Κυάλια οράσεως

Έχω δύο ζευγάρια κυαλια. Ένα ακόμα μικρό ζευγάρι τσέπης, πολυμεριστηκαν τα πλαστικά του και πετάχτηκε.
ZENITH Tempest, 60 περίπου ετών αγορασμένα στη Ν. Αφρική από τον αδερφό μου, 7Χ35,ευρυγωνια με 11 μοιρες άνοιγμα, πανάλαφρα, ξεκούραστα, για ημέρα, άντεξαν σκληρή χρήση 30 χρόνια εκεί, made in Japan. Το ζευγάρι που το εχεις πάντα μαζί σου...

View attachment 73769

Asahi Pentax, 7X50,κανονικης γωνίας 7,1 μοιρών, μεγάλα, καλοζυγισμενα, εξαιρετική ποιότητα εικόνας και για δύσκολες φωτεινές συνθήκες. Θα τα χαρακτήριζα στρατιωτικής και ναυτιλιακής χρήσης. Αγορασμένα ακριβά πριν 50 χρόνια στην Ολλανδία σε ποιοτική δερμάτινη θήκη. Ακόμα πουλιωνται στο ebay μεταχειρισμενα.

View attachment 73770

Από την σύγκριση δίπλα δίπλα φαίνεται γιατί τα ευρυγωνια Zenith έχουν την κυρια χρήση κατά 80-90%.Επιπλεον είναι και ξεκούραστα στο να εντοπίζεις αυτό που θες γιατί είναι ευρυγωνια. Για ψάξιμο πουλιών στον αέρα υπερτερούν πολύ. Για θήραμα ακίνητο η σε χαμηλό φωτισμό τα Asahi Pentax δεν παίζονται.

View attachment 73771
Πάντα τα ελαφρυα και ευρυγωνια παρέα...
 

Attachments

  • IMG_20230707_102349.jpg
    IMG_20230707_102349.jpg
    177,6 KB · Προβολές: 39
  • IMG_20230707_100925.jpg
    IMG_20230707_100925.jpg
    422,2 KB · Προβολές: 42
1689078810851.png


iqBmd5.gif
 
Last edited:
Αυτά τα κυάλια τα είχα αγοράσει τη δεκαετία το 80 απο το Λονδίνο.
Επειδή είμαι παντελώς άσχετος, αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας πει δυο λόγια. Τί κυάλια είναι σαν ποιότητα, για τί αποστάσεις κλπ.
Ευχαριστώ.

α.jpg

β.jpg
γ.jpg
 
Αυτά τα κυάλια τα είχα αγοράσει τη δεκαετία το 80 απο το Λονδίνο.
Επειδή είμαι παντελώς άσχετος, αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας πει δυο λόγια. Τί κυάλια είναι σαν ποιότητα, για τί αποστάσεις κλπ.
Ευχαριστώ.

View attachment 82099

View attachment 82100
View attachment 82101
Η τασκο είναι γνωστή μάρκα οπτικών,και εγώ χ8 χρησιμοποιώ στην παρατήρηση έχει λιγότερο τρέμουλο από τα χ10.Τα παλιά κυάλια είχαν ρόδα εστιάσεις με λεπτές βόλτες και αργούσαν να εστιάσουν,να πας από την μια άκρη στην άλλη τη ρόδα.Αυτο το κακό είχαν.Κατα τα άλλα μια χαρά.Το χ8 το οποίο βλέπω στο εξηγει,είναι 8 φορές πιο κοντά από ότι βλέπω με το ανθρώπινο μάτι,το 40 είναι το πάχος του γυαλιού εμπρός.Ολα καλά είναι,άμα δώσεις κάτι παραπάνω,και η χ8 η χ10 είσαι ο.κ
 
Η τασκο είναι γνωστή μάρκα οπτικών,και εγώ χ8 χρησιμοποιώ στην παρατήρηση έχει λιγότερο τρέμουλο από τα χ10.Τα παλιά κυάλια είχαν ρόδα εστιάσεις με λεπτές βόλτες και αργούσαν να εστιάσουν,να πας από την μια άκρη στην άλλη τη ρόδα.Αυτο το κακό είχαν.Κατα τα άλλα μια χαρά.Το χ8 το οποίο βλέπω στο εξηγει,είναι 8 φορές πιο κοντά από ότι βλέπω με το ανθρώπινο μάτι,το 40 είναι το πάχος του γυαλιού εμπρός.Ολα καλά είναι,άμα δώσεις κάτι παραπάνω,και η χ8 η χ10 είσαι ο.κ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ samgunner! Ιδέα δεν είχα για το τί σήμαινε το 8χ40 και για τα κυάλια εν γένει.
 
Το 40 είναι διάμετρος μπροστινού φακού, διαιρώντας το 40 με το 8 που δηλώνει μεγέθυνση, 40÷8=5. Το 5 δείχνει την διάμετρο της δέσμης φωτός που εισέρχεται στο μάτι. Όσο μεγαλύτερη τόσο περισσότερο φως, άρα τόσο πιο φωτεινή η εικόνα, ιδιαίτερα όταν λιγοστευει το φως στο πεδίο παρατήρησης. Θεωρητικά ένα υγιές και νεανικό ανθρώπινο μάτι μπορεί να διαστέλλει την κορη του σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, έως το σκοτάδι, μέχρι 7 χιλιοστά. Αυτό είναι το όριο της διαμέτρου της δέσμης φωτός που μπορεί να αφήσει να εισέλθει και έτσι το μέγιστο ωφέλιμο εύρος της δέσμης αυτής, (που όπως είπα προκύπτει από την διαίρεση μετωπικου φακού δια την μεγέθυνση, πχ σε κιάλια 10x50 =5 , σε 10x42 =4,2 κλπ, ) οπότε και ανάλογα την προβλεπόμενη χρήση επιλέγουμε κιάλια με την αντίστοιχη σχέση. Δηλαδή αν θέλουμε κιάλια για παρατηρήσεις σε συνθήκες καλού φωτισμού με μεγέθυνση 10x ( αυτό στην πράξη είναι σαν να παρατηρούμε από το 1/10 της απόστασης), επιλέγουμε κιάλια με σχέση από 2,5 το ελάχιστο έως 4 ,δηλαδή 10x25 έως 10x40, αν θέλουμε για το σούρουπο ή και το σχεδόν σκοτάδι, 10x50 έως 10x70. Αυτά πάντα θεωρητικά , υπάρχουν δύο σημαντικές διαφοροποιησεις : η πρώτη έχει να κάνει με την όραση του παρατηρητή. Όσο μεγαλώνει η ηλικία μας μειώνεται η δυνατότητα διαστολής της κόρης ( ίριδας) και μπορεί σε ηλικία πχ 50 ετών να διαστέλλεται έως το πολύ 6 χιλιοστά ,στα 65 5 χιλιοστά κλπ. Άρα για έναν μεσηλικα τα κιάλια 10x70 δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω από τα 10x50 ή 10x56. Το δεύτερο έχει να κάνει με την ποιότητα των οπτικών που διαφέρει ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ανάμεσα σε ένα χαμηλής με ένα υψηλής ποιότητας. Αυτό συμβαίνει και για λόγους μηχανικής - κατασκευαστικης υπεροχής, ( οι παράμετροι πολλοί) και για λόγους οπτικής υπεροχής. Πχ σε ένα φτηνό χαμηλής ποιότητας ζεύγος μπορεί το αριστερό από το δεξί να εστιάζουν σε διαφορετικές αποστάσεις , ή η απώλεια φωτεινότητας στο ένα ζευγάρι κιάλια να είναι της τάξης του 30% και σε ένα ύψιστη ποιότητας στο 3 %.
 
Back
Top