Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα .Καλη ειναι η απαλλαγη απο τα τελη αλλα τη εγγυησεις δινουν οτι δεν θα κοπη ξανα τον Οκτωβριο .
Καμία , άδεια θα βγάλουμε θα πληρώσουμε αυτά που πάνε για ομοσπονδία, θυροφυλακη, συλλόγους ,ασφάλεια και λόγο πανδημίας δεν θα επιτρέπεται η μετακίνηση για κυνήγι και ψάρεμα.
 
Αρχησαν τα γληψηματα.....
Προφανώς τίποτα δεν μπορεί να φέρει πίσω όσα χάσαμε. Τουλάχιστον όμως γίνεται το αυτονόητο. Σε μια χώρα παραλογισμού του δημοσίου, όπως η Ελλάδα, ακόμα και το αυτονόητο να γίνει είναι κάτι. Ωστόσο κανένας κυνηγός δεν πρέπει να ξεχάσει αυτό που υποστήκαμε, ακόμα και €0 να κάνει η νέα άδεια.
 
Προφανώς τίποτα δεν μπορεί να φέρει πίσω όσα χάσαμε. Τουλάχιστον όμως γίνεται το αυτονόητο. Σε μια χώρα παραλογισμού του δημοσίου, όπως η Ελλάδα, ακόμα και το αυτονόητο να γίνει είναι κάτι. Ωστόσο κανένας κυνηγός δεν πρέπει να ξεχάσει αυτό που υποστήκαμε, ακόμα και €0 να κάνει η νέα άδεια.
 
Και στο τέλος λεει:
" Όπως υπογραμμίζεται σε κοινή ανακοίνωση του ΥΠΕΝ και του ΥΠΟΙΚ: «Η κυβέρνηση αξιοποιεί, στον βέλτιστο βαθμό, τα διαθέσιμα δημοσιονομικά περιθώρια, προκειμένου να στηρίξει με ελαφρύνσεις όλους τους πληγέντες από τις επιπτώσεις της πανδημίας».

Ναι , δεν θα πληρώσουμε και μας γέμισαν σάλια οι σαλίγκαροι ....
Εγω οπως και η πλειοψηφία , δεν θεωρώ οτι ολο αυτό που έγινε ,ήταν αποκλειστικά απο τις επιπτώσεις της πανδημίας . Βρήκαν ευκαιρία μαζί με τους παρατρεχάμενούς τους και τα κολαούζα τους και μας έβαλαν χέρι. Άλλωστε εχει συνέχεια το πράμα με το νομοσχέδιο για τα ζώα και πάμε παρακάτω.
 
Προφανώς τίποτα δεν μπορεί να φέρει πίσω όσα χάσαμε. Τουλάχιστον όμως γίνεται το αυτονόητο. Σε μια χώρα παραλογισμού του δημοσίου, όπως η Ελλάδα, ακόμα και το αυτονόητο να γίνει είναι κάτι. Ωστόσο κανένας κυνηγός δεν πρέπει να ξεχάσει αυτό που υποστήκαμε, ακόμα και €0 να κάνει η νέα άδεια.
Οσοι φερθηκαν π@@@@@α θα παρουν τον λογαριασμο τωρα
 
αυτό που λέγαμε από την αρχή
ότι δε θα πληρώσουμε τα τέλη του δημοσίου, κόστος άδειας και παράβολα, και θα πληρώσουμε μόνο τις συνδρομές προς τις κυνηγητικές οργανώσεις, την ασφάλεια και τις έκτακτες εισφορές κσ και ομοσπονδίας
να το πούμε με νούμερα για να γίνει κατανοητό απόλυτα
όσοι εκδίδουν άδεια σε συνεργαζόμενους κσ δε θα πληρώσουν τα παράβολα υπέρ του δημοσίου, που είναι 18 ευρώ , και δε θα πληρώσουν και το κόστος της άδειας που είναι 10 η τοπική, 30 η περιφερειακή και 60 η τοπική.
δηλαδή θα γλυτώσουν 18+10=28 για τοπική, 18+30=48 για περιφερειακή και 18+60=78 για γενική
θα πληρώσουν όμως τι τακτικές εισφορές, που με τα περυσινά δεδομένα είναι 65 ευρώ, το κόστος της ασφάλειας που είναι 2-5 ευρώ και τις έκτακτες εισφορές υπέρ κσ και ομοσπονδίας που είναι 20 ευρώ κατά μέσο όρο(ανάλογα τι θα αποφασίσουν τα δσ των ομοσπονδιών και των κσ).
δηλαδή θα πληρώσουν περίπου 65+20(κατά μέσο όρο)+2(ως 5)=87 ως 90 για τους περισσότερους κσ
εκτός βέβαια και βάλουν μεγάλες έκτακτες εισφορές οι κσ και οι ομοσπονδίες εκμεταλλευόμενοι το γεγονός της μη καταβολής τελών υπέρ του δημοσίου, οπότε θα αλλάξουν τα δεδομένα

για αυτούς που βγάζουν άδεια στα δασαρχεία, μέσω μη συνεργαζόμενων κσ τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα
δε θα πληρώσουν τα παράβολα των 18 ευρώ, ούτε το κόστος της άδειας που είναι 68,5 για τοπική, 88,5 για περιφερειακή και 118,5 για γενική με βάση τα περυσινά δεδομένα
δηλαδή θα γλυτώσουν 18+68,5=86,5 για τοπική, 18+88,5=106,5 για περιφερειακή και 18+118,5=136,5 για γενική
θα πληρώσουν μόνο το κόστος της ασφάλειας περίπου 3-5 ευρώ και της συνδρομής στον ανεξάρτητο κσ που είναι 5 ευρώ, σύνολο 8-10 ευρώ δηλαδή
αν ειναι ετσι οπως τα λες φίλε θα κανουμε ουρες εξω απο τα δασαρχεία. !!
εγώ θα ακολουθήσω αυτό τον δρόμο. άλλωστε η θηροφυλακή και οι υπάλληλοι των συλλογών είναι στα πλητώμενα και πληρώνονται από φόρους που πληρώνουμε εμεις ή δάνεια που θα πάρουμε. Το δικό μου επάγγελαμα οχι, ασχετα εαν οι πελάτες μου εχουν ψιλοκαταρεύσει...
 
αν ειναι ετσι οπως τα λες φίλε θα κανουμε ουρες εξω απο τα δασαρχεία. !!
εγώ θα ακολουθήσω αυτό τον δρόμο. άλλωστε η θηροφυλακή και οι υπάλληλοι των συλλογών είναι στα πλητώμενα και πληρώνονται από φόρους που πληρώνουμε εμεις ή δάνεια που θα πάρουμε. Το δικό μου επάγγελαμα οχι, ασχετα εαν οι πελάτες μου εχουν ψιλοκαταρεύσει...
έτσι είναι για όσους επιλέξουν άδεια ίδια με περυσινή όπως λέει η ανακοίνωση(δυστυχώς δε λέει ότι όσοι αλλάξουν άδεια θα πληρώσουν τη διαφορά, πχ από τοπική σε γενική)
τα είχα γράψει από πριν τις γιορτές, και υποστήριζα ότι δε θα πληρώσουμε ότι πληρώνουμε στο δημόσιο, δηλαδή παράβολα και κόστος άδειας και θα πληρώσουμε εισφορές τακτικές και έκτακτες προς τις κυνηγητικές οργανώσεις, συνδρομές και ασφάλεια
δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτούς που θα αποφασίσουν να αλλάξουν κσ και να πάνε από συνεργαζόμενο σε ανεξάρτητο
αν βγει αργότερα άλλη απόφαση θα το μάθουμε
όσο για τη θηροφυλακή και τους άλλους υπαλλήλους των κσ αυτοί πληρώνονται από τις εισφορές των κυνηγών
όσο ήταν σε αναστολή πληρωνόταν από το κράτος, αλλά αυτό τέλειωσε
όσο για δάνειο δε νομίζω να δώσει κανείς στην ΚΣΕ
πασχίζουν για να πάρουν κάποια επιχορήγηση από το πράσινο ταμείο, αλλά το βλέπω δύσκολο
ειδικά τώρα που δε θα έχει έσοδα, αφού δε θα πληρώνουμε για την άδεια
 
για αυτούς που βγάζουν άδεια στα δασαρχεία, μέσω μη συνεργαζόμενων κσ τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα
Κωστή δεν νομίζω να είναι έτσι. Αφού λέει ξεκάθαρα ότι...
α) στους κυνηγούς-μέλη των αναγνωρισμένων ως συνεργαζόμενων με το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Κυνηγετικών Συλλόγων και
 
Δηλαδή ποσο;;; Μην πάνε να κόψουν 10 ευρώ για να βγάλουμε άδεια. Διότι δε θα βγάλει κάνεις. Αφού δεν κυνηγησαμε τη μισή σεζόν θα πρέπει να βγάλουμε άδεια με τα μισά χρήματα. Για παράδειγμα εγώ που πλήρωσα 150ευρώ πέρυσι θα πρέπει να δώσω 75ευρώ για την νέα άδεια. Αν δεν το κάνουν έτσι δε βγάζω άδεια. Κι εγώ και άλλοι πολλοί.
 
Όπως εύστοχα έγραψαν και άλλοι πιο πάνω άρχισε το σαλιωμα. Όλα ωραία και καλά μέχρι που να πάρουν λεφτά και μετά θα βρουν δικαιολογία να μας κόψουν παλι. Εγω προσωπικά χεστηκα για την μείωση που θα κανουν. Αν θέλω να εξοικονομησω 30-40 ευρώ τον χρόνο καπνίζω 3-4 τσιγάρα την ημέρα λιγότερα. Το χουνερι που μας έκαναν δεν το ξεχναω. Επίσης η όλη στάση τους δεν μου εμπνέει καμία εμπιστοσύνη και η φάβα για το κυνήγι στην χώρα μας έχει λάκκο και μεγάλο μάλιστα με αυτούς τους ροζ και πράσινους σαλτιμπαγκους του Κουλη.
 
Δηλαδή ποσο;;; Μην πάνε να κόψουν 10 ευρώ για να βγάλουμε άδεια. Διότι δε θα βγάλει κάνεις. Αφού δεν κυνηγησαμε τη μισή σεζόν θα πρέπει να βγάλουμε άδεια με τα μισά χρήματα. Για παράδειγμα εγώ που πλήρωσα 150ευρώ πέρυσι θα πρέπει να δώσω 75ευρώ για την νέα άδεια. Αν δεν το κάνουν έτσι δε βγάζω άδεια. Κι εγώ και άλλοι πολλοί.
Αυτό που λέγαμε από την αρχή θα κόψουν Στέλιο. Τα τέλη άδειας και ότι χρηματικο ποσο γενικά πάει προς το δημοσιο. Ολα τα αλλα θα τα πληρωσουμε και κοιτα μην αυξηθούν και τιποτα εισφορες υπερ ΚΣΕ και Ομοσπονδιών και Συλλόγων και τότε έχει να γίνει της ποπης.
 
Αυτό που λέγαμε από την αρχή θα κόψουν Στέλιο. Τα τέλη άδειας και ότι χρηματικο ποσο γενικά πάει προς το δημοσιο. Ολα τα αλλα θα τα πληρωσουμε και κοιτα μην αυξηθούν και τιποτα εισφορες υπερ ΚΣΕ και Ομοσπονδιών και Συλλόγων και τότε έχει να γίνει της ποπης.
Αυτοί ας φοβούνται...

Ο κυνηγός δε φοβάται πλέον.

Όπως δεν κυνήγησαμε πέρυσι δεν θα κυνηγησουμε και φέτος.

Εμείς σαν κυνηγοί δεν το είχαμε σκεφτεί ότι θα κάτσουμε μέσα.

Αυτοί που μας έμαθαν ότι μπορούμε και μας έκαναν να το συνηθισουμε ας τρέμουν.

Εγώ είμαι από αυτούς που έχω πεισμωσει να μη βγάλω άδεια.

Τώρα αν ρίξουν στο μισό το κόστος επειδή χάσαμε μισή σεζόν ίσως να με πιάσουν στο φιλότιμο.

Ίσως....Ίσως και όχι διότι πάλι τα ίδια θα κάνουν.
 
Και σαραντα ευρω να σου την αφησουν την αδεια αυτοι πεταμενα λεφτα ειναι .Να ξεκινησειs για καμμια καρακαξα μεχρι τα Σπατα και
θα ακουσειs την βλακοφατσα να λεει χαζογελωνταs " Aπαγορευεται η μετακινηση "
 
Κανεις λαθος φετος θα κυνηγισουμε η με το καλο η με το κακο.. ..
Δε μιλάω προσωπικά.
Λέω τι θα γίνει στο μεγαλύτερο ποσοστό.

Στη ζούλα δεν κυνηγάω προσωπικά διότι γνωρίζω τις συνέπειες.

Ούτε όμως και θα τσατιστω αν κάποιος συνάδελφος κυνηγήσει.

Προτιμώ να τους αφήσω άφραγκους και να κάθομαι να γελάω.

Να τους ριμαξω όπως όταν μας έκλειναν φυλακή δεν έκαναν τίποτα για μας, να μην κάνω τίποτα για αυτούς.

Δε θα ξεχάσω ποτέ αυτή την κοροϊδία.
Ότι θα κολλήσω ιό στο βουνό κυνηγώντας μόνος.

Κοντός ψαλμός αλληλούια.

Η ώρα μας φτάνει σε λίγους μήνες.
 
Κωστή δεν νομίζω να είναι έτσι. Αφού λέει ξεκάθαρα ότι...
α) στους κυνηγούς-μέλη των αναγνωρισμένων ως συνεργαζόμενων με το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Κυνηγετικών Συλλόγων και
διάβασε και το β να δεις τι λέει
 
Δηλαδή ποσο;;; Μην πάνε να κόψουν 10 ευρώ για να βγάλουμε άδεια. Διότι δε θα βγάλει κάνεις. Αφού δεν κυνηγησαμε τη μισή σεζόν θα πρέπει να βγάλουμε άδεια με τα μισά χρήματα. Για παράδειγμα εγώ που πλήρωσα 150ευρώ πέρυσι θα πρέπει να δώσω 75ευρώ για την νέα άδεια. Αν δεν το κάνουν έτσι δε βγάζω άδεια. Κι εγώ και άλλοι πολλοί.
έχω γράψει αναλυτικά πιο πάνω το πόσο θα πληρώσει κάποιος ανάλογα με το αν έβγαλε άδεια σε συνεργαζόμενο ή σε ανεξάρτητο κσ(δασαρχείο) πέρυσι
γύρω στα 90 ευρώ στην πρώτη περίπτωση και γύρω στα 10 στη δεύτερη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top