Καρεκλάκι για το καρτέρι

Το κακό με τα ψαραδικα είναι ότι συνήθως είναι χαμηλά και δεν βολεύουν στο γρήγορο σήκωμα στο καρτέρι και έχει και καταπόνηση το σήκω κάτσε.
Εγώ 1.80 μου φαίνεται καλό το 60 πόντους σκαμνί. Θα μπορούσε να είναι και 65 αλλά ήδη πρέπει να καβατζωνω τον καφέ ψηλότερα για να τον φτάνω.. .yel.
 
Το κακό με τα ψαραδικα είναι ότι συνήθως είναι χαμηλά και δεν βολεύουν στο γρήγορο σήκωμα στο καρτέρι και έχει και καταπόνηση το σήκω κάτσε.
Εγώ 1.80 μου φαίνεται καλό το 60 πόντους σκαμνί. Θα μπορούσε να είναι και 65 αλλά ήδη πρέπει να καβατζωνω τον καφέ ψηλότερα για να τον φτάνω.. .yel.
Οπως τα λες πατριώτη. Ειχα κι εγω ενα τετοιο το οποιο ως σιδερένιο ηταν και βαρύ ,με αποτέλεσμα πολλές φορες να το κουβαλάω στο σακίδιο άδικα αφού σχεδον ποτέ δεν το χρησιμοποιούσα ουτε για να ξεκουραστώ καποια στιγμή .
Ηταν χαμηλό και κουραστικό.
Τωρα με το 65αρι ειναι αλλιώς,αρκει εκει παω να μπορω να το στήνω να ξεκουράζομαι καποιες στιγμές.
 
Εμενα αυτο που δεν μου αρεσει με τα πολυ οικονομικα, περαν του οτι ειναι υπερβολικα χαμηλα, ειναι αυτο το πλαστικο δαχτυλιδι που συγκρατει τα ποδια κ ειδικα στα οικομικα μοντελα σπαει για πλακα...
Υπαρχει ενα του αετου, καπου στο 20αρικο που δεν κυκλοφορει πολυ αλλα εχει μεγαλη αντοχη κ ιμαντες στο κατω μερος τοσο για να κραταει τις τασεις που δημιουργουνται στη λασπη, οσο κ για το νερο...
Παρτε το κ δεν θα χασετε, ειναι σκυλι...

https://www.must-dive.gr/κυνηγι/αξεσουαρ-κυνηγιου/καρεκλακια/αετός-πτυσσόμενο-σκαμνάκι-ιμάντας/
 
Last edited:
Εμενα αυτο που δεν μου αρεσει με τα πολυ οικονομικα, περαν του οτι ειναι υπερβολικα χαμηλα, ειναι αυτο το πλαστικο δαχτυλιδι που συγκρατει τα ποδια κ ειδικα στα οικομικα μοντελα σπαει για πακα...
Υπαρχει ενα του αετου, καπου στο 20αρικο που δεν κυκλοφορει πολυ αλλα εχει μεγαλη αντοχη κ ιμαντες στο κατω μερος τοσο για να κραταει τις τασεις που δημιουργουνται στη λασπη, οσο κ για το νερο...
Παρτε το κ δεν θα χασετε, ειναι σκυλι...

https://www.must-dive.gr/κυνηγι/αξεσουαρ-κυνηγιου/καρεκλακια/αετός-πτυσσόμενο-σκαμνάκι-ιμάντας/

Άρι τι ύψος έχει ανοιχτό;
 
Εμενα αυτο που δεν μου αρεσει με τα πολυ οικονομικα, περαν του οτι ειναι υπερβολικα χαμηλα, ειναι αυτο το πλαστικο δαχτυλιδι που συγκρατει τα ποδια κ ειδικα στα οικομικα μοντελα σπαει για πακα...
Υπαρχει ενα του αετου, καπου στο 20αρικο που δεν κυκλοφορει πολυ αλλα εχει μεγαλη αντοχη κ ιμαντες στο κατω μερος τοσο για να κραταει τις τασεις που δημιουργουνται στη λασπη, οσο κ για το νερο...
Παρτε το κ δεν θα χασετε, ειναι σκυλι...

https://www.must-dive.gr/κυνηγι/αξεσουαρ-κυνηγιου/καρεκλακια/αετός-πτυσσόμενο-σκαμνάκι-ιμάντας/
Εδώ και μερικά χρόνια έχω το ίδιο που προτείνει πιο πάνω ο Άρης. Ακριβώς όπως είπε, σκυλί! Πολύ γερό, βολικό στο ύψος (θα το προτιμούσα μερικούς πόντους πιο ψηλό) και δεν έχει βουλιάξει ποτέ στα μπατάκια...
 
Το basic έχω και εγώ από πέρυσι. Από ανθεκτικοτητα δεν με έχει προβληματισει κι ας έχω και τριψήφιο βαρος. Αυτό που με νευριάζει κάποιες φορές είναι ότι επειδή είναι πολύ ελαφρύ, όταν φυσάει κάπως περισσότερο, όταν σηκωθώ το ρίχνει ο αερας. Από θέμα πρακτικότητας ούτε καταλαβαινεις ότι το κουβαλας.
Στον πατέρα μου πήρα ένα δερμάτινο από τον κουρο αρκετά καλό και αυτο.
Θες να αλλάξουμε ?? Εγώ απο περσυ πήρα ένα ξύλινο με μεταλλικά άκρα κ δερμάτινο. Ψηλο μάλιστα, αλλα τόσο βαρύ κ ατσούμπαλο που δεν το παίρνει αέρας με τίποτα!! Αφού να φανταστείς ούτε εγώ το παίρνω πλέον κυνήγι........ .big smile..big smile..big smile.
 
Εξαρτάται τι βολεύει τον καθενα! Εγώ που πιάνω τα φυσίγγια από το έδαφος δεν με βολεύει ένα ψηλό σκαμνί που έχει ο πατέρας μου. Σίγουρα με βολεύει στις ξαφνικές τουφεκιές που δεν θα προλάβω να σηκωθώ. Από την άλλη τον πατερα μου που έχει αρκετά κιλά παραπανίσια το χαμηλό σκαμνί δεν τον βολεύει γιατί δεν μπορεί να σηκωθεί εύκολα. Είναι στον άνθρωπο δηλαδή ανάλογα τις ανάγκες του.
 
Πήρα κι'εγώ ένα εξαιρετικό παραλλαγή με τσαντούλα ενσωματωμένη €28 από φίλο που μου το σύστησε .
Αυτό τουλάχιστον πίστευα μέχρι πρίν 1 μήνα που βρέθηκα ανάσκελα μέσα στο χωράφι αφού το ένα πόδι του δίπλωσε σαν χαρτί ....hair.
 
Νομίζω το 60-70 είναι το ιδανικό!
Λογω της γωνίας που ανοίγει το τρίποδο (30-35 μοίρες ως προς την κατακόρυφο) και απο την τριγωνομετρία προκύπτει οτι η πανω άκρη των ποδιών απέχει απο το έδαφος απόσταση ίση με το 80~85% του μέγιστου μήκους των ποδιών.
Άμα υπολογίσεις και το ύφασμα που απο τις ακρες των ποδιών καμπυλώνει και σου κατεβάζει την ...έδρα κατα 2-3 πόντους, τοτε πιστεύω πως ειναι ασφαλές να υπολογίζουμε πως θα καθόμαστε σε ύψος ~ 75% του μήκους των ποδιών.
Ετσι σε καρεκλάκι με πόδια 44 πόντους θα είμαστε στους 42x0,75= 30 πόντους ύψος ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΙ.
Καρεκλάκι με μήκος ποδιών 60 πόντους θα μας εχει στους 45~46 πόντους ύψος.
Ενα με πόδια 70 πόντους θα μας εχει στους 52~53.
Το τι ειναι καλο για τον καθένα ειναι εύκολο να το δοκιμάσουμε σπίτι μας σε σκαμπό, μπράτσο καναπέ ή σε αυτοσχέδιο "κάθισμα" με π.χ. Βιβλία.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους για τις απαντήσεις.
 
το καρεκλάκι πρέπει να είναι στο ύψος μιας κανονικής καρέκλας ώστε να μπορείς να σηκώνεσαι γρήγορα και με την λιγότερη προσπάθεια σε πέρασμα θηράματος
έχω 2 ίδιο μοντέλο σε ψηλό και κοντό,το 2ο δεν με βόλεψε ποτέ
το ψηλό είναι 60 εκ.το κοντό 45 εκ.

depositphotos_34444047-stockafbeelding-jacht-kruk.jpg

το κοντό βόλεψε αφάνταστα την μητέρα του κουμπάρου μου όταν το πήρε μαζί Γαλλία στην disneyaland το κουβαλούσε μαζί και όπου κουραζόταν το άνοιγε και άραζε ,όποτε έχει ολονυχτίες σε εκκλησίες μου το ζητάει .sarcastic.
 
το καρεκλάκι πρέπει να είναι στο ύψος μιας κανονικής καρέκλας ώστε να μπορείς να σηκώνεσαι γρήγορα και με την λιγότερη προσπάθεια σε πέρασμα θηράματος
έχω 2 ίδιο μοντέλο σε ψηλό και κοντό,το 2ο δεν με βόλεψε ποτέ
το ψηλό είναι 60 εκ.το κοντό 45 εκ.

depositphotos_34444047-stockafbeelding-jacht-kruk.jpg

το κοντό βόλεψε αφάνταστα την μητέρα του κουμπάρου μου όταν το πήρε μαζί Γαλλία στην disneyaland το κουβαλούσε μαζί και όπου κουραζόταν το άνοιγε και άραζε ,όποτε έχει ολονυχτίες σε εκκλησίες μου το ζητάει .sarcastic.

Το ίδιο έχω πάρει στον πατέρα μου, θα του το δανειστώ φέτος. Πολύ γερό και σε έχει standby για να επωμίσεις.
 
Θες να αλλάξουμε ?? Εγώ απο περσυ πήρα ένα ξύλινο με μεταλλικά άκρα κ δερμάτινο. Ψηλο μάλιστα, αλλα τόσο βαρύ κ ατσούμπαλο που δεν το παίρνει αέρας με τίποτα!! Αφού να φανταστείς ούτε εγώ το παίρνω πλέον κυνήγι........ .big smile..big smile..big smile.
Χαχαχαχαχα χαχαχα κάτι μου θυμίζει αυτή η αγορά. Ειναι του Ζαραλή του Μενιου νομίζω
 
το καρεκλάκι .....
,όποτε έχει ολονυχτίες σε εκκλησίες μου το ζητάει
.sarcastic.
Μάκη έγραψες!!!!.RESPECT.

Που ειστε βρε επαγγελματίες????
Που ειστε βρε ...γατάκια ...πωλητές ???weather1

Να το σωστό target group για να οικονομήσετε!!!

Έξω απο τις εκκλησίες, Σαρακοστή, νηστικές, Χεραιτισμοι, Μ. Εβδομαδα!!!.sarcastic.
Και σεις κάθεστε και περιμένετε πελάτη με το ...ντουφέκι .hunter.
 
Back
Top