Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Άδεια φέτος δεν έβγαλα οποτε δεν είμαι σε κανενός την θέση. Παρ´ολα αυτά θα πω τη γνώμη μου. Ένας άνθρωπος κρίνεται από τις πράξεις του. Στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό οποτε κάνετε λίγο υπομονή να δούμε τι θα γίνει. Μπορεί όντως να εξαιρεθούν οι κυνηγοί, μπορεί του χρόνου να δώσουν μια γενναία έκπτωση. Τα σημαδια δεν δείχνουν καλά πάντως αλλά τι περιμένατε ρε μάγκες από τους καρεκλοκένταυρους;
 
Last edited:
Λοιπόν εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ούτε έκπτωση του χρόνου ούτε τίποτα. Ειλικρινά εύχομαι του χρόνου οι άδειες να είναι το 1% απο τις φετινές και να διαλυθούν ολα και κυνηγοπατερες και θηροφυλακες να πάνε να βρούνε λεφτά από αλλου. Έχουν βολευτεί ολοι με τα δικά μας χρήματα και κάθε φορά με οποιαδήποτε αφορμή τον αρπάζουμε στα δοντια και λέμε και ευχαριστώ που δεν μας τον φόρεσαν πιο βαθειά. Συγγνώμη αλλά τα έχω πάρει άσχημα αποψε.
 
Το άσχημο ήταν η ψεύτικη όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω υπόσχεση περί εξαίρεσης των κυνηγών. Πάντως δε θα ήταν δυνατόν να εξαιρεθουμε εμείς από ένα lockdown, κυρίως γιατί οι υπόλοιποι έγκλειστοι που δεν ασχολούνται με το κυνήγι, δε θα μπορούσαν σε καμία περίπτωση να καταλάβουν γιατί εξαιρεθηκαμε. Σε ένα γενικό lockdown δεν κινείται τίποτα δε θα μπορούσε να εξαιρεθεί αυτό που όλοι μας αγαπάμε, αλλά είναι δευτερεύον πράγμα στη ζωή. Σκεφτείτε τι πίεση θα δεχόταν η κυβέρνηση από τους υπόλοιπους ( καλά δε μιλάω για οικολόγους) με μια τέτοια απόφαση. Το λάθος ήταν η ψεύτικη υπόσχεση, αλλά δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται...
 
Το άσχημο ήταν η ψεύτικη όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω υπόσχεση περί εξαίρεσης των κυνηγών. Πάντως δε θα ήταν δυνατόν να εξαιρεθουμε εμείς από ένα lockdown, κυρίως γιατί οι υπόλοιποι έγκλειστοι που δεν ασχολούνται με το κυνήγι, δε θα μπορούσαν σε καμία περίπτωση να καταλάβουν γιατί εξαιρεθηκαμε. Σε ένα γενικό lockdown δεν κινείται τίποτα δε θα μπορούσε να εξαιρεθεί αυτό που όλοι μας αγαπάμε, αλλά είναι δευτερεύον πράγμα στη ζωή. Σκεφτείτε τι πίεση θα δεχόταν η κυβέρνηση από τους υπόλοιπους ( καλά δε μιλάω για οικολόγους) με μια τέτοια απόφαση. Το λάθος ήταν η ψεύτικη υπόσχεση, αλλά δυστυχώς δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται...
Μήπως γιατί έχουμε πληρώσει , λέω εγώ τωρα.
 
Μήπως γιατί έχουμε πληρώσει , λέω εγώ τωρα.
Εγώ μαζί σου είμαι, αλλά η συγκεκριμένη περίπτωση είναι μια έκτακτη ανάγκη, όπως π.χ μια πολεμική σύρραξη... Εκει θα μπορούσαμε να πούμε δώστε μας πίσω τα χρήματα; Όχι... Εδώ όταν ρίχνει χιόνι το απαγορεύουν παντού, θα το άφηναν τωρα;
 
Όποιος ψήφισε αυτούς τους τταγελαφους ας τους χαίρεται....δν πειράζει μυαλό δν έβαλε ποτέ ο Έλληνας....κ όσων αφορά ένα φίλο πιο πάνω που λέει για ενημέρωση κλπ...εδώ ρε φίλε δν βγαίνουν να πουν παιδιά κάντε κρατη στα νοικοκυριά σας γτ άμα πχ ξεφύγουμε στα κρούσματα θα κλείσω δουλειές.. θα πουν για το κυνήγι;;;;εδώ ο τύπος τη Κυριακή έλεγε θα αποφύγουμε το γενικό lockdown κ τη Δευτέρα ανακοίνωναν lockdown σε Θεσσαλονικείς κλπ....αυτοί είναι...κ αυτά είναι τα χάλια μας....
 
Παιδια δεν μετανιωνω για την αδεια με τιποτα που την βγαζουμε μια φορα τον χρονο,εχω εναν αξιοσεβαστο μισθο και γιαυτο ισως να μην το πολυσκεφτομαι,αλλα επισης σκεφτομαι οτι τα λεφτα της θεωρησης θα τα ετρωγες χωρις να το καταλαβεις καπου αλλου,αρα μην το μετανιωνετε αυτο με τιποτα,ακομα και αν βγαινατε 2,3 φορες ολη τη σεζον!
 

ΣΤ ΚΟΜΑΘ: Οι κυνηγοί οφείλουν να υπακούσουν στους περιορισμούς της πολιτείας λόγω κορονοϊού!​


Με ανακοίνωση της η Κυνηγετική Ομοσπονδία Μακεδονίας Θράκης ζητά από τους κυνηγούς να υπακούσουν στα μέτρα και τους περιορισμούς της πολιτείας για την μείωση εξάπλωσης του κορονοιού. Η ανακοίνωση έρχεται ως απάντηση στις διαμαρτυρίες των κυνηγών που πλήττονται είτε από την ολική απαγόρευση μετακίνησης προς τα κυνηγοτόπια (έμμεση απαγόρευση κυνηγίου) είτε απαγόρευσης της κυκλοφορίας κατά τις βραδινές ώρες.

Komathlogo2-1.jpg

Άσκηση της θήρας και προστασία από τον κορονοϊό

Όπως είναι γνωστό ήδη μερικές περιοχές βρίσκονται υπό καθεστώς ολικού lockdown, ενώ σε άλλες υπάρχουν μεγάλοι περιορισμοί.

Ο κάθε κυνηγός, μαζί με τους άλλους πολίτες, οφείλει να ακολουθήσει τα μέτρα της Πολιτείας και να συμβάλλει με την υπεύθυνη στάση του στην μείωση της διασποράς του ιού και στην αποσυμφόρηση της πίεσης στα ελληνικά νοσοκομεία.

Η ΚΣΕ με επίσημες ενέργειες έχει ζητήσει από την Πολιτεία οι κυνηγοί να εξαιρεθούν από τους περιορισμούς μετακίνησης, τηρώντας φυσικά ένα πρωτόκολλο μέτρων ασφαλείας. Ο έλεγχος σκοπιμότητας μετακίνησης των πολιτών που ασκούν θήρα, είναι πολύ εύκολο να διαπιστώνεται από τις αστυνομικές Αρχές καθώς το κυνήγι ασκείται αποκλειστικά και μόνο από πολίτες που διαθέτουν άδεια θήρας, η οποία είναι δημόσιο έγγραφο και εύκολο να επιδειχθεί σε κάθε έλεγχο.

Στις περιοχές των Π.Ε. Θεσσαλονίκης και Σερρών οφείλει ο κάθε κυνηγός να συμπεριφερθεί υπεύθυνα, ακολουθώντας τα μέτρα που ισχύουν για όλους.

Ο κυνηγετικός κόσμος με υπευθυνότητα έχει συμπεριφερθεί έως τώρα και έχει μεγάλη εμπειρία στην τήρηση μέτρων προστασίας από υγειονομικούς κινδύνους, όπως με επιτυχία έχει αποδείξει στην αντιμετώπιση της λύσσας και της αφρικανικής πανώλης, αλλά και άλλων ασθενειών.

Καλα κρασια....
 
Τα τελευταία 3 χρόνια βγάζω άδεια περιφεριακή....φέτος παραλίγο να την βγάλω γενική άδεια για κυνήγι στην Ήπειρο
(με φόβο πάντα το LockDown) είπα χαλάλι...τουλάχιστο θα ευχαριστηθώ 1 εβδομάδ κυνήγι κ μετά ας κάνουν ότι θέλουν...αλλά τα πράγματα δυστυχώς δν βόλεψαν με την άδεια που δικαιούμουν και έτσι ακυρώθηκε η ανανέωση της Κ.Α αρχές Οκτώμβρη....ο φόβος μου,η καχυποψία μου κ η ανασφάλεια που έχω για αυτή την κυβέρνηση με έκαναν να υπολογίσω σωστά κ να μείνω σε άδεια τοπική....
Τώρα το βρίσκω μπροστά μου τελικά....ΑΛΛΑ ρε Εβραϊκά m....Ν....Π....Ν@ γιατί κοροϊδεύεται τον κόσμο....ναι το ξέρω και συμφωνώ μαζί σας...
....είστε όλοι ΚΩΛΟΤ..........Δ€$
κ γουστάρεται να κοροϊδεύεται μέχρι να ταφίτε...αλλά 1 φορά τυμίστε τα παντελόνια που φοράτε ρε
Ροζ Π...Τ@ν@κ!@ από Οίκο Ανοχής....!!!!
:mad::mad:.hair..hair.:mad::mad::mad:.hair..hair.
Συγγνώμη για την αντίδραση αλλά είναι η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ!!
 
Παιδια δεν μετανιωνω για την αδεια με τιποτα που την βγαζουμε μια φορα τον χρονο,εχω εναν αξιοσεβαστο μισθο και γιαυτο ισως να μην το πολυσκεφτομαι,αλλα επισης σκεφτομαι οτι τα λεφτα της θεωρησης θα τα ετρωγες χωρις να το καταλαβεις καπου αλλου,αρα μην το μετανιωνετε αυτο με τιποτα,ακομα και αν βγαινατε 2,3 φορες ολη τη σεζον!
Γιάννη αν δεν μπορείς να καταλάβεις τον εμπαιγμό στην υπόθεση , λυπαμαι. Επισης ναι, θα ήθελα να τα φαω κάπου αλλού και όχι να πληρώνω για μισερη περίοδο που μου πλασάρουν για ολοκληρη. Καταλαβαίνεις ότι με ένα sms θα μαζεύονται 1000 ατομα Για τρέξιμο σε ένα σημείο και εσένα σου κόβουν το δικαίωμα να πας ολομόναχος Για κυνήγι και ενώ το έχεις αγοράσει αυτό το δικαίωμα?????
 
Εγώ μαζί σου είμαι, αλλά η συγκεκριμένη περίπτωση είναι μια έκτακτη ανάγκη, όπως π.χ μια πολεμική σύρραξη... Εκει θα μπορούσαμε να πούμε δώστε μας πίσω τα χρήματα; Όχι... Εδώ όταν ρίχνει χιόνι το απαγορεύουν παντού, θα το άφηναν τωρα;
Το τρέξιμο και το ποδήλατό στον πόλεμο το επιτρέπουν με sms δηλαδη; Χιλιάδες θα μαζεύονται τάχα για τρέξιμο όπως τον Απρίλιο και εσένα σου κόβει την έξοδο στο βουνο. Και για το χιόνι είναι στις διατάξεις περί θήρας δεκάδες χρόνια τωρα και το γνωρίζεις όταν βγάζεις την αδεια.
 
Εγώ μαζί σου είμαι, αλλά η συγκεκριμένη περίπτωση είναι μια έκτακτη ανάγκη, όπως π.χ μια πολεμική σύρραξη... Εκει θα μπορούσαμε να πούμε δώστε μας πίσω τα χρήματα; Όχι... Εδώ όταν ρίχνει χιόνι το απαγορεύουν παντού, θα το άφηναν τωρα;
Δεν έχεις καθόλου δίκιο συναδερφε.....γιατί στην ουσία εντός νομού δεν θα υπάρχει εγκλεισμός στις μετακινήσεις!! ΠΧ για τρέξιμο θα μπορείς να βγενεις κ για άθληση.....εσύ γιατί να μην μπορείς να πας για κυνήγι???? Γιατί οι καρεκλοκενταυρου των ΚΣ και της ΚΣΕ γ@αμιουντε!!!! Είναι πουστ@παιδα!!!
 
Καλημερα παιχτες, εγω επειδη ειμαι απο χωριο θα τους γραψω στα καραμπαλικια μου για το lockdown και θα πηγαινω για κυνηγι, λες και θα κολλησω κανεναν η θα με κολλησει στο βουνο!!!
Αντε πια με τους καραγκιοζηδες καθε φορα, μ@@νοπ@ν@ του κερατα λεμεεεε, εχουμε ολες τις μαλακιες καθε χρονο με τα οικονομικα και τις δουλειες και ενω πληρωνουμε και θελουμε λιγο να ξεσκασουμε και να κανουμε το κεφι μας τρωμε πακετο κι εκει!!
Απαισιοι ανθρωποι με ολη τη σημασια της λεξης!!!!!!
 
Γιάννη αν δεν μπορείς να καταλάβεις τον εμπαιγμό στην υπόθεση , λυπαμαι. Επισης ναι, θα ήθελα να τα φαω κάπου αλλού και όχι να πληρώνω για μισερη περίοδο που μου πλασάρουν για ολοκληρη. Καταλαβαίνεις ότι με ένα sms θα μαζεύονται 1000 ατομα Για τρέξιμο σε ένα σημείο και εσένα σου κόβουν το δικαίωμα να πας ολομόναχος Για κυνήγι και ενώ το έχεις αγοράσει αυτό το δικαίωμα?????
Δε θα μπορουσα να συμφωνήσω περισσοτερο
 
Καλημέρα εχθές δεν ήταν να συναντηθούν το υπουργείο με την ομοσπονδία για το μέλλον του κυνηγιού?
Αν και δεν θέλω να προτρεξω θα προτρεξω
Το αποτέλεσμα είναι ότι μετά από μάχη η Ομοσπονδία δεν κατάφερε να εξαιρεθεί το κυνήγι από την απαγόρευση όλοι λυπούνται που δώσαμε λεφτά για την άδεια πολύ από εμάς φτύνοντας αίμα αλλά οι κυνηγοί με αίσθημα ευθύνης θα βοηθήσουμε στην μη εξάπλωση της νόσου πειθαρχοντας
Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά το παρελθόν αυτό δείχνει η κοροϊδία πάει σύννεφο διαχρονικά και δεν πρόλαβα ούτε να πιάσω το όπλο όχι να πάω και για κυνήγι
 
Θα ήθελα και εγώ να εκφράσω την άποψη μου αν και τα παιδιά παραπάνω εκφράζουν το γενικό σύνολο. Με θλίβει ιδιαίτερα να μην μπορώ να εκφράσω άποψη και να διεκδικω τα δικαιώματα μου ως κυνηγός από την στιγμή που καταθέτω ένα σεβαστό πόσο στο σύλλογο. Κάθε χρόνο νομίζω ότι το κυνήγι χάνει κάθε κύρος και αυτό σίγουρα δεν οφείλεται στους κυνηγούς αλλά στους συλλόγους και την ΚΣΕ που από ότι έχουν δείξει θέλουν μόνο τα χρήματα και δεν νοιάζονται αν θα έχουν με το μέρος τους τους κυνηγούς η εναντίων τους, μιας και στις 2 περιπτώσεις αυτό που θέλουν αυτοί θα γίνει.

Βγάζω κάθε χρόνο άδεια από τότε που ξεκίνησα να κυνηγώ και πάρα του ότι εγώ καταθέτω χρήματα είμαι στο ίδιο τσουβάλι με έναν λαθροθηρα. Ζώντας σε χωριό των Ιωαννίνων βλέπω κάθε μέρα το φαινόμενο της λαθροθηριας. Αυτό γίνεται γιατί δεν υπάρχει καθεστώς που να τους πιάσει μιας και οι πρόεδροι και η θηροφυλακη κυνηγάνε δίπλα δίπλα με αυτούς. Τρανό παράδειγμα πριν μερικά χρόνια ο πρόεδρος του κυνηγετικού συλλόγου Ιωαννίνων να κυνηγάει στο καρτέρι μπεκάτσες λίγο πάνω από το σπίτι μου. Δεύτερο παράδειγμα γνωστός από το χωριό μου να πιάνεται από θηροφυλακες και απλά με ένα τηλέφωνο στον πρόεδρο να μην του κάνουν τίποτα και η λίστα ατιμωρησίας εμπλουτίζεται κάθε μέρα.
Όπως έχετε καταλάβει όλο το σύστημα είναι σάπιο και διεφθαρμένο και όταν διευθαρμενοι είναι αυτοί που μας εκπροσωπούν είναι δύσκολο έως απίθανο να αλλάξει κάτι.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top