Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν πρόκειται να περάσει έτσι όπως είναι τώρα αυτό το νομοσχέδιο ...
Ακόμα και να περάσει θα καταπέσει από όποιον προσφύγει στα βάρβαρα ευρωπαϊκά δικαστήρια ...
Μην αγχώνεστε ... ο πρόεδρος τηλεφωνεί.

ps
Και που είστε βουλευτές ... με τις τράτες ρε σεις τι θα γίνει ?
Ήμουν νιος και γέρασα ... Δεν κόβετε τα κάκαλα κανενός ιδιοκτήτη μπας και μειωθούν ...
 

Οι θέσεις του ΚΟΕ στην δημόσια διαβούλευση​

ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 5 τα εξής:
• ΟΧΙ στην υποχρεωτική “οριζόντια στείρωση” όλων των δεσποζόμενων σκύλων η οποία είναι αντισυνταγματική και ιατρικά και βιοηθικά ανεπίτρεπτη, δείχνοντας σεβασμό στα δικαιώματα των σκύλων και των υπεύθυνων ιδιοκτητών τους !!!
Στηρίζουμε την θέση του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδος (ΚΟΕ) για εξαίρεση των Καθαρόαιμων Σκύλων με Pedigree FCI και των αυτόχθονων Ελληνικών Φυλών Σκύλων.
ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 6 τα εξής:
• ΝΑΙ στη θεσμική κατοχύρωση των Ερασιτεχνών Εκτροφέων !!!
Προτείνουμε την επαναφορά της Παραγράφου για τον ορισμό και θεσμοθέτιση του Ερασιτέχνη Εκτροφέα ως εξής:
«Ερασιτέχνης Εκτροφέας»: το φυσικό πρόσωπο που εκτρέφει ερασιτεχνικά, όχι κατ΄ επάγγελμα και με σκοπό το κέρδος, σκύλους ή γάτες για τη διατήρηση των αναγνωρισμένων ελληνικών ή μη φυλών των ζώων αυτών και είναι εγγεγραμμένος στο Μητρώο Επαγγελματιών και Ερασιτεχνών Εκτροφέων του ΕΜΣΖ. Ο ερασιτέχνης εκτροφέας λαμβάνει για την εκτροφή και την αναπαραγωγή άδεια από Επιτροπή που θα οριστεί. Ερασιτεχνική εκτροφή/αναπαραγωγή θεωρείται η πραγματοποίηση μέχρι δύο (2) τοκετών ανά έτος, από έως δύο (2) θηλυκούς σκύλους ή γάτες από εκείνους που έχει στην ιδιοκτησία του το ίδιο πρόσωπο, εφόσον αυτό έχει «Κατοχυρωμένη
Επωνυμία Εκτροφείου» από τη Διεθνή Κυνολογική Ομοσπονδία (FCI) και τα ζώα αυτά διαθέτουν Γενεαλογικό χάρτη (Pedigree) ο οποίος έχει εκδοθεί από τον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος ή από άλλον όμιλο που είναι αναγνωρισμένος από τη Διεθνή Κυνολογική Ομοσπονδία (FCI) ή ανήκουν σε αναγνωρισμένες αυτόχθονες ελληνικές φυλές.
ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 33 τα εξής:
Αιτούμαστε και θεωρούμε απαραίτητη την συμμετοχή του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδος (ΚΟΕ) ως κατεξοχήν αρμόδιου φορέα και μοναδικού εκπροσώπου στην Ελλάδα, της Διεθνούς Κυνολογικής Ομοσπονδίας (FCI), στην Ειδική Επιτροπή Παρακολούθησης του Νόμου και στην Επιτροπή που θα πρέπει να οριστεί για την Αδειοδότηση των Ερασιτεχνών Εκτροφέων.
Δηλαδη οσα σκυλια δεν εχουν χαρτια να τους τα κοψουμε ρε δεν @@@@ λεο εγω λαμογια
 
Δηλαδη οσα σκυλια δεν εχουν χαρτια να τους τα κοψουμε ρε δεν @@@@ λεο εγω λαμογια
Δηλαδη οσα σκυλια δεν εχουν χαρτια να τους τα κοψουμε ρε δεν @@@@ λεο εγω λαμογια
Να ρωτησω εγω κατι ποιος γνωστος εκτροφεας σκυλων εινα επισημα αναγνωρισμενος? Αυτο δεν το εχουν σκεφτει και κατι αλλο αγοραζοντας εγω ενα σκυλι πιθανων θα εινα στειρωμενο ετσι, τα προβλήματα που δημιουργουνται τα εχουν δει εγω νομιζω πως οχι ειναι ενα νομοσχεδιο για την εξυπηρετηση μερικών και ορισμενων συμφεροντων γι αυτο φωναζω. ΚΟΕΕΕ -ΚΣΕΕΕ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩΩΩΩ...
 
Να ρωτησω εγω κατι ποιος γνωστος εκτροφεας σκυλων εινα επισημα αναγνωρισμενος? Αυτο δεν το εχουν σκεφτει και κατι αλλο αγοραζοντας εγω ενα σκυλι πιθανων θα εινα στειρωμενο ετσι, τα προβλήματα που δημιουργουνται τα εχουν δει εγω νομιζω πως οχι ειναι ενα νομοσχεδιο για την εξυπηρετηση μερικών και ορισμενων συμφεροντων γι αυτο φωναζω. ΚΟΕΕΕ -ΚΣΕΕΕ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩΩΩΩ...
Οσο και να φωναζεις οι ανθρωποι ειναι ανηπαρκτη.....δυστηχος μπλεξαμε πολυ ασχημα ουτε ντουφεκι δεν θα πιασουμε και φετος
 
Δυστυχώς δεν είχαμε ιστορικά συνέχεια στην εξελιξη μας, καλως ή κακώς τις φυλές τις δημιουργεί ή η γεωγραφική απομόνωση για μεγαλες ιστορικές περιόδους ή οι προσπάθειες σε βάθος χρόνου αφοσιωμένων αστών με όραμα. Ούτε ο κρητικός ούτε ο γκεκας ουτε ο Ποιμενικός ( ειχα και εχω), πληρουν τα διεθνή στάνταρ για να ισχυριζόμαστε πως είναι φυλές , κατα τα αλλα συμφωνώ για την ελληνική πραγματικότητα.
Ιστορική συνέχεια της εξέλιξης μας, οποίοι κι αν είμαστε αυτοί οι εμείς, σαφέστατα υπάρχει. Ότι υπάρχουμε σήμερα στον συγκεκριμένο χώρο μας, αποτελεί αδιάσειστο και από μόνο του επαρκεστατο τεκμήριο.
Φυλές αιγοπροβάτων υπήρξαν, έως το αγιασμένο άνοιγμα μας στην Ευρώπη πάμπολλες, σε όλο τον χώρο "μας". Χοίρος επίσης. Τοπικές φυλές ίππου επίσης (πχ Ανδραβίδας). Το αυτό και σχετικά με τα καλλιεργήσιμα είδη.
Ότι εξαφανίστηκαν πλείστα όσα μέσα σε λίγες δεκαετίες είναι αποτέλεσμα της παντελούς έλλειψης ουσιαστικης εθνικής/τοπικής/πολιτιστικής συνείδησης.
Άμα, σκεπτόμενοι μόνο τα 50-60-80 χρόνια μας και την τσέπη, εισάγουμε ισπανικά και ισραηλινά πρόβατα, πώς θα επιβιωσει το μαυρομάτικο, το καραγκουνικο και αναλόγως ο κρητικός λαγωνικος ή η ντομάτα Βραώνας;
 
Να ρωτήσω κάτι ... ακόμα και αν σε ένα παράλληλο σύμπαν το μέτρο ήταν σωστό γιατί να μην ήταν υποχρεωτική η στείρωση μόνο για τα θυληκά ;
Τα αρσενικά τι φταίνε ;;;

Θα επαναλάβω ότι το νομοσχέδιο (τα περί στειρώσεων) πρέπει να συμπεριληφθεί στα Ελληνικά μνημεία ηλιθιότητας παγκόσμιας εμβέλειας για να μην πω γαλαξιακής.
Δυστυχώς πρωτοπορούμε και καινοτομούμε μόνο στην μαλακία.

Δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει.

Το σκεπτικό της απορριπτικής απόφασης των ευρωπαϊκών (βαρβαρικών) δικαστηρίων θα είναι μόνο μια γραμμή.
"Απορρίπτεται λόγω βλακείας".
 
Last edited:
Δυστυχώς πρωτοπορούμε και καινοτομούμε μόνο στην μαλακία
Ο Μητσικωστας πρέπει να το είχε πει ότι η μαλακια στην Ελλάδα είναι σαν την σκυταλοδρομια την παίρνει ο ένας και την δίνει στον επόμενο πόσο δίκιο είχε
 
Last edited:
Μου την εχει δωσει ασχημα αυτη η κατασταση με τα λεφτα μας κανουν τους παλικαραδες και στο τελος τρονε φαπες ολλοι τους απο τους προεδρους τον συλλογον μεχρει την κ.σ.ε ....αει στο διαολο στο τελος ....διαληστετα ολλα να αρχησουμε απο την αρχη αφου ειστε αναξιοι να μας εκπροσοπησετε ξεκουμπηστητε και οτι γινει
 
Διαβάζοντας τον Πίνακα Παραβάσεων του Νόμου περί Θήρας (δες Κυν. Ομοσπ. Πελ/νήσου) γράφει για την 1η στην λίστα παράβαση - χρήση πολεμικού όπλου ή αεροβόλου - ότι αυτή εμπιπτει στο άρθρο 252 §1 Ν.Δ.86/69, το οποίο γράφει τα εξής (από την ΕΚΟΕ, Κυν. Ομοσ. Ηπείρου):
1621164774836.png

Από 'δω και μπρος θα κυνηγώ μόνο με τόξο και μαχαίρι!!
 

Όχι στη στείρωση και απεργία από τον Πανελλήνιο Κτηνιατρικό Σύλλογο​


A14444-np-1-768x437.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top