Κακόβουλες ενέργειες...

Το κυνήγι και οι άνθρωποι του είναι τμήμα της κοινωνίας μας... Πολύ λογικά, ποσοστιαία η αριθμητική ανάλυση του κυνηγητικού πληθυσμού ακολουθεί αυτή του γενικού... Κοινώς έχουμε στους κόλπους μας και καλούς κ κακούς κ έξυπνους και χαζούς κτλ κτλ.
Το ποστ αφορά τους κακούς, τους κομπλεξικούς που εύκολα αν πέσεις πάνω τους σου χαλάνε τη μέρα... Κάπου να πεις το "πόνο" και το παράπονό σου!
 
Αφορμή για το παρόν, μια τυχαία συνάντηση σήμερα το πρωί μ έναν ανεκδιήγητο τύπο στο σούπερ μάρκετ... Όσα χρόνια κυνηγάω έχω παρεξηγηθεί δύο φορές στο βουνό.Να σημειωθεί ότι εκ πεποιθήσεως κυνηγάω "αντικοινωνικά", καθημερινές σε όσο γίνεται πιο αντιδημοφιλή μέρη μπορώ!
Και μια καθημερινή πρωί έχω πέσει με το επανιελάκι μου σε μια αδιέξοδη γωνιά του δάσους και παλεύω μ ένα νευρικό πουλί... Ξαφνικά ενώ η Λίντα προσπαθεί να ξεμπλέξει το κουβάρι των αναθυμιάσεων,ακούω πολύ πίσω μου κουδούνι... Ο τύπος μ έχει πάρει γραμμή, διασχίζει κάθετα λάκα, περνάει δρόμο, συνεχίζει καρφί και έρχεται 50 μέτρα δεξιά μου και χώνει το σκυλί του προς τη κατεύθυνση του δικού μου.
Όταν του είπα "τι κάνεις?" μου απάντησε ότι "δε βαριούνται εδώ τα πουλιά " ....
Έφυγα αφού μ εκνεύρισε,μη γίνει καμία "ζημιά"... Δε του τη χάρισα,πήγα την άλλη μέρα το πρωί τη βρήκα και τη πήρα... Αλλά τη μέρα μου τη χάλασε....
 
Nα πω και εγώ μια ιστορία που συμβαίνει συχνά στο βουνο και δεν είναι εύκολο να ελέγξεις όταν κυνηγας με τα δυνατότερα σκυλια δίωξης αλλά πάντα σε αφήνει με μια απορία σχετικά με το τι συμβαίνει με αυτούς τους ανθρώπους το κάνουν για να σε ενοχλήσουν η πραγματικά πεινάνε? Λεω για αυτούς τους (λαγαδες ) που ξεχνάνε τα σκυλια τους και τρέχουν και πιάνουν τα υψώματα μόλις αρχίσουν την δίωξη τα δικά μου σκυλια και πολλές φορές σκοτώνουν τους λαγους που διώκουν τα δικά μου σκυλια και φεύγουν σαν κλέφτες
 
Το κυνήγι και οι άνθρωποι του είναι τμήμα της κοινωνίας μας... Πολύ λογικά, ποσοστιαία η αριθμητική ανάλυση του κυνηγητικού πληθυσμού ακολουθεί αυτή του γενικού... Κοινώς έχουμε στους κόλπους μας και καλούς κ κακούς κ έξυπνους και χαζούς κτλ κτλ.
Το ποστ αφορά τους κακούς, τους κομπλεξικούς που εύκολα αν πέσεις πάνω τους σου χαλάνε τη μέρα... Κάπου να πεις το "πόνο" και το παράπονό σου!
Δυστυχώς.Υπάρχουν πολλοί <<κάφροι>>στο χώρο μας και μας παίρνει η μπάλα,όλους.
 
Nα πω και εγώ μια ιστορία που συμβαίνει συχνά στο βουνο και δεν είναι εύκολο να ελέγξεις όταν κυνηγας με τα δυνατότερα σκυλια δίωξης αλλά πάντα σε αφήνει με μια απορία σχετικά με το τι συμβαίνει με αυτούς τους ανθρώπους το κάνουν για να σε ενοχλήσουν η πραγματικά πεινάνε? Λεω για αυτούς τους (λαγαδες ) που ξεχνάνε τα σκυλια τους και τρέχουν και πιάνουν τα υψώματα μόλις αρχίσουν την δίωξη τα δικά μου σκυλια και πολλές φορές σκοτώνουν τους λαγους που διώκουν τα δικά μου σκυλια και φεύγουν σαν κλέφτες
Ριξτους Μια μπαταρία ρε!!! Που κυνηγάς να έρθω να πιασω και εγω ένα ύψωμα?
 
Ριξτους Μια μπαταρία ρε!!! Που κυνηγάς να έρθω να πιασω και εγω ένα ύψωμα?
Δεν δίνω πλέον σημασία σιγά να μην κλιμάκωσω τοσο για ένα λαγό μόνο ένα ξάπλωσα μια φορά αλλά όχι γιατί σκότωσε το λαγό αλλά επειδή κλώτσησε τη σκυλα που πήγε να τον δαγκώσει.Στα Χανιά κυνηγάω
 
Δεν δίνω πλέον σημασία σιγά να μην κλιμάκωσω τοσο για ένα λαγό μόνο ένα ξάπλωσα μια φορά αλλά όχι γιατί σκότωσε το λαγό αλλά επειδή κλώτσησε τη σκυλα που πήγε να τον δαγκώσει.Στα Χανιά κυνηγάω
Καλά έχει κ σ εσάς κάτω κάτι "λεβέντες"...
Πολύ μεγάλο όνομα από το χώρο της σκοποβολής,με καταγωγή και επαγγελματική δραστηριότητα στο νησί,όταν έπιασε στις μαδάρες για πέρδικες, έβαλε στο ταμπλό του καινούργιου του αυτοκινήτου (και αγνώστου για τους ντόπιους) χαρτόνι που έλεγε " είμαι ο τάδε, άλλαξα αυτοκίνητο"!
Κατά ομολογία του ίδιου,στη καλύτερη θα του έσκαγαν τα λάστιχα...
 
Καλά έχει κ σ εσάς κάτω κάτι "λεβέντες"...
Πολύ μεγάλο όνομα από το χώρο της σκοποβολής,με καταγωγή και επαγγελματική δραστηριότητα στο νησί,όταν έπιασε στις μαδάρες για πέρδικες"", έβαλε στο ταμπλό του καινούργιου του αυτοκινήτου (και αγνώστου για τους ντόπιους) χαρτόνι που έλεγε " είμαι ο τάδε, άλλαξα αυτοκίνητο"!
Κατά ομολογία του ίδιου,στη καλύτερη θα του έσκαγαν τα λάστιχα...
Αυτό με τα σπασίματα των αυτοκινήτων εχει καταντήσει αηδια και εμένα μου έκοψαν και τις 4 βαλβίδες στο ροδωπου και μου έσπασαν όλα τα τζάμια και δεν είμαι ξένος και το κατέβασα στο χωριό με τις ζάντες σταμάτησα στα καφενεία και τους είπα άσχημες κουβέντες και εξαφανίστηκαν μετά δεν με ξανά πείραξαν οι θρασυδειλοι
 
O Θεουλης διάλεξε 12 και ο ένας του κάτσε Ιούδας... Τι να λέμε τωρα???
Ήξερε ποιον διάλεγε‼️κ παρόλες τις προσπάθειες του να τον φέρει σε μετάνοια....ο Ιούδας θεώρησε ότι αν πάει πιο γρήγορα στον Άδη, μαζί με τους άλλους θα πάρει κ αυτόν‼️αμ δε‼️ κ εκεί δεν τον δέχτηκαν όλοι‼️
*Του δείχνει ότι γνωρίζει για την προδοσία κ του λέει "ότι είναι να κάνεις κάντο γρήγορα"η προαίρεση του τζιουντα δεν ήταν αγαθή‼️αυτά εν ολίγοις‼️
 
Ήξερε ποιον διάλεγε‼️κ παρόλες τις προσπάθειες του να τον φέρει σε μετάνοια....ο Ιούδας θεώρησε ότι αν πάει πιο γρήγορα στον Άδη, μαζί με τους άλλους θα πάρει κ αυτόν‼️αμ δε‼️ κ εκεί δεν τον δέχτηκαν όλοι‼️
*Του δείχνει ότι γνωρίζει για την προδοσία κ του λέει "ότι είναι να κάνεις κάντο γρήγορα"η προαίρεση του τζιουντα δεν ήταν αγαθή‼️αυτά εν ολίγοις‼️
Έχεις δίκιο... Είναι απλοποιημένο αυτό που έγραψα με μόνο στόχο να δώσω έμφαση! "Ποιητική αδεία" αν θες... Μη το πάρετε της μετρητής θεολογικά!
 
Πολλά μου έχουν συμβεί εμένα και πλέον έχω γίνει αντικοινωνικός που λέμε. Βλέπω άνθρωπο και αλλάζω βουνό( στην πέρδικα). Βέβαια μετά το πρώτο-δευτερο σκ εξαφανίζονται όλοι και επιτέλους κυνηγάω σαν άνθρωπος. Στις τσίχλες όταν ήμουν στα πρώτα χρόνια που είχα βγάλει άδεια,με έπαιρνε ένας ξάδελφος και πηγαίναμε σε ένα από τα καλύτερα περάσματα του νησιού( καλύτερα από εκεί δεν έχω συναντήσει) αλλά επειδή ήταν κοντά στη πόλη μαζευόταν η Σάρα η Μάρα και το κακό συναπάντημα...δεν μιλάμε απλά για σκαγιασματα ανθρώπων και σκύλων και αυτοκινήτων,μιλάμε για τσακωμούς μέχρι αστυνομίες και οι κραχτες πλέον να έχουν ηχοσύστημα τύπου κλαμπ ...η στιγμή που δε ξαναπατησα ποτέ από το ξενερωμα ήταν όταν είχα αφήσει την αρμαθιά μου με καμιά δεκαριά τσίχλες έξω από το αυτοκίνητο,σκοτώνω μια τσίχλα πάω να κατέβω δύο σκάλες να την πιάσω και φεύγει αμάξι που μόνο το άκουσα, σταματάνε, παίρνουν τις τσίχλες μου και φεύγουν...έμεινα μαλακας!! Από τότε πάω σε ένα χωράφι που περνάνε οι μισές,δε γίνεται πόλεμος, έχω την ησυχία μου,τις βρίσκω γιατί εγώ καθαρίζω το χωράφι του ανθρώπου αφιλοκερδώς και οι μακαρονάδες μου είναι γεμάτες τσίχλες !
 
Back
Top