Κατασκευή κοντακιού στα μέτρα μας

Καλημέρα συνάδελφοι,θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει πίνακας που να υπολογίζει τα σωστά μέτρα του κοντακιού μας βάσει του σωματότυπου.
υπαρχει αυτος που ειναι κατα προσεγγισει
11915904_872106482871187_6596210948103688947_n.jpg
 
Καλημέρα συνάδελφοι,θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει πίνακας που να υπολογίζει τα σωστά μέτρα του κοντακιού μας βάσει του σωματότυπου.
Πίνακας που να υπολογίζει δεν υπάρχει γιατί δεν πρόκειται για εξίσωση. Πίνακες που να ονομάζουν τις ορολογίες ,υπάρχουν.
 
Γιωργο βαση του παραπανω πινακα δεν μπορουμε να παρουμε μια πρωτη ιδεα....???
Δεν τον έχω δουλέψει ποτέ, αλλά αν πρόκειται για μια ιδέα, ποιο εύκολο δεν είναι να ρίξεις μια τουφεκια στα 15 μέτρα να δεις που πάει ;
 
Καλημέρα συνάδελφοι,θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει πίνακας που να υπολογίζει τα σωστά μέτρα του κοντακιού μας βάσει του σωματότυπου.
Γενικευμένα ίσως μια ιδέα πάρεις, αλλά κανένας πίνακας δεν γνωρίζει την ανατομία μας όχι με ακρίβεια, ούτε κατά προσέγγιση.
 
Last edited by a moderator:
Καλημέρα φέτος λέω επιτέλους να ασχοληθώ και να κάνω ένα κοντακι για το skb που έχω στα μέτρα μου.
Επίσης σκεφτόμουνα αν θα μπορούσα να βρω κάπου το ρυθμιζόμενο από το σκοπευτικο 805 ....
Κάθε ιδέα για μάστορα ευπρόσδεκτη. Δυστυχώς δεν έχω γνώση του θέματος.

Ευχαριστώ
 
Γενικευμένα ίσως μια ιδέα πάρεις, αλλά κανένας πίνακας δεν γνωρίζει την ανατομία μας όχι με ακρίβεια, ούτε κατά προσέγγιση.
σωστά άλλα οι εταιρίες φαινετε οτι έχουν κάποια στάνταρ κ κυμαίνονται στα κυνηγετικα στα σκοπευτικα,
τωρα το αν θα παμε να φτιαξουμε κατι ιδακα για μας να αλλαζουν καποια απο αυτα κ να μπενουν πολυ αλλοι παραμετροι αλλα κ εκει θα πρεπει να υπαρχει ενα στανταρ σημειο αναφορας
 
Οι εκαστοτε εταιριες στα οπλα μαζικης παραγωγης τα μετρα που κανουν τα κοντακια τους(ποιο πολυ σε πλαγια και ποζε)ειναι βαση ενος μεσου ανθρωπου και μπορει να εχουν καποια χιλιοστα διαφορα....σε καραμπινες το προβλημα ελαχιστοποιηται λογω ρυθμισεων που εχουν.......
 
Καλημέρα φέτος λέω επιτέλους να ασχοληθώ και να κάνω ένα κοντακι για το skb που έχω στα μέτρα μου.
Επίσης σκεφτόμουνα αν θα μπορούσα να βρω κάπου το ρυθμιζόμενο από το σκοπευτικο 805 ....
Κάθε ιδέα για μάστορα ευπρόσδεκτη. Δυστυχώς δεν έχω γνώση του θέματος.

Ευχαριστώ
Δυστιχως αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα που εχουν τα δικανα....αν δεν σου ερχεται σωστα πρεπει να το διορθωσεις......τρια πραγματα μπορεις να κανεις.....
1)Πουλας το οπλο
2)Αποδεχεσαι τις αποτυχιες στο κυνηγι...και
3)Κανεις κοντακι στα μετρα σου.
Το τριτο βεβαια κοστιζει και δεν προκειται να βγαλεις τα χρηματα σου σε περιπτωση μεταπωλησης....θα εχεις ομως ενα οπλο ακριβως πανω σου που στην τελικη ειναι και το ζητουμενο.
Πριν ομως αποφασισεις για να κανεις ενα κοντακι θα πρεπει να ξερεις αν η επωμιση που κανεις ειναι σωστη....γιατι αν ειναι λαθος τοτε ισως και το κοντακι να μην σου κατσει οπως πρεπει
Γι'αυτο Αγγελε σου προτεινω να αρχισεις απο την σωστη επωμιση και μετα βλεπουμε τι μπορουμε να διορθωσουμε η να κανουμε....δεν πρεπει να βιαστεις............
Με το παρον κοντακι τι προβλημα εχεις????
 
Αν η επωμιση καποιου δεν ειναι σωστη αλλά ομως ειναι σταθερη, μπορει να φτιαχτει καινουριο κοντακι στα μετρα του; Μπορει ο μαστορας να φτιάξει κοντακι στα μετρα καποιου που εχει βολευτει με μια στσθερα λανθασμενη επωμιση;
think
 
Αν η επωμιση καποιου δεν ειναι σωστη αλλά ομως ειναι σταθερη, μπορει να φτιαχτει καινουριο κοντακι στα μετρα του; Μπορει ο μαστορας να φτιάξει κοντακι στα μετρα καποιου που εχει βολευτει με μια στσθερα λανθασμενη επωμιση;
think
Χρηστο η σειρα ειναι βελτιωνεις την επωμιση την σταθεροποιεις και μετα φτιαχνεις κοντακι.
 
Μια ερώτηση ρε παιδιά...ακούω συνέχεια για κοντάκι στα μέτρα μας κ ιδανικό κοντάκι κλπ κλπ...δηλαδη το ίδιο μήκος κοντάκι ου χρειάζεσαι είτε αν κυνηγάς καρτέρι με μπουφάν φούτερ φανελάκι κ ισοθερμικό από μέσα...κ το ίδιο αν κυνηγάς πεεπατητο με ένα κοντόμανικο μπλουζάκι η στο σκοπευτήριο που επίσης θα βάλεις ένα μπλουζάκι...;;;;πάλι δν θα υπάρχει μια έστω κ μικρή απόκλιση;;;;
 
που εχει βολευτει με μια στσθερα λανθασμενη επωμιση;

.. εδώ είναι το ερώτημα.

τι σημαίνει έχει βολευτεί ?
δλδ έχει επιτυχίες ? αν ναι γιατί είναι λανθασμένη η επώμιση.
αν δεν έχει επιτυχίες , γιατί έχει βολευτεί ?

......... που είναι η μπάλα οεοοοοοοοοο :eek::eek::eek::eek:
 
Μια ερώτηση ρε παιδιά...ακούω συνέχεια για κοντάκι στα μέτρα μας κ ιδανικό κοντάκι κλπ κλπ...δηλαδη το ίδιο μήκος κοντάκι ου χρειάζεσαι είτε αν κυνηγάς καρτέρι με μπουφάν φούτερ φανελάκι κ ισοθερμικό από μέσα...κ το ίδιο αν κυνηγάς πεεπατητο με ένα κοντόμανικο μπλουζάκι η στο σκοπευτήριο που επίσης θα βάλεις ένα μπλουζάκι...;;;;πάλι δν θα υπάρχει μια έστω κ μικρή απόκλιση;;;;

......... μην σου πω και μεγάλη απόκλιση όμως .
 
Αν η επωμιση καποιου δεν ειναι σωστη αλλά ομως ειναι σταθερη, μπορει να φτιαχτει καινουριο κοντακι στα μετρα του; Μπορει ο μαστορας να φτιάξει κοντακι στα μετρα καποιου που εχει βολευτει με μια στσθερα λανθασμενη επωμιση;
think

.. εδώ είναι το ερώτημα.

τι σημαίνει έχει βολευτεί ?
δλδ έχει επιτυχίες ? αν ναι γιατί είναι λανθασμένη η επώμιση.
αν δεν έχει επιτυχίες , γιατί έχει βολευτεί ?

......... που είναι η μπάλα οεοοοοοοοοο :eek::eek::eek::eek:
Μα το ζητούμενο είναι ένα. Οι επιτυχίες. Μπορεί λοιπόν κάποιος να ψάχνει την επιτυχία έχοντας λανθασμένη αλλά σταθερή επώμιση, κατασκευάζοντας σε μάστορα νέο κοντάκι με αυτήν την ιδιαιτερότητα;
Η επαρχία με τις μεγαλουπόλεις έχουν ένα κοινό, να υπάρχουν οι ξερόλες που δεν γνωρίζουν τίποτα ή είναι ημιμαθείς, και μια διαφορά, να μην υπάρχουν στην επαρχία οι δάσκαλοι που υπάρχουν στις μεγάλες πόλεις. :)
Ένας λοιπόν που δεν έχει τη δυνατότητα να του διδάξει κάποιος δάσκαλος σκοποβολής την σωστή επώμιση, αν πάει σε κάποιον κοντακά και του ζητήσει κοντάκι στα μέτρα του πάνω στη λανθασμένη επώμιση, ο μάστορας μπορεί να είναι σε θέση να του κατασκευάσει κοντάκι; Αν ναι, όλα καλά λοιπόν. Αν όμως δεν είναι εφικτή η κατασκευή ενός κοντακίου που θα φέρει επιτυχίες στον σκοπευτή, θα του υποδείξει πρώτα να μάθει σωστή επώμιση και μετά να τον ξαναεπισκεφτεί διώχνοντας πιθανώς τον υποψήφιο πελάτη, ή θα του κάνει ένα λάθος κοντάκι ώστε να βγάλει το κέρδος του;
Ρωτάω γιατί έχω συναντήσει πολλούς συναδέλφους που μου έχουν θέσει το ερώτημα του στυλ "εγώ επωμίζω έτσι και δεν το αλλάζω. Με αυτήν την επώμιση μπορώ να αποκτήσω κοντάκι για μένα ώστε να έχω επιτυχίες;"
 
Ρωτάω γιατί έχω συναντήσει πολλούς συναδέλφους που μου έχουν θέσει το ερώτημα του στυλ "εγώ επωμίζω έτσι και δεν το αλλάζω. Με αυτήν την επώμιση μπορώ να αποκτήσω κοντάκι για μένα ώστε να έχω επιτυχίες;"
Πρόσφατα ειχα πάει το δίκανο για σήκωμα στον Κώστα το Λιάκο στον Ασπρόπυργο. Αρχικά, βάσει των λεγόμενων του Κώστα και του σωστού τρόπου επώμισης, μου πρότεινε να μεγαλώσω τη μεγάλη κλίση περίπου 10 χιλιοστά. Το θέμα είναι ότι έχω καλώς ή κακώς μάθει να σημαδεύω πάνω στο στόχο και όχι κάτω από αυτόν οπότε η πρώτη απόπειρα κατέληξε σε "τραγωδία" για εμένα αφού ο σμπάρος έφευγε 100% πάνω από το στόχο. Το πήγα πάλι, το κατέβασε 5 χιλιοστά και ήρθα στα ίσια μου. Άποψη μου είναι ότι όλα γίνονται. Η σταθερή επώμιση είναι το ζητούμενο. Το ιδανικό είναι να έχεις κάνει μαθήματα αλλά δυστυχώς δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα αυτή λόγω χρόνου, κόστους ή απόστασης. Το βασικό είναι ότι μετά τη διόρθωση το όπλο μου χάρισε πολλά χαμόγελα και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Εκτός των άλλων το να μιλάμε για σωστή επώμιση στο καρτέρι ή στο σκοπευτήριο είναι ok αλλά οταν περπατάς πχ για τσίχλες καμία 10ρια χιλιόμετρα και έχει φτάσει η γλώσσα στα παπούτσια τι γίνεται;;; Εννοείται όταν λέμε ότι έχει βολευτεί κάποιος σε έναν τρόπο επώμισης εννοούμε ότι του χαρίζει σταθερά επιτυχίες με ένα συγκεκριμένο όπλο. Όταν αποφασίσει να πάει σε ένα καινούριο όπλο αναμενόμενο να θέλει να φτιάξει το κοντάκι βάσει των μέτρων του προηγούμενου.
 
Back
Top