Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τι ορίζει ο νόμος σε αυτές τις περιπτώσεις που κάποιος δεν φοράει πορτοκάλι γιλέκο ?
βραβείο καλού σκοπευτή σε αυτόν που τον πέτυχε....
Όσο δέχονται άτομα στην ομάδα τους χωρίς γιλέκο και ο αρχηγός τους δεν τους βάζει σε θέσεις που δεν θα μπορούν να βληθούν από άλλα τουφέκια δίχως δικαίωμα αλλαγής θέσης κάθε τόσο θα έχει και νεκρούς. Βασικά για μένα σε περίπτωση ατυχήματος πάντα φταίει ο αρχηγός.
 
βραβείο καλού σκοπευτή σε αυτόν που τον πέτυχε....
Όσο δέχονται άτομα στην ομάδα τους χωρίς γιλέκο και ο αρχηγός τους δεν τους βάζει σε θέσεις που δεν θα μπορούν να βληθούν από άλλα τουφέκια δίχως δικαίωμα αλλαγής θέσης κάθε τόσο θα έχει και νεκρούς. Βασικά για μένα σε περίπτωση ατυχήματος πάντα φταίει ο αρχηγός.
Μήπως ο νομοθέτης πρέπει να γινει απίστευτα αυστηρός σε τέτοιες περιπτώσεις ...μέχρι και ανάκληση κυνηγετικής άδειας εφ όρου ζωής ?
 
Πάντως έχω την εντύπωση ότι από τότε που το γιλέκο έγινε (υποχρεωτικό)έχουν αυξηθεί τα θανατηφόρα ατυχήματα....εάν είναι όντως έτσι, μάλλον το κεφάλι μας το ξερό φταίει... τώρα πως θα μάθεις το μπάρμπα Μήτσο από κολοπετινιτσα πως κυνηγάνε,όταν έγινε κυνηγός στα 50 του χρονια που είδε αγριογούρουνο είναι ένα θέμα!
 
Πάντως έχω την εντύπωση ότι από τότε που το γιλέκο έγινε (υποχρεωτικό)έχουν αυξηθεί τα θανατηφόρα ατυχήματα....εάν είναι όντως έτσι, μάλλον το κεφάλι μας το ξερό φταίει... τώρα πως θα μάθεις το μπάρμπα Μήτσο από κολοπετινιτσα πως κυνηγάνε,όταν έγινε κυνηγός στα 50 του χρονια που είδε αγριογούρουνο είναι ένα θέμα!
Δυστυχώς βλέπεις και νέα παιδιά να εμπλέκονται σε ατυχήματα......Αυτό είναι το πιο ανησυχητικό αλλά με όποιον δάσκαλο καθησεις..........
 
Δεν ειναι θεμα πορτοκαλι,κοκκινου, κιτρινου..
Εγκληματικη συνηθεια η τουφεκια στα τυφλα με χωρις ορατοτητα κ ιδιαιτερα με τα χοντρα που εχουν οι γουρουναδες ..
Νεος κοκ,ζωνες,προστιμα,κινητα,μπλοκα κλπ..ειδατε να μειωνονται τα τροχαια?
Οταν ο αλλος τρεχει παντου κ δεν προσεχει τι περιμενεις..
Ειναι θεμα που αφορα τον χαρακτηρα του καθε ανθρωπου κ ποσο μυαλο εχει να καταλαβει οτι αυτο που κραταει στα χερια του ανα πασα ωρα και στιγμη μπορει να κλεισει σπιτακια...
 
Πάντως έχω την εντύπωση ότι από τότε που το γιλέκο έγινε (υποχρεωτικό)έχουν αυξηθεί τα θανατηφόρα ατυχήματα....εάν είναι όντως έτσι, μάλλον το κεφάλι μας το ξερό φταίει... τώρα πως θα μάθεις το μπάρμπα Μήτσο από κολοπετινιτσα πως κυνηγάνε,όταν έγινε κυνηγός στα 50 του χρονια που είδε αγριογούρουνο είναι ένα θέμα!
Φίλε να μου επιτρέψεις να σου πω ότι από τότε που έγινε υποχρεωτικό το γιλέκο έχει αυξηθεί και ο πληθυσμός τον γουρουνιών 400% κατά σηνεπεια και η άσχετη που μπήκαν σε αυτό τον χώρο αποτε αυξήθηκαν και τα ατυχήματα.
 
Φίλε να μου επιτρέψεις να σου πω ότι από τότε που έγινε υποχρεωτικό το γιλέκο έχει αυξηθεί και ο πληθυσμός τον γουρουνιών 400% κατά σηνεπεια και η άσχετη που μπήκαν σε αυτό τον χώρο αποτε αυξήθηκαν και τα ατυχήματα.
όλοι άσχετοι είναι πριν γίνουν σχετικοί, το θέμα είναι να τραβάς την σκανδάλη εφόσον έχεις αναγνωρίσει τον στόχο. Άμα πυροβολείς αδιακρίτως ότι κινείται τότε βράσε όρυζα. Και φυσικά αυτοί δεν το κάνουν μόνο στο κυνήγι γουρουνιών αλλά παντού.
 
Τελικά, με αυτά που διαβάζω, πιο ασφαλές μου φαίνεται το κυνήγι μεγάλου θηράματος με ραβδωτά και διόπτρα, παρά με λειόκανα και παγάνα.
Οντως ετσι ειναι. Θα πρεπει να επωμισεις και να κεντραρεις στην διοπτρα το θηραμα! Αλλα δεν νομιζω οτι ειμαστε ετοιμοι! Φαντασου ανθρωποι που τουφεκανε στο πυκνο οτι κινειται να τουφεκανε οπως να 'ναι με ραβδωτο....θα πηγαινει το βλημα απο το ενα βουνο στο αλλο ανεξελεγκτο!
 
Από το FB η δημοσίευση
Συνάδερφοι πολύ μεγάλη προσοχή στην ευρύτερη περιοχή του Κάστρου... Γυρίζοντας στο αμάξι το βρήκαμε σπασμένο και έλειπαν χρήματα κάρτες... Νεότερα από το τμήμα Ορχομενού που πάμε για καταγγελία...

Up: Μας ενημέρωσαν ότι κυρίως τον τελευταίο μήνα έχουν σημειωθεί αρκετά παρόμοια περιστατικά στην περιοχή
3988
 
Τελικά, με αυτά που διαβάζω, πιο ασφαλές μου φαίνεται το κυνήγι μεγάλου θηράματος με ραβδωτά και διόπτρα, παρά με λειόκανα και παγάνα.
Οντως ετσι ειναι. Θα πρεπει να επωμισεις και να κεντραρεις στην διοπτρα το θηραμα! Αλλα δεν νομιζω οτι ειμαστε ετοιμοι! Φαντασου ανθρωποι που τουφεκανε στο πυκνο οτι κινειται να τουφεκανε οπως να 'ναι με ραβδωτο....θα πηγαινει το βλημα απο το ενα βουνο στο αλλο ανεξελεγκτο!
Όπως τα λες είναι ,επίσης θα πρέπει να ξέρεις την απόσταση που έχεις απο το θήραμα , την πτώση της βολίδας στην αντίστοιχη απόσταση , πλάγιος άνεμος και πολλά άλλα . Θα γίνει μακελειό όπως είπες απο βουνό σε βουνό . ( το σκοπευτήριο που πηγαίνω ειναι κλειστό για διορθώσεις τον πεδίων εδω και ενα μήνα επειδή βρέθηκε βολίδα καρφωμένη σε σπίτι σε απόσταση ενος χιλιομέτρου , όπως λένε οι φήμες ).
 
Από το FB η δημοσίευση
Συνάδερφοι πολύ μεγάλη προσοχή στην ευρύτερη περιοχή του Κάστρου... Γυρίζοντας στο αμάξι το βρήκαμε σπασμένο και έλειπαν χρήματα κάρτες... Νεότερα από το τμήμα Ορχομενού που πάμε για καταγγελία...

Up: Μας ενημέρωσαν ότι κυρίως τον τελευταίο μήνα έχουν σημειωθεί αρκετά παρόμοια περιστατικά στην περιοχή
View attachment 3988
πόσο έξυπνος είναι κάποιος που βάζει στην θέση του θηράματος έναν κυνηγό?
 
https://www.zoosos.gr/dimarchos-til...nepeies-gia-zoa-kai-perivallon/#axzz61Q3mIpXp
Η απόψη της Δημάρχου για το κυνήγι
μου θυμίζει κάτι από το παρελθόν στον ΕΣ
Μεσημεριανό μενού φασολάδας οπου τα φασόλια δεν τα είχαν μουλιασει από την προηγούμενη μερα
με αποτέλεσμα από την πρώτη κουταλιά γινόταν το κοιλιακό σύστημα τούμπανο από το φούσκωμα
και έτσι αναγκαστικά βαραγες αλύπητα κατά ριπάς
μεχρι να φτάσει στο σημείο το παντελόνι να τρυπήσει και να χρειαζεται επιδιόρθωση hippo hippo
 
Εμένα από αυτά που διαβάζω γιατί μου βγαίνει ξεκάθαρα ότι το νόημα είναι...
"...ντόπιοι κυνηγοί μην αφήνετε τους ξένους κυνηγούς να έρχονται. Ας πούμε ότι απαγορεύεται για να δείξω ότι κάνω οικολογία και εσείς κυνηγάτε ελεύθερα. Λες και υπάρχει κανείς να σας ελέγξει..."
.cofee.
 
Νομίζω , χωρίς βέβαια αυτό που θα πω να είναι και το σωστό , αλά αν κάποιος δεν μπορεί να σεβαστή την περιουσία του άλλου , ίσως να ήταν καλό να του το μάθεις εσύ . Και βέβαια δεν θέλω να καταργήσω τους νόμους της χώρας μου . Αλλα ούτε να μου Γ......... κανείς την περιουσία μου είναι καλό και ωραίο , πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε των άλλων , και οτι του ανήκει , αν βέβαια το αξίζει σαν προσωπικοτητα , και αν είναι αυτό αμοιβαίο. Μπορεί η άποψη μου αυτοί να είναι λάθος , είναι προσωπική και ζητώ συγνώμη αν είναι υπερβολική.
 
Χαχαχα!Αυτα μονο μονο στην Ελλαδα γινονται...δηλαδη μας λεει κ περηφανευεται κιολας οτι πεταξανε ανθρωπους-πολιτες στην θαλασσα που πηγαν να ασκησουν μια νομικα κατοχυρωμενη,νομιμη,δραστηριοτητα απλα γιατι δεν γουσταρουν κ μαζεψαν κ υπογραφες...μαλιστα...εγω προτεινω λοιπον να μαζευτουν 100 υπογραφες που δεν γουσταρουμε την δημαρχο κ καθε φορα που την βλεπουμε να την πεταμε στην θαλασσα! .shake hands. .Τι λετε?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top