Κατασκευή κοντακιού στα μέτρα μας

Μα το ζητούμενο είναι ένα. Οι επιτυχίες. Μπορεί λοιπόν κάποιος να ψάχνει την επιτυχία έχοντας λανθασμένη αλλά σταθερή επώμιση, κατασκευάζοντας σε μάστορα νέο κοντάκι με αυτήν την ιδιαιτερότητα;
Η επαρχία με τις μεγαλουπόλεις έχουν ένα κοινό, να υπάρχουν οι ξερόλες που δεν γνωρίζουν τίποτα ή είναι ημιμαθείς, και μια διαφορά, να μην υπάρχουν στην επαρχία οι δάσκαλοι που υπάρχουν στις μεγάλες πόλεις. :)
Ένας λοιπόν που δεν έχει τη δυνατότητα να του διδάξει κάποιος δάσκαλος σκοποβολής την σωστή επώμιση, αν πάει σε κάποιον κοντακά και του ζητήσει κοντάκι στα μέτρα του πάνω στη λανθασμένη επώμιση, ο μάστορας μπορεί να είναι σε θέση να του κατασκευάσει κοντάκι; Αν ναι, όλα καλά λοιπόν. Αν όμως δεν είναι εφικτή η κατασκευή ενός κοντακίου που θα φέρει επιτυχίες στον σκοπευτή, θα του υποδείξει πρώτα να μάθει σωστή επώμιση και μετά να τον ξαναεπισκεφτεί διώχνοντας πιθανώς τον υποψήφιο πελάτη, ή θα του κάνει ένα λάθος κοντάκι ώστε να βγάλει το κέρδος του;
Ρωτάω γιατί έχω συναντήσει πολλούς συναδέλφους που μου έχουν θέσει το ερώτημα του στυλ "εγώ επωμίζω έτσι και δεν το αλλάζω. Με αυτήν την επώμιση μπορώ να αποκτήσω κοντάκι για μένα ώστε να έχω επιτυχίες;"
Το να ''διορθωσουμε'' το λαθος με ενα καινουργιο λαθος το μονο που κανουμε ειναι να προσθεσουμε ενα ακομα λαθος......αν καποιος επωμιζει λαθος ποιος το κρινει αυτο????απο την στιγμη που εχει επιτυχιες γιατι ειναι λαθος η επωμιση???
Εδω εχουμε και μια αλλη παραμετρο που δεν την υπολογιζουν και πολλοι...ειναι το ''κυριαρχο ματι'' υπαρχουν αρκετοι που επωμιζουν απο δεξια και εχουν κυριαρχο ματι αριστερο...καθως και το αναποδο...αυτο πρεπει να το κοιταξουν και μετα να παμε στην σωστη επωμιση που ενας δασκαλος σκοποβολης μπορει να βοηθησει στα μεγιστα.
Η μετροληψια επισεις ειναι ενα ακομα σωστο βημα στην κατασκευη κοντακιου αλλα απαιτει ''επισκεψεις'' στον μαστορα για δοκιμες σε καποια σταδια κατασκευης.....τι γινεται ομως οταν η αποσταση ειναι μεγαλη και απαιτει επιπλεον εξοδα????δυστιχως αν θελουμε το απολυτα σωστο κοντακι τοτε πρεπει να υποστουμε και αυτα.
Υπαρχουν βεβαια και οι περιπτωσεις που με την βοηθεια του κατοχου ο οποιος εχει εντοπισει κατα μεγαλο βαθμο το προβλημα του να γινει το κοντακι με τις υποδηξεις του....δηλ αν θελει λιγο κατεβασμα...η καννη η ανεβασμα....αν θελει cast of η cast on ......αν θελει επιμυκηνση κοντακιου η το αναποδο....αν θελει αλαγη το pich..... καθως και καποιες αλλες λεπτομερειες που ενας μαστορας τις καταλαβαινει και τις κανει.....με λιγα λογια αν καποιος ξερει τι θελει και ο μαστορας μπορει να το κανει τοτε εχουμε επιτυχημενο αποτελεσμα ακομα και εξ αποστασεως.
Τα πραγματα που ειναι δυσκολα και εχουν απαιτησεις πολυ μεγαλες καθως και λεπτομερειες σοβαρες ειναι τα σκοπευτικα κοντακια...εκει λοιπον που μετρα και το ενα πιατο και θα κρινει τους κοπους ολοκληρης της χρονιας ενος αθλητη και μιας θεσης στο βαθρο εκει λοιπον τα πραγματα ειναι ποιο σοβαρα και απαιτουν την μετροληψια αλλα και την τακτικη παρουσια του σκοπευτη στον μαστορα.
Ενα ακομα πραγμα που λιγοι το σκευτωνται αλλα ολοι το αντιμετωπιζουν ειναι το μηκος του κοντακιου το χειμωνα και το καλοκαιρι...μπορει λοιπον να εχουμε σταθερο μηκος αλλα η αποσταση αλαζει λογω των ρουχων που φοραμε...ετσι λοιπον το καλοκαιρι το κοντακι ερχεται ωραια στην επωμιση αλλα το χειμωνα σκαλωνει στα ρουχα.....και εδω υπαρχει η λυση....δυο ιδια πελματα με διαφορετικο παχος.........
Με λιγα λογια προτου καταφυγουμε στην κατασκευη καινουργιου κοντακιου ολα αυτα θα πρεπει να τα ψαξουμε και ενα ενα να τα διορθωσουμε...αν δεν μπορουν να διορθωθουν τοτε καταφευγουμε στην τελευταια λυση που ειναι το καινουργιο κοντακι.
 
θα πω ( για άλλη μιά φορά ) την άποψή μου για το θέμα , χωρίς να υποστηρίζω ότι είναι απαραίτητα σωστή.
Το 95% των κυνηγών με ένα εργοστασιακό κοντάκι και κάποιες ίσως μικροαλλαγές τύπου π.χ. πιό μακρύ ή πιό κοντό πέλμα ή αλλαγή στη φλάντζα έχουν καλύψει το 95% του αποτελέσματος της εξίσωσης σωστό κοντάκι.
Ο επαγγελματίας σκοπευτής , για τον οποίο το υπόλοιπο 5% μπορεί να είναι ένα πρωτάθλημα , θα αφιερώσει άπειρες ώρες και δοκιμές (και συνεπώς εξαιρετικά μεγάλο κόστος ) προκειμένου να κάνει τις μικρορυθμίσεις για να επιτύχει το 100%.
Άρα η γνώμη μου είναι , πάψτε να αναζητάτε το τέλειο κοντάκι , θεωρώντας ότι αυτό από μόνο του θα σας μετατρέψει σε άσσους.
Έχω δει ( πολλές φορές και όχι μία ) καλούς σκοπευτές να ρίχνουν με "ξένο" όπλο και να έχουν πολύ καλά αποτελέσματα. Όχι βέβαια όπως αυτά που έχουν με το δικό τους αλλά χάνουν αυτό το 5% από την τέλεια προσαρμογή.
Θεωρώ ότι το βάρος για εμάς τους "απλούς" θα πρέπει να πέφτει στην σταθερή επώμιση και την αντίληψη της εκάστοτε προσκόπευσης.
..... δλδ πολλά φυσίγγια στο σκοπευτήριο. ( γιατί στο κυνήγι ειδικά άμα είναι όπως φέτος κλάφτα Χαράλαμπε ).

αααααααααααα τα είπα και ξαλάφρωσα:D:D:D:D:D
 
Μα το ζητούμενο είναι ένα. Οι επιτυχίες. Μπορεί λοιπόν κάποιος να ψάχνει την επιτυχία έχοντας λανθασμένη αλλά σταθερή επώμιση, κατασκευάζοντας σε μάστορα νέο κοντάκι με αυτήν την ιδιαιτερότητα;
Η επαρχία με τις μεγαλουπόλεις έχουν ένα κοινό, να υπάρχουν οι ξερόλες που δεν γνωρίζουν τίποτα ή είναι ημιμαθείς, και μια διαφορά, να μην υπάρχουν στην επαρχία οι δάσκαλοι που υπάρχουν στις μεγάλες πόλεις. :)
Ένας λοιπόν που δεν έχει τη δυνατότητα να του διδάξει κάποιος δάσκαλος σκοποβολής την σωστή επώμιση, αν πάει σε κάποιον κοντακά και του ζητήσει κοντάκι στα μέτρα του πάνω στη λανθασμένη επώμιση, ο μάστορας μπορεί να είναι σε θέση να του κατασκευάσει κοντάκι; Αν ναι, όλα καλά λοιπόν. Αν όμως δεν είναι εφικτή η κατασκευή ενός κοντακίου που θα φέρει επιτυχίες στον σκοπευτή, θα του υποδείξει πρώτα να μάθει σωστή επώμιση και μετά να τον ξαναεπισκεφτεί διώχνοντας πιθανώς τον υποψήφιο πελάτη, ή θα του κάνει ένα λάθος κοντάκι ώστε να βγάλει το κέρδος του;
Ρωτάω γιατί έχω συναντήσει πολλούς συναδέλφους που μου έχουν θέσει το ερώτημα του στυλ "εγώ επωμίζω έτσι και δεν το αλλάζω. Με αυτήν την επώμιση μπορώ να αποκτήσω κοντάκι για μένα ώστε να έχω επιτυχίες;"
Το στυλ με την σωστή επωμιση δεν έχει καμία σχέση.. η σωστή επωμιση είναι μία και μοναδική χωρίς καμία διαπραγμάτευση! Και μιλάμε για το τελικό κλείδωμα του κοντακιου στο ζυγωματικό, το πώς θα φέρεις το όπλο μέχρι εκεί είναι δικό σου θέμα(στυλ). Θα σου δώσω μία συμβουλή που θα σε βοηθήσει πολύ. Σαν σκοπευτής,κυνηγός και αριστερόχειρας με αρκετές σωματικές και ορθοπεδικες ιδιαιτερότητές εχω κάνει διατριβή στο θέμα και φτιάχνω το πέμπτο κοντακι αυτή την στιγμή...
Πάρε το όπλο σου και στάσου σε θέση αναμονής απέναντι από έναν τοίχο στο σπίτι και εστίασε σε έναν υποτιθέμενο στόχο, χωρίς να πάρεις τα μάτια σου από τον στόχο κάνε την επωμιση σου, πρόσεξε όμως, απαγορεύεται ΑΥΣΤΗΡΆ να γυρεις το κεφάλι σου αριστερά ή δεξιά, μπροστά ή πίσω επιτρέπεται αλλά το κεφάλι σου πρέπει να μείνει ίσιο! Κάνε σαν πρώτο αυτό και θα δεις..αν πρέπει να γυρεις το κεφάλι σου για να "έρθει" στο ζυγωματικο να ξέρεις πως δεν σου κάνει το κοντακι...
Να ξέρεις πάντως υπάρχουν αξιόλογοι κοντακαδες, δυστυχώς είναι μετρημένοι στα δάχτυλα,αλλά υπάρχουν.. να προσέχεις όμως τους ερασιτέχνες ημιμαθείς..από τέτοιους αρκετούς..
 
θα πω ( για άλλη μιά φορά ) την άποψή μου για το θέμα , χωρίς να υποστηρίζω ότι είναι απαραίτητα σωστή.
Το 95% των κυνηγών με ένα εργοστασιακό κοντάκι και κάποιες ίσως μικροαλλαγές τύπου π.χ. πιό μακρύ ή πιό κοντό πέλμα ή αλλαγή στη φλάντζα έχουν καλύψει το 95% του αποτελέσματος της εξίσωσης σωστό κοντάκι.
Ο επαγγελματίας σκοπευτής , για τον οποίο το υπόλοιπο 5% μπορεί να είναι ένα πρωτάθλημα , θα αφιερώσει άπειρες ώρες και δοκιμές (και συνεπώς εξαιρετικά μεγάλο κόστος ) προκειμένου να κάνει τις μικρορυθμίσεις για να επιτύχει το 100%.
Άρα η γνώμη μου είναι , πάψτε να αναζητάτε το τέλειο κοντάκι , θεωρώντας ότι αυτό από μόνο του θα σας μετατρέψει σε άσσους.
Έχω δει ( πολλές φορές και όχι μία ) καλούς σκοπευτές να ρίχνουν με "ξένο" όπλο και να έχουν πολύ καλά αποτελέσματα. Όχι βέβαια όπως αυτά που έχουν με το δικό τους αλλά χάνουν αυτό το 5% από την τέλεια προσαρμογή.
Θεωρώ ότι το βάρος για εμάς τους "απλούς" θα πρέπει να πέφτει στην σταθερή επώμιση και την αντίληψη της εκάστοτε προσκόπευσης.
..... δλδ πολλά φυσίγγια στο σκοπευτήριο. ( γιατί στο κυνήγι ειδικά άμα είναι όπως φέτος κλάφτα Χαράλαμπε ).

αααααααααααα τα είπα και ξαλάφρωσα:D:D:D:D:D
Φιλε μου το κοντακι σε ενα οπλο ειναι το Α και το Ω σε μια επιτυχημενη βολη....το καλιτερο οπλο να αγωρασεις χωρις να δεις πως ''κουμπωνει'' επανω σου ειναι αχρηστο κυνηγετιικα για σενα...για καποιον αλλον ενδεχομενως να ειναι το τελειο....μην ξεχνα πως οι φλαντζες που ρυθμιζουν ενα κοντακι δεξια-αριστερα η πανω-κατω βρισκωνται μονο σε καραμπινες...σε δικαννα υπαρχει προβλημα και μαλιστα σοβαρο για μια εστω και μικρη ρυθμιση.
Η σωστη επωμιση με το καταλληλο κοντακι ειναι οτι καλιτερο μπορουμε να κανουμε για να παρουμε τα μεγιστα σε αυτο που ειναι το ζητουμενο....ολα τα αλλα ειναι δευτερευουσας σημασιας.
Η ενασχωληση με το σκοπευτηριο ειναι σιγουρα ενα καλο σχολειο και οσοι μπορουν ας κανουν και λιγες επισκεψεις.....κερδος θα εχουν και οχι ζημια.
 
Φιλε μου το κοντακι σε ενα οπλο ειναι το Α και το Ω σε μια επιτυχημενη βολη....το καλιτερο οπλο να αγωρασεις χωρις να δεις πως ''κουμπωνει'' επανω σου ειναι αχρηστο κυνηγετιικα για σενα...για καποιον αλλον ενδεχομενως να ειναι το τελειο....μην ξεχνα πως οι φλαντζες που ρυθμιζουν ενα κοντακι δεξια-αριστερα η πανω-κατω βρισκωνται μονο σε καραμπινες...σε δικαννα υπαρχει προβλημα και μαλιστα σοβαρο για μια εστω και μικρη ρυθμιση.
Η σωστη επωμιση με το καταλληλο κοντακι ειναι οτι καλιτερο μπορουμε να κανουμε για να παρουμε τα μεγιστα σε αυτο που ειναι το ζητουμενο....ολα τα αλλα ειναι δευτερευουσας σημασιας.
Η ενασχωληση με το σκοπευτηριο ειναι σιγουρα ενα καλο σχολειο και οσοι μπορουν ας κανουν και λιγες επισκεψεις.....κερδος θα εχουν και οχι ζημια.

Συγγνώμη αλλά δεν θα συμφωνήσω.
Ένας καλός σκοπευτής ακόμα και με λάθος κοντάκι μπορεί να έχει επιτυχίες.
Ένας κακός σκοπευτής ακόμα και με το τέλειο κοντάκι θα τουφεκάει αέρα κοπανιστό.
Θα θυμίσω την εμπειρία που είχε την καλή διάθεση ένας φίλος στο forum να μοιραστεί μαζί μας ( νομίζω ήταν ο ALTAIR ) και την είχε σχολιάσει και ο Μητσιάλης , που είχε ρίξει μία φορά με ένα όπλο που ήταν τελείως λάθος επάνω του και είχε κάνει μία φοβερή επίδοση , τόσο φοβερή που και ο ίδιος είχε εκπλαγεί.
Το Α και το Ω δεν είναι το κοντάκι.
Το Α και το Ψ είναι να ξέρεις να σκοπεύεις και το Ω είναι το κοντάκι.
 
προχθες σε μια από τις προπονήσεις μου έριξα με αριστερό κοντάκι τελείως αλλού για αλλού πάνω μου,,,,ο φίλος που μου έδωσε το όπλο του μου είπε ξεβίδωσε το κοντάκι πάρτο και φύγε .very funny.
 
Συγγνώμη αλλά δεν θα συμφωνήσω.
Ένας καλός σκοπευτής ακόμα και με λάθος κοντάκι μπορεί να έχει επιτυχίες.
Ένας κακός σκοπευτής ακόμα και με το τέλειο κοντάκι θα τουφεκάει αέρα κοπανιστό.
Θα θυμίσω την εμπειρία που είχε την καλή διάθεση ένας φίλος στο forum να μοιραστεί μαζί μας ( νομίζω ήταν ο ALTAIR ) και την είχε σχολιάσει και ο Μητσιάλης , που είχε ρίξει μία φορά με ένα όπλο που ήταν τελείως λάθος επάνω του και είχε κάνει μία φοβερή επίδοση , τόσο φοβερή που και ο ίδιος είχε εκπλαγεί.
Το Α και το Ω δεν είναι το κοντάκι.
Το Α και το Ψ είναι να ξέρεις να σκοπεύεις και το Ω είναι το κοντάκι.[/QUOTE


Μπορει να μην συμφωνεις αλλα εγω επιμενω.....το περιστατικο με τον κ.Μητσιαλη ειναι ενα μεμονομενο και οχι ο κανονας και κανονας στο σκοπευτηριο οσο αφορα τους σκοπευτες ειναι να ερχεται το οπλο επανω σου σωστα και οχι να ερχεσαι εσυ σωστα στο οπλο....δεν ειναι τυχαιο πως το πρωτο πραγμα που γινεται σε ενα οπλο κατα παραγγελια ειναι τα σωστα μετρα στο κοντακι του εκαστοτε πελατη....δεν ειναι τυχαιο που η Benelli με το 828 ποζε εκανε ενα πολυ μεγαλο κατορθωμα να κατασκευασει αυτο το δικανο με τοσες πολλες ρυθμισεις ετσι ωστε να μπορει να το ρυθμισει ακομα και ο ποιο δυσκολος πελατης....πραγμα που σε λιγο καιρο θα το δουμε και σε αλλα δικαννα.
Δεν γινεται να εχουμε λαθος κοντακι και να περιμενουμε επιτυχιες.....δεν γινωνται αυτα...ειναι τελειως λαθος σκεπτικο......ποσο μαλον οταν μιλαμε για σκοπευτικα οπλα και πρωταθληματα.
 
Λάθος, εκ του αποτελέσματος δεν μπορούσες να το πεις, ήταν απλά ένα "στήσιμο" ρυθμιζόμενου κοντακίου, τόσο πολύ ψηλά που σε ΥΠΟΧΡΈΩΝΕ να βγεις από τα στερεότυπα της σκόπευσης. Συγκεκριμένα ο δάσκαλος μου είχε πει τότε πως ανεβάζοντας το χτένι, υπάρχει ένα κατόφλι που αν το ξεπεράσεις, σταματάει το υποσυνείδητο να ασχολείται με τα ποσοστά που συχνά μας απασχολούν (50-50,60-50 κτλ) και απλά μπαίνει το όπλο όσο χρειάζεται από κάτω .
Αυτά όμως αφορούν το σκοπευτήριο......!
 
Λάθος, εκ του αποτελέσματος δεν μπορούσες να το πεις, ήταν απλά ένα "στήσιμο" ρυθμιζόμενου κοντακίου, τόσο πολύ ψηλά που σε ΥΠΟΧΡΈΩΝΕ να βγεις από τα στερεότυπα της σκόπευσης. Συγκεκριμένα ο δάσκαλος μου είχε πει τότε πως ανεβάζοντας το χτένι, υπάρχει ένα κατόφλι που αν το ξεπεράσεις, σταματάει το υποσυνείδητο να ασχολείται με τα ποσοστά που συχνά μας απασχολούν (50-50,60-50 κτλ) και απλά μπαίνει το όπλο όσο χρειάζεται από κάτω .
Αυτά όμως αφορούν το σκοπευτήριο......!

George , ήταν ΛΑΘΟΣ το κοντάκι . Αφού ήσουν αλλού για αντ' αλλού.
Όμως επειδή είσαι καλός σκοπευτής έκανες ότι έκανες.
Όλα τα άλλα είναι για να πηγαίνει ο κοσμάκης να πλουτίζει τους κοντακάδες.
Αλλά τέλος πάντων περί ορέξεως .......... κολοκιθόπιττα .
 
Το σωστό αποτέλεσμα είναι συνδυασμός πραγμάτων. Προσωπικά για έναν κυνηγο που ξέρει να σκοπεύει και να κινεί το όπλο σωστα, να επωμιζει σταθερά το όπλο και να εκτιμά σωστα την πρόσκόπευση οι φλαντζες που έχουν τα περισσότερα όπλα και τα πέλματα αυξομειώσεις μήκους είναι υπεραρκετά...Επίσης πιστεύω ότι για ένα μεσο σωματοτυπο ταιριάζουν και τα περισσότερα Κοντάκια στα δικανα. Τώρα το αν είναι σωστό να προσαρμοστεί το κοντακι επάνω μας κι όχι εμείς στο κοντακι θεωρητικά είναι σωστό, πρακτικά το πιο σωστό είναι αυτό που δινει αποτέλεσμα!
 
Παραθέτω κι εγώ τις σκέψεις μου στα παραπάνω , έχοντας φάει αρκετό χρόνο και χρήμα στην διαμόρφωση των δικών μου κοντακιών. Κι εγώ κάνω αυτό που λέει ο Ηρακλής: το πρώτο πράγμα που κάνω όταν παίρνω ένα καινούριο όπλο είναι το τεστ Τσόρτσιλ. Με βάση τα αποτελέσματα από αυτό το τεστ κάνω διορθώσεις και επαναλαμβάνω το τεστ και αν χρειαστεί ξανακάνω διορθώσεις και ξανά τεστ μέχρι να ντουφεκάω εκεί που κοιτάω. (Ακολουθούν και κάποιες πούλες αλλά άμα δεν ρίχνεις εκεί που θέλεις στον σταθερό πίνακα τι απαιτήσεις μπορείς να έχεις στις πούλες; ) Και για να γίνουν σωστά τα παραπάνω πρέπει να υπάρχει σταθερή επώμιση. Υπογραμμίζω το σταθερή επώμιση , δεδομένου ότι οι περισσότεροι κυνηγοί της ηλικιακής κλάσης μου (58) , πέραν των στρατιωτικών κατάλοιπων, αγνοώντας τις λέξεις " σκοπευτήριο" και "δάσκαλος σκοποβολής" κουβαλάνε τόσες ώρες κυνηγιού , που είναι πιθανόν να μην επωμίζουν σύμφωνα με όλους τους κανόνες της σκοποβολής, αλλά να επωμίζουν με σταθερό τρόπο που μετά από τόσα χρόνια πέραν των κάποιων επιτυχιών που δίνει , αλλάζει δύσκολα.

Αποψή μου είναι ότι οι περισσότεροι παραπάνω σκοπευτές – κυνηγοί, έχουν σταθερή επώμιση αλλά από την μία θα είχαν πολύ μεγαλύτερες επιτυχίες αν είχαν κοντάκι στα μέτρα τους κι από την άλλη αν πάρουν ένα όπλο λίγο διαφορετικό από αυτό που τους βόλεψε θα δυσκολευτούν πάρα πολύ να προσαρμοστούν, χώρια που δεν θα ήταν σε θέση να καταλάβουν τι φταίει.

Χαρακτηριστικό είναι ότι όταν ρώτησα κάποιους από τους παλιούς κυνηγούς τις παρέας , αν σκοπεύουν με τα δύο ή με το ένα μάτι , μου απάντησαν μετά από σκέψη ... "δεν ξέρω" . Από αυτό συμπεραίνω οτι οι περισσότεροι από αυτούς ακούγοντας για διόφθαλμη σκόπευση, από εκεί που σημαδεύουν διόφθαλμα, κάπου κάπου κλείνουν το μάτι - άλλωστε μερικά δέκατα του δευτερολέπτου είναι - , ή γίνεται το αντίθετο, κάνοντας έναν αχταρμά σκοπευτικής τεχνικής που δεν διορθώνεται ότι και να κάνεις στο κοντάκι.

Επίσης σε όλα τα όπλα μας πρέπει το κοντάκι να είναι 100% στα μέτρα μας και στο Τσόρτσιλ τεστ να χτυπάνε ακριβώς εκεί που θέλουμε όλα μας τα όπλα. Αλλιώς θα αλλάζουμε όπλο και θα έχουμε στο μυαλό μας τις ιδιαιτερότητες του καθενός. Πχ ποιο έχω σήμερα, α το Α που ψηλοτουφεκάει , άρα να θυμηθώ να ρίξω χαμηλότερα κλπ κι όταν εμφανιστεί το θήραμα ξεχνάμε τα πάντα και απορούμε γιατί το χάσαμε.

Οι μεγάλοι κατασκευαστές κάνουν τα κοντάκια τους με βάση κάποιον μέσο όρο σωματότυπου, ο οποίος μάλιστα διαφέρει ανάλογα με το σε ποια αγορά απευθύνονται. Ετσι καλύπτεται ένα μεγάλο ποσοστό των υποψήφιων αγοραστών αλλά υπάρχει και ένα μεγάλο τμήμα αγοραστών που θα μείνουν απ' έξω και το κοντάκι θα θέλει διόρθωση. Και μάλιστα επειδή συνήθως είμαι στο ποσοστό που δεν μου κάνουν ποτέ τα κοντάκια με την πρώτη, έχω φτάσει στο σημείο να λέω πολλές φορές κοιτάζοντας μια διαφήμιση που δείχνει ένα όμορφο όπλο με όμορφο κοντάκι « τι κρίμα τόσο όμορφο και να το φάει η ράσπα». ( μιλάω για τα δίκαννα γιατί με τις φλάντζες στις καραμπίνες το πράμα αλλάζει).

Προσωπικά θεωρώ τόσο ατομικό θέμα το κοντάκι ώστε είναι βέβαιο ότι σε καινούριο όπλο θα θέλει επεμβάσεις, όσο κι αν είναι κοντά στον μέσο όρο το σωματότυπο του νέου ιδιοκτήτη .

Επίσης συμφωνώ με αυτό που διάβασα παραπάνω ότι δηλαδή είναι πολύ βολικό να πηγαίνει ο σκοπευτής στον κοντακά και να είναι σε θέση να δώσει οδηγίες για τις διορθώσεις του κοντακιού. Αν δεν μπορεί ο σκοπευτής να καταλάβει τι φταίει το ιδανικό θα ήταν ο κοντακάς να είναι μαζί με τον σκοπευτή στο σκοπευτήριο (το είδα σε ένα βίντεο με τον Αιγινήτη και η προσαρμογή ήταν πολύ γρήγορη αλλά εκεί υπήρχε ρυθμιζόμενο κοντάκι της Beretta) . Να ρίχνει ο σκοπευτής και να γίνονται επιτόπου οι διορθώσεις . Γλυτώνουμε πολλά πηγαινέλα στο σκοπευτήριο και έχεις άμεσο αποτέλεσμα. Δύσκολο έως ακατόρθωτο αλλά , στο κάτω κάτω, για κάθε όπλο μια φορά φέρνεις το κοντάκι στα μέτρα σου.
 
Με ένα σκοπευτηκο κοντακι στα μέτρα σου κυνηγάς πολύ ευχάριστα, και με ένα εργοστασιακό κυνηγετικό κυνηγάς ευχάριστα αλλά δεν μπορείς να ρίξεις σκοπευτηκα σταθερά σε υψηλό επίπεδο..το θέμα είναι να είσαι ευχαριστημένος από τις επιδόσεις σου..και αν θέλεις να βελτιώσεις τις επιδόσεις σου το σκοπευτήριο είναι μονόδρομος! Χωρίς να σημαίνει αυτό απαραίτητα καινούργιο κοντακι..
Και για τους σκοπευτές: Καλό κοντακι δεν είναι αυτο που έκανες μια φορά 25 στα 25 αλλά αυτό που δεν σε αφήνει να πέσεις ποτέ κάτω απο τα 20 ;)
 
Το σωστό αποτέλεσμα είναι συνδυασμός πραγμάτων. Προσωπικά για έναν κυνηγο που ξέρει να σκοπεύει και να κινεί το όπλο σωστα, να επωμιζει σταθερά το όπλο και να εκτιμά σωστα την πρόσκόπευση οι φλαντζες που έχουν τα περισσότερα όπλα και τα πέλματα αυξομειώσεις μήκους είναι υπεραρκετά...Επίσης πιστεύω ότι για ένα μεσο σωματοτυπο ταιριάζουν και τα περισσότερα Κοντάκια στα δικανα. Τώρα το αν είναι σωστό να προσαρμοστεί το κοντακι επάνω μας κι όχι εμείς στο κοντακι θεωρητικά είναι σωστό, πρακτικά το πιο σωστό είναι αυτό που δινει αποτέλεσμα!

Για μενα ειναι αυτο που λεει ο Τασος. Το σωστο αποτελεσμα ειναι ενας συνδυασμος πραγματων και κινησεων. Για χρονια εριχνα με οπλο δεξιο, και ειχα και επιτυχιες, και ειχα προσαρμοστει στο οπλο μου αρκετα πιστευω. Οταν εφτιαξα κοντακι με κλισεις αριστερες ομως, οι επιτυχιες ηταν πιο αβιαστες, με πολυ λιγοτερη προσαρμογη, και πολυ ευκολοτερα απο πριν. Επωμιζεις και ξερεις πλεον οτι εκει που κοιτας δειχνει και το οπλο σου. Βεβαια, αν μετα κανεις θεμελιωδη λαθη στις τεχνικες, σταματας πχ το οπλο, ή τσεκαρεις το στοχαστρο και χανεις την εστιαση, ε, αυτο δεν στο βελτιωνει κανενα κοντακι, ακομα και αν ειναι 100% πανω σου.

Για μενα η κατασκευη του κοντακιου ειναι μια διαδικασια που επρεπε να γινεται απο την αρχη, και μακαρι να μπορουσαμε ολοι να την κανουμε. Προσαρμοζεσαι πολυ πιο αβιαστα το νεο οπλο, και σταθεροποιεις την επωμιση πολυ πιο ευκολα απο το να μαθεις το σωμα σου να διορθωνει τοσο οσο χρειαζεται. Ολα αυτα βεβαια σε συνδυασμο με το να αποφευγεις αλλα θεμελιωδη λαθη που κανουμε κατα καιρους
 
Με ένα σκοπευτηκο κοντακι στα μέτρα σου κυνηγάς πολύ ευχάριστα, και με ένα εργοστασιακό κυνηγετικό κυνηγάς ευχάριστα αλλά δεν μπορείς να ρίξεις σκοπευτηκα σταθερά σε υψηλό επίπεδο..το θέμα είναι να είσαι ευχαριστημένος από τις επιδόσεις σου..και αν θέλεις να βελτιώσεις τις επιδόσεις σου το σκοπευτήριο είναι μονόδρομος! Χωρίς να σημαίνει αυτό απαραίτητα καινούργιο κοντακι..
Και για τους σκοπευτές: Καλό κοντακι δεν είναι αυτο που έκανες μια φορά 25 στα 25 αλλά αυτό που δεν σε αφήνει να πέσεις ποτέ κάτω απο τα 20 ;)
Mια διαφορα.Ενας καλος σκοπευτης με ενα κοντακι ψιλο στα μετρα του θα κανει 20/25. Απο εκει και μεχρι να ριχνεις σταθερα 24-25/25 θελει πολυυυυυυυυυ δουλεια, ενα κοντενειρ φυσιγγια και κοντακι ραμμενο στα μετρα σου.
 
Την πολύ δουλειά και το container τα θέλει από το 0-20/25. Από το 20-25/25 αναλαμβάνει το ταλέντο.
Γιωργο επετρεψε μου να διαφωνισω.
Απο τα 0 στα 20 ειμαστε οι περισσοτεροι και ΔΕΝ εχουμε ριξει ενα κοντεινερ φυσιγγια.Κατι απο το κυνηγι κατι απο την αντιληψη του καθενος φτανουμε εκει γυρω στα 20/25.
Θελει πολλα φυσιγγια ομως και δουλεια για να πας απο εκει στα 24-25/25 περα απο ταλεντο βεβαιως που ειναι κυριο συστατικο σε οτι κανει ο ανθρωπος.
2011 εριξα μια φορα σε αγωνα σκητ (πρωτη μου φορα) με οπλο οχι στα μετρα μου και μη μηδεν σχεδον προπονηση 92/125.
Αν ειχα οπλο στα μετρα μου και καλυτερη ψυχολογια(λεγοτερο αγχος)το ειχα ενα 102-105/125. Απο εκει και μεχρι να πας 115-120/125 θελει αντριστροφως αναλογη προσπαθεια χρονο-χρημα.
Καθε μερα προπονηση χωρις αγχος και να δουλευεις συγκεκριμενα πραγματα καθε φορα. πχ Βατηρας Νο 1 μονο αυτος 250-300 φυσιγγια και μια μονο ολοκληρη πουλα και τελος για μερα.Την αλλη να δουλεψεις κατι αλλο που ειδες.Δεν ειναι ευκολα απο καμια μερια
 
Με ένα σκοπευτηκο κοντακι στα μέτρα σου κυνηγάς πολύ ευχάριστα, και με ένα εργοστασιακό κυνηγετικό κυνηγάς ευχάριστα αλλά δεν μπορείς να ρίξεις σκοπευτηκα σταθερά σε υψηλό επίπεδο..το θέμα είναι να είσαι ευχαριστημένος από τις επιδόσεις σου..και αν θέλεις να βελτιώσεις τις επιδόσεις σου το σκοπευτήριο είναι μονόδρομος! Χωρίς να σημαίνει αυτό απαραίτητα καινούργιο κοντακι..
Και για τους σκοπευτές: Καλό κοντακι δεν είναι αυτο που έκανες μια φορά 25 στα 25 αλλά αυτό που δεν σε αφήνει να πέσεις ποτέ κάτω απο τα 20 ;)
Σωστός . Σε ένα καλό επίπεδο έρχεσαι και με ένα εργοστασιακό που το φέρνεις στα μέτρα σου και σχεδόν πάντα δεν χρειάζεται καινούριο κοντάκι. Ολα τα εργοστασιακά έρχονται στα μέτρα μας αρκεί να είναι μερακλής ο μάστορας. Από εκεί και πέρα για να κάνεις συνέχεια πάνω από τα 20/25 δεν είναι μόνο θέμα κοντακιού αλλιώς θα κάμναμε όλοι ένα κοντάκι και θα ήμασταν πρωταθλητές.
 
Back
Top