Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.

Απο το FB

Giwrgos Liatsos

6 ώρ. ·

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους . Αρχικά θέλω να ευχαριστησω τα παιδιά της πυροσβεστικης αργους και την ομάδα από την Τρίπολη. Απλά δεν έχω λόγια για όσα κάνανε. Θα είμαι υποχρεωμενος για μια ζωή για την πολύτιμη βοήθεια που μου προσέφεραν. Δυστυχως έπαθα μεγάλη ζημιά στο κνήμη και θα χειρουργηθώ. Το χειρότερο είναι ότι ζητήθηκε βοήθεια και πραγματικά αν είναι μέλη και διαβάζουν την Αναρτηση θα έπρεπε να ντρέπονται για την απαράδεκτη συμπεριφορά τους. Έβρεχε και είχε αέρα και κρατήθηκα με την σκύλο αγκαλιά για να μπορέσω να ζεσταθω μέχρι να έρθουν τα παιδιά της πυροσβεστικης. Δεν ήταν δύσκολο να έρθουν να μου φερουν ένα μπουφάν ήμουν σχετικά κοντά για ένα τέτοιο κυνήγι.
Προς τους περδικαδες και οκους τους κυνηγους φίλους! Προσέχετε παιδια τα γουρούνια είναι παντού τα διαολεμένα ! Όλο αυτό το έπαθα από μια μάνα με μικρά που έκαναν Μαρς στο σκυλί μου
Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάθεται και εσωτερικός χώρος

 

Απο το FB​

Giwrgos Liatsos

6 ώρ. ·

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους . Αρχικά θέλω να ευχαριστησω τα παιδιά της πυροσβεστικης αργους και την ομάδα από την Τρίπολη. Απλά δεν έχω λόγια για όσα κάνανε. Θα είμαι υποχρεωμενος για μια ζωή για την πολύτιμη βοήθεια που μου προσέφεραν. Δυστυχως έπαθα μεγάλη ζημιά στο κνήμη και θα χειρουργηθώ. Το χειρότερο είναι ότι ζητήθηκε βοήθεια και πραγματικά αν είναι μέλη και διαβάζουν την Αναρτηση θα έπρεπε να ντρέπονται για την απαράδεκτη συμπεριφορά τους. Έβρεχε και είχε αέρα και κρατήθηκα με την σκύλο αγκαλιά για να μπορέσω να ζεσταθω μέχρι να έρθουν τα παιδιά της πυροσβεστικης. Δεν ήταν δύσκολο να έρθουν να μου φερουν ένα μπουφάν ήμουν σχετικά κοντά για ένα τέτοιο κυνήγι.
Προς τους περδικαδες και οκους τους κυνηγους φίλους! Προσέχετε παιδια τα γουρούνια είναι παντού τα διαολεμένα ! Όλο αυτό το έπαθα από μια μάνα με μικρά που έκαναν Μαρς στο σκυλί μου
Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάθεται και εσωτερικός χώρος
Καταλαβε κανεις?Ποιος δεν τον βοηθησε?
 
Αν ειναι όπως τα λέει τότε είναι μαλακες κυνηγοί και όχι συνάδερφοι κυνηγοί.
Τι σόι άνθρωπος είναι αυτός που ζητάει βοήθεια κάποιος κι ενώ μπορείς δεν την παρέχεις.
Τι ωραιότερο από το να βοηθάς κάποιον που έχει ανάγκη.
Δυστυχώς όμως υπάρχουν και τέτοια δίποδα ζώα.
 
Πριν χρόνια τέτοια εποχή είχε χαθεί ένα παιδί ΑμεΑ το είχε πάρει ο πατέραςτου στο καρτέρι για φασσες κάπου παραμέρισε ο πατέρας να βρει ένα κοτσυφι μια φασσα δεν θυμάμαι τώρα τι είχε βαρέσει και μέχρι να γυρίσει άφαντο το παιδί
Μόλις το μάθαμε αφήσαμε τις δουλειές μας να πάμε να ψάξουμε γιατί ήταν και γείτονας ξέραμε και τον τόπο πολύ καλά ότι μπορούσαμε να κάνουμε να βοηθήσουμε
Τώρα αν έχουμε καταλάβει σωστά και ο άνθρωπος φώναξε για βοήθεια τον άκουσαν και δεν πήγαν τι να πω αφού δεν έπαθε τίποτα χειρότερα χαλάλι τους ελπίζω να έκαναν ωραίο το βράδυ
 
Όταν βγαίνουμε στο ύπαιθρο πρέπει να χαιρεταμε όποιον συναντησουμε, αγρότη, κυνηγο, φυσιολατρη κτλ γιατί μπορεί να χρειαστούμε κάποια στιγμή την βοήθεια τους ή και αυτοί την δική μας.
Ταιριαζει και αυτό το ρητό στο κυνήγι, όπως και σε άλλες στιγμές της ζωής το" καλοχαιρετα τον πεζό όταν καβαληκεψεις, για να σε χαιρετα κι αυτός όταν θα ξεπεζεψεις "
 

Βόνιτσα: Του έκλεψαν το όπλο και… συνελήφθη και ο ίδιος​



Συνελήφθη 36χρονος ημεδαπός ο οποίος κατήγγειλε περιστατικό κλοπής στο σπίτι του στην Βόνιτσα.

Ειδικότερα, ο 36χρονος μετέβη στο Α.Τ. Βόνιτσας χθες και κατέθεσε μήνυση εναντίον αγνώστων οι οποίοι εισέβαλαν στο σπίτι του και αφαίρεσαν μια μια κυνηγετική καραμπίνα.
Ωστόσο, ο ίδιος συνελήφθη για παραβίαση των όρων ασφαλούς φύλαξης της νομοθεσίας περί όπλων.
 

ΣΤ ΚΟΜΑΘ: Οι κυνηγοί οφείλουν να υπακούσουν στους περιορισμούς της πολιτείας λόγω κορονοϊού!​


Με ανακοίνωση της η Κυνηγετική Ομοσπονδία Μακεδονίας Θράκης ζητά από τους κυνηγούς να υπακούσουν στα μέτρα και τους περιορισμούς της πολιτείας για την μείωση εξάπλωσης του κορονοιού. Η ανακοίνωση έρχεται ως απάντηση στις διαμαρτυρίες των κυνηγών που πλήττονται είτε από την ολική απαγόρευση μετακίνησης προς τα κυνηγοτόπια (έμμεση απαγόρευση κυνηγίου) είτε απαγόρευσης της κυκλοφορίας κατά τις βραδινές ώρες.

Komathlogo2-1.jpg

Άσκηση της θήρας και προστασία από τον κορονοϊό

Όπως είναι γνωστό ήδη μερικές περιοχές βρίσκονται υπό καθεστώς ολικού lockdown, ενώ σε άλλες υπάρχουν μεγάλοι περιορισμοί.

Ο κάθε κυνηγός, μαζί με τους άλλους πολίτες, οφείλει να ακολουθήσει τα μέτρα της Πολιτείας και να συμβάλλει με την υπεύθυνη στάση του στην μείωση της διασποράς του ιού και στην αποσυμφόρηση της πίεσης στα ελληνικά νοσοκομεία.

Η ΚΣΕ με επίσημες ενέργειες έχει ζητήσει από την Πολιτεία οι κυνηγοί να εξαιρεθούν από τους περιορισμούς μετακίνησης, τηρώντας φυσικά ένα πρωτόκολλο μέτρων ασφαλείας. Ο έλεγχος σκοπιμότητας μετακίνησης των πολιτών που ασκούν θήρα, είναι πολύ εύκολο να διαπιστώνεται από τις αστυνομικές Αρχές καθώς το κυνήγι ασκείται αποκλειστικά και μόνο από πολίτες που διαθέτουν άδεια θήρας, η οποία είναι δημόσιο έγγραφο και εύκολο να επιδειχθεί σε κάθε έλεγχο.

Στις περιοχές των Π.Ε. Θεσσαλονίκης και Σερρών οφείλει ο κάθε κυνηγός να συμπεριφερθεί υπεύθυνα, ακολουθώντας τα μέτρα που ισχύουν για όλους.

Ο κυνηγετικός κόσμος με υπευθυνότητα έχει συμπεριφερθεί έως τώρα και έχει μεγάλη εμπειρία στην τήρηση μέτρων προστασίας από υγειονομικούς κινδύνους, όπως με επιτυχία έχει αποδείξει στην αντιμετώπιση της λύσσας και της αφρικανικής πανώλης, αλλά και άλλων ασθενειών.
 

ΣΤ ΚΟΜΑΘ: Οι κυνηγοί οφείλουν να υπακούσουν στους περιορισμούς της πολιτείας λόγω κορονοϊού!​


Με ανακοίνωση της η Κυνηγετική Ομοσπονδία Μακεδονίας Θράκης ζητά από τους κυνηγούς να υπακούσουν στα μέτρα και τους περιορισμούς της πολιτείας για την μείωση εξάπλωσης του κορονοιού. Η ανακοίνωση έρχεται ως απάντηση στις διαμαρτυρίες των κυνηγών που πλήττονται είτε από την ολική απαγόρευση μετακίνησης προς τα κυνηγοτόπια (έμμεση απαγόρευση κυνηγίου) είτε απαγόρευσης της κυκλοφορίας κατά τις βραδινές ώρες.

Komathlogo2-1.jpg

Άσκηση της θήρας και προστασία από τον κορονοϊό

Όπως είναι γνωστό ήδη μερικές περιοχές βρίσκονται υπό καθεστώς ολικού lockdown, ενώ σε άλλες υπάρχουν μεγάλοι περιορισμοί.

Ο κάθε κυνηγός, μαζί με τους άλλους πολίτες, οφείλει να ακολουθήσει τα μέτρα της Πολιτείας και να συμβάλλει με την υπεύθυνη στάση του στην μείωση της διασποράς του ιού και στην αποσυμφόρηση της πίεσης στα ελληνικά νοσοκομεία.

Η ΚΣΕ με επίσημες ενέργειες έχει ζητήσει από την Πολιτεία οι κυνηγοί να εξαιρεθούν από τους περιορισμούς μετακίνησης, τηρώντας φυσικά ένα πρωτόκολλο μέτρων ασφαλείας. Ο έλεγχος σκοπιμότητας μετακίνησης των πολιτών που ασκούν θήρα, είναι πολύ εύκολο να διαπιστώνεται από τις αστυνομικές Αρχές καθώς το κυνήγι ασκείται αποκλειστικά και μόνο από πολίτες που διαθέτουν άδεια θήρας, η οποία είναι δημόσιο έγγραφο και εύκολο να επιδειχθεί σε κάθε έλεγχο.

Στις περιοχές των Π.Ε. Θεσσαλονίκης και Σερρών οφείλει ο κάθε κυνηγός να συμπεριφερθεί υπεύθυνα, ακολουθώντας τα μέτρα που ισχύουν για όλους.

Ο κυνηγετικός κόσμος με υπευθυνότητα έχει συμπεριφερθεί έως τώρα και έχει μεγάλη εμπειρία στην τήρηση μέτρων προστασίας από υγειονομικούς κινδύνους, όπως με επιτυχία έχει αποδείξει στην αντιμετώπιση της λύσσας και της αφρικανικής πανώλης, αλλά και άλλων ασθενειών.
Αυτό που είπα και στην κυνηγετική γωνιά. Μας τα πήραν και δεν τους νοιάζει πλέον μαγκες! Και του χρόνου!!!!
 
Εγω δεν λυπαμαι τα λεφτα που τους εδωσα οχι οτι μου περισσευουν αλλα πες οτι πηγαινα σε ενα σκυλαδικο
και ανοιγα μια φιαλη
Αυτο που δεν μπορω να χωνεψω ειναι οι ψευτικες διαβεβαιωσεις πριν τρεις μηνες με πο@στικο τροπο
ωστε να γεμισουν τα ταμεια τους
Βγες δημοσια αμα εχεις απιδια αρχες Αυγουστου και πες σε ολους τους Κυνηγους οτι μαγκες φετος η θεωρηση της αδειας
ειναι ρισκο δεν γνωριζουμε τι θα ακολουθησει τους επομενους μηνες
Εκει θα σε παραδεχτω και αναλογως θα πραξω
Ομως το να βγαινεις τωρα με μια ανακοινωση της πουτσ@ς και να με τσουβαλιαζεις με ολους τους αλλους
οτι ταχα μεταφερω τον ιο πηγαινοντας σε βουνοκορφες και λιοστασια
αυτο ειναι προσβλητικο εως απαραδεκτο
Ρε αντε πηδηχτ@ λ@μογια
 
Last edited:

ΣΤ ΚΟΜΑΘ: Οι κυνηγοί οφείλουν να υπακούσουν στους περιορισμούς της πολιτείας λόγω κορονοϊού!​


Με ανακοίνωση της η Κυνηγετική Ομοσπονδία Μακεδονίας Θράκης ζητά από τους κυνηγούς να υπακούσουν στα μέτρα και τους περιορισμούς της πολιτείας για την μείωση εξάπλωσης του κορονοιού. Η ανακοίνωση έρχεται ως απάντηση στις διαμαρτυρίες των κυνηγών που πλήττονται είτε από την ολική απαγόρευση μετακίνησης προς τα κυνηγοτόπια (έμμεση απαγόρευση κυνηγίου) είτε απαγόρευσης της κυκλοφορίας κατά τις βραδινές ώρες.

Komathlogo2-1.jpg

Άσκηση της θήρας και προστασία από τον κορονοϊό

Όπως είναι γνωστό ήδη μερικές περιοχές βρίσκονται υπό καθεστώς ολικού lockdown, ενώ σε άλλες υπάρχουν μεγάλοι περιορισμοί.

Ο κάθε κυνηγός, μαζί με τους άλλους πολίτες, οφείλει να ακολουθήσει τα μέτρα της Πολιτείας και να συμβάλλει με την υπεύθυνη στάση του στην μείωση της διασποράς του ιού και στην αποσυμφόρηση της πίεσης στα ελληνικά νοσοκομεία.

Η ΚΣΕ με επίσημες ενέργειες έχει ζητήσει από την Πολιτεία οι κυνηγοί να εξαιρεθούν από τους περιορισμούς μετακίνησης, τηρώντας φυσικά ένα πρωτόκολλο μέτρων ασφαλείας. Ο έλεγχος σκοπιμότητας μετακίνησης των πολιτών που ασκούν θήρα, είναι πολύ εύκολο να διαπιστώνεται από τις αστυνομικές Αρχές καθώς το κυνήγι ασκείται αποκλειστικά και μόνο από πολίτες που διαθέτουν άδεια θήρας, η οποία είναι δημόσιο έγγραφο και εύκολο να επιδειχθεί σε κάθε έλεγχο.

Στις περιοχές των Π.Ε. Θεσσαλονίκης και Σερρών οφείλει ο κάθε κυνηγός να συμπεριφερθεί υπεύθυνα, ακολουθώντας τα μέτρα που ισχύουν για όλους.

Ο κυνηγετικός κόσμος με υπευθυνότητα έχει συμπεριφερθεί έως τώρα και έχει μεγάλη εμπειρία στην τήρηση μέτρων προστασίας από υγειονομικούς κινδύνους, όπως με επιτυχία έχει αποδείξει στην αντιμετώπιση της λύσσας και της αφρικανικής πανώλης, αλλά και άλλων ασθενειών.
Παλιάρχιδα του κερατά.-
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top