Καλαμάρια

Βάρκα τα ψαρεύεις Φίλιππε;
πιο πολύ από στερια αλλα πηγαινω και με βαρκα μερικες φορες

Τα καλαμαρια θελουν καυτο λαδι και γρηγορο τηγανισμα.Σε τι βαθος τα βρηκες αδελφε??
αν θυμαμαι καλα από 15-20 οριες..
 
Ωραίο και μεγάλο θέμα ανοίξατε..shake hands.
Καλές και οι φωτογραφίες αλλα στο στυλ "φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά ...περίδρομο"!!!!.sarcastic.
Γιααααααά να προχωρήσουμε στα πρακτικά..fishing.
Εργαλεία, καλαμαριερες, καυτερά, βάθη, εποχές, ώρες της μέρας και της νύχτας και όλα αυτά ΚΥΡΙΩΣ ανάλογα με τον τόπο.
Άλλα τα ...κοζια στα Δωδεκάνησα, άλλα στην νότια Κρήτη, αλλα στο Βόρειο Αιγαίο, άλλα στις Κυκλαδες και στον Ευβοϊκό, άλλα στο Ιόνιο.
Και μιλάμε για καλαμάρια. Τα θραψαλα ειναι άλλη περίπτωση.
Όσοι έχουν να μας προτείνουν καλοδεχούμενοι.
 
Last edited:
Αττική, Εύβοια και Κυκλάδες που τα έχω ψαρέψει από στεριά: Όλο τον χρόνο μπορείς να πιάσεις καλαμάρια. Η καλύτερη εποχή όμως είναι από Οκτώβρη έως και Μάρτιο. Τα ψαρεύω με την τεχνική του eging. Δηλαδή ένα ελαφρύ καλάμι παραβολικό με καλαμαριέρες τύπου γαρίδας που βυθίζονται. Οποιοδήποτε μούτσουνο με φως είναι καλό αρκεί ο κόλπος να είναι μαζεμένος και όχι τεράστιος. Από βάθος βοηθάει να είναι μέχρι 15 μέτρα. Από κει και πάνω δεν μπορώ να δώσω την κίνηση που θέλω στην καλαμαριέρα. Από την δύση του ηλίου μέχρι όσο πάει! Τους παραπάνω μήνες που αναφέρω ακολουθώ την ίδια τεχνική και από παραλία αν και το αποφεύγω συνήθως γιατί πρέπει να μπω μέσα στο νερό για να μπορώ να ψαρέψω στα βάθη που θέλω.
Η καλύτερη υπό την έννοια πιο αποδοτική, εύκολη στην χρήση, ποιοτική και φθηνή καλαμαριέρα είναι η DTD flash oita σε μέγεθος 3.0 (ή αλλιώς 9.5 εκατοστά) και διάφορους χρωματισμούς.
https://www.lucky-fishing.gr/eshop/texnita-dolomata/kalamarieres/dtd-flash-color-oita-detail
IMG_1492.jpg

 
Θέλουν προσοχή οι πολυ φθηνές καλαμαριερες γιατί σε πολλες ξεκολλάει εύκολα η βάση με τα βελόνια..
Σωστός, κόβετε και το ύφασμα που είναι καλυμμένο πανεύκολα ειδικά όταν ψαρευεις από στεριά και κοπανιεται πάνω στις πέτρες, άσε που δεν έπιανα τίποτα με αυτό λες και είχε απωθητικο πάνω του.sarcastic.
 
Είχε ενα εξαιρετικό αφιέρωμα 45 σελίδων το ΕΛΛΗΝΙΚΟ περιοδικό Boat &Fishing, τεύχος ΝΟ 56 Σεπτεμβρίου 2017.
Εγω το βρήκα προ 2 μηνων στο κατάστημα του Καρτελια δίπλα στο μεγάλο γήπεδο .....τηγανι, στο Φάληρο....
Επειδή το τεύχος εχει αφιέρωμα στον Καρτελια εχει έξτρα τεύχη και τα προσφέρει σε πελάτες δωρεάν.
Έχοντας εμπειρία μόνο απο το παραδοσιακό ψαρεμα απο βάρκα, ειτε ως κάθετη ειτε με αργή συρτή κοντα στην άκρη, βρήκα παρά πολλά νέα και χρήσιμα πράγματα.
Όσοι μπορείτε, περάστε και ζητήστε το.
 
Εγω ψαρευω με τηλεσκοπικο καλαμι και μηχανισμο για spinning και δουλευει μια χαρα..
δε ξερω για πιο πανω παντως εδω στη Κασο χρησιμοποιω την παρακατω καλαμαριερα και σπανια θα με αφησει παραπονεμενο! εχω δοκιμασει παρα πολλες αλλα τη συγκεκριμενη δεν την αλλαζω εχω παντα 2-3 μαζι μου.
https://www.google.gr/search?biw=13.....0.0.0....0.3MVzsVmudIg#imgrc=0v684KVfI0TpBM:
 
Εγω ψαρευω με τηλεσκοπικο καλαμι και μηχανισμο για spinning και δουλευει μια χαρα..
δε ξερω για πιο πανω παντως εδω στη Κασο χρησιμοποιω την παρακατω καλαμαριερα και σπανια θα με αφησει παραπονεμενο! εχω δοκιμασει παρα πολλες αλλα τη συγκεκριμενη δεν την αλλαζω εχω παντα 2-3 μαζι μου.
https://www.google.gr/search?biw=1366&bih=662&tbm=isch&sa=1&ei=I058W8meK5DQkwXj4J74DA&q=DTD+καλαμαριερα+killer&oq=DTD+καλαμαριερα+killer&gs_l=img.3...10545.15973.0.16173.12.7.5.0.0.0.128.814.0j7.7.0....0...1c.1.64.img..0.0.0....0.3MVzsVmudIg#imgrc=0v684KVfI0TpBM:

Φίλιππε είναι η τελευταία που αγόρασα αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Έχει πάρα πολλές καλές κριτικές.
 
Φίλιππε είναι η τελευταία που αγόρασα αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Έχει πάρα πολλές καλές κριτικές.
Αξιζει φιλε μου, την προτινω ανεπιφυθλακτα αν και παιζουν μεγαλο ρολο τα νερα..ψαρευα περσι όταν την πρωτοχρησιμοποιησα σε ένα τοπο μαζι με αλλους 3 φιλους(αποσταση 2-3 μετων ο ενας από τον άλλο),ολοι με επονυμες καλαμαριερες κ εγω ξεσκιστηκα να βγαζω και εκεινοι να εβγαλαν κανα δυο ο καθενας..από τοτε τη χρησιμοποιω σε κάθε μου ψαρεμα σχεδόν παντα πηρνα μερικα καλαμαρια..αν και δεν εχει πολλα εδώ κατω πια..τα Λαφοκεφαλα μεγαλη πληγη!!
 
Λαφοκεφαλα μεγαλη πληγη
μόνο πληγή; δεν υπάρχει τεχνική κ μέρος στη Ρόδο που να μην σε βασανίζουν. έχουμε σταματήσει τις σιλικόνες τελείως (πόσο κρίμα) έχει καταντήσει ασύμφορο το ψάρεμα με αυτούς τους δαίμονες.
 
μόνο πληγή; δεν υπάρχει τεχνική κ μέρος στη Ρόδο που να μην σε βασανίζουν. έχουμε σταματήσει τις σιλικόνες τελείως (πόσο κρίμα) έχει καταντήσει ασύμφορο το ψάρεμα με αυτούς τους δαίμονες.
Αστα φιλε μου, πρεπει να παρθουν μετρα αμεσα αλλιως δε θα αφησουν λεπι..πηγαμε για πλακα να τα ψαρεψουμε μπας και ξεπαστρεψουμε κανενα και βγαλαμε 60 κομματια μεσα στο λιμανι..επαθα τη πλακα μου
 
Αστα φιλε μου, πρεπει να παρθουν μετρα αμεσα αλλιως δε θα αφησουν λεπι..πηγαμε για πλακα να τα ψαρεψουμε μπας και ξεπαστρεψουμε κανενα και βγαλαμε 60 κομματια μεσα στο λιμανι..επαθα τη πλακα μου
Μπράβο Φίλιππε.
Αφιερώστε χρόνο και εργαλεία αλλιώς θα χαθούν τα πάντα καθώς οι καρεκλοκένταυροι των Αθηνών είναι μόνο στην βόλτα εν όψει εκλογών.
Οργανώστε τους επαγγελματίες και πιέστε τους τοπικούς ...άρχοντες να πιέσουν παραπάνω.
Αυτά τα σκατόψαρα είναι χειρότερα από καρακάξες και κοράκια της ξηράς.
Άσε που μεγαλώνουν και για να χορτάσει ένα 3κιλο θέλει 1 κιλό ψάρια την ημέρα, χωρίς να έχουν εχθρό!!
 
Μπράβο Φίλιππε.
Αφιερώστε χρόνο και εργαλεία αλλιώς θα χαθούν τα πάντα καθώς οι καρεκλοκένταυροι των Αθηνών είναι μόνο στην βόλτα εν όψει εκλογών.
Οργανώστε τους επαγγελματίες και πιέστε τους τοπικούς ...άρχοντες να πιέσουν παραπάνω.
Αυτά τα σκατόψαρα είναι χειρότερα από καρακάξες και κοράκια της ξηράς.
Άσε που μεγαλώνουν και για να χορτάσει ένα 3κιλο θέλει 1 κιλό ψάρια την ημέρα, χωρίς να έχουν εχθρό!!
εμεις εδω οτι μπορουμε το κανουμε τουλαχιστον οι ερασιτεχνες..βεβαια το ενδιαφερον ειναι ελαχιστο απο εππαγγελματιες..μονο να μουρμουρανε ξερουν αντι να διαμαρτυριθουν για τη ληψη μετρων..το μονο που θα μπορουσε να τους αφυπνησει ειναι το χρηματικο αντιτιμο γι αυτα τα ψαρια πιστευω..ειναι μεγαλο κινητρο και θα αποδωσει καρπους εαν φυσικα εφαρμοστει...να δεις για ποτε θα εξαφανιστουν..
 
Πήγα πριν 2 εβδομάδες και πήρα 1 καλαμάρι μικρό. Θα ξαναπαω σε κανα διβδομαδο γτ είμαι εκτός
Εδώ πάντως οι βάρκες πιάνουν στα ανοιχτά αλλά από ξηρά δεν έχω ακούσει να έχει γίνει κάτι καλό, μόνο κάτι λίγα μικρά ... ανάξια λόγου.
Λογικά όπως κάθε χρόνο σε 10-15 μέρες κάτι θα ξεκινήσει.
 
Back
Top