Κτηνιατρικά Φάρμακα

Τριήμερο ρεπό μέχρι σήμερα λόγω που είχα επισκέψεις από το χωριό μου και χθες πήγα μια βόλτα απέναντι στην ΚΕΣΣΑΝΗ έψαξα και βρήκα χάπια για τα σκυλιά από κτηνίατρο τελικά πήρα τα παρακάτω της Φωτο ΤΕΝΙΚUR κουτί των 50 χαπιών και αξία 50 Τουρκικές Λίρες η 15,50 Ευρώ (0,30 Λεπτα το χάπι )
με ιδιότητα: σκύλος, γάτα και άλλα σαρκοφάγα:
- Όλες οι ταινίες:. Dipylidium caninum, εχινόκοκκος granulosus, E.multilocularis, Taenia multiceps (Multiceps multiceps), T.hydatigena, T.ovis, T.psiformis, T.Serialis, Diphyllobothrium spp, Joyeuxiella pasquali. Mesocestoides spp., Spirometra spp.
- Τρεματώδη στους πνεύμονες, τη χολή και το πάγκρεας αγωγοί και τα έντερα: Paragonimus spp, Opisthorchis spp, Nanophyetus spp,...
δοσολογία :
Σκύλος (μέχρι 15 κιλά) 0.5 tablet
Σκύλος (15-25 κιλά) 1 δισκίο
Σκύλος (25-40 kg) 1.5 tablet
Σκύλος (άνω των 40 kg) 2 δισκίο
Τα σκυλιά και άλλα σαρκοφάγα αντιμετωπίζονται συνήθως 3 μήνες διαστήματα. Σκυλιά σε βοσκότοπους να αντιμετωπίζονται 1,5-2 μήνες χρονικά διαστήματα, εφόσον στην κύστη εχινόκοκκος και Coenurosis είναι ευρέως διαδεδομένη.

uploading images
 
  • Like
Reactions: BIK
Μπορούμε να αναφέρουμε οποιοδήποτε κτηνιατρικό θέμα και φάρμακο που αφορά τους τετράποδους συντρόφους μας...
 
Τα φάρμακα που χρειάζονται για αντιμετώπιση φολας είναι αρκετά ακριβά και σε συσκευασίες που δεν συμφέρουν αν έχεις ένα σκύλο. Επίσης όταν ρώτησα το γιατρό για να κάνω στο σκυλί το guardian για τη διροφιλαριωση μου είπε ότι αν θέλω πρέπει να βρω και άλλους γιατί είναι ακριβό και δεν το παίρνει για ένα σκύλο.
Γενικότερα θα μπορούσαμε να συνεννοούμαστε όσοι είμαστε κοντά για ομαδικές παραγγελίες.
 
να υποθεσω οτι τα χαπια ΤΕΝΙΚUR τα βρισκεις μονο εκει ε? με ενδιαφερει το θεμα καθως εχω 6 σκυλια
 
Δεν γνωρίζω αν εχει αντιστοιχο θεμα στη παρεα μας αν ναι διορθωστε με, Το θεμα αντιμετωπισης των παρασιτων στα σκυλια μας (κολαρο, αμπουλα, ενεσιμο, χαπι ) ποια διαδικασια ακολουθειτε και ποιο το κοστος ? Για παραδειγμα εγω περυσι στα2 σεττερ μου και στο χασκυ εβαλα κολαρο Σκαλιμπορ αξιας 18 ευρω εκαστο εκανα τεστ και μετα ενεσιμο για διροφυλαρεια 120 ευρω καθε 3μηνο χαπι για το εντερο (αυτο φθηνο απο Τουρκια) καποιους μηνες το καλοκαίρι και αμπουλα τελος και συχνούς ψεκασμους με σιμπασιλ. Εν μεσω κρίσης τι κανουμε φιλοι μου σημερα ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
 
  • Like
Reactions: zas
φιλε στεφανε σχετικα με τα παρασιτα απο προσωπικη εμπειρια εχω να σου προτεινω ενα χαπι το οποιο ονομαζεται comfortis.εγω με τους ψυλλους ειχα τρομερο προβλημα το οποιο γινοταν χειροτερο με την επιλογη μου να εχω χωμα στα κουμασια μου για δικος μου λογους και επετρεπε στους ψυλλους να εχουν συνεχεια αυγα μετα απο πολλη ψαξιμο βρηκα αυτο το χαπι και σε συννενοηση με το κτηνιατρο μου σωθηκα κυριολεκτκα.ενα χαπι με κοστος περιπου 12€ και για 50 ημερες δεν υπαρχει τιποτα ουτε δειγμα ψυλλου.υπαρχει νομιζω μεγαλυτερη δοσολογια που διαρκει 3-4 μηνες.εγω το χρησιμοποιω τριτη χρινια φετος και εχει ησυχασει το κεφαλι μου.δινω το χαπακι κρεμαω και 4-5 γλαστρουλες βασιλικο περιμετρικα των κουμασιων που διωχνει μυγες κουνουπια σκνιπες και ειμαι ησυχος
 
φιλε στεφανε σχετικα με τα παρασιτα απο προσωπικη εμπειρια εχω να σου προτεινω ενα χαπι το οποιο ονομαζεται comfortis.εγω με τους ψυλλους ειχα τρομερο προβλημα το οποιο γινοταν χειροτερο με την επιλογη μου να εχω χωμα στα κουμασια μου για δικος μου λογους και επετρεπε στους ψυλλους να εχουν συνεχεια αυγα μετα απο πολλη ψαξιμο βρηκα αυτο το χαπι και σε συννενοηση με το κτηνιατρο μου σωθηκα κυριολεκτκα.ενα χαπι με κοστος περιπου 12€ και για 50 ημερες δεν υπαρχει τιποτα ουτε δειγμα ψυλλου.υπαρχει νομιζω μεγαλυτερη δοσολογια που διαρκει 3-4 μηνες.εγω το χρησιμοποιω τριτη χρινια φετος και εχει ησυχασει το κεφαλι μου.δινω το χαπακι κρεμαω και 4-5 γλαστρουλες βασιλικο περιμετρικα των κουμασιων που διωχνει μυγες κουνουπια σκνιπες και ειμαι ησυχος
.shake hands.
 
Στέφανε εγώ όλα τα χρόνια που έχω σκυλιά, χρησιμοποιώ το Frontline σε σπρέι και είμαι υπερευχαριστημένος. Γύρω στα 26€ τα 250ml.
 
Στέφανε εγώ όλα τα χρόνια που έχω σκυλιά, χρησιμοποιώ το Frontline σε σπρέι και είμαι υπερευχαριστημένος. Γύρω στα 26€ τα 250ml.

Ξέχασα να αναφέρω ότι με την εμφάνιση των κουνουπιών δίνω κάθε μήνα και από ένα Milbemax προληπτικά για το σκουλήκι της καρδιάς αλλά συγχρόνως και για το έντερο (σταματώ το Drontal Plus).
 
Στέφανε εγώ όλα τα χρόνια που έχω σκυλιά, χρησιμοποιώ το Frontline σε σπρέι και είμαι υπερευχαριστημένος. Γύρω στα 26€ τα 250ml.
Ξέχασα να αναφέρω ότι με την εμφάνιση των κουνουπιών δίνω κάθε μήνα και από ένα Milbemax προληπτικά για το σκουλήκι της καρδιάς αλλά συγχρόνως και για το έντερο (σταματώ το Drontal Plus).

Χρήστο για δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω γιατί εγω δεν τα ξέρω αυτά
 
Χρήστο για δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω γιατί εγω δεν τα ξέρω αυτά

Διονύση για το Frontline αν γίνει σωστός και επαρκής ψεκασμός, από την πείρα μου έχω να πω πως η διάρκεια της δράσης του είναι πολύ μεγαλύτερη από την αναγραφόμενη... Πεντακάθαρα σκυλιά τουλάχιστον για 3 μήνες. Τυχαίο site για περισσότερα στοιχεία: http://www.farmakeio137.gr/product/frontline-spray-250ml/
Όσον αφορά για Milbemax, εδώ είναι ευρέως διαδεδομένο γιατί η περιοχή μας (Αν. Μακεδονία - Θράκη) είναι από τις πιο επικίνδυνες για τη διροφιλαρίωση (σκουλήκι της καρδιάς). Δίνεται κάθε μήνα και εκτός από την πρόληψη της διροφιλαρίωσης, βοηθά και στην πρόληψη των παρασίτων του εντέρου (όπως το Drontal Plus). Επίσης τυχαίο site για περισσότερα στοιχεία: http://www.ktiniatriki.gr/category.php?category=195
 
Διονύση για το Frontline αν γίνει σωστός και επαρκής ψεκασμός, από την πείρα μου έχω να πω πως η διάρκεια της δράσης του είναι πολύ μεγαλύτερη από την αναγραφόμενη... Πεντακάθαρα σκυλιά τουλάχιστον για 3 μήνες. Τυχαίο site για περισσότερα στοιχεία: http://www.farmakeio137.gr/product/frontline-spray-250ml/
Όσον αφορά για Milbemax, εδώ είναι ευρέως διαδεδομένο γιατί η περιοχή μας (Αν. Μακεδονία - Θράκη) είναι από τις πιο επικίνδυνες για τη διροφιλαρίωση (σκουλήκι της καρδιάς). Δίνεται κάθε μήνα και εκτός από την πρόληψη της διροφιλαρίωσης, βοηθά και στην πρόληψη των παρασίτων του εντέρου (όπως το Drontal Plus). Επίσης τυχαίο site για περισσότερα στοιχεία: http://www.ktiniatriki.gr/category.php?category=195
.shake hands..shake hands.
 
Καλησπέρα, είχε ποτέ κανείς κρούσμα διροφιλαρίωσης στο σκύλο του; Περιμένω αποτελέσματα εξετάσεων αίματος από το σπρίγκερ μου, 8 μηνών. Κάποιοι δείκτες στη γενική δεν βγήκαν καλοί, επίσης κουράζεται σχετικά εύκολα και ο κτηνίατρος μου είπε ότι πρέπει να του κάνουμε εξετάσεις για διροφ.
 



Ρε παιδιά το έχει δοκιμάσει κανένας το συγκεκριμένο? μου είπανε είναι καλό, ένα seter 6 μηνών έχω
 
ΤΟ ΕΧΩ δοκιμασει περσυ φιλε τι να σου πω δεν ξερω εαν κανει δουλεια η οχι δεν ειδα καποια διαφορα
 
Παρακαλώ τις γνώμες σας εαν το έχετε δοκιμάσει για το παρακάτω αντιπαρασιτικό κολάρο με τιμή στα 9 ευρώ
ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είναι το γνωστό scalibor
upload

Πρ
 
Back
Top