Καρεκλάκι για το καρτέρι

Walkstool λεβέντες μια φορά θα το αγοράσετε....ψαχτε από Θεσσαλονίκη έχει ένα φωτογραφειο τις πιο φτηνές τιμές,αν θυμηθω το κατάστημα θα το ποστάρω
Σωστός! Πολύ καλό καρεκλάκι, πτυσσόμενο ,ελαφρύ ,άνετα μέσα στο γιλέκο
 
Εχει κάποιος φίλος να προτείνει κατάστημα στην ΑΘΗΝΑ (Αλιείας ίσως ?) με πτυσσόμενο τρίποδο καρεκλάκι, μεταλλικό ;
Για το κυνήγι το θελω και γι' αυτο να εχει και κάποιο ύψος (να μην θελω ...βοήθεια για να σηκωθώ να τουφεκίσω :))

Βρήκα και το basic σε καλή τιμή:

https://mustbuy.gr/fwtografia-video...outdoor-accessories/walkstool-basic-60/?sl=el

https://www.ekos.gr/product/walkstool_basic_60_891
 
Το basic είναι made in Turkey και το υλικό που έχει στο καθισμα σκίζεται ευκολα

Το comfort είναι made in Sweden έχει πιο ξεκουραστο κάθισμα πιο μεγαλο πιο γερο

Φίλος πήρε από κάλκαντζακο το basic σε μια εβδομάδα σκίστηκε και του το άλλαξαν με comfort
 
Εχει κάποιος φίλος να προτείνει κατάστημα στην ΑΘΗΝΑ (Αλιείας ίσως ?) με πτυσσόμενο τρίποδο καρεκλάκι, μεταλλικό ;
Για το κυνήγι το θελω και γι' αυτο να εχει και κάποιο ύψος (να μην θελω ...βοήθεια για να σηκωθώ να τουφεκίσω :))
Απ οσο θυμαμαι κατι τετοια ειχε ο trazeras αλλα δεν ειναι αθηνα... Και φθηνα!
 
Το basic είναι made in Turkey και το υλικό που έχει στο καθισμα σκίζεται ευκολα

Το comfort είναι made in Sweden έχει πιο ξεκουραστο κάθισμα πιο μεγαλο πιο γερο

Φίλος πήρε από κάλκαντζακο το basic σε μια εβδομάδα σκίστηκε και του το άλλαξαν με comfort
Παύλο το basic έχω 3-4 χρόνια και δεν έχει πάθει το παραμικρό, και γράφει πάνω sweden
Δεν ήξερα αυτή την διαφορά με το comfort
 
Το basic είναι made in China , χωρίς να σημαίνει τίποτα, μια χαρά είναι αλλά το comfort είναι καλύτερο. Φέτος, πρώτα ο Θεός, θα το βάλω και στον βάλτο αφού φίλος από το εξωτερικό μου έφερε το steady...:)
Πάντως και τα δύο είναι με προδιαγραφή και όπως μου είχε γράψει ο ιδιοκτήτης της εταιρείας σε μια αλληλογραφία, η φθηνότερη τιμή του basic έχει να κάνει μόνο με τα φθηνά εργατικά και όχι με τα φθηνά υλικά.
 
Το basic είναι made in China , χωρίς να σημαίνει τίποτα, μια χαρά είναι αλλά το comfort είναι καλύτερο. Φέτος, πρώτα ο Θεός, θα το βάλω και στον βάλτο αφού φίλος από το εξωτερικό μου έφερε το steady...:)

Το πήρα κι εγώ στη Σαγιάδα αν και δεν είχα σκοπό να το χρησιμοποιήσω ,τελικά το χρησιμοποίησα λόγω αλλαγής πλάνου της φυλάχτρας και φοβούμενος τις συνέπειες της μέσης,χωρίς φυσικά να εχω το steady .
.Όταν λοιπόν αποφάσισα να φύγω από το καρτέρι ,δεν ξεκολλούσε απο τη λάσπη με τίποτα.Αν και δεν το ζόρισα ,το αποτέλεσμα ήταν να μείνει το ενα πόδι κολλημένο στη λάσπη.Αφού έπεσαν τα σχετικά μπινελίκια και οι ψαλμωδίες που έτσι κι αλλιώς είχαν αρχίσει απο νωρίς αφου τίποτα δεν πήγαινε καλά , κατάφερα να το βγάλω .Έτσι φτάνοντας στο αυτοκίνητο και επιχειρώντας να το φτιάξω , είδα και όλο το μηχανισμό του ο οποίος μπορώ να πω δεν με ενθουσίασε για τα λεφτά που αξίζει .
Πάντως είναι πολύ αναπαυτικό και σε κρατάει ψηλά, ώστε να είσαι πάντα σε ετοιμότητα. Οσο για την αντοχή του και αν αξίζει τελικά αυτο το μεγάλο ποσό, χρόνος θα το δείξει....
 
Αυτό που θέλει προσοχή στο basic είναι στο άνοιξε-κλείσε ώστε να μην φαγωθούν οι πλαστικές μπίλιες που ασφαλίζουν τα πτυσσόμενα πόδια
Δηλαδή μπορεί να φαγωθούν οι μπίλιες και να μην κρατάνε στα πολλά ζόρια
 
Το πήρα κι εγώ στη Σαγιάδα αν και δεν είχα σκοπό να το χρησιμοποιήσω ,τελικά το χρησιμοποίησα λόγω αλλαγής πλάνου της φυλάχτρας και φοβούμενος τις συνέπειες της μέσης,χωρίς φυσικά να εχω το steady .
.Όταν λοιπόν αποφάσισα να φύγω από το καρτέρι ,δεν ξεκολλούσε απο τη λάσπη με τίποτα.Αν και δεν το ζόρισα ,το αποτέλεσμα ήταν να μείνει το ενα πόδι κολλημένο στη λάσπη.Αφού έπεσαν τα σχετικά μπινελίκια και οι ψαλμωδίες που έτσι κι αλλιώς είχαν αρχίσει απο νωρίς αφου τίποτα δεν πήγαινε καλά , κατάφερα να το βγάλω .Έτσι φτάνοντας στο αυτοκίνητο και επιχειρώντας να το φτιάξω , είδα και όλο το μηχανισμό του ο οποίος μπορώ να πω δεν με ενθουσίασε για τα λεφτά που αξίζει .
Πάντως είναι πολύ αναπαυτικό και σε κρατάει ψηλά, ώστε να είσαι πάντα σε ετοιμότητα. Οσο για την αντοχή του και αν αξίζει τελικά αυτο το μεγάλο ποσό, χρόνος θα το δείξει....
Μήπως Δημήτρη δεν είχε ασφαλίσει η μπίλια στην οπή κατά το άνοιγμα ; Δηλαδή να είχε προσπεράσει την τρύπα και να ασφάλισε στο τελείωμα του σταθερού ποδιού με αποτέλεσμα να κραταει το βάρος αλλά κατά την ανάποδη δύναμη που δεν είχε κόντρα να βγήκε ;
 
Το basic έχω και εγώ από πέρυσι. Από ανθεκτικοτητα δεν με έχει προβληματισει κι ας έχω και τριψήφιο βαρος. Αυτό που με νευριάζει κάποιες φορές είναι ότι επειδή είναι πολύ ελαφρύ, όταν φυσάει κάπως περισσότερο, όταν σηκωθώ το ρίχνει ο αερας. Από θέμα πρακτικότητας ούτε καταλαβαινεις ότι το κουβαλας.
Στον πατέρα μου πήρα ένα δερμάτινο από τον κουρο αρκετά καλό και αυτο.
 
Back
Top