Καλαμάρια

Εκεί στο βαπόρι που είσαι δεν ρίχνεις κανένα μονάγκιστρο, να δούμε και εμείς καμιά ψαρούκλα από άλλες θάλασσες! :)
...Γιώργη είναι "χόρτα" τα ψάρια εδώ ρε συ...καλά εδώ ειδικά στη Ερυθρά άσε!!!...

Ελλάδα φίλε μου, Ελλάδα τι τα θες....;)
 
...Γιώργη είναι "χόρτα" τα ψάρια εδώ ρε συ...καλά εδώ ειδικά στη Ερυθρά άσε!!!...

Ελλάδα φίλε μου, Ελλάδα τι τα θες....;)

Γιάννη καλησπέρα το θέμα με τα ψάρια άλλων περιοχών το γνωρίζω. Ο αδερφός μου ταξίδευε στη δεκαετία του 80 στην Ερυθρά και τον Περσικό και μου είχε πει ότι είναι πολλά τα ψάρια αλλά "χόρτα" ... έστελνε και φωτογραφίες με σφυρίδες 20 -30-40 κιλών που τις πιάνανε με δόλωμα φαγκριά του κιλού!!!

Λοιπόν σου έχω λύσεις !!!

1η Πιάνεις την ψαρούκλα τη βγάζεις φωτό και την κάνεις χορτόπιτα ! :p
2η Πλένεις δόντια , παίρνεις γκριπ και φωτογραφική και πας για ψάρεμα δίνεις τη φωτογραφική σε ένα φίλο ! ... πιάνεις την ψαρούκλα ζωντανή με το γκριπ και από την ουρά , βάζεις χαμόγελο σε βγάζει ο φίλος φωτογραφία, ελευθερώνεις την ψαρούκλα και μας στέλνεις τη φωτό :D
3η Ο αδερφός μου έλεγε ότι αν είναι μάγκας ο μάγειρας, τα πλακώνει στα αλάτια και τα μπαχαρικά και τα κάνει σούπερ! και βγάζεις φωτό την ψαρούκλα και ζωντανή και ψημένη!
Όλες οι λύσεις μια χαρά είναι για εμάς στο forum ... :cool:
 
Last edited:
Γιάννη καλησπέρα το θέμα με τα ψάρια άλλων περιοχών το γνωρίζω. Ο αδερφός μου ταξίδευε στη δεκαετία του 80 στην Ερυθρά και τον Περσικό και μου είχε πει ότι είναι πολλά τα ψάρια αλλά "χόρτα" ... έστελνε και φωτογραφίες με σφυρίδες 20 -30-40 κιλών που τις πιάνανε με δόλωμα φαγκριά του κιλού!!!

Λοιπόν σου έχω λύσεις !!!

1η Πιάνεις την ψαρούκλα τη βγάζεις φωτό και την κάνεις χορτόπιτα ! :p
2η Πλένεις δόντια , παίρνεις γκριπ και φωτογραφική και πας για ψάρεμα δίνεις τη φωτογραφική σε ένα φίλο ! ... πιάνεις την ψαρούκλα ζωντανή με το γκριπ και από την ουρά , βάζεις χαμόγελο σε βγάζει ο φίλος φωτογραφία, ελευθερώνεις την ψαρούκλα και μας στέλνεις τη φωτό :D
3η Ο αδερφός μου έλεγε ότι αν είναι μάγκας ο μάγειρας, τα πλακώνει στα αλάτια και τα μπαχαρικά και τα κάνει σούπερ! και βγάζεις φωτό την ψαρούκλα και ζωντανή και ψημένη!
Όλες οι λύσεις μια χαρά είναι για εμάς στο forum ... :cool:
Καλησπέρα Γιώργη!:)

Λοιπόν σ' όλη μου την ζωή στα πλοία μετρημένες στα δάκτυλα οι φορές που έχω πιάσει πετονιά.

Η αλήθεια είναι οτι δεν με τραβάει, υπ' αυτές τις συνθήκες!...τα υπόλοιπα δικαιολογίες...

Ίσως φαίνεται παράξενο αλλά έτσι είναι....:)
 
Καλησπέρα Γιώργη!:)

Λοιπόν σ' όλη μου την ζωή στα πλοία μετρημένες στα δάκτυλα οι φορές που έχω πιάσει πετονιά.

Η αλήθεια είναι οτι δεν με τραβάει, υπ' αυτές τις συνθήκες!...τα υπόλοιπα δικαιολογίες...

Ίσως φαίνεται παράξενο αλλά έτσι είναι....:)
Το φανταζόμουνα αυτό! ... υπομονή και θα ρεφάρεις εδώ όταν επιστρέψεις με το καλό :) .
 
Καλησπέρα Γιώργη!:)

Λοιπόν σ' όλη μου την ζωή στα πλοία μετρημένες στα δάκτυλα οι φορές που έχω πιάσει πετονιά.

Η αλήθεια είναι οτι δεν με τραβάει, υπ' αυτές τις συνθήκες!...τα υπόλοιπα δικαιολογίες...

Ίσως φαίνεται παράξενο αλλά έτσι είναι....:)
Ρίξε κ ενα συρταρόλι όσο πλεει το βαπόρι κ αστο να ψαρευει, μπορεί να πιαστει κανα marlin......... .yel.
 
Ωραίο... Όμως μεστην σακουλα τσαλακωμενο??? Ένα θήραμα δεν είναι κ αυτό? Φιλικά.
...ε είναι και μοναχό του Δημήτρη, συνήθως έτσι τα μπουζουριάζουμε αυτά.sarcastic., αν ήταν 'κανα γερό κομμάτι σε ψαρί π.χ. αλλιώς...και με τα κυνήγια αλλιώς....τα στολίζουμε....ξέρεις τώρα;)...τι να σκεφτεί να το βγάλει απ' τη σακούλα για φότο?...έτσι θα το έβγαζα και εγώ...;).sarcastic.
 
Στις σουπιές χρησιμοποιείτε ίδια τεχνική με τα καλαμάρια, eging;Υπάρχουν στα ίδια μέρη με τα καλαμάρια ή προτιμούν παραλίες π.χ.;

Πριν λίγες μέρες πήγαμε κ εμείς μια βόλτα,είχε αέρα κ κρύο που μας δυσκόλευε λίγο αλλά κάτι κάναμε.Εχουν φανεί πλέον αρκετά μεγάλα.
Το πρώτο που βγήκε κ το πιο μεγάλο...
 

Attachments

  • IMG_20221128_183823.jpg
    IMG_20221128_183823.jpg
    277,2 KB · Προβολές: 35
Στις σουπιές χρησιμοποιείτε ίδια τεχνική με τα καλαμάρια, eging;Υπάρχουν στα ίδια μέρη με τα καλαμάρια ή προτιμούν παραλίες π.χ.;
Γενικά οι σουπιές είναι παντού στις ακτογραμμές όμως...Δεν τις ψάχνουμε σε καθαρά βραχώδης βυθούς αλλά μικτούς άμμος -βραχακια-φυκιαδες.Η καλαμαριερα πρέπει να είναι 2.5 με 2.Το όλο θέμα με τις σουπιές είναι η πολλή αργή ανάκτηση χωρίς τινάγματα δυνατά γιατί σχίζονται τα πλοκάμια της εύκολα.Ψεκασμος με booster γαρίδας και καβουριού.Παντα απόχη.
 
Εγώ έκανα spinning και μου φώναζει ο φίλος μου 'εχουν μπει καλαμάρια'. Καθώς δεν με γοητεύει αυτό το ψάρεμα είχα στην κασετίνα μια καλαμαριέρα την οποία είχα βρει στα βράχια ξεχασμένη (φωτό) πρίν ένα χρόνο. Σε μόλις μία ωρίτσα και κάτι βγήκαν αυτά τα καλαμάρια. Μετά κόψαν μαχαίρι. Ο φίλος έβγαλε λιγότερα μαζί με τρεις μπαμπάτσικες σουπιές.
Πάμε τώρα στο φάγωμα τους. Ένα τέταρτο πριν τηγανιστουν πρόσθεσε στο μπολ (η σύζυγος) ένα ποτήρι του κρασιού ούζο, ένα λεμόνι και αλάτι. Θα με θυμηθείτε....
 

Attachments

  • DSC02167.JPG
    DSC02167.JPG
    339,1 KB · Προβολές: 42
  • IMG_20221204_192619_058.JPG
    IMG_20221204_192619_058.JPG
    238,9 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20221204_194835_961.jpg
    IMG_20221204_194835_961.jpg
    206,4 KB · Προβολές: 42
Back
Top