Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το κυριο προβλημα ως προς την παιδεια προς το θηραμα και με αμεσο αντικτυπο στην κυνηγετικη μας παιδεια δηλαδη σεβασμο ως προς τον συναδερφο ως προς τον αγροτη κλπ προερχεται απο τα μεσα και ειδικα το φεισμπουκ
Δημιουργει ανταγωνισμο και οχι υγιειες ανταγωνισμο
Εχει χαθει σε πολλους το βγαινω για μενα και να χαρω την εξορμηση μου και εχει αντικατασταθει απο το βγαινω για τους αλλους για να δειξω και για να παρω λαικ
Σε βαθμο που σε πολλους εχει καταντησει αγχος!!!
Συγνωμη αλλα να το χ...... για κυνηγι αμα βγαινω για αυτο
Να τα κανω συγκρισεις σε βαθμο που αντι να ωφελει να με καταστρεφει ως προς την απολαυση που εισπρατω βγαινοντας δεν ειναι παιδεια
Απο αυτο εχει γεννηθει και ηνπεποιθηση που οδηγει στην παρανομια που λεει ´´αν δεν το παρω εγω θα το παρει αλλος!!!
Πεποιθηση που οδηγει σε σπασιμο οριων σε παρανομες μεθοδους σε καταστροφες σε κλεψιματα θηραματων καρπων κλπ σε αντιζηλειες στο βουνο και μπαμπεσικες πρακτικες που αναιρουν τους αγραφους νομους του κυνηγιου
Και δυστυχως ολο και περισσοτεροι τα ιοθετουν αυτα γιατι το να μην σε κανει μειοψηφια και αυτοματα σε κανει και λογο για κριτικη τοσο αρνητικη οσο και απαξιωτικη απο τους πολλους!
Το κυνηγι ειναι ανθρωπινη αναγκη και συνεχεια
Και ως τετοια πρεπει να περιεχει αυτοκριτικη
Το αξιζεις αυτο το θηραμα που πηρες;
Το χαρηκες οπως το πηρες;
Εισπραξες την ευχαριστηση του κυνηγιου του;
Παλεψες να το παρεις;
Κουραστικες;
Γιατι ακομη και η τάπεινη τσιχλα κυνηγιεται με κουραση και παιδεια
Το να μαθεις καρτερια το να γινεις καλος σκοπευτικα το να προβλεπεις τα περασματα τον καιρο , το να μαθεις να την περπατας κλπ ειναι υγιειες κυνηγι
Το κυνηγι ειναι υγεια και περιλαμβανει αξιες που σε ξεχωριζουν ως ανθρωπο
Οταν δεν τα χουμε αυτα και καταντα αγχος καλητερα να ασχοληθεις με κατι αλλο
Οι παλιοι ελεγαν πολλες βλακειες αλλα ελεγαν και σωστα πραματα
Ενα απο αυτα ηταν
Το ανθρωπο τον βλεπεις στο μεθυσι του και στο κυνηγι του
Εκει βγαζει τον αληθινο του εαυτο γιατι αγνοει οτι τον βλεπουν πολλοι και νομιζει οτι ειναι μονος
Εγω θα πω και στο οδηγημα του!!!

Για το περιβαλλον τωρα δυστυχως ανεξαρτητα του κυνηγιου η παιδεια ειναι εντελως ανυπαρκτη απο τον ανθρωπο
Ειδικα απο αυτους που αισχροκερδουν στο ονομα του ταχα ως περιβαλλοντιστες και απο τους ανθρωπους που δεν εχουν με την φυση καμια επαφη
Αλλα και απο τους κατοικους των χωριων επειδη ζουν εκει και νομιζουν οτι τους ανηκει
Νομιζουν οτι ειναι κατι ανεξιτηλο αλλα δεν ειναι ετσι
Μπαζα σκουπιδια κλπ ολα στην πλησιεστερη χαραδρα
Μονο που παλια η χαραδρα αυτη προσφερε νερο και ετσι την σεβονταν
Προσφερε προστασια και ετσι την αγαπουσαν
Τωρα πια ειναι απλα φυσικο περιβαλλον
Ας τα ριξουμε εκει ποιος θα τα δει και ποιος θα τα βρει
Ας κτισουμε ανεξελεκτα ας καψουμε ας βαλουμε ανεμογεννητριες και φωτοβολταικα παντου
Ενα καλο που εφερε ο κορονοιος ειναι οτι ξυπνησε μεσα στο ανθρωπο η αναγκη να βγει εξω
Να φυγει απο τις καφετεριες κλπ
Ελπιζω οταν θα φυγει ολο αυτο πρωτα Ο Θεος να εχουν πραγματικα αγαπησει και εκτιμησει οτι η φυση ειναι αν θελετε το σπιτι μας!!!!
Η ελευθερια μας!!!
Δεν πετας σπιτι σου τα μπαζα!
Μην τα πετας ουτε στην φυση

καλη μερα να χετε ολοι με υγεια
Ελπιζω μεσα απο τα πολλα που εγραψα να δουμε ολοι τα λαθη μας
Και αν δεν θεωρουμε οτι τα κανουμε εμεις ας τα δειξουμε στον κυκλο μας
Ας χαθει μια ´´φιλιά´´ αλλα να κυνηγαμε και να ζουμε με αξιοπρεπεια

αν ο φιλος σας πετα σκουπιδια μαζεψτε τα εσεις μπροστα του!!!
Αν σας κλεψουν το θηραμα πειτε του ενα χαλαλι σου φιλε αφου δεν αξιος να το παρεις μονος σου
Καντε ενα βήμα μπροστα γιατι ολο πισω παμε!
Εγω αυτο προσπαθω να κανω
Ειναι δυσκολο
Αλλα οταν ξαπλωνω πριν το κυνηγι ανυπομονω να σηκωστω για να φυγω και οταν ερχομαι νιωθω ωραια που βγηκα!
Και ας ειναι καποιες φορες μηδεν η καρπωση
Εαν δεν βρηκα φταιω εγω και εαν δεν το πηρα απλα με νικησε!
Ας γινουνε καλυτεροι για εμας
.shake hands.
 
Το βρισίδι που έχω ρίξει εδώ μεσα στον ανεμελο και το σκυλολόι του μπορείς ανετα να ψάξεις και να το βρεις. Στην τοποθέτηση σου για την επομενη χρόνια και τα σκυλιά μας δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Αλλά ξέρεις κάτι Θοδωρή? Νιώθω πως έχω κάθε δικαίωμα να κανω αρνητική κριτική γιατί όποτε μου έχει ζητηθεί από τον σύλλογό έχω βοηθήσει και εχω τρεξει. Η όλη αντιμετώπιση του ζητήματος ήταν τουλάχιστον αφελής. Η ΚΣΕ στηρίχτηκε στην ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ διαβεβαίωση ενός επαγγελματία ψεύτη όπως ο μπουμπουκος και επαναπαυτηκε. Όταν ήρθε η κεραμιδα κατακέφαλα ηταν πλέον πια αργα. Οι σπασμωδικές και αστείες κινήσεις που ακολουθησαν πιο πολύ κακό μας έκαναν παρά καλο. Αποκορύφωμα οι δηλωσεις του Σταθόπουλου στις πρωινές ιχνηλασιες στις 26/12/20. Είχαν επιτρέψει την μετακίνηση την προηγουμένη και βγήκε και είπε ότι άδικα έγιναν επιθέσεις στην κυβέρνηση και τον Χαρδαλια και οι άλλοι δύο επικρατούσαν και συμφωνουσαν. Το τι έγινε μετα απο 6 ημέρες το ξέρεις καλα.
Η αληθεια ειναι αυτη που λες ....δεν υπαρχει αλλη....οποιος θελει την ακολουθη η αλλιος ας κατσι στο σκοταδη......ΤΕΡΜΑ Η ΚΑΡΟΙΔΙΑ
 
H ΚΣΕ νομίζει εδώ και χρόνια ότι έχει προσβάσεις στην εκάστοτε κυβέρνηση/εξουσία.
Και αυτό το διατυμπανίζει και το πουλάει στους κυνηγούς.
Και οι περισσότεροι κυνηγοί νομίζουν ότι κάθε χρόνο κυνηγάμε λόγω διασυνδέσεων της ΚΣΕ.
Όλα αυτά φέτος κατέρρευσαν.
Και όλοι αυτοί οι κύριοι της ΚΣΕ απλά προσπαθούν να διασώσουν τις θέσεις τους.
Αν θέλετε να μάθετε για αυτούς τους κυρίους ξεκινήστε από το πως βιοπορίζονται αυτοί οι κύριοι.
 
Οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες τι λένε για τούς κυνηγετικούς σκύλους ,τις εκτροφές, τις στειρώσεις μπορεί μια χώρα να κάνει ότι θέλει σε αυτό το θέμα.
για τα αδέσποτα ναι στειρώνονται
σε κάποιες χώρες γίνεται και ευθανασία αν δεν υιοθετηθούν μέσα σε ένα χρονικό διάστημα
για τα δεσποζόμενα όχι
επίσης είναι θεσμοθετημένη η άδεια επαγγελματία εκτροφέα όπως και η άδεια ερασιτέχνη εκτροφέα που είναι και οι περισσότεροι εκτροφείς
 
Last edited:
Καλησπερα .Της δηλωσεις του Σταθοπουλου στις 26/12/20 στην εκπομπη πρωινές ιχνηλασιες την ακουσα οπως και αλλοι εδω . Περα απο αυτα που ειπε τα χαζα μασ μαλωσε γιατι βιασθήκαμε να τους κατηγορησουμε, μεχρι που ηπιε το κακαο του μετα απο λιγες μερες απο τον σεριφ και ησυχασε


.
δεν τις έχω ακούσει αυτές τις δηλώσεις
φαντάζομαι τι μπορεί να είπε
υπάρχουν κάπου να τις ακούσουμε όσοι δεν τις έχουμε ακούσει? θα έχει πλάκα!
 
δεν τις έχω ακούσει αυτές τις δηλώσεις
φαντάζομαι τι μπορεί να είπε
υπάρχουν κάπου να τις ακούσουμε όσοι δεν τις έχουμε ακούσει? θα έχει πλάκα!
Δεν ξέρω αν υπάρχει αρχείο στην ΕΡΑ ΣΠΟΡ. 26/12/20 ήταν γύρω στις 6 το πρωι. Περιμενα τον κουμπάρο να πάμε στα έλατα και είχαν οι γνωστοί δυο τον Σταθόπουλο. Έλεγε αυτός ότι οι αγώνες της Συνομοσπονδίας δικαιώθηκαν και ότι η προηγούμενη απαγόρευση ήταν παρεξηγηση. Κακιζε όσους άσκησαν κριτική στην ΚΣΕ και το αποκορύφωμα ήταν ότι κακιζε και όσους έβριζαν τον Κουλη και τον Χαρδαλια. Και πετάχτηκε και ο Ιορδανογλου με υφακι και συμφώνησε και το μόνο που δεν είπανε ηταν να πέσουμε στα γόνατα και να τους ευχαριστήσουμε κιολας. Μετά από 7 ημέρες ακριβώς όμως ήρθε η νεα απαγόρευση που δεν τελείωσε πότε και φάνηκε ότι είναι εντελώς ξεβρακωτοι και υπόλογοι απέναντι στον κυνηγετικό κοσμο.
 
Ο Σταθόπουλος λογικό να είναι ο πεο-θηλαστης του Χαρδαλια μιας και τον έχει βολεμενο στην πολιτική προστασια.....οι άλλοι δύο χαλβάδες/σαλιαγκες δεν είναι κάτι καλύτερο ....γλύφουν κ αυτοί μπας και πάρουν κανά ευρώπουλο!!!
 
φέτος εκτιμώ ότι θα πέσουν 30 χιλ άδειες κάτω
εκεί να δω τι θα κάνουν
πολλοί δε θα βγάλουν άδεια γιατί δεν έχουν λεφτά
άλλοι γιατί δεν τους εμπιστεύονται και θα περιμένουν να δουν τι θα γίνει
άλλοι από αντίδραση
άλλοι θα πάνε στους ανεξάρτητους κσ
και άλλοι για δικούς τους λόγους ο κάθε ένας
 
φέτος εκτιμώ ότι θα πέσουν 30 χιλ άδειες κάτω
εκεί να δω τι θα κάνουν
πολλοί δε θα βγάλουν άδεια γιατί δεν έχουν λεφτά
άλλοι γιατί δεν τους εμπιστεύονται και θα περιμένουν να δουν τι θα γίνει
άλλοι από αντίδραση
άλλοι θα πάνε στους ανεξάρτητους κσ
και άλλοι για δικούς τους λόγους ο κάθε ένας
Μην φοβάσαι και κάποιοι μετά το πέρας της διατεταγμένης υπηρεσίας τους θα έχουν λεφτά να κυνηγάνε στο καραούλι Σκοπίων , Βουλγαρίας Ουγγαρίας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top