Κυνήγι & Πολιτική

Δεν είναι κακό να κυνηγάς το ανέφικτο.Υπάρχει και ένας ρομαντισμός σε όλο αυτό.Φτάνει να έχεις διαύγεια και να το ξεχωρίζεις από το ρεαλιστικό.
 
Συγνωμη Αρχοντες αλλα ολο αυτο μου θυμιζει το καρτεριτζη που καθεται αραχτος στο καθισμα του αυτοκινητου με ανοιχτη την πορτα ακουγοντας ζειμπεκικο dance
και περιμενει να γεμισει την πουλιαστρα
οταν στα 100 μετρα ποιο κατω στο λιοστασι περνανε ατουφεκιστα πουλια
Μετα του φταιει η παγωνια η υγρασια το φυσιγγι
το βραδινο κοκκινιστο που του εκατσε βαρυ στο στομαχι
η πρωινη φραπεδια στην καντινα που δεν ειχε πολυ ζαχαρη
Φετος οι πλειοψηφια των Κυνηγων δεν προλαβε να καπνισει τις καννες
τα περισσοτερα κυνηγοσκυλα τα ερεψε η ακινησια
καθε παρασκευη στηνομασταν στην ΤV να περιμενουμε ποτε ο Σεριφης θα μας επιτρεψει
να εξασκησουμε το μερακι μας
κολατσισαμε απιστευτη κοροιδια απο την Ηγεσια μας Καραουλια κτλ
και ακομα ελπιζουμε οτι ολο αυτο δεν θα επαναληφθει με χειροτερες συνεπειες ?
Εχουμε καμια αλλη επιλογη απο το να δημιουργησουμε μια δικη μας φωνη
που θα εκπροσωπησει στο μελλον ?
Η πλειοψηφια της κοινωνιας που δεν εχει σχεση με το Κυνηγι
σιγουρα δεν θα στηριξει μια τετοια προσπαθεια
οπως και εμεις με την σειρα μας δεν θα στηριζαμε το στολισμα των βουνοκορφων
με ανεμιστα παλουκια
την διανοιξη ανεξελεγκτων δασικων δρομων
την απελευθερωση αγριμιων κτλ.....
Μας λαμβανει κανεις υποψη αποδεχεται κανεις τις αποψεις μας
πως λοιπον εμεις περιμενουμε να μας στηριξουν οι εκτος κυνηγετικης παραδοσης -οικογενειας ?
 
Η εποχη του ρομαντισμου τελειωσε....
Θλιβερό! Αναφέρομαι Ηλία σε όσους ειλικρινά και όχι προσχηματικά αμφιβάλλουν για τις πιθανότητες επιτυχίας ενός τέτοιου εγχειρήματος και λέω ότι παρόλα αυτά ίσως αξίζει να στηρίξει κανείς την προσπάθεια μόνο και μόνο για όσα θα μπορούσαν να κερδηθούν στο ταξίδι.
 
Γεια χαρά σε όλους. Να πω και εγώ την άποψη μου αν μου επιτρέπεται. Καλώς ή κακώς το πρόβλημα που υπάρχει στην Ελλάδα με την πολιτική είναι πολύ μεγάλο και επηρεάζει τα πάντα στην καθημερινότητα μας ακόμα και το κυνήγι-ψάρεμα. Το έχω πει ξανά και στο παρελθόν πως η πεποίθηση μου είναι ότι το κύριο πρόβλημα δεν είναι οι πολιτικοί αλλά η πολιτική. Δηλαδή δεν είναι οι άνθρωποι αλλά το σύστημα τέτοιο που για να επιβιώσει κάποιος μέσα του πρέπει να γίνει λαμόγιο, γλύφτης, ρουφιάνος και τα τελευταία χρόνια πισωγλέντης και παιδόφιλος. Προσωπικά σε κάθε γύρο εκλογών αισθάνομαι παγιδευμένος γιατί ξέρω πως ότι και να διαλέξω με τον έναν ή τον αλλο τρόπο θα μου γυρίσει μπούμερανγκ.
Παλαιότερα θεωρούσα λάθος να ψηφίζω "μικρά" κόμματα, τα οποία με αντιπροσώπευαν με βάση το πρόγραμμα τους, γιατί έλεγα αφού δεν θα μπει στη βουλή η ψήφος θα πάει στο πρώτο κόμμα και ποιο το νόημα κλπ κλπ. Είχα χάσει την μάχη πριν καν την δώσω κάτι που κατά την γνώμη μου είναι δειλία και ντρέπομαι που το έκανα.
Όσον αφορά τώρα το κυνήγι, στο δικό μου μυαλό το κυνήγι είναι τρόπος ζωής, δεν είναι χόμπι, σπορ ή μια απλή ασχολία να περνάω την ώρα μου. Όπως έχει πει και ο μεγάλος Χριστογιάννης, η καθημερινότητα μου είναι γύρω από το κυνήγι, προτιμώ να κάνω φίλους κυνηγούς (και ψαράδες), οποιαδήποτε συζήτηση που δεν περιστρέφεται γύρω από το κυνήγι την βαριέμαι αργά ή γρήγορα και άλλα τέτοια όμορφα λόγια. Γίνεται λοιπόν μια προσπάθεια για να έχουμε την δική μας φωνή στη Βουλή των Ελλήνων και θεωρώ καθήκον μου να στηρίξω την προσπάθεια αυτή με όποιον τρόπο μπορώ. Όπως θεωρώ καθήκον μου να τους ασκήσω κριτική αν δω πως κάτι δεν είναι σωστό.
Οι ερωτήσεις που τέθηκαν στο θέμα είναι πολλές και όλοι λίγο πολύ τις έχουμε στο μυαλό μας. Στις δύο κύριες λοιπόν θα πω το εξής, πρώτον ναι το κόμμα θα πάρει το πολύ 20 χιλιάδες ψήφους αφού οι περισσότεροι θα σκεφτούν με τον ηττοπαθή κατ'εμέ τρόπο που περιέγραψα παραπάνω αλλά πείτε μου κάτι ρε μάγκες, αυτοί που ψήφισαν την ΧΑ για να "τιμωρήσουν" τα αιώνια κόμματα ωφελήθηκαν κάπως τελικά; Δεύτερον αν μπει το κόμμα στο Βουλή θα έχουμε έναν πολύ ισχυρό μοχλό πίεσης όσον αφορά τα λογικά δικαιώματα και ζητούμενα μας. Αν αυτό θεωρείτε πως δεν έχει καμία αξία τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης των βουλευτών; Ας βγάλουμε Βασιλιά πάλι να κάνει ότι γουστάρει. Η φωνή μας τώρα είναι ανύπαρκτη, η φωνή μας τότε θα είναι μεγάλη. Θα μιλάνε κυνηγοί στην Βουλή των Ελλήνων και θα ακούγονται σε ολόκληρη την Ελλάδα. Θα μιλάμε με δημοσιογράφους και τα λογικά μας επιχειρήματα θα ακούγονται. Θα δείξουμε επιτέλους τι σημαίνει πραγματική οικολογία και πως θα προστατευθεί η φύση και πολλά άλλα.
Τέλος να αναφέρω ότι θα πρέπει το κόμμα να βάλει ανθρώπους με μόρφωση και παιδεία που να μπορούν να σταθούν σε μια συζήτηση όπως επίσης θα πρέπει να έχει πρόγραμμα δυνατό για την φύση όλη και να μην έχει στόχο να μείνει ανοιχτό το κυνήγι εν μέσω πανδημίας και να υπογράφεται η ρυθμιστική στην ώρα της χωρίς να μας κόβουν είδη από τον πίνακα θηρεύσιμων κλπ κλπ.

Καλή συνέχεια σε όλους και ελπίζω να μη σας κούρασα.
 
Για μενα ειναι επιβεβλημενη η καθοδος σε εκλογες, καθως οι εκαστοτε κυβερνωντες μονο ψηφους λογαριαζουν. Ουτε τα likes ουτε οι πυρινοι λογοι στα Social Media, ουτε τα οργισμενα meme τους ενδιαφερουν, το ποσους ψηφους παιρνουν απο καθε κοινωνικη ομαδα, αυτο τους καιει. Για μενα, μετα το φετινο, ασχετα αν δεν θα πηγαινα κυνηγι ετσι και αλλιως, ειναι επιβεβλημενη η στηριξη σε εναν φορεα ωστε να δειξει και κατα καποιον τροπο την δυναμη των κυνηγων και ψαραδων, αλλα και γενικοτερα οσων ασχολουνται με την αποκομιδη τροφης και εμπειριων απο την φυση. Οσων αρνουνται πεισματικα να "εκσυγχρονιστουν" στις νεες τασεις της διατροφικης μοδας, της νεες τασεις της ανθρωποποιησης των ζωων και της παρατηρησης του περιβαλλοντος απο μακρια.

Ρομαντικο ισως, αλλα ειναι ο μονος τροπος να πουμε και μεις οτι υπαρχουμε ως ανθρωποι, και οτι δεν αγομαστε και φερομαστε απο τα διαφορα κομματα σαν τα γαλοπουλα.
 
Γεια χαρά σε όλους. Να πω και εγώ την άποψη μου αν μου επιτρέπεται. Καλώς ή κακώς το πρόβλημα που υπάρχει στην Ελλάδα με την πολιτική είναι πολύ μεγάλο και επηρεάζει τα πάντα στην καθημερινότητα μας ακόμα και το κυνήγι-ψάρεμα. Το έχω πει ξανά και στο παρελθόν πως η πεποίθηση μου είναι ότι το κύριο πρόβλημα δεν είναι οι πολιτικοί αλλά η πολιτική. Δηλαδή δεν είναι οι άνθρωποι αλλά το σύστημα τέτοιο που για να επιβιώσει κάποιος μέσα του πρέπει να γίνει λαμόγιο, γλύφτης, ρουφιάνος και τα τελευταία χρόνια πισωγλέντης και παιδόφιλος. Προσωπικά σε κάθε γύρο εκλογών αισθάνομαι παγιδευμένος γιατί ξέρω πως ότι και να διαλέξω με τον έναν ή τον αλλο τρόπο θα μου γυρίσει μπούμερανγκ.
Παλαιότερα θεωρούσα λάθος να ψηφίζω "μικρά" κόμματα, τα οποία με αντιπροσώπευαν με βάση το πρόγραμμα τους, γιατί έλεγα αφού δεν θα μπει στη βουλή η ψήφος θα πάει στο πρώτο κόμμα και ποιο το νόημα κλπ κλπ. Είχα χάσει την μάχη πριν καν την δώσω κάτι που κατά την γνώμη μου είναι δειλία και ντρέπομαι που το έκανα.
Όσον αφορά τώρα το κυνήγι, στο δικό μου μυαλό το κυνήγι είναι τρόπος ζωής, δεν είναι χόμπι, σπορ ή μια απλή ασχολία να περνάω την ώρα μου. Όπως έχει πει και ο μεγάλος Χριστογιάννης, η καθημερινότητα μου είναι γύρω από το κυνήγι, προτιμώ να κάνω φίλους κυνηγούς (και ψαράδες), οποιαδήποτε συζήτηση που δεν περιστρέφεται γύρω από το κυνήγι την βαριέμαι αργά ή γρήγορα και άλλα τέτοια όμορφα λόγια. Γίνεται λοιπόν μια προσπάθεια για να έχουμε την δική μας φωνή στη Βουλή των Ελλήνων και θεωρώ καθήκον μου να στηρίξω την προσπάθεια αυτή με όποιον τρόπο μπορώ. Όπως θεωρώ καθήκον μου να τους ασκήσω κριτική αν δω πως κάτι δεν είναι σωστό.
Οι ερωτήσεις που τέθηκαν στο θέμα είναι πολλές και όλοι λίγο πολύ τις έχουμε στο μυαλό μας. Στις δύο κύριες λοιπόν θα πω το εξής, πρώτον ναι το κόμμα θα πάρει το πολύ 20 χιλιάδες ψήφους αφού οι περισσότεροι θα σκεφτούν με τον ηττοπαθή κατ'εμέ τρόπο που περιέγραψα παραπάνω αλλά πείτε μου κάτι ρε μάγκες, αυτοί που ψήφισαν την ΧΑ για να "τιμωρήσουν" τα αιώνια κόμματα ωφελήθηκαν κάπως τελικά; Δεύτερον αν μπει το κόμμα στο Βουλή θα έχουμε έναν πολύ ισχυρό μοχλό πίεσης όσον αφορά τα λογικά δικαιώματα και ζητούμενα μας. Αν αυτό θεωρείτε πως δεν έχει καμία αξία τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης των βουλευτών; Ας βγάλουμε Βασιλιά πάλι να κάνει ότι γουστάρει. Η φωνή μας τώρα είναι ανύπαρκτη, η φωνή μας τότε θα είναι μεγάλη. Θα μιλάνε κυνηγοί στην Βουλή των Ελλήνων και θα ακούγονται σε ολόκληρη την Ελλάδα. Θα μιλάμε με δημοσιογράφους και τα λογικά μας επιχειρήματα θα ακούγονται. Θα δείξουμε επιτέλους τι σημαίνει πραγματική οικολογία και πως θα προστατευθεί η φύση και πολλά άλλα.
Τέλος να αναφέρω ότι θα πρέπει το κόμμα να βάλει ανθρώπους με μόρφωση και παιδεία που να μπορούν να σταθούν σε μια συζήτηση όπως επίσης θα πρέπει να έχει πρόγραμμα δυνατό για την φύση όλη και να μην έχει στόχο να μείνει ανοιχτό το κυνήγι εν μέσω πανδημίας και να υπογράφεται η ρυθμιστική στην ώρα της χωρίς να μας κόβουν είδη από τον πίνακα θηρεύσιμων κλπ κλπ.

Καλή συνέχεια σε όλους και ελπίζω να μη σας κούρασα.
Φωνή στη βουλή καί στην ευρωβουλή , έχουμε και εκεί οικογένεια που δεν ξέρει τι πόλεμο δεχόμαστε και είμαστε εν δυνάμει καταναλωτές των προϊόντων γύρω από το κυνήγι.
 
Θλιβερό! Αναφέρομαι Ηλία σε όσους ειλικρινά και όχι προσχηματικά αμφιβάλλουν για τις πιθανότητες επιτυχίας ενός τέτοιου εγχειρήματος και λέω ότι παρόλα αυτά ίσως αξίζει να στηρίξει κανείς την προσπάθεια μόνο και μόνο για όσα θα μπορούσαν να κερδηθούν στο ταξίδι.
Οταν πας στο πολεμο εχει και την ηταν στο μυαλο σου... ΕΜΕΙΣ ομως θα νηκησουμε το χρωσταμε στην νεα γενια οχι αυτην του fb του τικ τοκ του ινστα...το χρωσταμε στα βουνα μας στης λυμνες μας στα βαλτοτοπια μας....οπου κινδηνευουν να τα κανου παρκα πρασηνης αναπτηξης γεματα καιραιες 5G.ανεμογενητριες και πανελ...εμεις μονο μπορουμε να τα προφηλαξουμε ΟΛΛΟΙ ΜΑ ΟΛΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ..... ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΤΟΝ ΜΟΙΚΑΝΟΝ .....Η ΘΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΟΛΛΟΙ ΜΑΖΙ Η ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝΕ ΟΛΛΟΙ ΜΑΖΙ
 
Last edited:
Εγώ πάντως κύριοι εισπράττω ένα θετικά διακειμενο κλίμα για την ψήφο προς το ΚΕΚΑ. Στις κουβέντες που κάνω με ανθρώπους που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με εμάς επικρατεί οργή για την κατάσταση που ζήσαμε το προηγούμενο διάστημα. Όλοι έχουν καταλάβει το ποσό άθλια μας συμπεριφέρθηκαν σαν κοινωνική ομάδα και σε ποσο γελοία επιχειρήματα το στήριξαν αυτο. Τόσο γελοία που και άνθρωποι ηλικιωμένοι στα χωριά τους πήραν χαμπάρι. Όλοι όσοι ασχολούμαστε λοιπόν με τις δραστηριότητες αυτές πρέπει να στηρίξουμε μια τέτοια προσπάθεια. Το χρωστάμε να γυρίσουμε την πλάτη σε αυτούς που μας θεώρησαν υπανθρωπους και πολίτες δεύτερης κατηγορίας. Το χρωστάμε στον εαυτό μας και προπαντων σε αυτους που ακολουθούν μετα. Με οποιοδήποτε τρόπο πρέπει να μπει ανάχωμα στην εξαφάνιση του κυνηγιου και του ψαρεματος όπως το ξέρουμε από την χώρα μας. Ο Κυριάκος Μητσοτάκης και το πράσινο και ροζ επιτελείο του αυτό προσπαθούν να πετύχουν με μέσα φανερά και υπογεια. Συνεχίστε μερικοί να τους υποστηρίζετε....
 
Εγώ θα το ψηφίσω το κόμμα και με μεγάλη μου χαρά μάλιστα
Αλλά δεν αλλάζω γνώμη στο ότι εάν είχαμε μια ΚΣΕ όπως πρέπει το κόμμα θα ήταν περιττό
Από την στιγμή που δεν έχουμε και από την στιγμή που πλέον τους έχουμε γευτεί όλους και ξέρουμε τι καπνό φουμαρουν το να στηρίξουμε αυτή την προσπάθεια είναι μονόδρομος όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο
Πάντως ξαναλέω αυτό που με καίει περισσότερο είναι να γίνει η ΚΣΕ σοβαρή και δυναμική έρχονται δύσκολες μέρες και το μόνο σίγουρο όπλο μας είναι αυτή το κόμμα καλώς ή κακώς είναι μία προσπάθεια που δεν ξέρουμε αν θα πιάσει
Αν πιάσει έχει καλώς αν δεν πιάσει πάλι με την ΚΣΕ θα πρέπει να παλέψουμε και εάν είναι όπως είναι τώρα δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος για το τι μπορεί να καταφέρει
 
Εγώ θα το ψηφίσω το κόμμα και με μεγάλη μου χαρά μάλιστα
Αλλά δεν αλλάζω γνώμη στο ότι εάν είχαμε μια ΚΣΕ όπως πρέπει το κόμμα θα ήταν περιττό
Από την στιγμή που δεν έχουμε και από την στιγμή που πλέον τους έχουμε γευτεί όλους και ξέρουμε τι καπνό φουμαρουν το να στηρίξουμε αυτή την προσπάθεια είναι μονόδρομος όσοι περισσότεροι τόσο το καλύτερο
Πάντως ξαναλέω αυτό που με καίει περισσότερο είναι να γίνει η ΚΣΕ σοβαρή και δυναμική έρχονται δύσκολες μέρες και το μόνο σίγουρο όπλο μας είναι αυτή το κόμμα καλώς ή κακώς είναι μία προσπάθεια που δεν ξέρουμε αν θα πιάσει
Αν πιάσει έχει καλώς αν δεν πιάσει πάλι με την ΚΣΕ θα πρέπει να παλέψουμε και εάν είναι όπως είναι τώρα δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος για το τι μπορεί να καταφέρει
Κανενας δεν ειναι αντηθετος με την κ.σ ε..σαν θεσμο τα προσωπα που την απαρτηζουν ειναι παντελος αδυναμα...για να μην πω κατι αλλο
 
Κανενας δεν ειναι αντηθετος με την κ.σ ε..σαν θεσμο τα προσωπα που την απαρτηζουν ειναι παντελος αδυναμα...για να μην πω κατι αλλο
Εννοείται ότι δεν υπονοώ ότι όποιος κάνει κριτική στην ΚΣΕ είναι και αντίθετος με την ΚΣΕ Ηλία και εγώ κάνω κριτική απέναντι στην ηγεσία της γιατί εκ του αποτελέσματος απέτυχαν
Δεν θα καθίσω να λέω εάν είχαν καλές η κακές προθέσεις το αποτέλεσμα μετράει και το αποτέλεσμα ήταν καταστροφικό και για αυτόν ακριβώς τον λόγο έπρεπε να παραιτηθουν
 
Εννοείται ότι δεν υπονοώ ότι όποιος κάνει κριτική στην ΚΣΕ είναι και αντίθετος με την ΚΣΕ Ηλία και εγώ κάνω κριτική απέναντι στην ηγεσία της γιατί εκ του αποτελέσματος απέτυχαν
Δεν θα καθίσω να λέω εάν είχαν καλές η κακές προθέσεις το αποτέλεσμα μετράει και το αποτέλεσμα ήταν καταστροφικό και για αυτόν ακριβώς τον λόγο έπρεπε να παραιτηθουν
Και βέβαια θέλουμε μια δυναμική και παραγωγική ΚΣΕ.Μεχρι τώρα δυστυχώς το κυνήγι το είχε ευάλωτο για να είναι απαραίτητη και να που φτάσαμε,τους γράψανε και τα κόμματα που υποστήριζαν.Αντι να έχουμε 2-3 υποστηρικτές από κάθε κόμμα που στο τέλος ακολουθούν τη γραμμή του αρχηγού,ας βγάλουμε τους δικούς μας με κύριο μέλημα το καλό του κυνηγιού.
 
Και βέβαια θέλουμε μια δυναμική και παραγωγική ΚΣΕ.Μεχρι τώρα δυστυχώς το κυνήγι το είχε ευάλωτο για να είναι απαραίτητη και να που φτάσαμε,τους γράψανε και τα κόμματα που υποστήριζαν.Αντι να έχουμε 2-3 υποστηρικτές από κάθε κόμμα που στο τέλος ακολουθούν τη γραμμή του αρχηγού,ας βγάλουμε τους δικούς μας με κύριο μέλημα το καλό του κυνηγιού.
Αυτο ακριβώς. Και η ΚΣΕ είναι παραπάνω από απαραίτητη αλλά όπως λες ο λόγος της και οι κινησεις της να είναι δυναμικες. Δεν μπορείς κυριε να εκπροσωπεις μια κοινωνική ομάδα 200,000 πολιτών , που για τα ελληνικά δεδομένα είναι υπολογίσιμη, και να στηριζεσαι σε προφορικές διαβεβαιωσεις και οι μετέπειτα κινήσεις σου να ειναι επιεικώς αστείες. Έπρεπε η ηγεσία της να έχει ήδη παραιτηθεί.
 
Φίλοι μου καλοί,να είστε σίγουροι ότι όσους ψήφους, πολλούς ή λίγους, χάσουν τα λαμόγια θα θορυβηθουν. Μην φοβηθειτε να ψηφίσετε κάτι άλλο.
Έτσι ,και να δείτε που τα κόμματα εξουσίας θα κάνουν αγώνα παροχών για να μας ξανακερδίσουν,μόνο μην πιαστούμε πάλι κορόιδα στη κάλπη.
 
Back
Top