Κατασκευή μειωτήρα αποθήκης φυσιγγίων

Καλησπέρα,
πρόσφατα αγόρασα μία επέκταση αποθήκης (από 4+1, σε 7+1) , η οποία ήρθε με το ελατήριό της και το συνδετήρα της με την κάννη, αλλά χωρίς τον απαραίτητο μειωτήρα!

Ρωτώντας στην αγορά, βρήκα δύο μειωτήρες που μου έκαναν, με τιμές 15 και 25 ευρώ αντίστοιχα.

Περνώντας την ίδια μέρα από ένα petshop, είδα σε μια γωνιά που είχε βέργες του μέτρου για τα κλουβιά των πουλιών (1,40ε /μέτρο), σαν κι αυτήν εδώ που βρήκα σ' ένα eshop.

https://www.tropikos.gr/verga-plastiki-1-metro-12mm

Επιασα μια βέργα και είδα πως έμοιαζε πολύ με τον μειωτήρα της Benelli (είχε και κόκκινη :) ) και εξίσου στιβαρή κι ελαφριά -μη πω κι ελαφρύτερη...

Την πήρα, γύρισα σπίτι, βρήκα μια πλαστική ροδέλα και μια βίδα 13άρα των 3 πόντων, και ταίριαξε γάντι. Από το ένα μέτρο βέργα, έφτιαξα δύο πανάλαφρους και πολύ στιβαρούς μειωτήρες, με συνολικό κόστος ~ 1,50 ευρώ!

(στο δεύτερο μειωτήρα, μπήκε μια πλαστική βίδα από παλιό βρεφικό παιχνίδι και το βάρος του είναι συνολικά 4gr)
 

Attachments

  • FullSizeRender3.jpeg
    FullSizeRender3.jpeg
    165,7 KB · Προβολές: 20
  • FullSizeRender.jpeg
    FullSizeRender.jpeg
    179,8 KB · Προβολές: 17
  • FullSizeRender2.jpeg
    FullSizeRender2.jpeg
    97,6 KB · Προβολές: 19
  • FullSizeRender (6).jpeg
    FullSizeRender (6).jpeg
    84,4 KB · Προβολές: 20
  • IMG_2903.jpeg
    IMG_2903.jpeg
    144,8 KB · Προβολές: 21
Last edited:
Καλησπέρα,
πρόσφατα αγόρασα μία επέκταση αποθήκης (από 4+1, σε 7+1) , η οποία ήρθε με το ελατήριό της και το συνδετήρα της με την κάννη, αλλά χωρίς τον απαραίτητο μειωτήρα!

Ρωτώντας στην αγορά, βρήκα δύο μειωτήρες που μου έκαναν, με τιμές 15 και 25 ευρώ αντίστοιχα.

Περνώντας την ίδια μέρα από ένα petshop, είδα σε μια γωνιά που είχε βέργες του μέτρου για τα κλουβιά των πουλιών (1,40ε /μέτρο), σαν κι αυτήν εδώ που βρήκα σ' ένα eshop.

https://www.tropikos.gr/verga-plastiki-1-metro-12mm

Επιασα μια βέργα και είδα πως έμοιαζε πολύ με τον μειωτήρα της Benelli (είχε και κόκκινη :) ) και εξίσου στιβαρή κι ελαφριά -μη πω κι ελαφρύτερη...

Την πήρα, γύρισα σπίτι, βρήκα μια πλαστική ροδέλα και μια βίδα 13άρα των 3 πόντων, και ταίριαξε γάντι. Από το ένα μέτρο βέργα, έφτιαξα δύο πανάλαφρους και πολύ στιβαρούς μειωτήρες, με συνολικό κόστος ~ 1,50 ευρώ!

(στο δεύτερο μειωτήρα, μπήκε μια πλαστική βίδα από παλιό βρεφικό παιχνίδι και το βάρος του είναι συνολικά 4gr)
Και πολύ καλά έκανες γιατί η τιμές σε κάτι τέτοιες μ@@@@ιες τις χρυσοπληρωνουμαι. Εγώ σε μια σούπερ 90 μου φαγώθηκε το κεφάλι από τον μειωτηρα τον αρχικό, και πήγα να αγοράσω ένα καινούργιο και μου λέει 15€ καλά του λέω κρατά τον εσύ .Μιλάμε για ένα πράγμα τίποτα μηχανολογικό, οπότε γύρισα 5σπίτι βρήκα ένα σιδερένιο περαστεί για σουβλάκια ττο μέτρησα μετο υπάρχων του έκοψα το στην κορυφή την λύγισα και την λείανση ούτως ώστε να μπορεί να βιώσει η βίδα της πάπια, και μετά 15€αγορασα 2 κουτιά με φυσίγγια. Και αυτό είναι το αποτέλεσμα.IMG_20210403_224238.jpgIMG_20210403_224235.jpg
 
Και μιας που πιάσαμε την πατεντολογια πριν 5 χρόνια μου έσπασε το σιδεράκια με το ελατήριο που σηκώνει την γλώσσα για ανεβάσει το φυσίγγιο στην θαλάμη και πάλι η τιμή του ήταν για μένα ακριβή οπότε πήρα ένα πριτσίνι στο μέγεθος του παλιού και έτοιμο όπως προείπα το έχω πάνω στο όπλο 5χρονια και με πολλάαα φυσίγγια εμπλοκή καμία. Αυτό είναι.IMG_20210403_225033.jpgIMG_20210403_225041.jpgIMG_20210403_225033.jpgIMG_20210403_225113.jpgIMG_20210403_225150.jpg
1000δραχμες τον είχα παρει καποτε αυτον το μειωτηρα της benelli και μετα σε ευρω το πηρακι της σκανδαλοθηκης 14ευρω!
 
Back
Top