Κυνήγι στο Νομό Θεσσαλονίκης

Πριν από λίγο καιρό προσπάθησα να βρω έναν χάρτη με όλες τις δεσμευμένες περιοχές όπου απαγορεύεται τι κυνήγι για τον νομό Θεσσαλονίκης.
Δύσκολα τα πράγματα... φυσικά δεν πήρα τους δρόμους να ψάχνω τις υπηρεσίες ούτε τηλέφωνα σε κανένα σύλλογο γιατί στην εποχή μας αυτή η πληροφορία θα πρέπει να διαχέεται ελεύθερα από συγκεκριμένα κανάλια χωρίς καμία υποσημείωση για τυχών λάθη.
Καμία πηγή πλην των ΦΕΚ με τους πανάθλιους χάρτες για την εποχή μας, δεν παρέχονται πλήρως αξιόπιστες πληροφορίες...

Τελικά κατάφερα να φτιάξω έναν ο οποίος συγκεντρώνει νομίζω όλες τις απαγορευμένες περιοχές του νομού Θεσσαλονίκης.
Επιγραμματικά:
Είναι σε μορφή KML η οποία φορτώνεται από όλα τα προγράμματα για χάρτες σε κινητές συσκευές όσο και σε pc.
Έχει διάφορα επίπεδα πληροφορίας ανάλογα τις δεσμεύσεις με διαφορετικό χρώμα.
Είναι επεξεργάσιμος μερικώς και μπορείτε να ενεργοποιείτε - τροποποιείτε επίπεδα κατά το δοκούν
Σε συνδυασμό με την κουκκίδα σας στον χάρτη μπορείτε να βλέπετε εάν είστε κάπου που δεν θα έπρεπε...
Φυσικά σας δίνω την εγγύηση που παρέχουν και οι πηγές, δηλαδή καμία :)
(μεταξύ μας εγώ θα το χρησιμοποιώ)

Τι πρέπει να κάνετε για να το δείτε - φορτώσετε
1. κατεβάζεται το zip αρχείο και το αποσυμπιέζετε
2. το στέλνεται στο κινητό σας (εύκολα γίνεται εάν το στείλετε στο mail του κινητού σας ή όποιο άλλο τρόπο εσείς θέλετε)
3. κατεβάζετε μια εφαρμογή που να φορτώνει τέτοια αρχεία πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=at.xylem.mapin&hl=el ή όποιο άλλο εσείς θέλετε
4. φορτώνετε το αρχείο HUNT@THESSALONIKI_v1.kml
5. πρέπει να βλέπετε την θέση σας σε σχέση με τις περιοχές που δεν...
6. φαντάζομαι ότι δουλεύει το ίδιο καλά και σε iphone αλλά δεν έχω ένα για να το θαυμάσω...
7. φυσικά δουλεύει και με offline χάρτες που έχετε κατεβάσει στο κινητό σας.

Άντε καλό βόλι.
Screenshot_20190802-140956.png
 

Attachments

  • HUNT@THESSALONIKI_v1.zip
    355,6 KB · Προβολές: 30
Last edited:
Με την ενασχόληση μου να βάλω όλες τις περιοχές σε ένα χάρτη ανακάλυψα μια τρύπα 8-10 στρεμμάτων σε 2 γειτονικές περιοχές που απαγορεύεται το κυνήγι. Όπου υπάρχουν απαγορεύσεις παρατήρησα ότι υπάρχει μια ζώνη που αλληλοκαλύπτει η μια περιοχή την άλλη. Σε αυτό το σημείο που εντόπισα ένα όμορφο χωραφάκι δίπλα σε δασωμένη περιοχή, μοιάζει με όαση, μιας και δεν υπάρχει η αλληλοκάλυψη. Σκέφτομαι να πάω εκεί και να στηθώ. Από την μια μ αρέσει η ιδέα από την άλλη δεν έχω καμιά διάθεση να τρέχω να αποδείξω ότι κυνηγούσα σε μέρος που επιτρέπεται. Τι λέτε?
 
Με την ενασχόληση μου να βάλω όλες τις περιοχές σε ένα χάρτη ανακάλυψα μια τρύπα 8-10 στρεμμάτων σε 2 γειτονικές περιοχές που απαγορεύεται το κυνήγι. Όπου υπάρχουν απαγορεύσεις παρατήρησα ότι υπάρχει μια ζώνη που αλληλοκαλύπτει η μια περιοχή την άλλη. Σε αυτό το σημείο που εντόπισα ένα όμορφο χωραφάκι δίπλα σε δασωμένη περιοχή, μοιάζει με όαση, μιας και δεν υπάρχει η αλληλοκάλυψη. Σκέφτομαι να πάω εκεί και να στηθώ. Από την μια μ αρέσει η ιδέα από την άλλη δεν έχω καμιά διάθεση να τρέχω να αποδείξω ότι κυνηγούσα σε μέρος που επιτρέπεται. Τι λέτε?
Τουλαχιστον στην περιοχη μου υπαρχουν τετοια σημεία που το όριο μεταξυ επιτρεπόμενου και απαγορευμένου ειναι ο δρόμος και το μπέρδεμα γινεται οταν παραδίπλα εχει κατασκευαστεί νεος δρόμος. Επι τόπου ομως γινεται ευκολα αντιληπτό το όριο γιατι ειναι ευδιάκριτες οι νέες πινακίδες που καθορίζουν τη ζώνη. Ισως κι εσυ οταν επισκεφτείς το μερος που εχεις σταμπάρει, να υπαρχει η κατάλληλη σήμανση και να αποδεικνύεται ευκολα οτι εισαι νόμιμος...
 
Back
Top