Κυνήγι στη Βουλγαρία

θελει οργανοση , και απο εδω απο το νησι με αλλους που θα συναντηθουμε με αλλη παρεα , πραγμα που θελει χρονο , μεχρη τον οκτωμβριο . Φυσιγγια περνεις δηκα σου , η περνεις απο εκει βουλγαρηκα
Οργάνωση θέλει σίγουρα, δεν είναι κάτι που το κάνεις κάθε μέρα. Φυσίγγια είχα πάρει από Αθήνα 9 κουτιά. Δεν ξέρω αν υπάρχει περιορισμός, στα σύνορα ο έλεγχος ήταν υποτυπώδης. Νομίζω όμως ότι υπάρχει περιορισμός αν τα μεταφέρεις με αεροπλάνο. Στο Σβίλεγκραντ που ήμασταν μου είπαν ότι υπήρχε πολύ καλό μαγαζί με φθηνά κυνηγετικά αλλά δεν πρόλαβα να το επισκεφτώ.
 
Λογικα μιλαμε για άγρια πουλια και οχι εκτροφής. Υπηρχε καποιο όριο καρπωσης;
Εννοείται άγρια τρυγόνια και κανένα όριο!

Εκτροφής είναι οι φασιανοί και οι πέρδικες, πεδινές και ορεινές αλλά και πάλι έμαθα ότι, αφού τις εκθρέψουν τις απελευθερώνουν στον κυνηγότοπο και ενώνονται με τις άγριες. Ενώ στον Κόζιακα που είχα πάει, οι φασιανοί απελευθερώνονταν εκείνη τη στιγμή μπροστά μου και ήταν σαν κοτόπουλα.
 
Ναι, το είχα δει και εγώ αυτό το post. Ημέρα = πρωί + απόγευμα και οι τύποι είναι 3. Νομίζω ότι αυτό που εννοεί είναι ότι προς τα τέλη Αυγούστου έχει σταθερά καλούς αριθμούς πουλιών καθημερινά. Οι ίδιοι τύποι μπορεί στις 11/8 να έκαναν τα μισά.
 
Εννοείται άγρια τρυγόνια και κανένα όριο!

Εκτροφής είναι οι φασιανοί και οι πέρδικες, πεδινές και ορεινές αλλά και πάλι έμαθα ότι, αφού τις εκθρέψουν τις απελευθερώνουν στον κυνηγότοπο και ενώνονται με τις άγριες. Ενώ στον Κόζιακα που είχα πάει, οι φασιανοί απελευθερώνονταν εκείνη τη στιγμή μπροστά μου και ήταν σαν κοτόπουλα.

Ευχαριστω για την απάντηση...
 
Ναι, το είχα δει και εγώ αυτό το post. Ημέρα = πρωί + απόγευμα και οι τύποι είναι 3. Νομίζω ότι αυτό που εννοεί είναι ότι προς τα τέλη Αυγούστου έχει σταθερά καλούς αριθμούς πουλιών καθημερινά. Οι ίδιοι τύποι μπορεί στις 11/8 να έκαναν τα μισά.
Είναι ο πολύ φίλος μου ο Σταύρος Μ (άριστος σκοπευτής) με τον Ν. Μαυρομάτη(δεν χρειάζονται συστάσεις) και τον Δημήτρη Σ.(μαθαίνει) Σύνολο με τις φάσσες (28), 330 πουλιά.Και αρκετά χαμένα.3 μέρες κυνήγι.
 
Last edited:
Εσύ πήγες Λεωνίδα, εσύ ξέρεις καλύτερα.
Καλά, Γιώργο, ξέρεις δεν επιμένω, ειδικά με τα αποδημητικά. Έτσι μας είπε ο Κινάλης έτσι κάναμε. Ο τύπος που πήγα μαζί του κυνηγά με τον Κινάλη κάπου 15 χρόνια και τον εμπιστεύεται σε ό,τι του πει. Τον έχει μάλιστα ο Κινάλης και σε φωτογραφία στην αποθήκη του να κρατά λαγό μαζί με άλλα θηράματα από προηγούμενα κυνήγια. Προφανώς ωστόσο η πιθανότητα στην έναρξη να κάνει κανείς περισσότερα πουλιά απ' ό,τι στα τέλη Αυγούστου είναι μία πιθανότητα που παίζει. Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ (και αυτό είναι εντελώς προσωπική άποψη) ότι η μαγεία του κυνηγίου ξεκινά εκεί που τερματίζεται η εξάρτηση από αριθμούς θηραμάτων.
 
..... η μαγεία του κυνηγίου ξεκινά εκεί που τερματίζεται η εξάρτηση από αριθμούς θηραμάτων.
τα είπες όλα, αλλά αν είχαμε και το ραβδωτό τότε θα ήταν απόλαυση και ας το κάναμε απολύτως ελεγχόμενα, τα μέσα υπάρχουν.
Αν ήθελες να χρησιμοποιήσεις ραβδωτό για ελάφι ή αγριογούρουνο υπήρχε διαθέσιμο?
 
τα είπες όλα, αλλά αν είχαμε και το ραβδωτό τότε θα ήταν απόλαυση και ας το κάναμε απολύτως ελεγχόμενα, τα μέσα υπάρχουν.
Αν ήθελες να χρησιμοποιήσεις ραβδωτό για ελάφι ή αγριογούρουνο υπήρχε διαθέσιμο?
Έχεις λυσάξει με το ραβδωτό εσύ.... .my man. .sarcastic.
 
τα είπες όλα, αλλά αν είχαμε και το ραβδωτό τότε θα ήταν απόλαυση και ας το κάναμε απολύτως ελεγχόμενα, τα μέσα υπάρχουν.
Αν ήθελες να χρησιμοποιήσεις ραβδωτό για ελάφι ή αγριογούρουνο υπήρχε διαθέσιμο?
Ρώτησα τον τύπο που είχα πάει μαζί του και μου είπε ότι είναι διαθέσιμο για €30 τη μέρα. Ο ίδιος είχε δανειστεί στο παρελθόν για να κυνηγήσει αγριογούρουνο. Μου είπε ότι απαγορεύεται να κυνηγήσεις τριχωτό με λειόκαννο. Εγώ βέβαια θα είχα μεράκι να κυνηγήσω τριχωτό σε δίωξη, με 20άρι και μονόβολο ... Αυτή η φάση που είσαι καρφωμένος επάνω σε ένα πύργο και έρχεται το αγριογούρουνο ανυποψίαστο και το βαράς με διόπτρα, ποτέ δεν με συγκίνησε.
 
Σύνολο με τις φάσσες (28), 330 πουλιά.Και αρκετά χαμένα.3 μέρες κυνήγι.
Και ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί λιγοστεύει το τρυγόνι και κινδυνεύουμε να μάς το απαγορεύσουν εντελώς...!!! :mad:

Προσθέστε και το "ανηλεές" κυνήγημα που τρώει το καημένο το τρυγονάκι στην αραπιά (αντίστοιχο της βαλκανικής), αλλά και το "ξεδιάντροπο", λαθραίο καρτέρεμα στη δυτική Ελλάδα (και όχι μόνο) κατά την απριλιάτικη αποδημία του, και είναι εύκολο να αντιληφθείτε το δυσοίωνο μέλλον αυτού του πανέμορφου θηράματος (που σίγουρα κάποτε δεν θα αποτελεί θήραμα, έτσι όπως πάει το πράμα)...!!!

Και σ' όλ' αυτά, παρεισφρέει και το στοιχείο του σκόπιμου κέρδους (κερδοσκοπία), και αυτό κάνει τη κατάσταση ακόμη πιο ανησυχητική και ανεξέλεγκτη...!!!

Γενικά στη ζωή, και όχι μόνο στο κυνήγι, οι υπερβολές πάντα κακό κάνουν...!!! Παν μέτρον άριστον...!!!

Τέλος, μια συμβουλή μου: εάν θέλετε να "χεστείτε" και να "ξεχαρμανιάσετε" στο ντουφεκίδι, πολύ καλύτερη λύση και καθόλου ζημιογόνα προς τη φύση είναι το σκοπευτήριο...!!! Τόσο απλό!

Στο πραγματικό κυνήγι απατείται μέτρο!!! Εξάλλου, οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ...!!!

Τελεία και παύλα.-
 
Last edited:
Eχεις απόλυτο δίκιο.Στην συγκεκριμένη περίπτωση η κάρπωση είναι 27.5 πουλιά ανα ατομο την ημέρα (πρωί απόγευμα)γιατί απότι είδα στο κινητό μου τα παιδιά κυνήγησαν 4 μέρες τελικά.Πίστεύω ότι δεν είναι τεράστια υπερβολή.
 
Και ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί λιγοστεύει το τρυγόνι και κινδυνεύουμε να μάς το απαγορεύσουν εντελώς...!!! :mad:

Προσθέστε και το "ανηλεές" κυνήγημα που τρώει το καημένο το τρυγονάκι στην αραπιά (αντίστοιχο της βαλκανικής), αλλά και το "ξεδιάντροπο", λαθραίο καρτέρεμα στη δυτική Ελλάδα (και όχι μόνο) κατά την απριλιάτικη αποδημία του, και είναι εύκολο να αντιληφθείτε το δυσοίωνο μέλλον αυτού του πανέμορφου θηράματος (που σίγουρα κάποτε δεν θα αποτελεί θήραμα, έτσι όπως πάει το πράμα)...!!!

Και σ' όλ' αυτά, παρεισφρέει και το στοιχείο του σκόπιμου κέρδους (κερδοσκοπία), και αυτό κάνει τη κατάσταση ακόμη πιο ανησυχητική και ανεξέλεγκτη...!!!

Γενικά στη ζωή, και όχι μόνο στο κυνήγι, οι υπερβολές πάντα κακό κάνουν...!!! Παν μέτρον άριστον...!!!

Τέλος, μια συμβουλή μου: εάν θέλετε να "χεστείτε" και να "ξεχαρμανιάσετε" στο ντουφεκίδι, πολύ καλύτερη λύση και καθόλου ζημιογόνα προς τη φύση είναι το σκοπευτήριο...!!! Τόσο απλό!

Στο πραγματικό κυνήγι απατείται μέτρο!!! Εξάλλου, οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ...!!!

Τελεία και παύλα.-
Νίκο συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις. Είναι πολλές φορές που δεν έχω τουφεκίσει πουλιά μόνο και μόνο επειδή προβλέπω ότι εκεί που θα πέσουν δεν θα τα βρω. Και όντως το σκοπευτήριο προσφέρεται άριστα για "ξεχαρμάνιασμα"!
 
Νίκο συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις. Είναι πολλές φορές που δεν έχω τουφεκίσει πουλιά μόνο και μόνο επειδή προβλέπω ότι εκεί που θα πέσουν δεν θα τα βρω. Και όντως το σκοπευτήριο προσφέρεται άριστα για "ξεχαρμάνιασμα"!
Δηλαδή με τό όριο της Ελλάδας στο μυαλό σου ανέβηκες και έκανες τόσα έξοδα εκεί πάνω?
 
Δηλαδή με τό όριο της Ελλάδας στο μυαλό σου ανέβηκες και έκανες τόσα έξοδα εκεί πάνω?
Όχι βέβαια και, αν είχε περισσότερα πουλιά, φυσικά θα επιχειρούσα για περισσότερα. Όμως 100 σε ένα τριήμερο θα δίσταζα να κάνω, ακόμα και αν μπορούσα και, αν το έκανα, πιθανώς να το μετάνιωνα αργότερα. Θα πρέπει να υπάρχει εσωτερικά ένα μέτρο ακόμα και όταν κανείς δεν μας το επιβάλλει.
 
τα είπες όλα, αλλά αν είχαμε και το ραβδωτό τότε θα ήταν απόλαυση και ας το κάναμε απολύτως ελεγχόμενα, τα μέσα υπάρχουν.
Αν ήθελες να χρησιμοποιήσεις ραβδωτό για ελάφι ή αγριογούρουνο υπήρχε διαθέσιμο?
Έχεις λυσάξει με το ραβδωτό εσύ.... .my man. .sarcastic.
Είναι μερακλής ο άνθρωπος , μην μου τον αποπαίρνεις ! .big smile.
Monte έλα εδώ πάνω , να πάμε για κυνήγι Κογιοτ , απεριόριστος αριθμός κάρπωσης και με ραβδωτό .my man. .
 
Λεωνίδα το κόστος για ελάφι ή αγριογουρουνο τι κόστος έχει ...και τι αριθμό κάρπωσης για κάθε είδος θηράματος ( ελάφι ή αγριογουρουνο) ?
Γιώργο δεν τις ξέρω αυτές τις πληροφορίες. Ίσως σε βοηθήσει το σχετικό site https://www.danubehunt.com/ Παρεμπιπτόντως, αν μένεις Καναδά, έβλεπα πρόσφατα ένα ντοκιμαντέρ στο National Geographic για την άγρια ζωή του Καναδά και δείχνει η κάμερα την αποδήμηση της καναδικής χήνας... κατά χιλιάδες χιλιάδων... απίστευτο θέαμα!
 
Back
Top