Κοντοσούβλι

Ακούω τις προτάσεις σας για μαρινάρισμα χοίρου για κοντοσούβλι. Αν και πάνω κάτω είναι κρεμμύδι λάδι σκόρδο πιπέρι, μου έχει μπει στο μυαλό η τριμμένη ντομάτα (ίσως και καμιά πιπεριά καυτερή μαζί με το σκόρδο στο μπλέντερ).
Προετοιμάζομαι για σκ.....bbq2
 
Αν εχω καταλαβει σωστα κ το κοντοσουβλι που λετε ειναι η δικη μας σούβλα. ....τοτε τιποτα κατ εμενα.


Θα πάρεις χοιρινο φλαματζερι (μπέικον) κ χοιρινά κοκκαλακια...η ακρη δηλαδη της μπριζολας στο τελιωμα του στερνου, κομμενα για κοντοσουβλι.

Θα τα αλατισεις κ στην σουβλα κάθε τρια κομμάτια κρεας θα περνάς μια πλυμμενη ομως ακαθαριστη από το φυλλο πατατα.
Ξεκινας κ τελειωνεις με κρεας.

10 λεπτα πριν την βγάλεις ρίχνεις ριγανη κατα προτιμηση χωριατικη.

Θα γλυφεις τα δακτυλα σου.
Η πατατες θα ειναι οι ωραιοτερες που χεις φαει ποτε
 
Χρύσανθε, είχα φάει κάποτε σε ένα τραπέζι κοντοσούβλι (σούβλα) και μου είχε αρέσει πολύ με κρέας πολύ μαλακό και νόστιμο, είχα ρωτήσει τον ψήστη και μου είχε πει ότι το κρέας ήταν από βραδύς στο ψυγείο με μαινάδα. Αυτό προσπαθώ να βρω τι και πως, αυτό με την πατάτα στην σούβλα δεν το έχω δει ποτέ, ίσως το δοκιμάσω.....cool.
 
Σωστος φιλε μου αλλα μιας κ είναι το εθνικο μας φαγητό εδω επέτρεψε μου να σου πω οτι η μαλακοτητα του κρεατος είναι περισσότερο θεμα επιλογής κρεατος κ τροπου ψησίματος.
Κουταλα δηλαδη το χέρι η το μερι του ζώου είναι πιο σκληρά.
Επισης εαν είναι μεγάλο η μικρό.
Κ κυριως εσν ψηθει χαμηλά κ γρηγορα τοτε σκληραίνει.
Το κρέας πρεπει να αφρισει στην μια ωρα κ κατι κ να μην κανει σπ εξω κρουστα κ να στεγνωσει
Ο αφρος σου δείχνει οτι αρχισει να ψήνετε καλά απο μεσα κ οι εξω ποροι ειναι ανοικτοι κ τον αφηνουν να βγει:)
Παντως ειτε μαριναρεις ειτε οχι βάλε πατατα διπλα απο κομμάτι με λιπος κ οταν συνελθεις απο την γλυκαδα που θα γευτεις πες μου να κανουμε κ μια ''σ'υγεια'' δηλαδη τδουγκρισμα στην υγεια μαςbeer.shake hands.
 
Θα πάρεις πανσέτα και λαιμό.Θα στα κόψει ο χασαπης σε μέγεθος που θέλεις και τίποτα άλλο.Ασε τις μαρινάδες και τα φρου φρου.
Η γέυση και το μαλακό του μεζέ εξαρτάται απο τρια πράγματα.
Ποιότητα κρέατος,μέρος ζώου ,και τέλος το ψήσιμο.
Τίποτα άλλο.Οι μαρινάδες στο χοιρινό κοντοδούβλι ειναι για κρέατα που μυρίζουν έντονα και γι αυτούς που βάζουν άπαχα κομμάτια κρέατος ,όπως μπούτι.
 
Βασικα σου λεει οτι κ γω αλλα με κλασατο τροπο coming from the s-ex-piriece of the white hairs .yelling..sarcastic.

Εδω τον λαιμο τον λεμε καππακι η καππατζι.
Απο τα καλυτερα κομματια αλλα το πρωτιμο σε μπριζολα προσωπικά.
Μαλακο γευσατο χωρις πολυ λιπος.
 
Ναι αλλά εγώ έχω φάει ένα σχετικό σκάλωμα, ίσως το κάνω μισό μισό....hit.
Το τότε ρέπει να ήταν μαριναρισμένο με ξερό κρεμμύδι τριμμένο και ντομάτα τριμμένη, αλλά δεν είμαι συγουρος...
 
Last edited:
Αυτη τη μαριναδα που λεω, ειχε μεσα πορτοκαλι, ακτινιδιο, και καποια αλλα υλικα που δεν θυμαμαι ακριβως. Το κομματι ηταν μπουτι χοιρινο, με σκοπο να γινει γυρος σε αυτοσχεδια ψησταρια γυρου με καρβουνα.

 
Το ακτινίδιο ,οπως και τα κρεμμύδια χρησιμοποιούνται για να μαλακώσουν και οχι να δώσουν κάτι παραπάνω στο κρέας
 
Aμα ειναι καλο το θεμα Χρυσανθε..... ;)

Οντως, στη συγκεκριμενη περιπτωση, το ακτινιδιο δεν προσθεσε καν γευση, ουτε αρωμα. Ακομα και το πορτοκαλι, ηταν σχεδον ανυπαρκτο και σαν αρωμα και σαν γευση.
 
Εγώ μια φορά θέλω να το μαλακώσω παρασκλήρυνε....yelling.
Έχω πάντως την αίσθηση ότι το κρεμμύδι θα δώσει γλύκα στο κρέας...
 
Αμα το τραβαει η καρδιά σου κανε το κ μην ακους κανενα φιλε μου.
Εμεις απλα σου παμε την εμπειρια μας.
Το κρεμυδι δινει γευση οταν ψηνετε με το κρεας.
Π.χ στα σουβλάκια εγω περνάω κάθε τόσο ντομάτα κρεμμυδι κ πιπέρακι κομμενα σε κύβους.
 
Χρύσανθε κάπως έτσι το σκεφτόμουν σε μεγαλύτερη κλίμακα...
Μέχρι το Σάββατο έχει ο Θεός, πιστεύω θα έχω αποφασίσει..
 
Back
Top