Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
respect .............

απλά να προσθέσω , ότι τις επαναστάσεις τις κάνουν αυτοί που δεν έχουν να χάσουν τίποτα .
εμείς να σου θυμίσω ( το εμείς πάει σε όλους εμάς τους καλοβολεμένους και καλοαναθρεμένους πολίτες αυτής της χώρας ) έχουμε να χάσουμε πάρα πολλά.

άρα φίλε μου αγαπητέ μην περιμένεις και πολλά.................. δυστυχώς.

λέω εγώ τώρα ..................
Αγαπητέ Γιώργο,

Κι εγώ κάποτε ζούσα μέσα στο αμερικάνικο όνειρο κι έβγαζα τους ροφούς μου και τις συναγρίδες μου, και στα 12 και στα 24 μέτρα βάθος, και τώρα μαζεύω την τροφή μου από τα 1200 μέτρα υψόμετρο και άνω, έχοντας να χάσω τα πολυτιμότερα πράγματα που είχα ποτέ μου: την ηρεμία μου, την ελευθερία μου, τη φύση και τον εαυτό μου. Ξέρω λοιπόν να κρατάω την ανάσα μου στις αντίξοες συνθήκες και ξέρω επίσης πως η ζωή δεν έχει μόνο δυο διαστάσεις. Ξέρω επίσης πως σ’ αυτό το –υποτίθεται άπειρο– σύμπαν, δεν υπάρχει 1+1 αλλά 1-1. Πρέπει να χάσεις κάτι για να κερδίσεις κάτι άλλο και σκοπός της φύσης είναι η ισορροπία. Μην θεωρείς λοιπόν δεδομένο το ότι η πορεία μας θα έχει πάντα μια ποσοτικά αυξητική τάση και μην θεωρείς πως αυτά που [στην ουσία] σε κατέχουν, είναι στο χέρι σου να μην τα χάσεις. Ξέρεις πόσα κεκτημένα είχαν οι Μικρασιάτες, οι Αρμένιοι, οι Εβραίοι, οι Γιουγκοσλάβοι και οι Σύροι και τα έχασαν εν μια νυκτί; ή νομίζεις πως είμαστε τόσο μακριά, χωρικά και χρονικά, από αυτούς τους γείτονές μας; Αν λοιπόν αφήσουμε την ουσία να μας διαφύγει, θα μείνουμε μόνο με τα περί.

Έχω κι εγώ λοιπόν πολλά πολύτιμα να χάσω, στα οποία δεν επιδράει η βαρύτητα και τα οποία δεν πιάνουν μία στη δηλητηριασμένη από το χρήμα αγορά. Οι επαναστάσεις λοιπόν, δεν ξεκινούν ούτε απ’ την ανέχεια ούτε από τη διάνοια, αλλά από τις συνθήκες και το χαμένο όραμα, και όλοι χάνουν κάτι για να κερδίσουν κάτι ανώτερο και πολυτιμότερο, και, για κάποιους, αυτή είναι καθημερινή διαδικασία. Και, όπως λέει κι ο Le Bon:

"Οι επαναστάσεις που αρχίζουν είναι στην πραγματικότητα πεποιθήσεις που τελειώνουν."

Έκανα όμως το λάθος και ανέφερα προσωπικά στοιχεία και σας έριξα στο σφάλμα της περιπτωσιολογίας με αποτέλεσμα να χαθεί το νόημα. Δεν είμαι εδώ για να προβληθώ ούτε και να επιβληθώ. Την άποψή μου θέλω να θέσω και να συμβάλω στη γενική εικόνα.

Αυτό λοιπόν που αγναντεύω από δω πάνω και έξω απ’ το χορό, είναι, αυτό το έθνος-κράτος (και όχι μόνο αυτό) να καταρρέει υπό την πίεση δυνάμεων που δεν είναι σε θέση να ελέγξει, και οι κυβερνήτες που το ξέρουν αυτό καλύτερα απ’ όλους μας, κοιτούν να μαζέψουν όσα ασημικά μπορούν και προλαβαίνουν πριν μας παραδώσουνε στ’ αφεντικά τους δίχως δικαιώματα και ελευθερίες. Ούτε καν τους τσοπαναραίους του δεν μπορεί πλέον να ελέγξει που συγκροτούν σιγά-σιγά την Αλ Κάιντα της Ελλάδος. Κι εσείς κατηγοράτε την ΚΣΕ για ανικανότητα!...

Αγαπητέ Γιώργο, έχουν επέλθει αλλαγές και μας έχουν ήδη προσπεράσει – κι εμείς αναλύουμε το φύλο των αγγέλων!

"Η προοδευτική περιστολή όλων των ελευθεριών σε κάποιους λαούς,
παρά την άκρα ελευθερία που τους δίνει την ψευδαίσθηση ότι τις κατέχουν,
μοιάζει να απορρέει όχι λιγότερο από το γήρας τους όσο από ένα οποιοδήποτε πολίτευμα.
Συνιστά ένα από τα πρώτα συμπτώματα αυτής της φάσης παρακμής, από την οποία
κανένας πολιτισμός δεν μπόρεσε να ξεφύγει μέχρι σήμερα.
" (G. Le Bon, Ψυχολογία των μαζών)
 
Ξέρεις πόσα κεκτημένα είχαν οι Μικρασιάτες, οι Αρμένιοι, οι Εβραίοι, οι Γιουγκοσλάβοι και οι Σύροι και τα έχασαν εν μια νυκτί;
δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω 1000%.
και να σου πω ότι όταν είδα στην τηλεόραση τους Γιουγκοσλαβους να στέκονται στις γέφυρες για να μην τις βομβαρδίσουν τα νατοικά αεροσκάφη , τότε κατάλαβα ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο και σίγουρο.
Γιατί τότε η Γιουγκοσλαβία ήταν μία πλούσια και ανεπτυγμένη ευρωπαική χώρα δίπλα μας και όχι μιά μακρυνή χώρα στην Αφρική ή στον Καύκασο.

αλλά "επιμένω" ότι καμμία επανάσταση δεν ξεκίνησε από την φιλοσοφία και τις ιδέες , αλλά σχεδόν όλες από την πείνα.'
Δεν θα επαναστατήσει κανείς όταν η εξουσία του παρέχει "άρτον και θεάματα" , παλιά καλή συνταγή.
 
Μήπως γιατί είναι τελείως ασχετος;;;;;
Το πουλάω τρέλα δεν σημαίνει είμαι άσχετος
Μπορεί να μπερδεύει τις λέξεις αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα
Λέει ότι να'ναι για να το πάει εκεί που θέλει με αποκορύφωμα ότι όλη η Ελλάδα είναι κλεισμένοι στα σπίτια και δεν μπορεί το κράτος να έχει από ένα αστυνομικό πίσω από κάθε κυνηγό
Ότι παραβιάζονται παντού τα μέτρα φόρα παρτίδα αυτό δεν το έχει πάρει γραμμή;
Για να μην πούμε και τι έγινε και φτάσαμε ώς εδώ δεν ξημέρωσε ένα πρωί και ξαφνικά τα κρούσματα από 300 έφτασαν 3000
 
Το πουλάω τρέλα δεν σημαίνει είμαι άσχετος
Μπορεί να μπερδεύει τις λέξεις αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα
Λέει ότι να'ναι για να το πάει εκεί που θέλει με αποκορύφωμα ότι όλη η Ελλάδα είναι κλεισμένοι στα σπίτια και δεν μπορεί το κράτος να έχει από ένα αστυνομικό πίσω από κάθε κυνηγό
Ότι παραβιάζονται παντού τα μέτρα φόρα παρτίδα αυτό δεν το έχει πάρει γραμμή;
Για να μην πούμε και τι έγινε και φτάσαμε ώς εδώ δεν ξημέρωσε ένα πρωί και ξαφνικά τα κρούσματα από 300 έφτασαν 3000
Μηπως φταιμε και εμεις ; Την προηγουμενη εβδομαδα ημουνα για βλαβη σε ενα σπιτι ,δεν ειχαν ρευμα και επρεπε να παω ,ηρθε ενας εκει μαστορας κι αυτος υδραυλικος τουμπανο στη γριπη ,λεει στην γυναικα που ειπε να μας φτιαξει καφε φερε και 2 ντεπον ,Ο τυπος ηταν χαλια Την αλλη ημερα ξυπνησα κοματια κολλησα και το γιο μου 4-5 ημερες πυρετο και πονους στα κοκκαλα ,,Το περασαμε σπιτι ευτηχως ολα καλα αλλα για 10 ημερες δεν παω πουθενα γιατι το μυαλο μου παει και σε αυτα που ακουμε ,Αυτα ,Που πας ρε μεγαλε ετσι Τι σου φταινε κι αλλοι ;
 
Μηπως φταιμε και εμεις ; Την προηγουμενη εβδομαδα ημουνα για βλαβη σε ενα σπιτι ,δεν ειχαν ρευμα και επρεπε να παω ,ηρθε ενας εκει μαστορας κι αυτος υδραυλικος τουμπανο στη γριπη ,λεει στην γυναικα που ειπε να μας φτιαξει καφε φερε και 2 ντεπον ,Ο τυπος ηταν χαλια Την αλλη ημερα ξυπνησα κοματια κολλησα και το γιο μου 4-5 ημερες πυρετο και πονους στα κοκκαλα ,,Το περασαμε σπιτι ευτηχως ολα καλα αλλα για 10 ημερες δεν παω πουθενα γιατι το μυαλο μου παει και σε αυτα που ακουμε ,Αυτα ,Που πας ρε μεγαλε ετσι Τι σου φταινε κι αλλοι ;
Αυτό λέω ρε Νίκο
Μας λέει ότι οι κυνηγοί που θα βγουν στο βουνό δεν θα τηρήσουν τα μέτρα και ότι θα είναι ο ένας επάνω στον άλλο και δεν θα μπορούν να έχουν τον έλεγχο
Γιατί δεν λέει ότι και στις πόλεις που υποτίθεται ότι έχουν τον έλεγχο γίνεται ο κακός χαμός και μας λέει ότι είναι δέκα εκατομμύρια Έλληνες κλεισμένοι εμείς που ζούμε δεν έχουμε μάτια;
 
Μηπως φταιμε και εμεις ; Την προηγουμενη εβδομαδα ημουνα για βλαβη σε ενα σπιτι ,δεν ειχαν ρευμα και επρεπε να παω ,ηρθε ενας εκει μαστορας κι αυτος υδραυλικος τουμπανο στη γριπη ,λεει στην γυναικα που ειπε να μας φτιαξει καφε φερε και 2 ντεπον ,Ο τυπος ηταν χαλια Την αλλη ημερα ξυπνησα κοματια κολλησα και το γιο μου 4-5 ημερες πυρετο και πονους στα κοκκαλα ,,Το περασαμε σπιτι ευτηχως ολα καλα αλλα για 10 ημερες δεν παω πουθενα γιατι το μυαλο μου παει και σε αυτα που ακουμε ,Αυτα ,Που πας ρε μεγαλε ετσι Τι σου φταινε κι αλλοι ;
και γιατί ρε φίλε Νίκο δεν έλεγες του παπάρα να φύγει ή ακόμα καλλίτερα να έφευγες εσύ ????
 
και γιατί ρε φίλε Νίκο δεν έλεγες του παπάρα να φύγει ή ακόμα καλλίτερα να έφευγες εσύ ????
Ανεύθυνοι πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν Γιώργο χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτός ο υδραυλικός
Και εδώ έρχεται η τρέλα με τον Χαρδαλια
Μας λέει ότι απαγορεύεται το κυνήγι για να προλάβουμε τους τυχόν ανεύθυνους κυνηγούς την ίδια στιγμή που επιτρέπει δραστηριότητες που εκμεταλλεύονται διάφοροι άλλοι ανεύθυνοι
Αφού όπως λέει είμαστε σε πόλεμο και δεν έγινε και τίποτα εάν δεν πάς για κυνήγι το ίδιο ισχύει και για το μπάνιο την ορειβασία το τένις μέχρι και το ποδήλατο γιατί δεν είδα κανέναν μέχρι στιγμής να κάνει ποδήλατο γύρω γύρω το τετράγωνο στο σπίτι του όλοι το καβαλάνε και κόβουν πέρα και πολλοί μαζί μάλιστα όχι μόνοι τους
Από την στιγμή που είμαστε σε πόλεμο μόνο τα αναγκαία βόλτα κοντά στο σπίτι και το σκυλί για κατούρημα πάλι κοντά στο σπίτι
 
Το είπε παραπάνω κάποιος φίλος......δεν υπήρξε κάποιος να το κολλήσει στον τοίχο ξεμπροστιάζοντας τον!!! Και οι Αραμπατζης και ΣΙΑ ...αν του είπε κάτι....που δεν νομίζω....τα είπαν απλά για τους τύπους!!!! Αφού κ αυτοί "κοκκαλάκι" θέλουν!!!
 
Μηπως φταιμε και εμεις ; Την προηγουμενη εβδομαδα ημουνα για βλαβη σε ενα σπιτι ,δεν ειχαν ρευμα και επρεπε να παω ,ηρθε ενας εκει μαστορας κι αυτος υδραυλικος τουμπανο στη γριπη ,λεει στην γυναικα που ειπε να μας φτιαξει καφε φερε και 2 ντεπον ,Ο τυπος ηταν χαλια Την αλλη ημερα ξυπνησα κοματια κολλησα και το γιο μου 4-5 ημερες πυρετο και πονους στα κοκκαλα ,,Το περασαμε σπιτι ευτηχως ολα καλα αλλα για 10 ημερες δεν παω πουθενα γιατι το μυαλο μου παει και σε αυτα που ακουμε ,Αυτα ,Που πας ρε μεγαλε ετσι Τι σου φταινε κι αλλοι ;
Έπρεπε να φύγεις και να πας άλλη ώρα. Δεν είναι ντροπή. Οι άλλοι που ερχόμαστε σε επαφή δεν φταίνε τίποτα. Επαναλαμβάνω δεν είναι ντροπή.
 
Ανεύθυνοι πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν Γιώργο χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτός ο υδραυλικός
Και εδώ έρχεται η τρέλα με τον Χαρδαλια
Μας λέει ότι απαγορεύεται το κυνήγι για να προλάβουμε τους τυχόν ανεύθυνους κυνηγούς την ίδια στιγμή που επιτρέπει δραστηριότητες που εκμεταλλεύονται διάφοροι άλλοι ανεύθυνοι
Αφού όπως λέει είμαστε σε πόλεμο και δεν έγινε και τίποτα εάν δεν πάς για κυνήγι το ίδιο ισχύει και για το μπάνιο την ορειβασία το τένις μέχρι και το ποδήλατο γιατί δεν είδα κανέναν μέχρι στιγμής να κάνει ποδήλατο γύρω γύρω το τετράγωνο στο σπίτι του όλοι το καβαλάνε και κόβουν πέρα και πολλοί μαζί μάλιστα όχι μόνοι τους
Από την στιγμή που είμαστε σε πόλεμο μόνο τα αναγκαία βόλτα κοντά στο σπίτι και το σκυλί για κατούρημα πάλι κοντά στο σπίτι
Μην λες για ορειβασια γιατι μου αναβουν τα λαμπακια στο κοκκινο Προχθες ενα τσουρμο ορειβατες αναρηχητες εκανα αναρηχηση σε κατι βραχια και ανεβασαν και φωτο Και εμεις μεσα ,δεν μπορω να το χωνεψω
 
Μηπως φταιμε και εμεις ; Την προηγουμενη εβδομαδα ημουνα για βλαβη σε ενα σπιτι ,δεν ειχαν ρευμα και επρεπε να παω ,ηρθε ενας εκει μαστορας κι αυτος υδραυλικος τουμπανο στη γριπη ,λεει στην γυναικα που ειπε να μας φτιαξει καφε φερε και 2 ντεπον ,Ο τυπος ηταν χαλια Την αλλη ημερα ξυπνησα κοματια κολλησα και το γιο μου 4-5 ημερες πυρετο και πονους στα κοκκαλα ,,Το περασαμε σπιτι ευτηχως ολα καλα αλλα για 10 ημερες δεν παω πουθενα γιατι το μυαλο μου παει και σε αυτα που ακουμε ,Αυτα ,Που πας ρε μεγαλε ετσι Τι σου φταινε κι αλλοι ;
Νίκο ;υτος είναι ο λόγος που υπάρχει διασπορά του ιού..να ξέρεις 99%ειχατε κ εσείς covid k το περασατε...αλλά το θέμα είναι να κάτσεις στο σπίτι σου τουλάχιστον 10μερες κ όχι να κωλοτριβεσαι δεξιά κ αριστερά...
 
Παιδιά εδώ είστε λάθος..
Καί πριν τον covid δεν κοιταγε κανένας τούς καρκινοπαθείς.
Όταν τούς δίνουν αναμονή 3-4 μήνες για αξονικές και άλλες εξετάσεις και υποτίθεται επείγοντα..
Απλά δεν δουλεύει σωστά το σύστημα..
Έχετε δει ποτέ τί αναμονή έχουν οι καρκινοπαθείς,για να πάνε να κάνουν τη θεραπεία;
 
Παιδιά εδώ είστε λάθος..
Καί πριν τον covid δεν κοιταγε κανένας τούς καρκινοπαθείς.
Όταν τούς δίνουν αναμονή 3-4 μήνες για αξονικές και άλλες εξετάσεις και υποτίθεται επείγοντα..
Απλά δεν δουλεύει σωστά το σύστημα..
Έχετε δει ποτέ τί αναμονή έχουν οι καρκινοπαθείς,για να πάνε να κάνουν τη θεραπεία;
Σωστα, αρα δεν γινετε ξαφνικα να μας αγαπησανε και ολα αυτα να τα κανουν για το καλο της υγειας μας...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top