Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν συμφωνώ Κώστα.
Ας μην συμφωνείς Κυριάκο!!

θα βρω εγώ τον τόπο με τις μπεκάτσες και θα τον γεμίσω φόλες και μετά θα πάω κάποια στιγμή να τον ξανακυνηγήσω;
Είναι απλά τα πράματα!! Όταν ρίξεις φόλες σε 3 μεριές πριν αμολύσεις τα σκυλιά σου τις μαζεύεις... ;)
 
Αντάμωμα των κυνηγών στο Περίβλεπτο!

Δείτε Φωτορεπορτάζ από το αντάμωμα των κυνηγών στο Περίβλεπτο!


Για 22η συνεχή χρονιά πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής (23/2/18) η συνάντηση των κυνηγών και φίλων του Θανάση Γιαννόπουλου στο Περίβλεπτο του Δήμου Μακρακώμης.
«Η κυνηγετική Κυριακή ήταν μια ιδέα που ξεκίνησε εδώ και είκοσι δύο χρόνια. Σκέφθηκα ότι στο ωραίο χωριό μου όπως και η επωνυμία το μαρτυρεί ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ είναι κατάλληλο να κάνουμε ένα αντάμωμα όλοι οι κυνηγοί της Φθιώτιδας και όλοι όσοι αγαπούν τη φύση και την ομορφιά.
53%281%29.jpg

Με τους κυνηγετικούς συλλόγους του Νομού μας και πλήθος κόσμου – περί τα 850 άτομα - κόβουμε την καθιερωμένη πίτα μας. Η γιορτή αυτή γίνεται την τελευταία Κυριακή του Φεβρουαρίου και μας δίνετε η ευκαιρία να συζητήσουμε για την χρονιά που πέρασε, να οραματιστούμε το μέλλον, να γνωριστούμε και να επικοινωνήσουμε μεταξύ μας και να ανταλλάξουμε απόψεις και υιοθέτηση στάσεων και συμπεριφορών, που, εκτός από την επιδίωξη της υγιεινής και αισθητικής απόλαυσης της κυνηγετικής δραστηριότητας, θα μας επιτρέψουν να προστατεύσουμε την πανίδα και γενικότερα το όλο οικοσύστημα του τόπου μας...»
τόνισε μεταξύ άλλων ο Θανάσης Γιαννόπουλος, που υποδέχτηκε τους φιλους του για ακόμη μια φορά στο περιβλεπτο.
45%283%29.jpg

Δείτε φωτογραφίες του Δημήτρη Μπρέκη.


%201.jpg

%2010.jpg

%2011.jpg

%2012.jpg

%2013.jpg

%2014.jpg

%2015.jpg


%2017.jpg

%2018.jpg

%2019.jpg

%202.jpg


%2021.jpg

%2022.jpg




%2026.jpg

%2027.jpg



%203.jpg










 
Τραυματισμός 61χρονου από κυνηγετικό όπλο στην Αργολίδα

Τραυματισμός 61χρονου από κυνηγετικό όπλο στην Αργολίδα
Τραυματισμός κυνηγού σημειώθηκε
το πρωί της Κυριακής 23 Φεβρουαρίου
στην Αργολίδα στην περιοχή του Σχινοχωρίου στον Δήμο Άργους Μυκηνών.



Σύμφωνα με τις πρώτες ανεπιβεβαίωτες ακόμα πληροφορίες ένας 61χρονος που είχε πάει για κυνήγι αυτοπυροβολήθηκε, όταν κάτω από αδιευκρίνιστες συνθηκες του έπεσε το κυνηγετικό όπλο που έφερε μαζί του και αυτό εκπυρσοκρότησε με αποτέλεσμα να τραυματιστεί στο πόδι.

Το περιστατικό συνέβη σε ρεματιά σε αγροτοδασική περιοχή κοντά στο Σχινοχώρι Αργολίδας, όπου έσπευσε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ και παρέλαβε τον τραυματία για το νοσοκομείο.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες δεν κινδυνεύει η ζωή του 61χρονου κυνηγού αλλά το τραύμα ειναι σοβαρό και ίσως χρειαστεί η διακομιδή του σε νοσοκομείο της Αθήνας.
 
Έχετε πάρει χαμπάρι τι γίνεται αυτή τη στιγμή με τη συζήτηση στη Βουλή για την αλλαγή του νόμου 2168?ξέρετε τι έχει προτείνει η κσε?οποιος λέει δε βγάζει άδεια για μια χρονιά να παραδίδει τ όπλο του στην αστυνομία κι επίσης να χωριστούν τα όπλα σε κυνηγετικά και σκοπευτικα.δηλαδη οποιος έχει όπλο από κληρονομιά ή είναι αντίκα ή έχει κάποια συλλεκτική αξία θα πρέπει να βαφτίζεται κυνηγός για να το έχει και θα υποχρεώνουν τον οποιονδήποτε να βγάζει κυνηγετική άδεια και να βαφτίζουν κυνηγό τον κάθε τυχαίο που δεν θα φταίει βέβαια.αν περάσει αυτό τελικά θα είναι πολύ τραγικό.αραγε η κσε τίνος τα συμφέροντα προστατεύει των κυνηγών ή κάποιων άλλων?
 
Έχετε πάρει χαμπάρι τι γίνεται αυτή τη στιγμή με τη συζήτηση στη Βουλή για την αλλαγή του νόμου 2168?ξέρετε τι έχει προτείνει η κσε?οποιος λέει δε βγάζει άδεια για μια χρονιά να παραδίδει τ όπλο του στην αστυνομία κι επίσης να χωριστούν τα όπλα σε κυνηγετικά και σκοπευτικα.δηλαδη οποιος έχει όπλο από κληρονομιά ή είναι αντίκα ή έχει κάποια συλλεκτική αξία θα πρέπει να βαφτίζεται κυνηγός για να το έχει και θα υποχρεώνουν τον οποιονδήποτε να βγάζει κυνηγετική άδεια και να βαφτίζουν κυνηγό τον κάθε τυχαίο που δεν θα φταίει βέβαια.αν περάσει αυτό τελικά θα είναι πολύ τραγικό.αραγε η κσε τίνος τα συμφέροντα προστατεύει των κυνηγών ή κάποιων άλλων?
Τόσες μέρες το λέμε ευρι από προχθές που έγινε και συνέλευση με βουλευτές πεβεκε και τους σχετικούς.... ΚΣΕ η ΑΝΤΙ-ΚΣΕ άραγε;;;;
και μετά θελουμε να γίνουν και περισσότερα πράγματα για το κυνήγι στην Ελλάδα όταν κοιτάμε να χάσουμε και αυτά που έχουμε....
 
Last edited:
Έχετε πάρει χαμπάρι τι γίνεται αυτή τη στιγμή με τη συζήτηση στη Βουλή για την αλλαγή του νόμου 2168?ξέρετε τι έχει προτείνει η κσε?οποιος λέει δε βγάζει άδεια για μια χρονιά να παραδίδει τ όπλο του στην αστυνομία κι επίσης να χωριστούν τα όπλα σε κυνηγετικά και σκοπευτικα.δηλαδη οποιος έχει όπλο από κληρονομιά ή είναι αντίκα ή έχει κάποια συλλεκτική αξία θα πρέπει να βαφτίζεται κυνηγός για να το έχει και θα υποχρεώνουν τον οποιονδήποτε να βγάζει κυνηγετική άδεια και να βαφτίζουν κυνηγό τον κάθε τυχαίο που δεν θα φταίει βέβαια.αν περάσει αυτό τελικά θα είναι πολύ τραγικό.αραγε η κσε τίνος τα συμφέροντα προστατεύει των κυνηγών ή κάποιων άλλων?
Από τα λεγόμενα μαλλων κάποιων αλλων
 
Για τα φραγκα γινονται ολα παιδες!Αμα εχεις οπλο σπιτι δεν μπορεις να πας στο σκοπευτηριο χωρις καρτα σκοπευτη.
Αμα δεν στα παρουν απο εκει κοιτανε να εχεις αδεια κυνηγιου αλλιως τι το θες το οπλο.Αλλα ως γνωστο ο νομοθετης
ειναι ασχετος και οι εισηγητες με μεγαλες τσεπες και ξεχασαν τους συλλεκτες και τα κειμηλια.Οταν λογο κρισης εχεις
100.000 λιγοτερες αδειες κοιτας να ρεφαρεις απο καπου,ποιος χεστηκε τωρα για το μελλον του κυνηγιου και μ@λακιες!
Να τους χαιρομαστε ολοι!Αξιοι!
 
Εναποθετω της ελπιδες μου στην ελληνικη αστυνομια να κανει της ενστασεις της λιγα εχει στο κεφαλι της θα μαζευει και θα μοιραζει οπλα ασε που θα τα βαλει κιωλας εδωεγω ο καημενος και εχω τρια
 
Εγώ που έχω 9 θα μου τα πάρουν ολλα αν δεν βγάλω άδεια πολες φορές στο παρελθόν δεν είχα βγάλει άδεια λόγω δουλειάς στη Αμερική και δεν είχα κυνηγήσει καθόλου
Ρε με κάτι μαλακές που μπλέξαμε αλλά και οι σύλλογοι κοιμούνται μου φενετε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top