε .Δεν μας έχουν εμπιστοσύνη ότι θα πράξουμε αυτά που πρέπει για να ξεπεραστεί όλο αυτό που βιώνουμε ,και βλέποντας και διαβάζοντας τα πεπραγμένα όσων κρατούν ένα τουφέκι στην χώρα αυτή κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να ενισχύσουμε την άποψη τους .Ξέρω ότι κάποιοι θα διαφωνήσουν με αυτά που λέω και είναι δικαίωμα τους .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top