Καιρός

περι απο βροχη πως θα παμε το σκ??
Δύο περασματα θα έχουμε .
Ένα αύριο και ένα Κυριακή
Οι περιοχές κοντά στο Αιγαίο θα έχουνε φαινόμενα από μεσημέρι απόγευμα και μετά ,και τις 2 μέρες..Όποτε πρωί είναι καλύτερα εκεί ..
Τώρα τα δυτικά είναι δύσκολα ..Θα έχουμε άνοιγμα και εκεί το πρωί αλλά όχι σε όλες τις περιοχές..
Γενικά δεν είναι για μεγάλες μετακινήσεις αυτό το σ.κ ..
Επίσης να πω μεγάλη μεγάλη προσοχή Σε όλη την δυτική Ελλάδα ,έως και Δευτέρα απόγευμα ..
Έρχεται πολύ νερό ακόμα ..
 
Πολύ το νερό εδώ στη Ηλεία σήμερα...αρκετές καταστροφές σε πορτοκάλια,πατάτες,σιτιρά κ διάφορα άλλα...κανάλια φούσκωσαν, ξεχύλισαν κ πλυμμήρισαν αυλές κ σπίτια...ακόμη και η Ε.Ο Πύργου-Πατρών στο ύψος Ανδραβίδας-Λεχαινών και Κουρτέσι έκλεισε για αρκετή ώρα καθώς το νερό ξεπέρασε τους 70cm.....και έπετε κ συνέχεια...:( άρθρα από τοπικά Μ.Μ.Ε. λένε πως έριξε 75 τόνους νερό/στρέμμα την ώρα...:rolleyes:
 
Πολύ το νερό εδώ στη Ηλεία σήμερα...αρκετές καταστροφές σε πορτοκάλια,πατάτες,σιτιρά κ διάφορα άλλα...κανάλια φούσκωσαν, ξεχύλισαν κ πλυμμήρισαν αυλές κ σπίτια...ακόμη και η Ε.Ο Πύργου-Πατρών στο ύψος Ανδραβίδας-Λεχαινών και Κουρτέσι έκλεισε για αρκετή ώρα καθώς το νερό ξεπέρασε τους 70cm.....και έπετε κ συνέχεια...:( άρθρα από τοπικά Μ.Μ.Ε. λένε πως έριξε 75 τόνους νερό/στρέμμα την ώρα...:rolleyes:
Screenshot_20211127-014636_Chrome.jpg
72.6 τόνους ανά στρέμμα .
Η 72.6 λίτρα στο τετραγωνικό...

Εκατοστά ανά ώρα μέτραμε την ραγδαιοτητα ..
Αυτή έφτασε 166 και 116...μέσα στην μέρα ...Screenshot_20211127-020608_Chrome.jpg
 
Last edited:
Περικλή τι λες για τα χιόνια προς το τέλος τις άλλης εβδομάδας.....θα ισχύσει αυτό που δείχνει?
Έχω γράψει ,ότι θα έχουμε χιόνια στα ορεινά την ερχόμενη εβδομάδα ..
Αυτές οι διατάξεις είναι η χαρά των χιονοδρομικών ..Κεντρικη και βόρεια Ελλάδα..

Για πιο χαμηλά υψόμετρα είναι πολλοι οι παράγοντες που πρέπει να κάτσουν καλά..
Δεν δείχνει να έχουμε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες προς το παρων για κάτι τέτοιο...

Μην ξεχνάμε ότι είμαστε Μεσογειακή χώρα ,πιο κοντα στην Αφρική από ότι στην Σιβηρία...
 
Έχω γράψει ,ότι θα έχουμε χιόνια στα ορεινά την ερχόμενη εβδομάδα ..
Αυτές οι διατάξεις είναι η χαρά των χιονοδρομικών ..Κεντρικη και βόρεια Ελλάδα..

Για πιο χαμηλά υψόμετρα είναι πολλοι οι παράγοντες που πρέπει να κάτσουν καλά..
Δεν δείχνει να έχουμε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες προς το παρων για κάτι τέτοιο...

Μην ξεχνάμε ότι είμαστε Μεσογειακή χώρα ,πιο κοντα στην Αφρική από ότι στην Σιβηρία...
Κατάλαβα....ευχαριστώ..δεν θέλω όμως πολύ στα χαμηλά ας το ρίξει πιο ψηλά....έχω μια έμπνευση για μεσοβδόμαδα Τρίτη Τετάρτη και με τρώει...αν και έχω αρκετή δουλειά λέω να ακολουθήσω την έμπνευση....τι λες για την φώτο αυτή....20211127_183007.jpg
Ανάμεσα Καρπενήσι Σπερχειαδα .
 
Back
Top