Κατασκευή κοντακιού στα μέτρα μας

Το τελείωσε το κοντάκι ο μάστορας και φυσικά έγινε όπως ακριβώς το ήθελα. Ευχαριστώ Γιάννη να είσαι καλά και στα επόμενα με το καλό...

View attachment 52472
View attachment 52473
Κόσμημα έκαμε ο μάστορας...... να είσαι γερός να το χαρεις!!!
 
Πολυ ωραια δουλεια μπραβο!!
Πω πω ομορφιές !!!
Κόσμημα έκαμε ο μάστορας...... να είσαι γερός να το χαρεις!!!
Ευχαριστώ πολύ. Ναι ο Γιάννης είναι άνθρωπος και μάστορας σπέσιαλ. Και το κοντάκι έγινε τρομερό. Και στην κατασκευή έχει και στοιχεία τα οποία δεν φαίνονται αλλά τα γνωρίσει κάποιος μόνο όταν τα μάθει...όπως π.χ. οτι το όπλο επειδή είναι ελαφρύ για περπατητά κυνήγια όπως μου αρέσει, του ζήτησα να μην αυξηθεί το βάρος αν και το κοντάκι θα ήταν μεγαλύτερο από το εργοστασιακό....και βέβαια το αποτέλεσμα ήταν αυτό που ζήτησα.
 
Μετα την κατασκευή πριν εναμιση χρονο του νεου κοντακιου στην sx3 με εξαιρετικη δουλεια απο τον Γιαννη ,εγω εξακολουθουσα να τρώγομαι με το συνθετικο.
Ετσι του ειπα αν μπορουμε να κανουμε ντο συνθετικό κοντάκι ρυθμιζόμενο και οτι βγει . Κατι που έπρεπε να είχε γινει από χρόνια ,αφου το συνθετικό ηταν επιλογή μου και το προτιμούσα.
Η τοποθέτηση του μηχανισμού ειχε κάποιες δυσκολίες λογω ιδιαιτερότητας αφου μιλάμε για συνθετικο ,αλλα με την εμπειρία του ο Γιάννης τις ξεπέρασε και το συνθετικο το εχω ηδη στα χέρια μου ,μπήκε στο οπλο και όλα καλά. Μένει μόνο να γίνουν κάποιες δοκιμές , αλλά βλέπω να ξανακολλάω μαζίτου ,παρ οτι το ξυλινο ειναι πολύ καλό και μην το ξαναβγαζω απο πάνω.
Γιαννάκη εισ ωραίος! :)
.






Και μόστρα και το ξύλινο .big smile.

 
Τελείωσε και μπήκε πανω και το κοντάκι της 391 , αφού το κυνηγησα ένα χρόνο χωρίς ψάθα και βαφή ,ώστε να μπορούν γίνουν να τυχόν παρεμβάσεις και διορθώσεις.

Βy Yannis .big smile.
Υπέροχο. Κάνει θαύματα ο Γιάνναρος!!
 
Τη σεζόν που μας περασε κυνήγησα τη gold με το κοντάκι που μου έφτιαξε ο Γιάννης. Ήταν η χρονιά που ευχαριστήθηκα τις τουφεκιές μου όσο ποτέ. Ούτε τα φυσίγγια με απασχόλησαν ούτε τα τσοκ. Με 76 πόντους κάνη καρτέρια και περπάτητα. Φέτος παρόλο που ήρθαν στην κατοχή μου άλλα τρια όπλα είμαι σίγουρος πως το χέρι στην browning θα πηγαίνει πάλι.
IMG_20210527_225824.jpgIMG_20210527_225841.jpgIMG-088ba7cba381d8ca8b55251939eb0a44-V.jpgIMG-6016345094ec678871855f066110a3da-V.jpg
 
Τη σεζόν που μας περασε κυνήγησα τη gold με το κοντάκι που μου έφτιαξε ο Γιάννης. Ήταν η χρονιά που ευχαριστήθηκα τις τουφεκιές μου όσο ποτέ. Ούτε τα φυσίγγια με απασχόλησαν ούτε τα τσοκ. Με 76 πόντους κάνη καρτέρια και περπάτητα. Φέτος παρόλο που ήρθαν στην κατοχή μου άλλα τρια όπλα είμαι σίγουρος πως το χέρι στην browning θα πηγαίνει πάλι.
View attachment 52973View attachment 52974View attachment 52975View attachment 52976
Τι ύψος έχεις ρε θηρίο❓
 
Οι σημερινοί κυνηγοι ειναι πολυ πιο ψαγμενοι και καλυτεροι απο τους παλιους. Φτιαχνουν τα οπλα στα μετρα τους, κανουν τις δοκιμες τους, προπονούνται στο σκοπευτηριο, διαβαζουν, ανταλλάσσουν γνωσεις μεταξυ τους.
Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις, αλλα στην πλειοψηφία ειναι ετσι.
Παλια βρωμουσε ο τοπος θηραματα και ολοι ειχαν γινει κυνηγαραδες.
 
Οι σημερινοί κυνηγοι ειναι πολυ πιο ψαγμενοι και καλυτεροι απο τους παλιους. Φτιαχνουν τα οπλα στα μετρα τους, κανουν τις δοκιμες τους, προπονούνται στο σκοπευτηριο, διαβαζουν, ανταλλάσσουν γνωσεις μεταξυ τους.
Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις, αλλα στην πλειοψηφία ειναι ετσι.
Παλια βρωμουσε ο τοπος θηραματα και ολοι ειχαν γινει κυνηγαραδες.
Έτσι‼️εδώ σου βγάζανε τα μάτια οι αγριόχηνες κ τα παπιά‼️ κανείς δεν έριχνε σε μικρό ‼️τώρα,χέσε μέσα ‼️
 
Έτσι‼️εδώ σου βγάζανε τα μάτια οι αγριόχηνες κ τα παπιά‼️ κανείς δεν έριχνε σε μικρό ‼️τώρα,χέσε μέσα ‼️
Στο καφενείο δεκαετία 50 φώναζαν οι άλλοι "άντε ρε κυνηγοί να χτυπήσετε κανένα χηνάρι, μας φάγανε τα στάρια".
Παπιά μόνο μεγάλα, τα διαλέγανε.
Μπεκάτσες τις πουλούσαν Καρδίτσα και έπαιρναν χρήματα.
Φυσίγγια χάρτινα πολλές φορές με πίτουρο αντί για τσόχινη και τα σχισίματα του κάλυκα τα έκλειναν με τσιγαρόχαρτο για να μην φεύγει η πυρίτιδα.
Αλλά η Sipe ... Sipe !!! αχαχαχ
Ταξίδια 2-3 ώρες με τα μουλάρια για κυνήγι ...
Νερά παντού δίπλα από το χωριό ...

Ιστορίες από τον πατέρα μου ...
 
Στο καφενείο δεκαετία 50 φώναζαν οι άλλοι "άντε ρε κυνηγοί να χτυπήσετε κανένα χηνάρι, μας φάγανε τα στάρια".
Παπιά μόνο μεγάλα, τα διαλέγανε.
Μπεκάτσες τις πουλούσαν Καρδίτσα και έπαιρναν χρήματα.
Φυσίγγια χάρτινα πολλές φορές με πίτουρο αντί για τσόχινη και τα σχισίματα του κάλυκα τα έκλειναν με τσιγαρόχαρτο για να μην φεύγει η πυρίτιδα.
Αλλά η Sipe ... Sipe !!! αχαχαχ
Ταξίδια 2-3 ώρες με τα μουλάρια για κυνήγι ...
Νερά παντού δίπλα από το χωριό ...

Ιστορίες από τον πατέρα μου ...
Ομελέτα οι φωλιές από περδικα και τα πιαναν με τα σακάκια και τα αμολαγαν...
Υπήρχαν άνθρωποι που μεγάλωσαν τα παιδιά τους με το κυνήγι...
 
Back
Top