Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κάπου διάβασα ότι υπάρχει μεγάλη πίεση από την Ε.Ε να γίνει τώρα η απαγόρευση των μολύβδινων σκαγιων για όλα τα κυνηγια και μάλιστα ότι το θέμα είναι σοβαρό και με μεγάλη πιθανότητα να συμβεί. Διαβάσατε κάτι περισσότερο;
 
Συνάντηση τις κυνηγετικής συνομοσπονδίας με τον Υπουργό Αδωνη Γεωργιαδη.

Στο επίκεντρο όλων των επαφών που πραγματοποίησε η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος τις τελευταίες δύο εβδομάδες, βρίσκεται πάντα η ανάγκη εξεύρεσης μίας λύσης που να διασφαλίζει και να περιφρουρεί την κυνηγετική δραστηριότητα, για όσο διάστημα θα εξακολουθήσουν να ισχύουν έκτακτα μέτρα αντιμετώπισης της πανδημίας του κορωνοϊού.

Ο Πρόεδρος της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος είχε την ευκαιρία να εκθέσει στον Υπουργό όλους τους λόγους για τους οποίους η κυνηγετική δραστηριότητα στην ύπαιθρο θα πρέπει να εξαιρεθεί των απαγορεύσεων μετακίνησης εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού, πάντα, φυσικά, στον βαθμό που επιτρέπουν οι εξελίξεις.



Όπως ήταν εύλογο από τη φύση των καθηκόντων και των αρμοδιοτήτων του, η συζήτηση με τον Υπουργό Ανάπτυξης επικεντρώθηκε στο οικονομικό μέγεθος που αντιπροσωπεύει το κυνήγι για τον εσωτερικό τουρισμό, ιδιαίτερα για τις πιο απομονωμένες και μειονεκτούσες περιοχές της χώρας, όπου οι χιλιάδες των κυνηγών προσφέρουν εναλλακτικές λύσεις στο εισόδημα των τοπικών κοινωνιών.


Άλλωστε, και ο ίδιος ο Υπουργός κ. Γεωργιάδης ήταν απόλυτα ενήμερος ότι η κυνηγετική δραστηριότητα εισφέρει σήμερα 1 δις ευρώ στην Εθνική Οικονομία, ενώ διατηρεί και περί τις 6.000 θέσεις εργασίας, σε βιοτεχνικούς και εμπορικούς τομείς που σχετίζονται με τη θήρα.

Ο Υπουργός κ. Γεωργιάδης και ο Πρόεδρος της Κ.Σ.Ε. κ. Αραμπατζής συμφώνησαν ότι το κυνήγι αποτελεί προστιθέμενη αξία για τον εσωτερικό τουρισμό, ενώ γύρω του αναπνέει και κινείται ένα σημαντικό κομμάτι της πραγματικής οικονομίας.

Ο Υπουργός Ανάπτυξης διαβεβαίωσε την Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος ότι συμφωνεί με την ανάληψη πρωτοβουλιών, ώστε η θήρα να εξαιρεθεί από τις απαγορεύσεις μετακίνησης λόγω καραντίνας, με την ταυτόχρονη τήρηση ενός πρωτοκόλλου μέτρων ασφαλείας κατά τη μετακίνηση και την παραμονή των κυνηγών στο φυσικό περιβάλλον.

Αυτό, άλλωστε, έχει ήδη γίνει σε άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όπως η Μάλτα, το Βέλγιο κ.ά., καθώς το κυνήγι είναι μία υπαίθρια και μοναχική κατά βάση δραστηριότητα, που δεν ευνοεί τα επιδημιολογικά χαρακτηριστικά του κορωνοϊού.
 
Κάπου διάβασα ότι υπάρχει μεγάλη πίεση από την Ε.Ε να γίνει τώρα η απαγόρευση των μολύβδινων σκαγιων για όλα τα κυνηγια και μάλιστα ότι το θέμα είναι σοβαρό και με μεγάλη πιθανότητα να συμβεί. Διαβάσατε κάτι περισσότερο;
Από το 2019 η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει ξεκινήσει μια προσπάθεια για την τροποποίηση του κανονισμού REACH με τέτοιο τρόπο που θα απαγόρευε όλες τις χρήσεις πυρομαχικών με βάση τον μόλυβδο.Πλήρης απαγόρευση δηλαδή των μολύβδινων σκαγίων για τους κυνηγούς σε όλη την Ευρώπη, τόσο εντός όσο και εκτός
Άμεση ήταν η αντίδραση της FACE. Διαβάστε την ανακοίνωση που εξέδωσε ο Προέδρος της Ευρωπαικής Ομοσπονδίας Κυνηγιού (FACE) κ. Larsson : των υδροβιότοπων.
Η Ευρώπη χρειάζεται γρήγορα σαφή απάντηση για τους ισχυρισμούς περί κακής διαχείρισης. Ο βουλευτές των χωρών της Ευρωπαικής Ενωσής καθώς και οι Ευρωβουλευτές εκφράζουν την ανησυχία τους για τον χειρισμό του προταθέντος σκληρού περιορισμού για τη χρήση μολύβδου βάσει του κανονισμού REACH.
Υποστηρίζεται ότι η ένωση Προστασίας της Φύσης μέσα στο πλαίσιο αυτό παραβίασε τους κανόνες ενθαρρύνοντας τους εκπροσώπους του υπουργείου με μια ομάδα εμπειρογνωμόνων να προωθήσουν θετική γνωμοδότηση για τη νομική πρόταση.
Ζήτησα επείγουσες συναντήσεις με τον Επίτροπο Περιβάλλοντος, Ωκεανών και Αλιείας και τον Επίτροπο Εσωτερικής Αγοράς.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ) βασίζεται σε ισχυρές αρχές της δημοκρατίας, της διαφάνειας και του κράτους δικαίου. Δεν υπάρχουν περιθώρια για διαδικαστικά σφάλματα σε θέματα που επηρεάζουν εκατομμύρια πολίτες και η Ευρώπη χρειάζεται έγκαιρη και σαφή απάντηση σε αυτούς τους ισχυρισμούς.

Η FACE συνεργάζεται στενά με τη Μονάδα Προστασίας της Φύσης, η οποία είναι υπεύθυνη για την εφαρμογή των οδηγιών της Ε.Ε.».
 
Για να δούμε ρε παιδιά τι θα δούμε...
Είμαι πολύ προβληματισμένος. Φοβάμαι πολύ το σημερινό υπουργό Περιβάλλοντος.
Επίσης βλέπω τις τελευταίες μέρες ένα "περιβαλλοντικό" κίνημα ας το πω διαμέσου μέσων και δημοσιογράφων προσκείμενων προς την κυβέρνηση, όπου εξυμνούνται ανεμογεννήτριες-αιολικά πάρκα (είδατε ονομασίες... αιολικό πάρκο να φέρνει στο μυαλό του πολίτη της πόλης/αποξενωμένου απ' τη φύση θετική σκέψη), τα οποία τα θεωρώ κίνδυνο-θάνατο για τη φύση συνολικά και όχι απλά για το κυνήγι.
Είμαι πολύ στεναχωρημένος τελευταία, καθώς μαθαίνω πως υπάρχουν σχέδια έτοιμα για δημιουργία αιολικών πάρκων στους ορεινούς όγκους της Εύβοιας (δήμων Μεσσαπίων-Ερετρίας-Κύμης/Αλιβερίου), πάνω στους πνεύμονες πρασίνου και στην καρδιά των διαδρόμων αποδημίας του νησιού.
Εάν γίνουν πράξη, όπως φαίνεται, ξεχνάμε πλήρως κυνηγετικά την Εύβοια όσον αφορά στα αποδημητικά.
Στο χωριό μου, ήδη δύο χρόνια πάνω απ' τα κεφάλια μας έχουμε 9 ανεμογεννήτριες, στα καμμένα του 2007. Το βουητό τους ακούγεται μέχρι την παραλία με νηνεμία.
 
Για να δούμε ρε παιδιά τι θα δούμε...
Είμαι πολύ προβληματισμένος. Φοβάμαι πολύ το σημερινό υπουργό Περιβάλλοντος.
Επίσης βλέπω τις τελευταίες μέρες ένα "περιβαλλοντικό" κίνημα ας το πω διαμέσου μέσων και δημοσιογράφων προσκείμενων προς την κυβέρνηση, όπου εξυμνούνται ανεμογεννήτριες-αιολικά πάρκα (είδατε ονομασίες... αιολικό πάρκο να φέρνει στο μυαλό του πολίτη της πόλης/αποξενωμένου απ' τη φύση θετική σκέψη), τα οποία τα θεωρώ κίνδυνο-θάνατο για τη φύση συνολικά και όχι απλά για το κυνήγι.
Είμαι πολύ στεναχωρημένος τελευταία, καθώς μαθαίνω πως υπάρχουν σχέδια έτοιμα για δημιουργία αιολικών πάρκων στους ορεινούς όγκους της Εύβοιας (δήμων Μεσσαπίων-Ερετρίας-Κύμης/Αλιβερίου), πάνω στους πνεύμονες πρασίνου και στην καρδιά των διαδρόμων αποδημίας του νησιού.
Εάν γίνουν πράξη, όπως φαίνεται, ξεχνάμε πλήρως κυνηγετικά την Εύβοια όσον αφορά στα αποδημητικά.
Στο χωριό μου, ήδη δύο χρόνια πάνω απ' τα κεφάλια μας έχουμε 9 ανεμογεννήτριες, στα καμμένα του 2007. Το βουητό τους ακούγεται μέχρι την παραλία με νηνεμία.
Πόσο δίκιο έχεις.....τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει και εγώ σε διάφορες σελίδες που εξυμνούν τις ανεμογεννήτριες και να τονίζουν πόσο λανθασμένη είναι η άποψη αυτών που τις θεωρούν επιβλαβείς για το περιβάλλον. Επίσης κάπου γράφαμε ότι τα αιολικά πάρκα δεν ευθύνονται σχεδόν καθόλου για την αλλαγή διαδρομών τον αποδημιτηκών!!!
 
Αυτό το γαμημενο ρουφιανοκρατος της δεξιάς είναι σε πλήρη εξέλιξη.... κάποιους δεν τους αγγίζει ομως!
καποιος ανταγωνιστής τους έδωσε φαντάζομαι και μάλλον καλά έκανε γιατί ο αθέμιτος ανταγωνισμός δεν παλεύεται μάγκες. Δεν γίνεται κάποιος να είναι με άδειες (λεφτά) και όλα τιμολογημένα και ο άλλος πειρατής, στο τέλος κλείνει η κανονική επιχείρηση.
 
καποιος ανταγωνιστής τους έδωσε φαντάζομαι και μάλλον καλά έκανε γιατί ο αθέμιτος ανταγωνισμός δεν παλεύεται μάγκες. Δεν γίνεται κάποιος να είναι με άδειες (λεφτά) και όλα τιμολογημένα και ο άλλος πειρατής, στο τέλος κλείνει η κανονική επιχείρηση.
Πόλεμος είναι και ο μεγαλύτερος λαμογιος θα επικρατήσει!
 
Εμενα με στεναχωρει το γεγονος οτι σε αυτη τη χωρα αν εισαι τιμιος ,ειλικρινης και κανεις κατι καλο....πεφτουνε σαν τα κορακια να σε φανε ζωντανο.... Δε λεω... ο ανταγωνισμος πρεπει να υπαρχει και ειναι προς συμφερον των καταναλωτων αλλα καποιοι μαλλον δε χορταινουν.... η πιτα ειναι μικρη και οσο παει μικραινει κι αλλο...αντε να δουμε ποιος θα βγει κερδισμενος...σιγουρα οχι εμεις που ασχολουμαστε με το κυνηγι...
 
Οσο κλεινουν μαγαζια, τοσο ειναι εναντια στο συμφερον ολων. Και αυτος που χαιρεται γιατι εκλεισε το διπλα μαγαζι, δυστυχως δεν θα δει διαφορες στο τζιρο του και στο δικο του.

Αμα δεν βαλουν μυαλο να στρωσουν λιγο τις τιμες, και να καινοτομησουν λιγο αντι να προσφερουν το ιδιο προιον σε αλλο περιτυλιγμα, εδω θα μαστε και θα τα ξαναλεμε
 
δούλευε νόμιμα και το έκλεισαν? εγώ κατάλαβα ότι ήταν στην ζούλα. Αυτό που ξέρω ότι όπου υπάρχει καλό περιθώριο κέρδους τότε εμφανίζονται νέοι έμποροι να παρουν μερίδιο. Όπου δεν βγαίνει μεροκάματο αποσύρονται.
 
Διαβάζω τους προλαλήσαντες και η εγώ δεν καταλαβαίνω τι μου γίνεται η δε πάμε καλά!!!!Είναι δυνατόν να παράγει ο οποιοσδήποτε εκρηκτικές ύλες (φυσίγγια) και να μην έχουν πιστοποίηση ασφαλείας. Μη γράφετε ανακρίβειες.Καθε κουτί φυσίγγια αναγράφει ένα κωδικό (lot)στο εσωτερικό χάρτινο τμήμα του που το πιστοποιεί ότι έχει ελεγχθεί και είναι ασφαλές κάτι σαν τράπεζα δοκιμών στα όπλα. Τώρα εάν ήταν φθηνός εάν ο γείτονας ήταν κακός εάν εμένα με βόλευε γιατί αγόραζα φθηνά τα ακούω βερεσέ. Στην Ελλάδα γενικά ότι δηλώσεις είσαι, είσαι μαϊμού γιατρός δε πειράζει να φας και κανέναν είσαι μαϊμού κατασκευαστής φυσιγγιων δεν πειράζει να σκάσει και κανένα στα μούτρα μας η κομπίνα να γίνεται
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top