Κυνήγι στη Ρωσία

φασσες στην ρωσια : εχω μια ιστορια αλλα ειναι τοσο συντομη και μικρη οσο και η επαφη μου μαζι τους
ηταν τον αυγουστο του 2010 οταν προχωρωντας στα ‘συνορα’ μεταξυ του δασους και της στεπας οπου απλωνοταν απεραντη μπροστα μου εψαχνα με τα κυαλια να εντοπισω κανενα τριχωτο θηραμα , εντοπισα λοιπον ενα κοπαδι με καμια πενηνταρια φασσες, πηγα λιγο πιο περα οπου βρισκοταν ο φιλος μου μιχαηλ….

-ειδα φασσες μιχαηλ, παμε να παρουμε το αυτοκινητο να παμε γυρω απο τον δρομο γιατι ειναι μακρια
-τι φασσες ρε μανο….ασε μας τωρα που θα τρεχουμε για να βαρεσουμε περιστερια….
-τι λες ρε φιλε θα μας τρελανεις??? εμεις στην ελλαδα παμε και στεκομαστε στα καρτερια μερες,βδομαδες, ακομα και μηνες καθονται μερικοι ‘αρρωστοι’ φασσαδες πανω στα βουνα για να περιμενουν τα πουλια να κανουνε ‘μπασιμο’ στην ελλαδα!!!!
-καλα αφου επιμενεις τοσο πολυ,μπες στο τζιπ να παμε,εγω παντος δεν θα κατεβασω οπλο να τουφεκισω φασσες….!!!!

ετσι και εγινε και καθως πλησιαζαμε στο σημειο οπου τις ειχα εντοπισει αυτες αποφασισαν να μας κανουν την ζωη ευκολοτερη, σηκωθηκανε και ηρθαν να στρωσουν περιπου 40 μετρα απο τον δρομο!!!!

-κοιτα μιχαηλ, κοιτα που πιασανε διπλα στον δρομο, σταματα πισω απο τον μεγαλο θαμνο και θα παω με τα ποδια για να τις πλησιασω…

εβαλα λοιπον στην καραμπινα μου 5 φυσιγγια Νο6 ειχα και 3* και εφυγα σιγα σιγα σκυφτος ,καταφερα να τις πλησιασω στα 30 περιπου μετρα οταν αυτες οι παμπονηρες με πηρανε χαμπαρι και απογειωθηκανε σαν jumbo,σηκωσα την καραμπινα και την αδειασα βιαστηκα επανω τους καταφερνοντας να κρατησω 5 φασσες , γεματος χαρα τρεχω να μαζεψω της φασσες και τοτε διαπιστωνω το αναμενoμενο ,δηλαδη οτι αυτες οι φασσες ειναι ρωσικες και ειναι οι διπλασιες απο αυτες που γνωριζουμε εδω στην ελλαδα, εγω βεβαια ειχα την τυχη πριν απο καμια 10 χρονια να βαρεσω ιδιες ρωσικες φασσες στον εβρο οπου ειχανε κατεβει επειτα απο πολυ μεγαλη κακοκαιρια που ειχε ξεσπασει στη βορεια ευρωπη και τα βαλκανια και τις αναγνωρισα αμεσως, αυτα τα πουλια τα ειχα ζυγισει και ηταν 1200 γρ το καθε πουλι με ανοιγμα φτερων πανω απο ενα μετρο!!!!!!

-μιχαηλ, κοιτα ρε φιλε πηρα 5 φασσες…φασσαρες!!!
-χαχαχαχα , καλα ρε Μανο περιστερια τουφεκατε στην ελλαδα??
-καλα ρε θα με τρελανεις?? κοιτα κατι πουλαρους τι εχουν να ζηλεψουν απο τα παπια που τουφεκατε εδω??
-κοιτα Μανο εμεις ακομα και τα παπια σπανια τα τουφεκαμε, περισσοτερο μαζι σου παω για παπια, γενικοτερα δεν τα γουσταρουμε εμεις τα φτερωτα θηραματα….ποσο μαλλον τα περιστερια που βαρεσες εσυ τωρα χαχαχχααχ…….. και συνεχισε να με κοροιδευει!!!!
-ΔΕΝ ειναι περιστερια….ειναι φασσες, εχει μεγαλη διαφορα!!!
-για εμενα αυτα ολα ειναι περιστερια και δεν χαλαω φυσιγγι για περιστερια!!!

τελος παντων φυγαμε και οταν την επομενη ημερα πηγαμε μεσα στην πολη ,καθως ο μιχαηλ οδηγουσε μου φωναζει…

-κοιτα Μανο , δεξια σου ειναι κατι ΦΑΣΣΕΣ!!!!

γυριζω ,και τι να δω?? δεξια μου κατι μαυροπεριστερα τρωγανε απο κατι σκουπιδια…..

-καλα ρε, με κοροιδευεις??? τα ιδια με τις φασσες ειναι?? θα με τρελανεις???

ο Μιχαηλ συνεχισε να με πειραζει συνεχως οποτε εβλεπε περιστερια της πολης
οποτε και εγω δεν του ξαναμιλησα ποτε μεχρι και σημερα για ΦΑΣΣΕΣ

αυτη ηταν λοιπον η πρωτη και τελευταια φορα που τουφεκισα φασσες στην ρωσια
Φαντασου να ελεγες στον Μιχαηλ παμε για τσιχλοκοτσυφα.sarcastic.
 
Φαντασου να ελεγες στον Μιχαηλ παμε για τσιχλοκοτσυφα.sarcastic.

Τωρα θα πω κατι που εγεινε στην Λετονια.Παμε με τον Valdis φιλο αστυνομικο της Riga forest σε εναν πλουσιο Ρωσο για κυνηγι.
Ο τυπος εχει τεραστια εκταση με θηραματα.Πριν το κυνηγι μας ξεναγει ολους στο κτημα και εχει ενα μεγαλο μουσειο απο βαλσαμωμενα
θηραματα απο ολο τον κοσμο.Μεταξυ ελαφιων,αγριογαλων,βουβαλων και περδικων βλεπω στον τοιχο 2 τσιχλες.Λεω στην παρεα οτι
στην Ελλαδα τις κυνηγαμε φανατικα.Αρχιζουν ολοι και γελανε μαζι μου....Γυριζω και τους λεω...Οποιος νομιζει απο εσας τους μεγαλους
κυνηγους οτι μπορει να παρει 15-16 τσιχλες στο κουτι με βολες ανω των 30 μετρων να ερθει στην Ελλαδα να κυνηγησει.Οποιος πιασει
το νουμερο εχει ολα τα οπλα και τον εξοπλισμο μου χαρισμα!Κοπηκανε τα γελια,κοιταγαν τα παπουτσια τους τα γατακια.sarcastic.
 
Τωρα θα πω κατι που εγεινε στην Λετονια.Παμε με τον Valdis φιλο αστυνομικο της Riga forest σε εναν πλουσιο Ρωσο για κυνηγι.
Ο τυπος εχει τεραστια εκταση με θηραματα.Πριν το κυνηγι μας ξεναγει ολους στο κτημα και εχει ενα μεγαλο μουσειο απο βαλσαμωμενα
θηραματα απο ολο τον κοσμο.Μεταξυ ελαφιων,αγριογαλων,βουβαλων και περδικων βλεπω στον τοιχο 2 τσιχλες.Λεω στην παρεα οτι
στην Ελλαδα τις κυνηγαμε φανατικα.Αρχιζουν ολοι και γελανε μαζι μου....Γυριζω και τους λεω...Οποιος νομιζει απο εσας τους μεγαλους
κυνηγους οτι μπορει να παρει 15-16 τσιχλες στο κουτι με βολες ανω των 30 μετρων να ερθει στην Ελλαδα να κυνηγησει.Οποιος πιασει
το νουμερο εχει ολα τα οπλα και τον εξοπλισμο μου χαρισμα!Κοπηκανε τα γελια,κοιταγαν τα παπουτσια τους τα γατακια.sarcastic.
Καλα ολα αυτα αλλα δεν δινεις καμια πληροφορια για Λετονια κ σε εμας τους παντρεμενους.very funny.
 
Αδελφε ωραια τα κυνηγια αλλα δεν μας δινεις και καμια χρησιμη πληροφορια στη Ρωσια για εμας τους ελευθερους.sarcastic.
Αν ΔΕΝ εισαι αλκοολικος τοτε ελα να σε παντρεψω με πλουσια ρωσιδα να μην ξαναδουλεψεις ποτε στην ζωη σου!!!!! .my man.
 
Καλα ολα αυτα αλλα δεν δινεις καμια πληροφορια για Λετονια κ σε εμας τους παντρεμενους.very funny.
Δεν υπαρχει πληροφορια για Λετονια αδελφε.Κατεβαινεις απο το αεροπλανο και πας τοιχο τοιχο.
Σε παιρνουν απο το χερι και αν τυχει και περασεις απο καθρεφτη στην καλυτερη περιπτωση θα
μοιαζεις πιθηκος μπροστα της.sarcastic.
 
Αγαπητέ Μάνο σε ένα από τα πρώτα σου ποστ είχες αναφέρει τις πολύ υψηλές τιμές που απαιτεί το δασαρχείο για τα θηράματα. Είχες πει ας πούμε ότι πρέπει να δώσεις 1000 ευρώ για ένα αγροιόχοιρο.
Θα μπορούσες ενδεικτικά να πεις και τί τιμές ισχύουν για άλλα θηράματα; Για τα φτερωτά πληρώνουνε ας πούμε; Εσύ πλήρωσες για τις φάσσες και τις πάπιες που πήρες Για ελάφι τί ισχύει;
Ξέρω για παράδειγμα ότι ο κράτος πληρώνει τον κυνηγό για την θήρευση λύκων σε μία περιοχή της Σιβηρίας.
 
Αγαπητέ Μάνο σε ένα από τα πρώτα σου ποστ είχες αναφέρει τις πολύ υψηλές τιμές που απαιτεί το δασαρχείο για τα θηράματα. Είχες πει ας πούμε ότι πρέπει να δώσεις 1000 ευρώ για ένα αγροιόχοιρο.
Θα μπορούσες ενδεικτικά να πεις και τί τιμές ισχύουν για άλλα θηράματα; Για τα φτερωτά πληρώνουνε ας πούμε; Εσύ πλήρωσες για τις φάσσες και τις πάπιες που πήρες Για ελάφι τί ισχύει;
Ξέρω για παράδειγμα ότι ο κράτος πληρώνει τον κυνηγό για την θήρευση λύκων σε μία περιοχή της Σιβηρίας.
Εγω λογο του δασαρχη δεν πληρωνα τιποτα,τα χρηματα που πρεπει να πληρωσεις ειναι για αδεια και για οτι καρπωθεις, το παπι και η φασσα κοστιζουν 25 ευρω εκαστο οι χηνες 50ευρω οι αλκη ηταν το ακριβοτερο 1500ευρω, το ελαφι 500ευρω και το ζαρκαδι 300ευρω
 
Τουλαχιστον εκει σε καβαλαει ενα ζευγαρακι φασσες,τους κανεις αερα κ αντι για τα γνωστα γαλλικα λες δεν γαμιεται γλιτωσα ενα 50ευρω!!!καλο ακουγεται!!;)
Στην ρωσσια κυνηγανε μονο εκατομυριουχοι οποτε το 50ευρω ειναι γιαυτους οτι ειναι για εμας τα 5λεπτα του ευρω...οποτε δεν τους νοιαζει το κοστος!!!!!
 
Κυνήγι αρκούδας στα Ρωσικά δάση.
Η αρκούδα είναι σε χειμερία νάρκη από ότι φαίνεται, την εντοπίζουν τα σκυλιά και την βγάζουν.
Εντύπωση κάνει το πόσο δύσκολα πεθαίνει. Δέχεται πυρά από ραβδωτό και δεν καταβάλλεται άμεσα. Έχει όλο το χρόνο και τις δυνάμεις να σκοτώσει 2-3 κυνηγούς και τα σκυλιά τους αν θελήσει.

Εντυπωσιακό:

 
Κυνήγι αρκούδας στα Ρωσικά δάση.
Η αρκούδα είναι σε χειμερία νάρκη από ότι φαίνεται, την εντοπίζουν τα σκυλιά και την βγάζουν.
Εντύπωση κάνει το πόσο δύσκολα πεθαίνει. Δέχεται πυρά από ραβδωτό και δεν καταβάλλεται άμεσα. Έχει όλο το χρόνο και τις δυνάμεις να σκοτώσει 2-3 κυνηγούς και τα σκυλιά τους αν θελήσει.

Εντυπωσιακό:

την αρκουδιτσα την κυνηγάνε και την άνοιξη, η πλάκα ήταν όταν πρωτοεμαθα για την ύπαρξη αρκούδας στα μέρη που κυνηγουσα και ρώτησα τον φίλο μου πως να αντιδράσω αν έρθω σε επαφή μαζί της...Η απάντηση αφοπλιστικη: "αν δεις αρκούδα από το καρτέρι πάνω στο δέντρο ΜΗΝ της ριξεις" και τον ρωτάω εγω: " αν αρχίσει να ανεβαίνει από την σκάλα στο δέντρο μου?" και μου απαντα: "αν μπορεί να ανέβει στην σκάλα Τότε θα είναι μικρή, φώναξε της δυνατά και θα φυγει"!!!!!!!! αναρωτήθηκα " τι είπε ρε ο μλκς"??? να της φωνάξω??? μωρέ αν ερχόταν θα της τινάζα τα μυαλά στον αέρα!!!! χαχαχα.terror.
 
την αρκουδιτσα την κυνηγάνε και την άνοιξη, η πλάκα ήταν όταν πρωτοεμαθα για την ύπαρξη αρκούδας στα μέρη που κυνηγουσα και ρώτησα τον φίλο μου πως να αντιδράσω αν έρθω σε επαφή μαζί της...Η απάντηση αφοπλιστικη: "αν δεις αρκούδα από το καρτέρι πάνω στο δέντρο ΜΗΝ της ριξεις" και τον ρωτάω εγω: " αν αρχίσει να ανεβαίνει από την σκάλα στο δέντρο μου?" και μου απαντα: "αν μπορεί να ανέβει στην σκάλα Τότε θα είναι μικρή, φώναξε της δυνατά και θα φυγει"!!!!!!!! αναρωτήθηκα " τι είπε ρε ο μλκς"??? να της φωνάξω??? μωρέ αν ερχόταν θα της τινάζα τα μυαλά στον αέρα!!!! χαχαχα.terror.

Και εγώ Μάνο θα της έριχαν και θα κρατούσα το τελευταίο φυσίγγι για εμένα ...

Όμως αυτό που σου είπε ο Ρώσος φαίνεται ότι είναι σωστό.
Στο παρακάτω βίντεο ο Σουηδός απωθεί την όχι και τόσο μικρή αρκούδα με κραυγή! :

 
Και εγώ Μάνο θα της έριχαν και θα κρατούσα το τελευταίο φυσίγγι για εμένα ...

Όμως αυτό που σου είπε ο Ρώσος φαίνεται ότι είναι σωστό.
Στο παρακάτω βίντεο ο Σουηδός απωθεί την όχι και τόσο μικρή αρκούδα με κραυγή! :

πιστευω να εκανε και λιγα κακακια και αυτος πανωτουυυυ.sarcastic.
 
πιστευω να εκανε και λιγα κακακια και αυτος πανωτουυυυ.sarcastic.
Για να είμαι δίκαιος, εγώ δε βλέπω συμπεριφορά ανθρώπου που έχει κάνει κακάκια,
βλέπω συμπεριφορά ανθρώπου που χρειαζεται κλαρκ για να μεταφέρει τ' αρχίδια του. :)
 
Back
Top