Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
όποιος θέλει να υποστηρίξει το σύλλογο του και την ΚΣΕ και δε θέλει να πάει στο δασαρχείο
επίσης η γνώμη μου είναι ότι η έκπτωση δε θα ισχύσει αν κάποιος έβγαλε πέρυσι άδεια σε συνεργαζόμενο και φέτος θέλει ναπάει στο δασαρχείο
γιατί είναι διαφορετικά τα ποσά που χαρίζονται
για άδεια σε συνεργαζόμενο χαρίζονται 10 για τοπική, 30 για περιφερειακή και 60 για γενική
ενώ για άδεια από το δασαρχείο χαρίζονται 68,5 για τοπική, 88,5 για περιφερειακή και 118,5 για γενική
οπότε ίσως αυτό αποτελέσει κώλυμα για ''μεταγραφές''
το ξαναλέω αυτή είναι η γνώμη μου και πως ερμηνεύω εγώ το άδεια ίδιου τύπου που λέει η ΚΥΑ

Η Κυβέρνηση, ειδικά για το κυνηγετικό έτος 2021-2022, παρέχει τη δυνατότητα:
......................................................
στους κυνηγούς οι οποίοι εξέδωσαν άδεια θήρας για το κυνηγετικό έτος 2020-2021, να απαλλαγούν από την υποχρέωση καταβολής ποσών υπέρ του Δημοσίου, εφόσον εκδώσουν άδεια θήρας ίδιου τύπου με το προηγούμενο κυνηγετικό έτος.
Εγω προσωπικα θα παο στον συλλογο μου γιατι εκανε ενεργιες και διαμαρτηριες την στιγμη που αλλοι συλλογοι απλοναν τραχανα
 
Η άδεια στο δασαρχείο προυποθέτει να έχεις ασφάλεια για να σου την εκδώσουν. Στον σύλλογο θα βγεί και πάλι η άδεια και χέστηκα και για την έκπτωση και ο Ιουδας πήρε τα 30 αργύρια αλλά αφού κατάλαβε το λάθος του κρεμάστηκε. Αυτό που δεν πρέπει να κρεμάσουμε είναι το κυνήγι, με το να μειώνονται οι άδειες σε συλλόγους και να μην γίνουμε περισσότερο ενεργοί και αφήνομαι κομματικούς να ηγούνται. Κανένα δασαρχείο και κανένας ανεξάρτητος σύλλογος δεν πρόκυται να αντιδράσει σε οτιδήποτε.
Σημ: Ο σύλλογος μου άπλωσε τραχάνα και για τελευταία φρά θα εκδόσω άδεια σε αυτόν, στο μέλλον σε όσους αντιδρούν.
 
Νομίζω πως δεν ισχύει αυτό που λες.
Εγώ καταλαβαίνω πως όταν λεειβιδιου τύπου εννοεί την ίδια άδεια με πέρυσι, δηλαδή αν έβγαλες γενική και φέτος πρέπει να βγάλεις γενική για να ισχύσει η μείωση στα τέλη.
Τώρα αν την βγάλεις στο σύλλογο ή αλλού δεν νομίζω να ενδιαφέρει τον νομοθέτη.
Θα το δούμε σε λίγους μήνες.
Αν ξεκινήσουμε ομαλά και στις ίδιες ημερομηνίες με πέρυσι.
Πολυ αμφιβάλω όμως με την κατάσταση που υπάρχει και με τους άχρηστους που μας διοικούν και συλλογικά αλλά και εθνικά.
υπάρχει και αυτή η άποψη με την οποία συμφωνώ
αλλά επειδή θα προκύψει μαζικό κύμα φυγής από τους συνεργαζόμενους στους ανεξάρτητους, λόγω μεγάλης διαφοράς τιμής, κάπως θα πρέπει να ανακοπεί
και επειδή τα ποσά που χαρίζονται είναι διαφορετικά όπως έγραψα παραπάνω, θα βρεθεί αυτό το κώλυμα για να ανακοπεί η φυγή
το ξαναλέω, αυτή είναι η εκτίμηση μου, μπορεί να είναι και λάθος
 
Last edited:
Η άδεια στο δασαρχείο προυποθέτει να έχεις ασφάλεια για να σου την εκδώσουν. Στον σύλλογο θα βγεί και πάλι η άδεια και χέστηκα και για την έκπτωση και ο Ιουδας πήρε τα 30 αργύρια αλλά αφού κατάλαβε το λάθος του κρεμάστηκε. Αυτό που δεν πρέπει να κρεμάσουμε είναι το κυνήγι, με το να μειώνονται οι άδειες σε συλλόγους και να μην γίνουμε περισσότερο ενεργοί και αφήνομαι κομματικούς να ηγούνται. Κανένα δασαρχείο και κανένας ανεξάρτητος σύλλογος δεν πρόκυται να αντιδράσει σε οτιδήποτε.
Σημ: Ο σύλλογος μου άπλωσε τραχάνα και για τελευταία φρά θα εκδόσω άδεια σε αυτόν, στο μέλλον σε όσους αντιδρούν.
φυσικά και πας με ασφάλεια, αλλιώς δε εκδίδεται η άδεια
κι αυτό κάνει ο ανεξάρτητος σύλλογος, ομαδικό ασφαλιστήριο και ασφαλίζει τα μέλη του
ότι ακριβώς κάνει και ο συνεργαζόμενος
διαφορετικά μπορείς να πας και εντελώς μόνος σου με ατομικό ασφαλιστήριο που κοστίζει 30 ευρώ
 
Oλοι μας πρεπει να βγαλουμε την αδεια μας στους επισημους αναγωρισμενους συλλογους... δεν πρεπει να πεσουμε στην παγιδα...
και οι ανεξάρτητοι σύλλογοι είναι επίσημοι και αναγνωρισμένοι
με καταστατικό εγκεκριμένο από το πρωτοδικείο
και δεν υπάρχει καμία παγίδα
να θυμίσω ακόμα ότι όλοι οι σύλλογοι δέχονται και δωρεές
 
Μάγκες άδειες όλοι στους συνεργαζόμενους.......άπαξ και κλεισουν συνεργαζόμενοι και ΚΣΕ....αντίο κυνήγι ,όχι ότι τώρα βαδίζουμε καλώς.....αλλά λέμε τώρα!!! Αν πετύχει και το ΚΕΚΑ τότε έχουμε ελπίδες και πάρα πολλές μάλιστα!!!! Κουμάντο στη τσέπη κανενός δεν κάνω και σέβομαι όσα παιδιά έχουν οικονομικό θεμα αλλά αν αναλογιστούμε τα έξοδα μετακίνησης φυσίγγια όπλα μπύρες μεζεδια κτλ κτλ κτλ.....δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα η άδεια σε συνεργαζόμενους μάγκες!!!
 
το άρθρο έχει ένα σημαντικό λάθος, γράφει:

  • στους υπηκόους κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τους ομογενείς, τους υπηκόους ξένων κρατών που διαμένουν στην Ελλάδα πέραν της 15ετίας και τους διπλωματικούς υπαλλήλους
αντί του σωστού
  • στους υπηκόους Κρατών-Μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τους ομογενείς, τους υπηκόους ξένων κρατών που διαμένουν στην Ελλάδα πέραν της 15ετίας, τους διπλωματικούς υπαλλήλους και τους ημεδαπούς που εφοδιάζονται με άδεια κυνηγιού απευθείας από τις Δασικές Αρχές, οι οποίοι εξέδωσαν άδεια θήρας για το κυνηγετικό έτος 2020-2021, να απαλλαγούν από την υποχρέωση καταβολής ποσών υπέρ του Δημοσίου, εφόσον εκδώσουν άδεια θήρας ίδιου τύπου με το προηγούμενο κυνηγετικό έτος.

οι ημεδαποί που εφοδιάζονται με άδεια κυνηγιού απευθείας από τις Δασικές Αρχές

είναι οι κυνηγοί που βγάζουν άδεια στο δασαρχείο μέσω ανεξάρτητων κσ

είδατε πόσο εύκολη είναι η παραπληροφόριση?
το είχε κάνει και μια άλλη ιστοσελίδα και μετά από παρέμβαση μου το διόρθωσε
 
Θελω ομως να σας επηρρεασω
- Η υιοθεσια θα λυσει το 2% του προβληματος των αδεσποτων
- Τα καταφυγεια των Δημων δεν θα φτασουν ποτε για μονιμη διαμονη
- τα αδεσποτα ζουνε 1,5 χρονο στο δρομο, οποτε δεν αποτελουν στα αληθεια προβλημα
- κανενας φορος στους ολους δημοτες για τα σκυλια. Φορο στους ιδιοκτητες (πχ 10 ε /χρονο ανα σκυλο ) και μεγαλα προστιμα σε οσους εγκαταλειπουν ή δεν εφαρμοζουν νομοθεσια (τσιπ, κλπ)
- η λυση ειναι η καθαροαιμια . Τα καθαροαιμα αγοραζονται, δυσκολα εγκαταλειπονται και κουταβια καθ, δεν εγκαταλειπονται γιατι απομακρυνονται με παρανομη ευθανασια (νομος αγορας)
/// Ε Υ Θ Α Ν Α Σ Ι Α σε
Αρωστα , χρηζοντα χρονιας φαρμακοθεραπειας, ακαταλληλα λογω χαρακτηρα για διαβιωση σε οικογενειακο και αστικο περιβαλλον.
1 μηνα σε δημοτικο καταφυγιο , τσεκ για ολα τα παραπανω και αν δεν υπαρξει ενδιαφερον υιοθεσιας , ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ
 
Προσοχει μεγάλη η φάκα
Αυτήν την φορά είναι η μόνη φορά που πρέπει να στηρίξουμε την ΚΣΕ. Κανονικά θα έπρεπε να τους στείλουμε στον έξω από εδώ. Αλλά υπάρχει η πιθανότητα αν δεν υποστηριχτούν η σύλλογοι να τους ανάγκασουν σε διάλυση, και τότε θα έρθει το τέλος του ελεύθερου κυνηγιού στην Ελλάδα. Αφού τόσα χρόνια δεν στείλαμε την ΚΣΕ και τους διάφορους παρατρεχάμενους στην ευχή του θεού για μια χρόνια δεν χάθηκε ο κόσμος. Αν δεν ξεπατωθούν όλοι αυτοί από εκει μέσα δεν θα δούμε άσπρη μέρα
 
Η θηροφυλακη δεν πρέπει να πάει στο κράτος και δεν πρέπει να διαλυθεί. Είναι μεγάλη επιτυχία του κηνηγετικου κόσμου η θηροφυλακη. Είναι το βασικό μας οπλο ενάντια σε αυτούς που αντιμάχονται το κυνήγι. Όσο και να μην μας αρέσει δυστηχος δεν έχουμε πολλά όπλα απέναντι σε αυτούς που με χαρτί και πέννα μας στήνουν στον τοίχο.
 
Βγήκε και το ΦΕΚ που μας χαρίζει τα παράβολα των 18 ευρώ και περιμένουμε και το επόμενο που θα μας χαρίζει τα ποσά των αδειών.
https://dasarxeio.com/2021/04/25/96404/
Έβγαλα πανό στο μπαλκόνι για να πανυγηρισω! Μια ολόκληρη χρόνια χαμένη κοστολογείται 30 €. Περιμένω τωρα με ανυπομονησία να δω την Ρυθμιστική.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top